Skocz do zawartości

Dławienie 2.0 N/A - 2-3 tys RPM. Coś nowego?


lewen

Rekomendowane odpowiedzi

Ja slyszalem np. ze dotyczy 2.5 Turbo, ale radza sobie z tym remapem, a my musimy sobie radzic hardware'owo. Jestem wciaz w fazie testow po modyfikacjach ECU. Jest duzo lepiej, ale nie perfekcyjnie. Widac swiatelko w tunelu, ale juz wiem ze w kazdym modelu sprawa troche innna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do siedzących w tym temacie: czy w Imprezach interpretacja sygnałów bezpośrednio z mikrofonika spalania stukowego odbywa się hardware'owo w preprocesorze, który wysyła już obrobiony sygnał do właściwego procka, na którym siedzi program ECU, czy wszystkim zajmuje się procek główny, czyli czysty software (ze zrozumiałych względów interesuje mnie głównie rocznik 2008)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, ale z tego co dowiedzialem sie od osob, ktore majstrowaly przy KS w imprezie i Forku z podobnego rocznika, to zupelne ogluszenie KS kondensatorem prowadzi ECU do przejscia  w tryb awaryjny, gdy nie ma nic na wejsciu, tak wiec wniosek taki ze obrobka jest w ECU, a KS nie jest wystrojony do zadnej czestotliwosci (sorry za brak polskich znakow), ale to jest jeszcze do potwierdzenia przez samych wlascicieli tych rocznikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, ale z tego co dowiedzialem sie od osob, ktore majstrowaly przy KS w imprezie i Forku z podobnego rocznika, to zupelne ogluszenie KS kondensatorem prowadzi ECU do przejscia  w tryb awaryjny, gdy nie ma nic na wejsciu, tak wiec wniosek taki ze obrobka jest w ECU, a KS nie jest wystrojony do zadnej czestotliwosci (sorry za brak polskich znakow), ale to jest jeszcze do potwierdzenia przez samych wlascicieli tych rocznikow.

 

To raczej nie jest wiążący test, bo w układach z preprockiem po odłączeniu/zagłuszeniu/zepsuciu się samego czujnika preprocek przestaje otrzymywać dane i raportuje błąd do głównego procesora, który reaguje na tę informację w zadany sposób (np, jak piszesz, przejściem w tryb awaryjny czy wywaleniem kodu błędu).

 

Ponieważ u mnie jeszcze jest spokój, więc na razie nie chce mi się rozkładać ECU wyłącznie dla dobra nauki. Liczę na to, że ktoś to przede mną zrobi ;)

Edytowane przez Kota
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie zadać pytanie Dyrekcji:

 


 

Ciekawi mnie stanowisko SIP, ale po kontaktach z działem technicznym w Krakowie wnioskuję, że nie ogarniają i próbują zwalić problem na paliwo i wszystko inne tak samo jak w ASO. Ostatnio nawet zadzwonił do mnie mechanik z ASO aby zapytać, czy znalazłem rozwiązanie, bo jest strasznie ciekaw :). Gdyby Szanowna Dyrekcja znalazła chęć to powinni mieć wystarczające przełożenie, aby jakiś inżynier Suabru pochylił się nad problemem i chociaż przeanalizował logi. Dobrym tunerom takie poprawki na innych mapowalnych ECU  zajmują 30 minut, więc nie wierzę żeby to było duże wyzwanie. Błędna jest logika ECU w rozpoznawaniu i tablicowaniu wartości uczonej sterownika. Zakres, w którym pojawia się "false knock" kontrola spalania stukowego powinna być w zamkniętej pętli ale bez uczenia (feedback knock correction). Wtedy nawet kiedy pojawi się fałszywy sygnał, to nie wpływa on na jazdę długofalowo a jedynie przez moment.


 

Będę wdzięczny za wsparcie zainteresowanych. Naprawdę niewiele brakuje, aby normalnie jeździć!

Edytowane przez pompik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędna jest logika ECU w rozpoznawaniu i tablicowaniu wartości uczonej sterownika. Zakres, w którym pojawia się "false knock" kontrola spalania stukowego powinna być w zamkniętej pętli ale bez uczenia (feedback knock correction). Wtedy nawet kiedy pojawi się fałszywy sygnał, to nie wpływa on na jazdę długofalowo a jedynie przez moment.

 

Ja bym się raczej skoncentrowała na wyeliminowaniu fałszywych sygnałów, tzn. dopracowaniu ustawień czułości KS (jakkolwiek ten układ jest realizowany). Kto powiedział, że prawdziwe spalanie stukowe nigdy nie przydarzy się w zakresie 2-3 krpm?

 

Tak btw, bo cały wątek czytałam "na szybko" - mamy pewność, że te wszystkie stuki są na 100% fałszywe?

 

Jeszcze jedno - przeczytałam wątek w Pytaniach do Dyrekcji. Pompik, znasz się na rzeczy i zdaje się, że widziałeś wnętrze ECU. Z Twojej wypowedzi w tamtym temacie wnioskuję, że odpowiedź na moje pytanie o preprocek jest pozytywna (tzn. mamy standardowy, hardware'owy KS). Znasz może jego oznaczenia? I czy próbowałeś kombinować z jego czułością (w znanych mi przypadkach robi się to przez przelutowanie rezystorów, ale nie siedzę w elektronice samochodowej i "znane mi przypadki" mogą nie być reprezentatywne)?

Edytowane przez Kota
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jednemu Dobremu Człowiekowi (jedyna osoba w Polsce, która podjęłą sie w ogóle tematu) walka trwa, ale bez definicji ECU jest ciężko, bo wszystko jest robione na ślepo, dlatego pomoc FHI byłaby nieoceniona. Ja taki obcykany to niestety nie jestem, ale mam szczęście do ludzi :)
Testy trwają na 3 autach w tym momencie, to jest Impreza Lanos,  Forek chyba  z 2006 i mój grat. Układ wej. został odszumiony, ale dalej wali fałszywe na 100% knocki od czasu do czasu, co rozwala mapę w całym zakresie, ścina IAM, cofa zapłon i już tak zostaje. Przy full throttle, lekkim obciążeniu i AVCSach wychylonych o 48° cofnięcie zapłonu gwarantowane i go zalewa. 
Chcę pokombinować z filtrem RC albo dzielnikiem napięciowym na KS aby go przytłumić, ale to też droga do nikąd bo można przesadzić i wtedy nie ma żadnej kontroli. Nie ma mnie teraz na miejscu, ale jak dotrę to postaram się wydobyć to oznaczenie. Było też chyba w tym wątku o typach KS. Ludziki kombinowali z różnymi KS również, ale to zwykły piezoelektryk i nie tu jest problem, tylko w interpretacji. Problemem jest również fakt, że 1 chip (pre procek) obrabia nie tylko KS, ale też np AVCSy i położenie przepustnicy, a napięcie odniesienia jest fabrycznie nieodszumione, tak więc układ super wrażliwy.

Czy ktoś, kto orientuje się w tuningu może powiedzieć czy piggy back rozwiąże sprawę fałszywych knocków? Znów byłoby to obejście problemu, a nie rozwiązanie przyczyny, ale może wielu osobom pomóc:
 
 
A przy okazji ciekawy thread dla zainteresowanych :
 
 
Sasha temat ogarnia, a FHI nie może...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ludziki kombinowali z różnymi KS również, ale to zwykły piezoelektryk i nie tu jest problem, tylko w interpretacji. Problemem jest również fakt, że 1 chip (pre procek) obrabia nie tylko KS, ale też np AVCSy i położenie przepustnicy, a napięcie odniesienia jest fabrycznie nieodszumione, tak więc układ super wrażliwy.

 

Tu właśnie wyszedł mój brak obycia w elektronice samochodowej :) Pisząc KS miałam na myśli nie sam mikrofonik, tylko już cały układ ze wzmocnieniem i konwersją na sygnał cyfrowy (czyli głównie ten nieszczęsny preprocek). W jakiś sposób wzmocnienie musi być regulowalne (no chyba, że cały procek jest super-dedykowany tylko i wyłącznie do jednego typu silnika, w jednej konfiguracji, ale to mało opłacalne rozwiązanie).

 

Poczekam na efekty Twojej walki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dotknięty tą subarowską zarazą, jestem jak wielu zdesperowany aby się tego pozbyć.

Jak do tej pory ani ASO, ani NIE ASO nie byli mi w stanie pomóc.

Mam taką obserwację jestem ciekaw czy ktoś to jeszcze potwierdzi.

W moim przypakdu zaraza się ujawnia z całą siłą w momencie kiedy poziom paliwa jest niski (bliski rezerwy) .

Potem już trwa bez względu na tankowanie do pełna.

Ktoś wspomniał o problemach z podciśniem w układzie paliwowym, ale nie potrafię tych dwóch rzeczy połączyć.

SlawS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dotknięty tą subarowską zarazą, jestem jak wielu zdesperowany aby się tego pozbyć.

Jak do tej pory ani ASO, ani NIE ASO nie byli mi w stanie pomóc.

Mam taką obserwację jestem ciekaw czy ktoś to jeszcze potwierdzi.

W moim przypakdu zaraza się ujawnia z całą siłą w momencie kiedy poziom paliwa jest niski (bliski rezerwy) .

Potem już trwa bez względu na tankowanie do pełna.

Ktoś wspomniał o problemach z podciśniem w układzie paliwowym, ale nie potrafię tych dwóch rzeczy połączyć.

SlawS

 

SlawS gdzieś w tym wątku już widziałem powiązanie z poziomem Paliwa. Przypominam (do nudzenia) że jest jeden objaw ale przyczyn jest mnóstwo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak również jazda po mieście które przyspiesza zamulenie i kilka innych przyczyn,

chyba z fazami księżyca również...

 

Coraz mocnej przekonuję się, że jeden z mechaników miał rację,

jest na to jedno skuteczne rozwiązanie - sprzedać ten wynalazek. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie, głowy do góry! Problem został zdiagnozowany i dokładnie wiadomo co jest przyczyną. Remedium jest, tylko że nie autoryzowane i w tym jest szkopuł. Muimy cisnąć SIP, aby cisnęło FHI i może uda się załatwić to w cywilizowany sposób. Wszystkie dywagacje na temat paliwa itp. rozmywają dyskusję wg, mnie. Oczywiście, że złe paliwo jest złe, ale to nie jest naszym problemem, tylko STEROWNIK I MAPA w większości wypadków gdzie wszystko inne jest zdrowe, a auto jest po pełnej diagnostyce.

 

Trochę już opadam z sił  powtarzając się i będę wdzięczny za wsparcie. Jeśli ktoś jest zainteresowany nielegalnym i szybkim rozwiązaniem, to proszę walić na PW. Nie myślę o odkręcaniu KS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc "rozwiązanie" na PW polega na... wysłaniu kompa do rusków za 250 Euro+przesyłka taka usługa "odszumiania" i "koleś flashuje, wgrywa skorygowaną mapę, wycina EGR i Secondary Air System".

Czy czasem mapy się nie pisze dla danego motoru/samochodu ? ;)

 

Z całym szacunkiem, ale nie przekonałeś mnie. Nie obraź się, że tutaj to wkleiłem ale nie widzę sensu robić z tego tajemnicy przez PW.

  • Do kitu 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jumpan: nie udzieliłem Ci pozwolenia na wklejanie mojej PW na głównym forum!!!!!!!!!!! Proszę o usunięcia posta. Poniżej pasa.

 

Czy myślisz, że chcę namawiać kogolwiek do nielegalych działań? Od roku próbuję zmusić SIP do działania, modyfikuję i testuję swój własny sterownik na własną rękę, ponieważ ASO nie jest w stanie mi pomóć, a Ty masz czelność tak reagować ?!? 


Poczytaj może posty tej osoby na znanym forum i zastanów się. Wkleiłeś tylko część mojej PW wyrwaną z kontekstu. Napisałem, że jesto jedna z opcji, a drugą jest super facet w Gdyni, który to ogarnia! 

 

http://www.forum.subaru.pl/index.php?/topic/82282-fa%C5%82szywe-spalania-stukowe-w-20-na-wadliwe-ecu/

 

Jeszcze raz: Błędna jest logika ECU w rozpoznawaniu i tablicowaniu wartości uczonej sterownika. Zakres, w którym pojawia się "false knock" kontrola spalania stukowego powinna być w zamkniętej pętli ale bez uczenia (feedback knock correction). Wtedy nawet kiedy pojawi się fałszywy sygnał, to nie wpływa on na jazdę długofalowo a jedynie przez moment. I ten element mapy należy zmienić, nie CAŁĄ. a okazjuje się że za wschodnią granicą ktoś to potrafi robić w sterownikach Hitatchi. Posty powyżej w tym wątku i linki. Proszę tylko kliknąć

Edytowane przez pompik
  • Lajk 1
  • Do kitu 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba umknął jeden dość istotny szczegół.W autach z tymi silnikami i męczącą ich przypadłością,montowane są 3 czy 4 modele Ecu,jeden z nich występujący w wielu egzemplarzach,niestety nie daje się przeprogramować.

 

W informatyce nie ma czegoś takiego jak "nie da się". Jest tylko "ja/my nie mamy wiedzy ani sprzętu do tego".

Fakt montowania kilku modeli ECU nie stoi w sprzeczności z tym, że w każdym źle rozwiązane/oprogramowane może być odczytywanie danych z knock sensora.

 

EDIT: Znowu wychodzi tutaj pewna słabość Forumowa - komuś chce się coś robić, wydaje kasę, szuka rozwiązania problemu - a reszta utyskuje że "się nie da", i rzuca świnie (Subaru) pod nogi.

Edytowane przez BelegUS
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze raz: Błędna jest logika ECU w rozpoznawaniu i tablicowaniu wartości uczonej sterownika. Zakres, w którym pojawia się "false knock" kontrola spalania stukowego powinna być w zamkniętej pętli ale bez uczenia (feedback knock correction). Wtedy nawet kiedy pojawi się fałszywy sygnał, to nie wpływa on na jazdę długofalowo a jedynie przez moment. I ten element mapy należy zmienić, nie CAŁĄ. a okazjuje się że za wschodnią granicą ktoś to potrafi robić w sterownikach Hitatchi. Posty powyżej w tym wątku i linki. Proszę tylko kliknąć

 

Będę się powtarzać jak zacięta płyta: nie lepiej wyeliminować "false knocki"? W Pytaniach do Dyrekcji podałeś rozwiązanie z przeprogramowaniem ECU jako jedyne sensowne, a ono de facto pudruje syfa, jakim jest przeczulony knock sensor. Dużo lepsze takie, niż odpinać czujnik, ale hipotetycznie załóżmy, że komuś w zakresie obrotów 2-3 krpm pojawia się i fałszywe, i prawdziwe spalanie stukowe - co wtedy? Zapodaj oznaczenia tego preprocka - poszukam datasheetów i sprawdzę, czy przy nim nie można jakoś podregulować czułości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Knock sensor sam w sobie nie jest przeczulony, bo to tylko piezoelektryk.  Przeczulony jest ECU, co dowiodła hardware'owa modyfikacja mojego ECU, ale efekt nie jest 100%. False knock'ów mam dużo mniej, ale jak już się trafi, no to wali po IAM i całej mapie i jest po sprawie. Gdyby FHI wypuściło normalną mapę, to cofnięcie zapłonu w tym zakresie nastąpiłoby tylko chwilowo i nie rzutowałoby na feedback knock correction w całym zakresie tak jak to się dzieje teraz.  Każde ECU jest trochę inne, więc to nie jest łatwa sprawa, ale że nie są odszumione to na pewno nie pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem mocno zdeterminowany żeby pozbyć się usterki w moim Subaru w inny sposób niż sprzedaż samochodu.

Nie chciałbym się tu szarogęśić ale widzę możliwość uprządkowania naszych działań

 

1. techniczne rozważania na temat usterki

Z tego co zrozumiałem w naszych autach mamy trzy typy ECU (conajmniej) i dla jednego z nich jest możliwe przeprogramowanie

Czy ktoś mógłby przygotować krótką tabelkę - notkę o ECU (gdzie go szukac, jak go rozpoznać i dla przypadku który rokuje poprawę)

2. organizacyjno-prawne naciski na FHI

Czy ktoś zwrócił się do FHI z oficjalnym pismem z prośbą / żądaniem  o rozwiązanie problemu ?

Czy to skończyło się to tylko w PL czy poszło do centrali w JPN ? Może trzeba im facebooka zalać postami od użytkowników.

Taka akcja miała miejsce np w przypadku banku DNB : http://samcik.blox.pl/2015/03/Norweg-z-DNB-chce-sie-zaprzyjaznic-Doprowadzil.html

 

Czy ktoś próbował zainteresować prasę motoryzacyjną naszymi problemami ?

Czy może ktoś widzi możliwość postraszenia FHI pozwem zbiorowym ?

 

Z mojej strony deklaruję, że mogę podjąć się redakcji ewentualnego pisma również w języku lengłidż do centrali.

SlawS

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za! Mogę się podjąć zorganizowania podobnej akcji w UK. Na tamtejszych forach jest również głośno na ten temat, który jest problemem ogólno światowym. Każdy z nas chyba na tyle lubi Subaru, że siedzi cicho ;) Zamiast tego proponowałbym zrobić coś co pomoże się nam cieszyć również silnikami NA. Pozdrawiam!

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy ktoś próbował zainteresować prasę motoryzacyjną naszymi problemami ? Czy może ktoś widzi możliwość postraszenia FHI pozwem zbiorowym ?

 

Bez przesady z tą prasą i straszeniem. Zaraz zrobicie z benzynowych Subaru to samo co zrobiono (słusznie czy nie) z dieslami od Subaru. Zła fama szybko się rozejdzie i nikt nie kupi już żadnego używanego Subaru bo prasa napisała, że silniki albo zamulają (benzyna) albo całkiem się rozpadają (diesel).

Trochę cierpliwości. Dyrekcja obiecała zająć się tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze raz: Błędna jest logika ECU w rozpoznawaniu i tablicowaniu wartości uczonej sterownika. Zakres, w którym pojawia się "false knock" kontrola spalania stukowego powinna być w zamkniętej pętli ale bez uczenia (feedback knock correction). Wtedy nawet kiedy pojawi się fałszywy sygnał, to nie wpływa on na jazdę długofalowo a jedynie przez moment. I ten element mapy należy zmienić, nie CAŁĄ. a okazjuje się że za wschodnią granicą ktoś to potrafi robić w sterownikach Hitatchi. Posty powyżej w tym wątku i linki. Proszę tylko kliknąć

 

Będę się powtarzać jak zacięta płyta: nie lepiej wyeliminować "false knocki"? W Pytaniach do Dyrekcji podałeś rozwiązanie z przeprogramowaniem ECU jako jedyne sensowne, a ono de facto pudruje syfa, jakim jest przeczulony knock sensor. Dużo lepsze takie, niż odpinać czujnik, ale hipotetycznie załóżmy, że komuś w zakresie obrotów 2-3 krpm pojawia się i fałszywe, i prawdziwe spalanie stukowe - co wtedy? Zapodaj oznaczenia tego preprocka - poszukam datasheetów i sprawdzę, czy przy nim nie można jakoś podregulować czułości.

 

 

Ten cały knock sensor to w gruncie rzeczy z punktu widzenia kompa mikrofon jeżeli dobrze rozumiem. Komp dostaje sygnał i ma pewnie gdzieś zaszyty algorytm który mówi coś w stylu: jak w ciągu ostatnich x sekund wykryto powyżej y sygnałów o amplitudzie większej niż x to wykonaj taki a taki warunek. Zakładając że sam sensor jest ok, zmiana też nie pomaga to trzeba by zdefiniować czym jest "false knock", jest to sygnał którego źródłem nie jest spalanie stukowe ale który przez ECU jest jako takowy interpretowany. Możemy zatem te sygnały wygłuszać przed tym jak dotrą do kompa, jak komp będzie dostawać tylko sygnały prawdziwe to i auto nie będzie zamulać, problem w tym jak stwierdzić który jest prawdziwy a który nie? Gzie pojawiają się fałszywe sygnały? One wcale nie muszą na dobrą sprawę pochodzić wprost z czujnika to może być bardziej zakręcone i fałszywe sygnały powstają w skutek jakiejś interferencji czy sprzężenia. Najlepiej byłoby zarejestrować charakterystykę czasowo-napięciową w kilku miejscach pomiędzy sensorem a kompem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Knock sensor sam w sobie nie jest przeczulony, bo to tylko piezoelektryk.  Przeczulony jest ECU, co dowiodła hardware'owa modyfikacja mojego ECU, ale efekt nie jest 100%. False knock'ów mam dużo mniej, ale jak już się trafi, no to wali po IAM i całej mapie i jest po sprawie. Gdyby FHI wypuściło normalną mapę, to cofnięcie zapłonu w tym zakresie nastąpiłoby tylko chwilowo i nie rzutowałoby na feedback knock correction w całym zakresie tak jak to się dzieje teraz.  Każde ECU jest trochę inne, więc to nie jest łatwa sprawa, ale że nie są odszumione to na pewno nie pomaga.

 

Piezoelektryk to sam czujnik, z którego Ci nic, jeżeli sygnał nie przejdzie przez wstępną obróbkę w preprocku (który podobno u nas jest osobno na płytce ECU - informacja od znajomego tunera). Preprocek do głównego procesora zgłasza już "rozpoznane" spalanie stukowe. Z sygnałem z mikrofonu nie zrobisz nic, ale możesz zmniejszyć wzmocnienie na wejściu, przez co wyeliminujesz interpretację części szumów jako spalanie stukowe przez tenże preprocek (przez producentów podzespołów elektronicznych sprzedawany pod nazwą Knock Sensor, stąd już nie wiem, czy KS to sam mikrofon, sam preprocek, czy całość). Najprawdopodobniej właśnie to była owa hardware'owa modyfikacja, o której piszesz, że częściowo pomogło.

Edytowane przez Kota
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...