Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi


 
Nie ma, nie bylo i nie będzie takiego czasu, sytuacji na rynku aby w opinii budowlańców nie powodowała podwyżek cen materiałów budowlanych, i kosztów robocizny. 
 

 
 
Czyli że niby wzrost bezrobocia, recesja, trudniejszy dostęp do kredytów spowoduje że robocizna będzie nadal drożała wraz z materiałami? :) To budowlanka chyba będzie jedyny sektor który nie dostanie po dupie ;)

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, markos007 napisał:

Czyli że niby wzrost bezrobocia, recesja, trudniejszy dostęp do kredytów spowoduje że robocizna będzie nadal drożała wraz z materiałami? :) To budowlanka chyba będzie jedyny sektor który nie dostanie po dupie ;)

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka
 

 

 

Oczywiscie.

 

Place puste, nie ma komu produkować, wszystko wykupione, producenci poupadali, kryzys Paaaanie, to ze 30% więcej będzie i tylko dlatego ze szwagra siostry kuzyna żona pracuje na składzie, bo bez znajomosci to i ze 50% drożej by było. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budownictwie kryzys przyjdzie za rok albo później. Inwestycje muszą zostać dokończone. Ktoś kto zainwestował w budowę i ma pieniądze, pewnie dokończy inwestycję. Mnie brakuje kilku pracowników na już. Druga sprawa, to ucieczka Ukraińców do siebie. Nadal może brakować fachowców.

Inny problem, że najwięcej straci klasa średnia i dobrze zarabiający. To jest grupa bardzo duża, która kupuje mieszkania, bierze kredyty, rozkręca interesy. To jest grupa bardzo aktywna i pracowita. Jeśli ta część ludzi straci swoje biznesy lub zostanie zwolniona z pracy, to będzie bida. Mnie się udało podpisać kontrakt do końca roku, ale jest to biurowiec, który ma do zrobienia tylko aranżacje na 33 kondygnacjach. Po sasiedzku już robią na pół gwizdka. Sytuacja może się pogorszyć, gdy firmy nie będą miały zleceń na mieszkaniówkę i budowę dróg.

Na styczeń miałem wstępną umowę na VW, więc o to mam obawę. Praktycznie nie robię na mieszkaniówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dstałem propozycje nie do odrzucenia:

Albo zejdę z ceny 20% albo umowę podpiszą z kim innym, bo mają oferty z ostatniego tygodnia. Dwa tygodnie temu podpisaliśmy protokół negocjacji i wszystko było ustalone.

Zaczęło się! Przysłali z Izraela nowe instrukcje. :censored:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Muszę wymienić przewód przyłączeniowy napowietrzny 4 x 4mm2. Odległość od słupa do domu 12 metrów. Według sztuki powinienem zamocować hak mocujący przez ścianę i skręcić podkładką i nakrętką po drugiej stronie ściany. Czy pojedyncza kotwa do betonu, np. 12 x 220 mm przytrzyma ten przewód? Czy są na rynku superkotwy do ścian pełnych?

Alternatywnie czeka mnie wiercenie z drabiny przez 40 cm muru i 12 cm styropianu, łatanie ściany w pokoju itd.kotwa.jpg.79d9ec8818d5538e7c14c9e9dcc4bfe9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2020 o 16:58, lojszczyk napisał:

Właśnie dstałem propozycje nie do odrzucenia:

Albo zejdę z ceny 20% albo umowę podpiszą z kim innym, bo mają oferty z ostatniego tygodnia. Dwa tygodnie temu podpisaliśmy protokół negocjacji i wszystko było ustalone.

Zaczęło się! Przysłali z Izraela nowe instrukcje. :censored:

Czy inwestor lub GW jest z Izraela ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, gourmet napisał:

Muszę wymienić przewód przyłączeniowy napowietrzny 4 x 4mm2. Odległość od słupa do domu 12 metrów. Według sztuki powinienem zamocować hak mocujący przez ścianę i skręcić podkładką i nakrętką po drugiej stronie ściany. Czy pojedyncza kotwa do betonu, np. 12 x 220 mm przytrzyma ten przewód? Czy są na rynku superkotwy do ścian pełnych?

Alternatywnie czeka mnie wiercenie z drabiny przez 40 cm muru i 12 cm styropianu, łatanie ściany w pokoju itd.

 

Kotwa to pewnie wytrzyma, ale ściana już nie koniecznie. Na jednej bym się nie odważył tego powiesić. Jeżeli nie chcesz wiercić na wylot to hak płytowy + 4 kotwy, trzeba będzie wyciąć kawałek styropianu i później to obrobić ale nie powinno się mocno rzucać w oczy, no i wewnątrz dom pozostanie nietknięty.

Edytowane przez Efti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Houdini napisał:

Czy inwestor lub GW jest z Izraela ?

 Inwestor jest podobno z Izraela i mój zleceniodawca też. A ma to jakieś znaczenie?

Jak poprawialiśmy po francuzach, to inwestor miał w biurowcu całe wyposażenie przywożone z Lionu. Chyba tylko płyty gipsowe i gips były z Polski z firmy LAFARGE???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę ustawić zupełnie zimnej wody w baterii termostatycznej. W zasadzie regulacja jest od gorącej przez ciepłą do letniej (ale takiej zupełnie zimnej się nie da). Tak ma być czy to jakiś problem a baterią / podłączeniem etc. ? Zbliża się lato więc wiecie ;) 

 

Bateria Grohe (https://www.grohe.pl/pl_pl/grohtherm-smartcontrol-zestaw-prysznicowy-rainshower-smartactive-310-cube-34706000.html).

 

 

@gourmet a z czego jest ściana? U mnie mocowali do stropu kotwami chemicznymi. Po zamocowaniu nie do wyciągnięcia, tak twierdzą.

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę ustawić zupełnie zimnej wody w baterii termostatycznej. W zasadzie regulacja jest od gorącej przez ciepłą do letniej (ale takiej zupełnie zimnej się nie da). Tak ma być czy to jakiś problem a baterią / podłączeniem etc. ? Zbliża się lato więc wiecie  
 
Bateria Grohe (https://www.grohe.pl/pl_pl/grohtherm-smartcontrol-zestaw-prysznicowy-rainshower-smartactive-310-cube-34706000.html).
 
 
@gourmet a z czego jest ściana? U mnie mocowali do stropu kotwami chemicznymi. Po zamocowaniu nie do wyciągnięcia, tak twierdzą.

Mam identyczna u siebie , nie mam żadnych problemow z nią , działa natychmiastowo , wręcz bym powiedział wzorowo ! Tylko jak dobrze pamietam tam idą trzy rurki do niej .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, subleo napisał:

Nie mogę ustawić zupełnie zimnej wody w baterii termostatycznej. W zasadzie regulacja jest od gorącej przez ciepłą do letniej (ale takiej zupełnie zimnej się nie da). Tak ma być czy to jakiś problem a baterią / podłączeniem etc. ? Zbliża się lato więc wiecie ;) 

 

Bateria Grohe (https://www.grohe.pl/pl_pl/grohtherm-smartcontrol-zestaw-prysznicowy-rainshower-smartactive-310-cube-34706000.html).

Nie wiem jak jest w Grohe, ale w Oras ściągało się pokrętło regulatora temperatury, ustawiało ten regulator na około 38 stopni i potem zakładało pokrętło z powrotem pilnując by pokrywał się znacznik 38 stopni z korpusem baterii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak to forum jest niesamowite! Pewno gdybym zadał pytanie na forum budowlanym to było, że pytanie za proste albo by się doktoryzowali na przypadku ;)

 

A tu konkret, czapki z głów. Dzięki @aflinta wiem od czego zacząć. Dzięki @carfit w sumie nie wiem ile tam rurek idzie (jeszcze nie zaglądałem) wiem, że są trzy pokrętła ;) Czyli rozumiem, że lodowato-zimną wodę też masz? Może to rzeczywiście kwestia kalibracji jak pisze Artur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2020 o 19:42, lojszczyk napisał:

 Inwestor jest podobno z Izraela i mój zleceniodawca też. A ma to jakieś znaczenie?

Jak poprawialiśmy po francuzach, to inwestor miał w biurowcu całe wyposażenie przywożone z Lionu. Chyba tylko płyty gipsowe i gips były z Polski z firmy LAFARGE???

Nie ma i nie powinno mieć, klient jest klient. Francuzi tak mają, mam wrażenie, że w długim okresie taka strategia nie umacnia ich przemysłu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, subleo napisał:

 

@gourmet a z czego jest ściana? U mnie mocowali do stropu kotwami chemicznymi. Po zamocowaniu nie do wyciągnięcia, tak twierdzą.

Matko, nie wiem. Ściana to produkt lat 60-tych, białe cegły, ale z czego zrobione nie dowiem się. Pamiętam że były mocne, żadne silikaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gourmet najsłabszym elementem będzie ściana/cegła. Jak jest gruba ściana z cegły to nie miałbym obaw. Tylko trzeba dobrać odpowiednią kotwę (inne są do litych materiałów np. beton a inne do bardziej luźnych).

Edytowane przez subleo
Dopisanie "nie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, subleo napisał:

@gourmet najsłabszym elementem będzie ściana/cegła. Jak jest gruba ściana z cegły to miałbym obaw. Tylko trzeba dobrać odpowiednią kotwę (inne są do litych materiałów np. beton a inne do bardziej luźnych).

nie miałbym obaw czy miałbym obawy? Docelowo kupiłem hak na płytce, więc mocowanie na 4 gwintowane pręty, otwory 10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam dwa pytania, czy robił ktoś u siebie w całym domu podłogówkę z pominięciem kotłowni i spiżarni? Czy taka opcja ma jakieś duże wady?

Drugie pytanie odnośnie materiału do budowy, chce stawiać dom z betu komórkowego, czy warto się jednak zastanowić nad innym materiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłogówkę wszędzie, oprócz kotłowni. W kotłowni: bufor grzany prądem, rekuperator, odkurzacz centralny, będzie pompa ciepła i pralka. Te wszystkie urządzenia wydzielają ciepło, więc nie ma potrzeby montowania grzejnika płaszczyznowego. Spiżarki w nowym domu nie posiadam.

Beton komórkowy. Jest dobry dla samorobów, bo lekki i można kleić ścianę na piankę z puszki. Łatwo bruzdować pod  kable i rury.

Poważną wadą betonu komórkowego jest akustyka. Jak będziesz budował w hałaśliwej okolicy, to ten materiał się nie nadaje.

Na ściany najlepsze silikaty, bo świetnie tłumią hałas i akumulują ciepło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...