Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Zaraz, zaraz. A bez montażu to się w ogóle opłaca? Taka zabudowa jako usługa (produkt z montażem) to 7% a jako sam produkt to 23%. Czy tak nie jest? Ponadto pozostaje kwestia gwarancji. Przy samodzielnym montażu niby jest, ale tak jakby jej nie było ;) 

 

A propos zabudowy ALU. Robiłem u siebie z 10 lat temu, mniejszą, tanie to nie było już wtedy, musiałbym poszukać fakturę. Więc 50 kPLN jakoś mnie nie zaskoczyło, wręcz pomyślałem, że całkiem dobra cena.

 

Z perspektywy czasy ma swoje zalety i wady.

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Adam12 napisał:

Ceny netto plus 8 %. Wygląda na to że niestety tyle to kosztuje. Dostałem kilka wycen na podobnym poziomie 

Zmowa cenowa, ja też dostałem te same oferty netto, ale wygrała firma, która robi zadaszenie "na termomodernizację", czyli 8%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blat bukowy.
Używamy i się nie przejmujemy ;) Nie jesteśmy też jakimiś purystami jeśli chodzi o takie rzeczy. Zresztą kuchnia ma już 20 lat i wiele osób po takim czasie ma już powymieniane. Ostatnio żona nadmieniła, że może by coś zmienić jednak ;)
Co do środków to na początku używaliśmy oleju z ikei a jak się skończył to 3v3 do blatów.
A jak często, nie pamiętam kiedy ostatnio ;) ale pewnie przynajmniej raz w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piwozniak napisał:

Drewniany blat w kuchni..

Olejowac czy lakierować ?

Olej. Mam blat z klepki dębowej, niby trzeba co roku olej położyć... ale jakoś przez cztery lata zapominałem :) Coś tam przy zlewie zaczęło czernieć, to przeszlifowałem, położyłem Osmo Top-Olej i pewnie za rok znowu nałożę warstwę już bez szlifowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, piwozniak napisał:

Drewniany blat w kuchni..

Olejowac czy lakierować ?

 

Malowanie drewna używanego wewnątrz uważam za zbrodnię ;) To mniej więcej tak, jakby sobie kondoma na głowę założyć ;) 

 

Tylko olejowanie lub wosk (alternatywa nierozłączna).

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, mam pytanie o dofinansowanie do pieca.

Mam aktualnie stare Camino. Chcę go zmienić na MPM DS

Paliwo:  drewno opałowe - szczapy drewna.

Kocioł posiada certyfikat potwierdzający zgodność z normą 5 klasy wg. PN-EN 303-5:2012 oraz Ecodesign.

PARAMETRY TECHNICZNE:

  • Moc nominalna: 14 kW
  • Sprawność: 89,1 %
  • Masa kotła (bez wody): 310 kg
  • Pojemność wodna kotła: 73 dm3
  • Powierzchnia grzewcza płaszcza wodnego - 2,0 m2
  • Wymagany ciąg kominowy: 0,20 - 0,30 mBar
  • Szerokość komory paleniska - 220 mm
  • Wysokość komory paleniska - 650 mm
  • Pojemność komory załadunkowej - 40 dm3
  • Średnica króćców przyłączeniowych: 6/4 cala
  • Średnica wylotu spalin: 178 mm
  • Szerokość kotła (obudowy/całkowita): 480/570 mm
  • Wysokość kotła: 1070 mm
  • Głębokość kotła (obudowy/całkowita):  880/1100 mm
  • Wysokość do dolnej krawędzi czopucha: 770 mm

    Ma to szanse na dofinansowanie ? Nie chce kupować nic z podajnikiem, bo w ciągu 5 lat (prawdopodobnie) będzie ciągnięta do mnie nitka gazu. No, ale do tego czasu palić w camino mi się po prostu już nie chce, a MPM DS jest fajnym kotłem, gdzie raz na dobe rozpalasz i masz z bani.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat z pogranicza budowy domu i ogrodu, ale może ktoś przechodził: Ogrodzenie się od głównej drogi o średnim natężeniu.

Moja pierwsza myśl to mur z bloczków, np. Joniec, ale wychodzi to średnio cenowo przy założeniu ok 2m wysokości.

Jakieś inne pomysły? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, cuban napisał:

Temat z pogranicza budowy domu i ogrodu, ale może ktoś przechodził: Ogrodzenie się od głównej drogi o średnim natężeniu.

Moja pierwsza myśl to mur z bloczków, np. Joniec, ale wychodzi to średnio cenowo przy założeniu ok 2m wysokości.

Jakieś inne pomysły? 

Ja będę najprawdopodobniej robił słupki ogrodzeniowe z bloczków fundamentowych i potem tynk z betonu architektonicznego bo te małe bloczki mi się nie podobają, a metrowe, które wyglądają ok kosztują 100zł za sztukę. Pod to fundament z suchego betonu bo mam wysoko wody gruntowe. Przęsła, bramę i furtki będę robił z impregnowanych desek sosnowych wsuwanych w pionowe ceowniki, bo drewno dostałem w prezencie :) Cenowo powinno to wyjść całkiem dobrze.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cuban napisał:

Temat z pogranicza budowy domu i ogrodu, ale może ktoś przechodził: Ogrodzenie się od głównej drogi o średnim natężeniu.

Moja pierwsza myśl to mur z bloczków, np. Joniec, ale wychodzi to średnio cenowo przy założeniu ok 2m wysokości.

Jakieś inne pomysły? 

 

Gabiony pięknie tłumią

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej cisa sadzić - dobrze się tnie i formuje, ładnie się zagęszcza, radzi sobie w cieniu i nie choruje a tuje ostatnio mocno chorują. Wolniej rośnie ale odmiana Hicksii  (nie mylić z Hillii)rośnie dość szybko - przynajmniej 15cm rocznie a może i więcej ale wtedy lepiej ciąć żeby się zagęszczał. Sadziłem w kilku miejscach u siebie po 10-20 krzaków o wysokości 40-50cm kd bryły korzeniowej - pierwszy rząd po 6 latach jest na równo z płotem sąsiada czyli jakieś 170cm. Co  roku podcinany/zagęszczany. Fakt, że na pewno będzie drożej bo cisy są drogie - trzeba znaleźć bezpośredniego producenta to takie sadzonki będą tańsze jak potrzebujesz dużo. Do tego czasem ciężko znaleźć a innym razem jest ich wysyp.

 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, eurojanek napisał:

Ja pod rozważenie zapodam jeszcze grab. Jest wprawdzie sezonowy, ale mi się podoba i najpewniej u siebie takowy będę zakładał.

Podobno to najszybszy sposób na żywopłot, rozważałem u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, STIFF napisał:

Lepiej cisa sadzić - dobrze się tnie i formuje, ładnie się zagęszcza, radzi sobie w cieniu i nie choruje a tuje ostatnio mocno chorują. Wolniej rośnie ale odmiana Hicksii  (nie mylić z Hillii)rośnie dość szybko - przynajmniej 15cm rocznie a może i więcej ale wtedy lepiej ciąć żeby się zagęszczał. Sadziłem w kilku miejscach u siebie po 10-20 krzaków o wysokości 40-50cm kd bryły korzeniowej - pierwszy rząd po 6 latach jest na równo z płotem sąsiada czyli jakieś 170cm. Co  roku podcinany/zagęszczany. Fakt, że na pewno będzie drożej bo cisy są drogie - trzeba znaleźć bezpośredniego producenta to takie sadzonki będą tańsze jak potrzebujesz dużo. Do tego czasem ciężko znaleźć a innym razem jest ich wysyp.

 

Cis, cis, cis. Też mój faworyt. Jedyny problem, trzeba uważać na dzieci, gdyż owoce są trujące, a wyglądają smacznie.

 

Zero problemów. Ciemnozielony, zima, lato, robi fajne tło np. dla innych roślin. Gęsty. Można z nim cuda robić.

 

Żywotniki (tuje) są wymagające i problematyczne. Nie wiem dlaczego w PL powstała moda na żywopłoty z żywotników. One, żeby wyglądały, powinny być sadzone jako solitery raczej.

 

Ale jak ktoś już bardzo potrzebuje, to podobny do żywotnika jest cyprys, a na żywopłoty dużo lepszy. Choć i tak gorszy od cisa ;) 

 

 

Cis wiosną (kwiecień/maj) z młodymi pędami, wtedy jeszcze nie był przycinany (h=2m):

 

C-TSRDgtnuCc9zPQ8tzzKZLOThfKOe35iR9mwbc7C8hzGjz_GcW6zl0sRUC6ePyd4iRNNC1vFvHbxS9DvyJgprRtlT4Y3-FOf2iJ4FxT9vXsIfcm_Fh71zKMzwvO4i6MMLCYlL_407SpMPedAot2iw3UA7G-ezKXID2331reqs6HgZ4g9Op1HnAgonwqkRt5QPTiMEpTCUHXysMkmeEF1cbu68oFbVNVDajmE0ZQ5COr_eutyDnNoc8XgtCO5n5vMRRM-T6U4yT0qEdO8l2aWVwUP_CMeHmldvKpGTI5GJ5EPuEYKv_oHZIsxCSkL_UHsnw6aspBAuDtONn1GjHWiEi1gYARdjteolnwXiexypXrN_K1aIgIgdrsOLGzW9J9lX6qoNyGb0eDyZ_RhHGk1CbbJiqrMQLskwXF5DVy__k0NOJt876a5Ez63mtaPhj08gcyneQkmWCxdQ290UhdhyYg1UIv3IgE-qTCFOdTaSnkBqEMLN9MId4_KCkuIkJ7hzNSR385I6l2RYOHFRlam8DTITbV1gFu0qGGWCBffWbTrE8bxVDXuVuTzNN0T6JwdqIHh8_sw76grh2GoYMbwPoZWBRGc3uqj7HC8DMW9vRcSnUR1PCH-mt9MuYETpK3PwrY5cqYWP9S3r5TKHE0EBZifDai4YYtmSq_W58r71NUI3qhcHpYOE7XVZGRl4IRVkJXq9D-Gc_XlKr9HcHwO9JT=w1788-h1341-no?authuser=0

 

Edytowane przez subleo
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...