Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Blixten napisał(a):

Rachunek ekonomiczny to jedno, ale dla mnie kluczową kwestią jest możliwość parkowania i ładowania auta w podziemnej hali garażowej i tu właśnie mam największe obawy. 

Jest tu problem, ale sporo zależy od chęci i ogarnięcia administracji/zarządu. Niestety, ja z prośbą o instalację licznika i punktu ładowania wystąpiłem jako pierwszy w budynku, temat toczy się już 9 miesięcy i nic się nie urodziło ;) A bo to nowe, a bo to wszyscy się uczymy, a to jeszcze nie wiemy, a to sprawdzamy oferty, konsultujemy, czekamy na opinię prawników… itd. itd. 

Edytowane przez Zyzol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś bierze pod uwagę taki czynnik jak pozbawienie nas możliwości wąchania benzyny?
 

Cytat

Za zapach benzyny odpowiada głównie benzen. Ma charakterystyczny, intensywny, ale słodki zapach. Jest bardzo lotny, niezwykle łatwo rozprzestrzenia się w powietrzu i dlatego tak mocno czujemy benzynę przez długi czas. Benzen wpływa na zachowanie centralnego układu nerwowego, dające uczucie spokoju i przyjemności.

 

Zatem dalszy rozwój elektromobilności przyczyni się do naszego większego doła:(:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku, ostatnia sesja: Wallbox Easee (rewelacyjny - polecam ;-)) w garażu 52,4 kWh - całkowity koszt = 26,65 pln (normalna taryfa do mieszkania). Gdybym ładował na ładowarkach nawet po 2,4 pln  to bym zapłacił 126pln. Przejechałem 320 km z czego ponad połowa po S'kach i autostradzie z prędkościami 130 i 150 km/h. Czyli 8,3 pln na 100km lub 40 pln na 100km. Więc rzeczywiście, ładując na ładowarkach przy autostradach jest drożej ... w porównaniu z autem które spala 5,7/100km etylinki 95 w takich samych warunkach jazdy ;-). Jeśli chociaż połowę wszystkich ładowań robisz w domu z Wallboxa, to przejechanie 100km będzie kosztowało mniej więcej 24 pln. Jadąc w ten sam sposób Foresterem 2,5XT albo I30N Performance (nieco mniej dla Giulietty Veloce) musiałbym wydać 72pln/ 100km (dokładnie 3 razy więcej). Porównanie wydaje mi się właściwe, bo sposób jazdy ten sam, spalinówki mają od 240 do 280 KM i 350 do 394 Nm, a elektryk 325 i 605 NM, Mimo, że waży 2 tony, to lepiej przyspiesza - 5,1 s (z czego chętnie korzystam). Na pewno ważne jest, że współczynnik oporu powietrza ma Cx=0,21, co sprawia, że przy prędkościach autostradowych ma o ok.20% większy zasięg od innych ale o podobnych parametrach elektryków. Z kolei jadąc wyłącznie po mieście zasięg się zwiększa nawet powyżej tego podawanego WLTP. Przed wczoraj trafiłem na korek na S8 i wlokąc się ok 3 km przez jakieś kilkanaście minut, dzięki rekuperacji zasięg zwiększył się o 11 km.  

  • Super! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, piotruś napisał(a):

w garażu 52,4 kWh - całkowity koszt = 26,65 pln (normalna taryfa do mieszkania).

W jakiej taryfie masz 0,508 zł/kWh? Bo u mnie na ostatnim rachunku 0,69 i to bez opłat dodatkowych, a z dodatkowymi to powyżej 1 zł / kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jaca68 napisał(a):

W jakiej taryfie masz 0,508 zł/kWh? Bo u mnie na ostatnim rachunku 0,69 i to bez opłat dodatkowych, a z dodatkowymi to powyżej 1 zł / kWh

temat na osobny wątek...

 

ścierwa z SSP naciągają klientów na różne "elementy" w tym moją teściową postraszyli i zgodziła się na niekorzystną umowę. To co się dzieje w enerdze pod tym względem to jakaś masakra. Mam kilka lokalizacji i aby uzyskać najtańszy prąd za każdym razem batalia (ta sama energa) ze zmiana taryf wywaleniem niepotrzebnych "dodatków" itp. Jak dla mnie zachowanie energa nadaje się pod komisje śledczą, kto kazał naciągać ludzi z imienia i nazwiska i tak cała drabinka zapewne aż do pewnej Kanalii... a wszystko zaczęło się od tego, że scierwo z energi zadzwoniło do teściów strasząc aby się zabezpieczyli, bo prąd za chwilę będzie kosztować 2 pln/kwh i już teraz mogą sobie zabezpieczyć 1,2 pln/kwh no i starsi zastraszeni teściowie podpisali...

 

co do cen, były takie możliwości w ramach "ukrytych" cenników przy przechodzeniu miedzy dostawcami.

 

wracając do stawek, wiem kto jest temu winny ale od tego jest inny wątek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątek o elektrykach więc wkleję tutaj ale dotyczy to raczej dziejowej czy wręcz historycznej zmiany

 

https://twitter.com/i/broadcasts/1djxXlVLaLOxZ

 

Tesla niby nic nowego, samo sobie jedzie ale system który tym razem za to odpowiada to rewolucja, można powiedzieć, że powoli w temacie jazdy autonomicznej (jak też innych czynności jak humanoidalne roboty) posprzątane

 

system całkowicie oparty o siec neuronową, raczej niskokosztowy, raczej nie wymagajacy dużych ilości energii do pracy (nie mylić z uczeniem się systemu bo to co innego)

 

mówiąc inaczej system zachowuje się "jak człowiek" nauczył się samodzielnie przez podglądanie (do tesli spływa teraz olbrzymia ilość danych z ok 4 mln jeżdżących aut tej marki) plus uczy się cały czas

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2023 o 14:53, AdaSch napisał(a):

ścierwa z SSP naciągają klientów na różne "elementy" w tym moją teściową postraszyli i zgodziła się na niekorzystną umowę. To co się dzieje w enerdze pod tym względem to jakaś masakra. Mam kilka lokalizacji i aby uzyskać najtańszy prąd za każdym razem batalia (ta sama energa) ze zmiana taryf wywaleniem niepotrzebnych "dodatków" itp.

Nie ten przypadek. Mam taryfę G11 od nastu lat. Tam po przekroczeniu tego ustawowego limitu tańszej energii masz:

Cena netto 0,6930 zł/kWh 
Cena brutto 0,8585 zł/kWh z VAT.

 

https://www.energa.pl/dom/umowy/taryfa.html

 

Do tego dochodzą różne opłaty dystrybucji i finalnie przy zużyciu 578 kWh rachunek wyniósł 748 zł.

 

Więc jak ktoś pisze że ma kWh za 50 groszy ładując auto to chętnie się dowiem jak, bo cała kalkulacja opłacalności kosztu przejechania 100 km się zmienia.

 

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie jaka rewolucja u elektryków:

 

https://e.autokult.pl/tesla-chce-polaczyc-stacje-ladowania-restauracje-i-kino-samochodowe,6934410469993408a?utm_content=bufferf2db3&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=fbautokult&fbclid=IwAR0v76UkeaNBC8FOESnzbh7-a3tLwdeENZgDlstCqG-R4-tXO4qRX7e4iOA

 

Stacja ładowania.....z restauracją :o

Toż to spalinowce będą zazdrościć, że wcześniej na to nie wpadli ;) 

 

Ręce opadają, jak dumnie prezentują rozwiązanie , które ma ponad pół wieku.

Może jak zaczną zadaszać swoje słupki, też ogłoszą jako innowacyjne rozwiązanie.

Już niektórzy się chwalą, że wprowadzają nowość- płatność kartą :facepalm:. Co gorsza, ludzie myślą, że te utrudnienie w stosunku do obecnej, sprawdzonej infrastruktury, to "technologia" i kłaniają się jej w pół.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adi napisał(a):

Ręce opadają, jak dumnie prezentują rozwiązanie , które ma ponad pół wieku.

Może jak zaczną zadaszać swoje słupki, też ogłoszą jako innowacyjne rozwiązanie.

Już niektórzy się chwalą, że wprowadzają nowość- płatność kartą :facepalm:. Co gorsza, ludzie myślą, że te utrudnienie w stosunku do obecnej, sprawdzonej infrastruktury, to "technologia" i kłaniają się jej w pół.

dobry pomysł, mogę mieć w tym udział $$$

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adi napisał(a):

Co gorsza, ludzie myślą, że te utrudnienie w stosunku do obecnej, sprawdzonej infrastruktury, to "technologia" i kłaniają się jej w pół

Jak przyszło im się ładować w szczerym polu w upale lub ulewnym deszczu, to się kłaniają ;) 


Porsche:

IMG_2097.webp.866bd01c3ceaaac14298b3f5701b0d78.webp
 

https://e.autokult.pl/amp/predkie-pobieranie-pradu-premium-porsche-otworzylo-swoj-pierwszy-charging-lounge,6925502932175488a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzy nam się nowa elita w elektrykach za podnad 200 tys.

Dużo było słychać o walkach o darmową ładowarkę pod Kauflandem, czy Lidlem.... oczywiście nie robiąc tam zakupów.

A teraz taki kwiatek i to w mieście , w którym do dzisiaj przebywam :facepalm:

 

https://www.scigacz.pl/Wlasciciel,Tesli,probowal,zaoszczedzic,na,pradzie,Trick,sie,nie,udal,i,zostal,wyrzucony,z,pola,namiotowego,48128.html?fbclid=IwAR3WM_ho8zp_bWlBz5QC3kaxo3UrCD7mtzd3nTtfAAUyhWim_ji_6tuQkqI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adi napisał(a):

Tworzy nam się nowa elita w elektrykach za podnad 200 tys.

Dużo było słychać o walkach o darmową ładowarkę pod Kauflandem, czy Lidlem.... oczywiście nie robiąc tam zakupów.

A teraz taki kwiatek i to w mieście , w którym do dzisiaj przebywam :facepalm:

 

https://www.scigacz.pl/Wlasciciel,Tesli,probowal,zaoszczedzic,na,pradzie,Trick,sie,nie,udal,i,zostal,wyrzucony,z,pola,namiotowego,48128.html?fbclid=IwAR3WM_ho8zp_bWlBz5QC3kaxo3UrCD7mtzd3nTtfAAUyhWim_ji_6tuQkqI


„Camp na Wydmie” tydzień temu? 
Byliśmy wtedy znajomymi na tym campingu i byłem świadkiem tej sytuacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2023 o 15:46, ketivv napisał(a):

wątek o elektrykach więc wkleję tutaj ale dotyczy to raczej dziejowej czy wręcz historycznej zmiany

 

https://twitter.com/i/broadcasts/1djxXlVLaLOxZ

 

Tesla niby nic nowego, samo sobie jedzie ale system który tym razem za to odpowiada to rewolucja, można powiedzieć, że powoli w temacie jazdy autonomicznej (jak też innych czynności jak humanoidalne roboty) posprzątane

 

system całkowicie oparty o siec neuronową, raczej niskokosztowy, raczej nie wymagajacy dużych ilości energii do pracy (nie mylić z uczeniem się systemu bo to co innego)

 

mówiąc inaczej system zachowuje się "jak człowiek" nauczył się samodzielnie przez podglądanie (do tesli spływa teraz olbrzymia ilość danych z ok 4 mln jeżdżących aut tej marki) plus uczy się cały czas

 

 

 

 

 

 

 

 

No patrz a stojącego auta nie może rozpoznać mimo tych... neuronów!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2023 o 17:25, Jaca68 napisał(a):

Nie ten przypadek. Mam taryfę G11 od nastu lat. Tam po przekroczeniu tego ustawowego limitu tańszej energii masz:

Cena netto 0,6930 zł/kWh 
Cena brutto 0,8585 zł/kWh z VAT.

 

https://www.energa.pl/dom/umowy/taryfa.html

 

Do tego dochodzą różne opłaty dystrybucji i finalnie przy zużyciu 578 kWh rachunek wyniósł 748 zł.

 

Więc jak ktoś pisze że ma kWh za 50 groszy ładując auto to chętnie się dowiem jak, bo cała kalkulacja opłacalności kosztu przejechania 100 km się zmienia.

 

 

No dobrze, wiec niech będzie 1 zł za kWh.  -  wychodzi mi 14,61 zł / 100 km. Które auto benzynowe 325KM, 5,1 s do setki spala 2 litry/100km ? 

Przecież nawet gdyby korzystać wyłącznie ( a przecież nikt tak nie robi) z ładowarek publicznych po 1,7 do 2,5 zł za kWh to będzie to równowartość 5 litrów na 100km (Pb 98, aktualne ceny z moich okolic) ;-) 

 

Screenshot_2023-08-30.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Blixten napisał(a):


„Camp na Wydmie” tydzień temu? 
Byliśmy wtedy znajomymi na tym campingu i byłem świadkiem tej sytuacji. 

 

Co za człowiek, jeszcze skargę na nich napisał.

 

Mogłeś odwiedzić, jak byłeś w Łebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adi napisał(a):

 

Co za człowiek, jeszcze skargę na nich napisał.

Pospolity cwaniaczek nuworysz. 

 

1 godzinę temu, Adi napisał(a):

Mogłeś odwiedzić, jak byłeś w Łebie ;)

Z miłą chęcią gdybym wiedział :drinks:


Byliśmy niecały tydzień, trafiliśmy na super pogodę, wszyscy mega odpoczęliśmy, a i pieseł się wyszalał ;) 

 

5BBCDB89-D2BE-4A71-A0DD-557009962404.jpeg

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2023 o 13:40, piotruś napisał(a):

Jeśli chociaż połowę wszystkich ładowań robisz w domu z Wallboxa, to przejechanie 100km będzie kosztowało mniej więcej 24 pln.

 

no to prawie tyle co mam w Lexusie... z gazem  :wub: do tego ładny dźwięk z 6 cylindrów..

niedługo żółte tablice i będzie można wjechać do strefy czystego transportu :lol:

:upside-down-face_1f643-small:

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2023 o 15:25, piotruś napisał(a):

Przecież nawet gdyby korzystać wyłącznie ( a przecież nikt tak nie robi) z ładowarek publicznych po 1,7 do 2,5 zł za kWh to będzie to równowartość 5 litrów na 100km (Pb 98, aktualne ceny z moich okolic) ;-) 

 

Colt z 1998 pali właśnie  5 litrów Pb na 100km.

 

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/spore-zmiany-w-niemczech-to-moze-byc-cios-dla-elektrykow/1pepx9w

 

Sztuczne pompowanie sprzedaży.

Chyba po to, żeby później pokazywać statystyki, że klienci chcą elektryki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...