Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

czesc,

mocno borykam sie z kurzem w domu, czuje sie chwilami jak po 20 latach w azbestach.

ostatnio przypadkiem dowiedzialem, sie ze cegly na scianie powinny byc zaimpregnowane, zeby nie kurzyly, a z tego co pamietam moje majstry racej o tym nie wiedzialy, wiec temat do nadrobienia.

kolejna przyczyna moze byc taka gipsowa "faktura" na scianie, takie pseudo artystyczne nierownosci,

wiecie moze czy takie cos tez da sie jakos skutecznie zaimpregnowac albo zrobic cokolwiek innego celem ograniczenia pylenia w pokoju ?

fotka owej faktutry sciennej.

image.thumb.png.8672bec8402e99bfea787095edc7a8fa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ayo napisał:

ostatnio przypadkiem dowiedzialem, sie ze cegly na scianie powinny byc zaimpregnowane, zeby nie kurzyly,

Mam cegły w kuchni, były tylko porządnie wymiecione pędzlem przed fugowaniem i kolejny raz jak fuga wyschła. Są już cztery lata, nie pylą. Pylenie może wystąpić jak cegła jest narażona na warunki atmosferyczne i następuje erozja... ale to raczej odpada wewnątrz mieszkania.

  • Super! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2021 o 11:53, Ayo napisał:

czesc,

mocno borykam sie z kurzem w domu, czuje sie chwilami jak po 20 latach w azbestach.

ostatnio przypadkiem dowiedzialem, sie ze cegly na scianie powinny byc zaimpregnowane, zeby nie kurzyly, a z tego co pamietam moje majstry racej o tym nie wiedzialy, wiec temat do nadrobienia.

kolejna przyczyna moze byc taka gipsowa "faktura" na scianie, takie pseudo artystyczne nierownosci,

wiecie moze czy takie cos tez da sie jakos skutecznie zaimpregnowac albo zrobic cokolwiek innego celem ograniczenia pylenia w pokoju ?

fotka owej faktutry sciennej.

image.thumb.png.8672bec8402e99bfea787095edc7a8fa.png

 

 

W całym domu czy tylko w poszczególnych pomieszczeniach? "W azbestach" znaczy masz duszności czy zwyczajnie gdzie nie spojrzysz  kurz się osadza?

 

Masz psa? Sprawdzałeś wilgotność powietrza? 

 

W sypialni na noc odpalaj nawilżacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chojny napisał:

 

 

W całym domu czy tylko w poszczególnych pomieszczeniach? "W azbestach" znaczy masz duszności czy zwyczajnie gdzie nie spojrzysz  kurz się osadza?

 

Masz psa? Sprawdzałeś wilgotność powietrza? 

 

W sypialni na noc odpalaj nawilżacza. 

W calym domu rowno nakurzone, 

w azbestach w sensie dusznosci i taki tradycyjny poranny suchy kaszel, papierosow nie pale.

kurz sie osadza grubymi warstwami, bardzo szybko.

psa brak, wilgotnosc jest w normie, jakis czas temu zwalalem to na suche powietrze, zaopatrzylem sie w higrometr i odpowiednia roslinnosc celem zwiekszenia wilgotnosci ale nic sie nie zmienilo.

pare dni temu wstawilem do domu oczyszczacz powietrza, na biezaco wskazuje ilosc pylu w powietrzu i jestem generalnie przerazony wysokimi wskazaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Ayo napisał:

W calym domu rowno nakurzone, 

w azbestach w sensie dusznosci i taki tradycyjny poranny suchy kaszel, papierosow nie pale.

kurz sie osadza grubymi warstwami, bardzo szybko.

psa brak, wilgotnosc jest w normie, jakis czas temu zwalalem to na suche powietrze, zaopatrzylem sie w higrometr i odpowiednia roslinnosc celem zwiekszenia wilgotnosci ale nic sie nie zmienilo.

pare dni temu wstawilem do domu oczyszczacz powietrza, na biezaco wskazuje ilosc pylu w powietrzu i jestem generalnie przerazony wysokimi wskazaniami.

 

Kratki wentylacyjne coś ciągną? Wszędzie równo czy różnie w poszczególnych pomieszczeniach?

 

Kurz nie bierze się z znikąd. Jak masz dobrze posprzątane i nie masz sierściarza, który nosi co 20 minut błota to nie ma jak.

 

Dużo masz tej ściany? Jeżeli to ona, to przy niej powinno być najwięcej zanieczyszczeń. 

 

A duszności to cóż... COVID daje takie właśnie objawy. Płytki oddech, zadyszka, duszności, drapiące gardło...  

 

Masz jakąś "Rumbę" żeby sprzątała na bierząco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wentylacja jest w normie i dziala raczej dobrze.

sciana jest w sypialni spora, w innych pokojach sciany sa normalne regipsy i kurzy sie w sumie wszedzie tak samo.

a kurz i ten kaszel to byl zanim covid wymyslili.

odkurzacz czyszczacy tez mam, co prawda nie jezdzi za czesto ale odkurzam regularnie tradycyjnym odkurzaczem.

tak jak mowisz, ten kurz sie skads bierze, niestety pojecia nie mam skad :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystaw jakąś szklaną miseczke na parapet z jednej i drugiej strony domu/mieszkania i zobacz, czy to nie z zewnątrz. Ja mieszkam 20 km od cementowni Lafarge i nawet do mnie pył dociera w takiej ilości, że jak umyje samochód, to prawie, ze widzę, jak na nim się pył osiada :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ayo napisał:

tak, wentylacja jest w normie i dziala raczej dobrze.

sciana jest w sypialni spora, w innych pokojach sciany sa normalne regipsy i kurzy sie w sumie wszedzie tak samo.

a kurz i ten kaszel to byl zanim covid wymyslili.

odkurzacz czyszczacy tez mam, co prawda nie jezdzi za czesto ale odkurzam regularnie tradycyjnym odkurzaczem.

tak jak mowisz, ten kurz sie skads bierze, niestety pojecia nie mam skad :/

 

Sprawdź co to jest. Może jest jakaś opcja na dowiedzenie się co to lata i się osadza. Zwykły kurz czy może coś innego, bo z Twojego opisu brzmi to dość dziwnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Panbenonium napisał:

Wystaw jakąś szklaną miseczke na parapet z jednej i drugiej strony domu/mieszkania i zobacz, czy to nie z zewnątrz. Ja mieszkam 20 km od cementowni Lafarge i nawet do mnie pył dociera w takiej ilości, że jak umyje samochód, to prawie, ze widzę, jak na nim się pył osiada :blink:

 

Biuro mam nieopodal kopalni piasku, przy odpowiednim wietrze wszystko jest w kurzu i drobnym piasku. Jak otworzę okno to mam drobniutkie ziarna na biurku. 

 

Nie codziennie ale w wietrzne dni z odpowiednim kierunkiem wiatru. Jak na pustyni normalnie. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Panbenonium napisał:

Wystaw jakąś szklaną miseczke na parapet z jednej i drugiej strony domu/mieszkania i zobacz, czy to nie z zewnątrz. Ja mieszkam 20 km od cementowni Lafarge i nawet do mnie pył dociera w takiej ilości, że jak umyje samochód, to prawie, ze widzę, jak na nim się pył osiada :blink:

a to ja mam podobnie, moglbym okna myc co 3ci dzien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz odpowiedź na Twoje pytanie :) Ja już z tym nie walczę, po prostu codziennie chodzi rumba, jak jestem w pracy, popołudniu odkurzacz, czasami co 2 dni no i tyle. Dom trzeba wietrzyć, więc jakbyś sie nie obrócił, to (_._) z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do wybudowanych kilka lat temu - czy ktoś użytkuje bramę wjazdową dwuskrzydłową z marketu (Leroy/Casto/OBI)? Zależy mi na w miarę przyzwoitej bramie, ale bez szaleństw (bramy i tak nie będzie widać z domu). Ceny od tzw. lokalnych producentów w porównaniu do "marketówek" są kosmicznie droższe. Wiadomo, że jakość kosztuje, ale budżet też nie jest z gumy, a jest kilka innych rzeczy, które wolałbym zrobić w wersji bardziej premium.

Edytowane przez przymar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, przymar napisał:

czy ktoś użytkuje bramę wjazdową dwuskrzydłową z marketu

Jak się sprawują bramy i ogrodzenia z marketu to nie wiem. Potwierdzam za to jakieś zupełnie wywalone w kosmos ceny bram robionych na zamówienie. W zasadzie taką bramę to należałoby na noc do garażu chować, bo jakby ukradli to zaboli. W ogóle budowlanka to teraz ceny rzuca jakie im akurat przyjdą do głowy i razy dwa. Słyszałem też o ekstra premiach za olanie umówionego klienta i zrobionie roboty po za kolejką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chudy_b napisał:

 Słyszałem też o ekstra premiach za olanie umówionego klienta i zrobionie roboty po za kolejką.

 

Sklepy, Hurtownie na towar potrafią zrobić ofertę z jednodniowym okresem ważności czyli do końca dnia. Na drugi dzień robią kolejną ofertę i jak jest mało towaru to cena jest wyższa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Czy ktoś ostatnio wymieniał / montował okna PCV?

Moje obecne okna mają 16 lat. Wentylacja w mieszkaniu jest sprawna i okna były smarowane i regulowane w tym roku a mimo to woda bardzo mocno się skraplała, aby nie powiedzieć, że lala się po oknie. Zastanawiam się nad wymianą na nowe. Czytam internet i rekomendowane są rozwiązania 3 szybowe. Czy ktoś ostatnio wymieniał i może zarekomendować sprawdzone rozwiązanie / producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KEJ napisał:

woda bardzo mocno się skraplała, aby nie powiedzieć, że lala się po oknie.

 

Jesteś pewien, że to problem okien? Wcześniej w mieszkaniu z wentylacją grawitacyjną i teraz w domu z rekuperacją mam okna dwuszybowe i nigdy nie zauważyłem skraplania pary na szybach. Albo masz z jakiegoś powodu bardzo wysoką wilgotność (np. suszenie prania), albo szyby są schładzane przez nieprawidłowy montaż okien. Po prostu wieje Ci na około ram. Kup prosty higrometr żeby sprawdzić wilgotność w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2021 o 07:43, llkuba napisał:

 

Sklepy, Hurtownie na towar potrafią zrobić ofertę z jednodniowym okresem ważności czyli do końca dnia. Na drugi dzień robią kolejną ofertę i jak jest mało towaru to cena jest wyższa. 

 

Ja również robię aktualnie oferty z max tygodniowym terminem ważności. 

 

Zrobiłem ofertę Klientowi na bramę 5m, furtkę oraz 7 szt przęseł. Ogrodzenie panelowe. Klient zaakceptował, dał zaliczkę. Termin na wykonanie około 6 tygodni, więc się nie spieszyłem z zakupem materiału. Po dwóch tygodniach od przyjęcia zaliczki pojechałem po materiał i straciłem na całym zamówieniu jakieś 600zl, bo tyle w tym czasie podrożała stal :facepalm:

 

W dniu 30.04.2021 o 00:46, chudy_b napisał:

W ogóle budowlanka to teraz ceny rzuca jakie im akurat przyjdą do głowy i razy dwa.

 

To nie budowlanka rzuca takie ceny, tylko ogólna sytuacja na rynku...i na to ma wpływ wiele czynników. 

 

Btw. Początkiem zeszłego roku kupowałem nowy rower, zapłaciłem 9k, dostępny od ręki. Aktualnie kosztuje 13k (identyczna konfiguracja, jedynie w nazwie ma "2021") i czas dostawy: wrzesień 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bikeman1 napisał:

Ja również robię aktualnie oferty z max tygodniowym terminem ważności. 

 

Zrobiłem ofertę Klientowi na bramę 5m, furtkę oraz 7 szt przęseł. Ogrodzenie panelowe. Klient zaakceptował, dał zaliczkę. Termin na wykonanie około 6 tygodni, więc się nie spieszyłem z zakupem materiału. Po dwóch tygodniach od przyjęcia zaliczki pojechałem po materiał i straciłem na całym zamówieniu jakieś 600zl, bo tyle w tym czasie podrożała stal :facepalm:

 

Obserwuj rynek i wszystko jest coraz droższe a najgorsze jest to, że jak sytuacja ustabilizuje się to ceny prawdopodobnie zostaną na wysokim poziomie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Jesteś pewien, że to problem okien? Wcześniej w mieszkaniu z wentylacją grawitacyjną i teraz w domu z rekuperacją mam okna dwuszybowe i nigdy nie zauważyłem skraplania pary na szybach. Albo masz z jakiegoś powodu bardzo wysoką wilgotność (np. suszenie prania), albo szyby są schładzane przez nieprawidłowy montaż okien. Po prostu wieje Ci na około ram. Kup prosty higrometr żeby sprawdzić wilgotność w domu.


Sprawdzałem wilgotność w okresie zimowym i była pomiędzy 45% - 55%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, niebieskiultras napisał:

zawsze jest alternatywa co do ocieplenia domu.

Screenshot_20210502-121301_Facebook.jpg

Screenshot_20210502-121306_Facebook.jpg

To u mnie na osiedlu (Jelenia Góra - Czarne). Pierwszy raz jak zobaczyłem, to się uśmiałem, ale było to przed erą smartfonów. Później przywykłem i nawet mi do głowy nie wpadło, żeby zrobić temu zdjęcie. Ale instalacja w takiej formie ma już ponad 20 lat, tak więc nie mówmy tu o prowizorce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...