Skocz do zawartości

Meandry prowadzenia biznesu


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowne Forumowicze, tak się złożyło, że będę musiał założyć JDG. Myślałem, że uda się wykorzystać do podpisania kontraktu posiadaną spółkę z o.o., ale niestety pewne względy wymagają, żeby to była jednak jednoosobowa działalność. 

W związku z tym mam pytania:

1. czy konto do rozliczeń może być kontem osobistym, czy musi być wydzielone z ewentualnym subkontem VAT?

2. czy ewentualne przelewy między kontem JDG, a osobistym mają jakieś ograniczenia?

3. czy do ogarniania ZUS itp potrzebna księgowość czy wystarczy Excel? ;)

4. w sp. z o.o. na biuro wykorzystywałem część mieszkania - z kosztami z tym związanymi. Jak to jest przy JDG?

5. Pytanie powyżej  - w kwestii samochodów. Miałem wynajęte prywatne samochody - od której to umowy jako osoba fizyczna - płaciłem 8,5% podatku od wynajmu.  

 

W spółce z o.o. pewne tematy miałem poukładane, ale teraz się to nieco inaczej musi być chyba uporządkowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, na bank będą tu bardziej ogarnięci w JDG. Ja mam tylko 3 lata ale:

 

1) dla świętego spokoju mam osobno firmowe i prywatne. Co do firmy płacę z firmowego a co prywatnie z prywatnego. Chociaż ostatnio to tak mix bardziej . 

2) przelewam dowolnie. Tylko vatu nie możesz chyba ruszać 

3) ja mam księgowość dla świętego spokoju:). Księgowa używa programu taxxo. Fajnie się sprawdza. Ma rozpoznawanie tekstu ze skanów faktur. 

4) pracuje z domu ale nie rozliczam kosztów, nie chciałem później się tłumaczyć dla paru dodatkowych złotych. 

5) tu nie mam doświadczenia. Miałem leasing 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, coocer napisał(a):

4) pracuje z domu ale nie rozliczam kosztów, nie chciałem później się tłumaczyć dla paru dodatkowych złotych. 

No tak, ale jak masz biuro, prąd, środki czystości, napoje, itp  - to jakoś to musisz wliczać?

 

11 minut temu, coocer napisał(a):

2) przelewam dowolnie. Tylko vatu nie możesz chyba ruszać 

Tak, split payment jest jasno ograniczony i nie da się z niego płacić inaczej. Aczkolwiek dotarły do mnie ostatnio słuchy, że ZUS daje radę z tego zapłacić. Ale nie mam potwierdzenia i weryfikacji tego

 

13 minut temu, coocer napisał(a):

1) dla świętego spokoju mam osobno firmowe i prywatne. Co do firmy płacę z firmowego a co prywatnie z prywatnego. Chociaż ostatnio to tak mix bardziej .

No tak, ale jedno masz oznaczone nazwą firmy, a drugie danymi personalnymi. Nie rozjeżdża to się w zeznaniach podatkowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. mam oddzielnie konta prywatne i firmowe, dla mnie prostsze w ogarnięciu nie musząc sprawdzać wpłaty również musząc przejrzeć prywatne płatności, nie mówiąc już o jakiś ewentualnych sprawach sądowych gdzie musiałbym jako dowód dołączać wyciąg i strona widziałaby co prywatnie kupuje. Też prywatne mają często niższe ograniczenia kwotowe, czy konieczności potwierdzania przelewów na wyższe kwoty, więc w zależności od banku może być upierdliwe.

2. Z tego co kojarzę przy JDG na upartego z konta firmowego możesz nawet płacić za prywatne zakupy. Przelewać możesz dowolnie, choć mi się zdażyło że jak z prywatnego zrobiłem większą wpłatę na firmowe to musiałem złożyć oświadczenie skąd miałem te środki:biglol:

3. Obecnie księgowość oddałem firmie, poprzednio miałem księgową, kwestia wielkości, ale u siebie gdybym chciał w exwlu to bym zginął chyba już w 1 miesiącu, jednak program dużo potrafi ułatwić, zważywszy jak coś nie pasuje.

4. mam biuro, więc nie powiem jak to wygląda. Ale jak kojarzę chyba i tak musisz przeznaczyć fragment mieszkania na prowadzenie działalności i jakbyś chciał rozliczać koszty np mediów to teoretycznie musiałbyś mieć podliczniki, ale głowy sobie uciąć nie dam.

5. samochody mam firmowy i prywatny wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowane, nie kojarzę obecnie jak to wygląda bo chyba jakoś koło 2020 były jakieś zmiany rozliczeń.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 i 2 - jeśłi jestes płątnikiem VAT to musisz mieć konto "Vatowskie" czyli musisz mieć konto firmowe z subkontem VAT. No i sprawdzić czy weszło na białą listę bo kumplowi się zdarzyło, że czekał 2 tygodnie (z reklamacjami w banku) a do tego czasu klient nie chciał przyjąc faktury.

Ja mam konto w Aliorze, jak wszedł obowiązek jw. to założenie drugiego firmowego konta załatwiłem przez internet. Plusy są takie, że wchodzę przez jeden system logowania i potem przełączam się między kontami. Przelewy między kontami sa natychmiastowe i darmowe jak wszystkie inne. Przelewałem między kontami duże kwoty i nie miałem dziwnych pytań.
Nie wiem jak w innych bankach podchodzą do konta dla JDG ale w Citi chcieli to podciągnąć pod konta firmowe i każdy przelew kosztował złotówkę

 

3 - w obecnym burdelu prawnym nie odważyłbym się samemu robić ZUSu. Moja już ex księgowa ale wciąż teściowa - księgowa z 40 letnim stażem ale zajmująca się rodzinną firmą powiedziała dość. Moja mama jeszcze walczy ale historie opowiada nie z tej ziemi - w samym ZUSie nie wiedzą co jak policzyć. ALe karę chętnie walną. Od 2 lat korzystam z usług dużego biura i nawet im się w zeszłym roku przez zmianę podatkową zdarzyły błędy i musiałem robić korekty. Sam bym chyba osiwiał.

 

4 - musisz mieć adres ale nie musisz tego uwzględniać w kosztach. Kawałek mieszkania użyczasz sobie przecież nieodpłatnie. Ja w koszty wrzucam tylko internet. Reszte jak chcesz to możesz proporcjonalnie do użyczonej powierzchni. Kupowanie drobiazgów domowych na firme uważam za nieetyczne ale i ryzykowne. Bo ile z tego płynu do mycia toalety rozliczyć?

 

 

  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pumex1 napisał(a):

3. czy do ogarniania ZUS itp potrzebna księgowość czy wystarczy Excel? ;)

 

Mi wystarczy Excel, bo zus dla jdg jest prościutki a raport miesięczny można wysłać przez konto PUE, nie trzeba w ogóle płatnika instalować.  Ale jak się boisz zusu i usu jak większość rodaków, trzeba znaleźć księgową. A potem się modlić, żeby dobrze zrobiła, bo jak coś spartoli to i tak będzie twój problem :lol:  

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, pumex1 napisał(a):

1. czy konto do rozliczeń może być kontem osobistym, czy musi być wydzielone z ewentualnym subkontem VAT?

Często FV są płacone w split payment, takie rzeczy tylko przez konto do działalności gospodarczej - najczęściej da się założyć obok osobistego w tym samym banku i przełączać się między nimi w locie. Ogólnie zawsze wszystkie rozliczenia firmowe (wpływ kasy i podatki - bo ZUS i podatki w pierwszej kolejności się pokrywane z subkonta VAT) rozliczać z konta firmowego - dla przejrzystości. Zakupy do JDG możesz robić z dowolnego. 

20 godzin temu, pumex1 napisał(a):

2. czy ewentualne przelewy między kontem JDG, a osobistym mają jakieś ograniczenia?

Nie, za wyjątkiem tego, że nie wyciągniesz kasy z subkonta VAT.

20 godzin temu, pumex1 napisał(a):

3. czy do ogarniania ZUS itp potrzebna księgowość czy wystarczy Excel? ;)

Teraz jest upierdliwe, bo co miesiąc trzeba składać DRA, kiedyś robiło się to raz i potem ZUS sam sobie dokument generował a Ty tylko opłacałeś co miesiąc składki. Można w arkuszu, nie ma obowiązku prowadzić tego poprzez zewnętrzną firmę czy program. Zresztą część kont bankowych po otwarciu konta pod JDG umożliwia też prowadzenie jakiegoś prostego monitorowania rozliczeń itp. Nie wnikałem, bo korzystam z zewnętrznej księgowości - czasem potrzebowałem się skonsultować odnośnie różnych operacji :)

20 godzin temu, pumex1 napisał(a):

4. w sp. z o.o. na biuro wykorzystywałem część mieszkania - z kosztami z tym związanymi. Jak to jest przy JDG?

Zależy od formy opodatkowania. Na ryczałcie nie masz żadnych kosztów do rozliczenia. Przy skali podatkowej można kombinować, ale moim zdaniem nie warta skórka wyprawki - szczególnie, że część mieszkania, która jest wykorzystywana w JDG teoretycznie powinna być też obłożona maksymalną stawką podatku od nieruchomości. Do tego dosyć wątpliwe rozliczenia energii (brak osobnego licznika) itp. 

19 godzin temu, pumex1 napisał(a):

No tak, ale jak masz biuro, prąd, środki czystości, napoje, itp  - to jakoś to musisz wliczać?

Jeżeli nikogo nie zatrudniasz, to żadnych napojów nie rozliczysz. Na energię najlepszy (z punktu widzenia kwestionowania rozliczenia z urzędem) jest osobny licznik. Środki czystości? Będziesz miał warsztat samochodowy? Wszystko zależy ogólnie od tego na jakim rozliczeniu podatku będziesz. Po ostatnich modyfikacjach polskiego bajzlu, to prawdopodobnie skończysz na ryczałcie, bo nie znajdziesz tylu kosztów by uzasadniało to wyższe składki ZUS wynikające z innych form opodatkowania. 

19 godzin temu, pumex1 napisał(a):

No tak, ale jedno masz oznaczone nazwą firmy, a drugie danymi personalnymi. Nie rozjeżdża to się w zeznaniach podatkowych?

Nie bo w JDG urzędu nie interesuje z którego konta płacisz, tylko na które kasę przyjmujesz. NIP w JDG masz ten sam co swój osobisty. 

 

 

  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aflinta - dzięki za odpowiedzi. W sp. z o.o. - miałem część mieszkania ustawione jako biuro - i faktycznie jako takie było to miejsce mojej pracy. Stała kwota płacona do mnie - jako niezmienna. Prąd, media, itp opłacałem normalnie. Po prostu co miesiąc wpadała z firmy kwota X, którą zgłaszałem normalnie w PI-28  - na 8.5% ryczałtu. Tak samo miałem stałą kwotę od wynajmu samochodu. Te naprawdę drobne koszty m.in. - gdzie jak się z 50 PLN na miesiąc wrzuciło to zwyczajnie rozliczałem w koszty spółki - bo to nie było  żadnym nadużyciem. 

Przestawiam się teraz myślowo ze spółki kapitałowej na spółkę osobową - gdzie po prostu inaczej to funkconuje

I chyba pierwszym krokiem jest wybór sposobu opodatkowania - i to wpłynie na całą resztę -w tym i właśnie kwestię kosztów (lub ich braku jak przy ryczałcie) i kwestię, czy ewentualny brak wspólnego opodatkowania z żoną będzie na plus czy minus. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pumex1 napisał(a):

czy ewentualny brak wspólnego opodatkowania z żoną będzie na plus czy minus. 

https://www.infakt.pl/kalkulatory/

Wspólne opodatkowanie wiele nie zmienia przy obecnych przepisach. Składka zdrowotna równa wszystko jak walec. Ale może u Ciebie będzie inaczej. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od stosunku kosztów do wpływów. Przy niskich kosztach ryczałt wiele rzeczy upraszcza, obniża znacznie składkę zdrowotną, a przy sprzedaży auta firmowego płaci się 3% podatku. ;)

Ja podatek ogarniam tabelką - kalkulatorem w Excelu kupowaną co roku za kilkanaście złotych, która dodatkowo odlicza składki zusowskie (signform.pl). 

ZUS przy ryczałcie też jest do ogarnięcia z poziomu ePłatnika na stronie ZUS-u. 

Tyle, że ja nie jestem VAT-owcem, co też wiele kwestii rozwiązuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2023 o 21:11, pumex1 napisał(a):

3. czy do ogarniania ZUS itp potrzebna księgowość czy wystarczy Excel? ;)

Trzecia droga to abonament z aplikacją np. infakt, podpinasz konto firmowe, wystawiasz faktury, telefonem robisz fotkę faktur kosztowych i wrzucasz do aplikacji, ZUSa też wygenerujesz.

Taniej niż księgowość, łatwiej niż excel.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie a jaką formę opodatkowania JDG najkorzystniej wybrać w przypadku gdy nie ma się praktycznie żadnych kosztów a potencjalny przychód roczny to:

1. 100 000 PLN

2. 200 000 PLN

3. 300 000 PLN

 

... i czy to ma być w ogóle JDG czy lepiej inna forma prawna?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ayu napisał(a):

Słuchajcie a jaką formę opodatkowania JDG najkorzystniej wybrać w przypadku gdy nie ma się praktycznie żadnych kosztów a potencjalny przychód roczny to:

1. 100 000 PLN

2. 200 000 PLN

3. 300 000 PLN

 

... i czy to ma być w ogóle JDG czy lepiej inna forma prawna?

 

 

Jak nie masz kosztów to ryczałt. Masz link do kalkulatorów kilka postów wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ayu napisał(a):

czy to ma być w ogóle JDG czy lepiej inna forma prawna?

To kwestia jakie masz ryzyko odpowiedzialności. Przy JDG odpowiadasz całym majątkiem, przy spółkach z o.o. była to bodaj wysokość wkładu (teraz w sumie była migracja na komandytowe ale nie zagłębiałem się). Natomiast stopień komplikacji prowadzenia rozliczeń jest nieporównywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, radekk napisał(a):

jak kojarzę właśnie nie do końca, bo członkowie zarządu i tak odpowiadają całym swoim majątkiem jeśli egzekucja wobec spółki jest nieskuteczna.

 

Ten aspekt naganiacze na spółki z o.o. zwykle jakoś pomijają ;)

Jak i różne problemy i koszty oraz podatki przy wyciąganiu kasy ze spółki do własnej kieszeni 

Hasło zero zusu brzmi fajnie, ale w przyszłości za lat ileś tam będzie goło i wesoło, bo nie będzie stażu nawet na minimalną emeryturę

Dla niektórych to może być dobra opcja ale trzeba wszystko przemyśleć i przeliczyć  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Ayu napisał(a):

Słuchajcie a jaką formę opodatkowania JDG najkorzystniej wybrać w przypadku gdy nie ma się praktycznie żadnych kosztów a potencjalny przychód roczny to:

1. 100 000 PLN

2. 200 000 PLN

3. 300 000 PLN

 

... i czy to ma być w ogóle JDG czy lepiej inna forma prawna?

 

 

 

trochę bez sensu sobie wybrałeś forum na takie pytania

to tak jak byś spytał na forum podatkowym jak naprawiać samochód

poszukaj jakiegoś doradcy podatkowego

obecnie zawiłość w przepisach jest tak ogromna, że prowadzenie samemu rozliczeń podatkowo/zusowskich obarczona jest ogromnym ryzykiem, że coś zrypiesz

a wtedy wszystkie te oszczędności mogą wyjść mocno bokiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, radekk napisał(a):

jak kojarzę właśnie nie do końca, bo członkowie zarządu i tak odpowiadają całym swoim majątkiem jeśli egzekucja wobec spółki jest nieskuteczna.


W zasadzie tak, ale nie bezwarunkowo. Można się zwolnić z tej odpowiedzialności zachowując elementarną czujność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, radekk napisał(a):

członkowie zarządu i tak odpowiadają całym swoim majątkiem jeśli egzekucja wobec spółki jest nieskuteczna

chyba nie do końca tak jest. Badałem to jakiś czas temu ale odpuściłem sp zoo - odpowiadają tylko jeśłi działali na szkode spółki, nie podjęli w porę odpowiednich działań etc. Odpowiedzialność jest mocno ograniczona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, B-52 napisał(a):


W zasadzie tak, ale nie bezwarunkowo. Można się zwolnić z tej odpowiedzialności zachowując elementarną czujność.

w naszym sądownictwie to ja już w nic nie wierzę i z zasady przyjmuję że wszystko jest na naszą niekorzyść:mrgreen:

dowiadywałem się z ciekawości likwidując spółkę i jak to wygląda gdyby przykładowo klient który niby według prawa miał jeszcze rękojmie, to od kogo mógłby się ubiegać odszkodowania i ponoć wówczas ja odpowiadałbym swoim majątkiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zdecydowałem się na prowadzenie JDG, aczkolwiek u mnie 80% działalności związane jest z rajdami i pracą pilota.

Całość formalności ogarnąłem przez ING, gdzie mam konto prywatne, tam też stworzyłem konto firmowe i skorzystałem z ich "księgowości". Mają różne pakiety, ja korzystam z podstawowego, gdzie mam możliwość wystawiania faktur, pilnowania płatności i tworzenie deklaracji podatkowych. Jestem na ryczałcie, bez VATu, więc nie jest to jakoś szczególnie skomplikowane, ale jednak ich aplikacja znacznie ułatwia i też przypomina kiedy jaką deklarację muszę złożyć. 

 

 

Cytat

1. czy konto do rozliczeń może być kontem osobistym, czy musi być wydzielone z ewentualnym subkontem VAT?

 

Nie wiem czy może być, ale chyba najwygodniej mieć konto firmowe w tym samym banku co osobiste.

 

Cytat

2. czy ewentualne przelewy między kontem JDG, a osobistym mają jakieś ograniczenia?

 

Nigdy nie miałem problemów z przelewami między kontem JDG a osobistym i w drugą stronę też nie. Ograniczeń z tego co wiem brak.

 

Cytat

3. czy do ogarniania ZUS itp potrzebna księgowość czy wystarczy Excel? ;)

 

Sam ogarniam sobie ZUS, akurat mam to szczęście, że u nas w mieście Panie w ZUSie są mega pomocne i gdy zakładałem działalność wytłumaczyły mi wszystko co i jak, jaką deklarację złożyć, jakie składki płacić itp ;) teraz i tak co miesiąc należy składać deklarację i przy składaniu deklaracji kalkulator oblicza ile haraczu należy przelać do ZUSu w danym miesiącu. 

Korzystam z usług księgowej tylko raz w roku, przy tworzeniu deklaracji rocznej do urzędu skarbowego.

 

Cytat

4. w sp. z o.o. na biuro wykorzystywałem część mieszkania - z kosztami z tym związanymi. Jak to jest przy JDG?

 

Tutaj nie wiem, nie komplikuję sobie tego, jestem na ryczałcie, nie generuję kosztów, staram się uprościć to jak tylko to możliwe :)

 

Cytat

5. Pytanie powyżej  - w kwestii samochodów. Miałem wynajęte prywatne samochody - od której to umowy jako osoba fizyczna - płaciłem 8,5% podatku od wynajmu. 

 

j/w

 

 

Cytat

Słuchajcie a jaką formę opodatkowania JDG najkorzystniej wybrać w przypadku gdy nie ma się praktycznie żadnych kosztów a potencjalny przychód roczny to:

 

W przypadku braku kosztów, chyba ryczałt jest najlepszą opcją, wszystko też zależy czy profil działalności kwalifikuje się pod ryczałt. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zajcev napisał(a):

W przypadku braku kosztów, chyba ryczałt jest najlepszą opcją, wszystko też zależy czy profil działalności kwalifikuje się pod ryczałt. 

Dzisiaj byłem w US, dzwoniłem do KIS, GUS. Skończyło się na mailu z prośbą o wskazanie PKD, bo ostatecznie jak przeanalizowałem to pasują pod zakres 3. Czyli 15%, 17% lub zasady ogólne (interpretacja zwyczajowa: jeden rabin powie "tak", drugi rabin powie "nie")

 

1 godzinę temu, Woszkowaty napisał(a):

Przecież zawsze możesz poczęstować Odbiorcę kawą. Tak samo wodą mineralną.

Godzinę temu, zajcev napisał(a):

Tutaj nie wiem, nie komplikuję sobie tego, jestem na ryczałcie, nie generuję kosztów, staram się uprościć to jak tylko to możliwe :)

To było pytanie wynikające z innego sposobu rozliczania się w spółce z o.o., którą miałem (tzn. mam - w zawieszeniu w KRS).  Wynajem części prywatnego mieszkania na cele biurowe - gdzie nie ma możliwości ustalenia dokładnej powierzchni wykorzystywanej, a jest to poniżej 100% powierzchni. Dzięki takiej konstrukcji - z firmy płacisz stałą stawkę za całość (w tym prąd, zużycie mediów, internetu itp), a wynajmujący jako osoba fizyczna ma 8,5% podatku ryczałtowego. Sprawdzone i przetestowane. US też zatwierdził takie coś. 

 

A zakupy do spółki z o.o. - to też było pytanie - gdzie właśnie kupowałem pewne rzeczy na firmę - w końcu pracowałem w domu (w spółce), więc przysłowiową kawę piłem formalnie w pracy. Nie były to jakieś wielkie kwoty - po prostu część zakupów do domu, a zgrzewka wody, czy paczka kawy na firmę. Księgowa potwierdziła i wszystko się zgadzało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...