Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 21.11.2023 o 12:39, maciek323 napisał(a):

Jakie wg Was prognozy na '24 i '25 na nieruchomości?

Nowy rząd dosypie kasy do BK2% i ceny dalej tu de moon?

Czy czeka nas poważne ochłodzenie rynku? (bez stymulatorów zewnętrznych i przy obecnych stopach na to by wyglądało).

 

Mam nadzieję iż ten program zostanie "pogrzebany". Pierwsze 3 banki jakie do programu przystąpiły to normalnego kredytu zrobić nie potrafiły a do tego doszło tysiące zdublowanych lub potrojonych wniosków kredytowych. 

Ludzie (klienci i doradcy kredytowi) na oślep strzelali sobie po giczołach... składali 1 temat do 2 czy 3 banków. Jeden temat miał (i ma 3 zapytania) ludzie czekają po 2-4 m-ce na decyzje banków (ok teraz już się to "oczyszcza") .

 

Kasa się kończy.... i nie ma pewności czy jej "dosypią" 

Ceny nieruchomości "oszalały" 

Maćku chyba Ty przewidywałeś z rok czy 2 lata temu iż już niebawem jak będzie można za "kopę jajek" kupić min kawalerkę na Tarcholcu :)  - nigdy (w ost 20 latach) tak nie było po za bardzo krótkimi okresami w lokalizacjach "budżetowych" nie było absolutnie żadnych spadków cen. I "dziś" mój kolega wystawił kawalerkę (brzydką jak noc listopadowa) w Ząbkach za 10,5k/m2 i telefon mu nie stygnie ... wystawił ją za 315k (ot tak "zaszaleję" a jak nikt nie da to zejdę.... i w piątek podpisuje Akt za 330k.... 

Tak jest to chore... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2023 o 22:25, PiotrGS napisał(a):

 

Maćku chyba Ty przewidywałeś z rok czy 2 lata temu iż już niebawem jak będzie można za "kopę jajek" kupić min kawalerkę na Tarcholcu :)  - nigdy (w ost 20 latach) tak nie było po za bardzo krótkimi okresami w lokalizacjach "budżetowych" nie było absolutnie żadnych spadków cen. I "dziś" mój kolega wystawił kawalerkę (brzydką jak noc listopadowa) w Ząbkach za 10,5k/m2 i telefon mu nie stygnie ... wystawił ją za 315k (ot tak "zaszaleję" a jak nikt nie da to zejdę.... i w piątek podpisuje Akt za 330k.... 

Tak jest to chore... 

 

Tak przewidywałem, no już ponad 2 lata temu, bo tak by było, gdyby na rynku nieruchomości panował wolny rynek. Ale jeśli panstwo dosypuje  jednym ruchem 1 mld złotych kupującym mieszkania, to inaczej się skończyć nie mogło, niż chorym wzrostem. Co do spadków to były, w latach 2008-2012, nie potężne, ale w niektórych lokalizacjach do 20%. Ja sam na tym skorzystałem bo w 2008 sprzedałem na górce kawalerkę, a w 2013 za mniejsze pieniądze kupiłem bardzo niedaleko dużo ładniejsze 2 pokoje. Potem już rzeczywiście były tylko wzrosty które od lipca tego roku nabrały apokaliptycznych rozmiarów.

Rynek był trochę ostudzony w Q4 2022 i Q1 2023, chociaż bylo mało ciekawych ofert i ładne kawalerki i dwupokojowe też schodziły na pniu i częste były przypadki licytacji w górę.

Ja uczestnikiem rynku nieruchomości (aktywnym) nie byłem od 2013 roku i sytuacja się baaaardzo zmieniła. Widać wielką różnicę na przestrzeni tych 10 lat. Wtedy gdy kupowałem, to kupiec z gotówką był na wagę zlota, każdy sprzedający na niego chuchał i dmuchał, mozna się było tygodniami zastanawiać, ludzie opuszczali ceny od wywoławczych nawet po 10% i to na atrakcyjne mieszkania.  Teraz (koniec 2022, początek 2023) sytuacja zgoła inna. Masa kupujących z dużą gotówką, zmiany cen w górę a nie w dół i pół godziny na decyzję. A nieraz jak od razu nawet podejmiesz decyzję to i tak sprzedali komu innemu bo dał 30 tysiecy więcej niz w ogłoszeniu.

Co do ceny kawalerki w Ząbkach to jest chora, ale sprzedaje się wszystko wszędzie i za każdą cenę (byle w limicie beki).  

Chciałem jeszcze dodać że pośrednicy handlu nieruchomościami to rak i zło i należy ich je...ć prądem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2023 o 12:39, maciek323 napisał(a):

Jakie wg Was prognozy na '24 i '25 na nieruchomości?

Nowy rząd dosypie kasy do BK2% i ceny dalej tu de moon?

Czy czeka nas poważne ochłodzenie rynku? (bez stymulatorów zewnętrznych i przy obecnych stopach na to by wyglądało).

 

 

Generalnie obstawiam stabilizacje cen a przynajmniej brak tak szalonego wzrostu.

 

Ścisłe centra miast i bardzo dobre lokalizacje będą rosły nadal i tu do księżyca to może być za mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, STIFF napisał(a):

jakby ktoś nie wiedział jak Jaszczomp prowadził polityke pieniężna NBP to śpiesze poinformować, że jest oficjalne stanowisko - zawisło obwieszczenie

N2Y0MDIyYVM4Ujt3ZgJsRnsKby0gW2IQLBJ3ZmZPfAYhHystJRw8VylfYyM7DD5TLkBjNCVWL0IwHzt1Zh0nQSlcLD1mHCNQPFRiJnBIeAFqVnhpK08oAHQEfncrVHYKbglgfHFAeQU_BH12e08tECQ.webp.d69ea7c016c1689f7da9970b72b05569.webp

Już sam ten baner powinien być przyczyną wjazdu NIK do NBP... 

  • Lajk 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skwaro napisał(a):

Już sam ten baner powinien być przyczyną wjazdu NIK do NBP... 

Tam wjazd nie powinien robić NIK czy inne CBA (tfu) tylko gromady górników, mogą być przebierańcy, które kiedyś szalały z trzonkami od oskardów przed i w Ministerstwie Gospodarki na Placu Trzech Krzyży. Gęby miodem już mają tak zasmarowane, do tyłków już im tak napchano, że nie chce im się robić zadym w Warszawie? Może ten ich Duda dostał polecenie z jakiejś centrali?

 

Jeśli ludzie nie wyjdą na ulicę i łby nie spadną z karków to nie zmieni się wiele. Zobaczcie jak wspaniale działa protest transportowców i rolników, na granicy z Ukrainą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W poniedziałek 1 stycznia 2024 powinny do Google trafić dane z banku NBP na temat kursów naszej waluty. Nie trafiły, co spowodowało, że dane pokazywane w wynikach wyszukiwania są całkowicie oderwane od tego, co dzieje się w rzeczywistości. Nie dzieje się nic nadzwyczajnego, a zgłupiał jedynie algorytm, który nie dostał odpowiednich danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, chojny napisał(a):

W poniedziałek 1 stycznia 2024 powinny do Google trafić dane z banku NBP na temat kursów naszej waluty. Nie trafiły, co spowodowało, że dane pokazywane w wynikach wyszukiwania są całkowicie oderwane od tego, co dzieje się w rzeczywistości. Nie dzieje się nic nadzwyczajnego, a zgłupiał jedynie algorytm, który nie dostał odpowiednich danych.

Niby nic się nie dzieje, a jednak ktoś w NBPie nie ogarnął.

comment_1645916134SiSgCzpqvCbzlmUd4WoB0b.jpg.7b81a500eb9711542ba6ecf27df14ea5.jpg

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariactwo.

Każda dopłata w postaci dotacji zrobi z tego rynku to, że nie będzie widoczna, przy takiej cenie mieszkania :facepalm:

Na szybko sprawdziłem. Mieszkanie na JK w Wawie, kupione przez nas 3 lata temu za 620, dziś już spokojnie bańkę sto. A po kredycie 0%, lekko przekroczy 200% wartości zakupionego.

 

Edytowane przez Adi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adi napisał(a):

Wariactwo.

Każda dopłata w postaci dotacji zrobi z tego rynku to, że nie będzie widoczna, przy takiej cenie mieszkania :facepalm:

Na szybko sprawdziłem. Mieszkanie na JK w Wawie, kupione przez nas 3 lata temu za 620, dziś już spokojnie bańkę sto. A po kredycie 0%, lekko przekroczy 100% wartości zakupionego.

 

I pytanie, jakby się je sprzedało to co kupić w zamian, żeby to miało taki sam standard? U nas podobnie. Mieszkanie kupiliśmy w '17, to teraz mamy już prawie 300%. Spoko, tylko jakbyśmy sprzedali to i tak trzeba by się ciut zakredytować, żeby standard był co najmniej taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Adi napisał(a):

Wariactwo.

Każda dopłata w postaci dotacji zrobi z tego rynku to, że nie będzie widoczna, przy takiej cenie mieszkania :facepalm:

Na szybko sprawdziłem. Mieszkanie na JK w Wawie, kupione przez nas 3 lata temu za 620, dziś już spokojnie bańkę sto. A po kredycie 0%, lekko przekroczy 200% wartości zakupionego.

 

Niedaleko mnie jest działka do sprzedania, dołożysz trochę i będziesz miał powierzchnię x2 albo i 3, cisza i spokój w gratisie :)

 

A tak serio to tylko powiększą masakrę na rynku mieszkań. 

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...