Skocz do zawartości

Polska język, trudna język! Polecam!!!


michal

Rekomendowane odpowiedzi

To ja poproszę o małe wyjaśnienie, bo może mnie coś ominęło (nie mam TV - więc jest taka możliwość). Ostatnio widzę we wszelakiej maści tekstach opisujących jakieś produkty takie oto sformułowanie: od - co to za forma? Do tej pory było to firmy . O co biega?

 

Chyba to wzięło się z angielskiego, takie bezczelne tłumaczenie

cośtam FROM ktośtam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to wzięło się z angielskiego, takie bezczelne tłumaczenie

cośtam FROM ktośtam

Też mi się tak wydaje, ale wolę poznać opinię innych zanim zacznę tępić :)

 

Swoją drogą, dzisiaj rozłożyło mnie tłumaczenie menu w jednym z tanich TV: "Picture mode" przetłumaczono na "Moda obrazu" :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to wzięło się z angielskiego, takie bezczelne tłumaczenie

cośtam FROM ktośtam

Też mi się tak wydaje, ale wolę poznać opinię innych zanim zacznę tępić :)

 

Swoją drogą, dzisiaj rozłożyło mnie tłumaczenie menu w jednym z tanich TV: "Picture mode" przetłumaczono na "Moda obrazu" :mrgreen:

 

Hahaha :mrgreen:

To jak, obraz ze sweterkiem w serek? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widzę we wszelakiej maści tekstach opisujących jakieś produkty takie oto sformułowanie: od - co to za forma? Do tej pory było to firmy . O co biega?
wolę poznać opinię innych zanim zacznę tępić

Ja bym od razu zabijal, tak mnie to denerwuje!

Co innego, np.: pasek od Przemq'a!

To dopiero jest stylish! Tak przy okazji swiata MODy! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym od razu zabijal, tak mnie to denerwuje!

 

Właśnie to miałem na myśli mówiąc, że to mowa nuworyszów / marketingowy bełkot 8).

 

Co innego, np.: pasek od Przemq'a!

To dopiero jest stylish! Tak przy okazji swiata MODy!

 

Nic nie poprawia więzi pomiędzy Modem a Forumowiczem lepiej, niż otrzymanie od niego paska :mrgreen:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mialo byc o autach...

 

Na klimie, na skorze, na automacie, na manualu, na ksenonach, na alu, generalnie - NA WYPASIE!

 

Niedawno słyszałem rozmowę kupujących autko:

-Chcesz go brac

-No

-Ale on jest przecież w benzynie i w pełnej biedzie!

:grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Nigdy nie byłem jakoś szczególnie dobry z języka polskiego.Jednak to co się w tej chwili dzieje z naszym językiem,szczególnie chodzi mi o sposób akcentowania niektórych wyrazów,zaciska moje stopy w pięści :angry:

 

Nagminny Preeezydent zamiast Prezydent.

 

Ostatnio ciągle wymieniana Ukraina zamiast poprawnie Ukraina.Wszyscy "najlepsi" redaktorzy powielają w eter ten błąd.Plaga jakaś :huh::angry:

 

Cytuję ze strony polszczyzna: Ukraina – czterosylabowe słowo Ukraina (wym. U-kra-ji-na) nagminnie i samowolnie zamieniane jest w trzysylabowe U-kraj-na (na U-kraj-nie, z U-kraj-ny);

 

A takich przykładów jest cała masa,kiedy "redaktorzy z bardzo poważnymi minami dodają,wg. nich samych splendoru niektórym wyrazom.

 

Faaatima,Ukraaaina............paranoja. :facepalm:

 

 

 

Czy Was też coś równie mocno wkurza w kaleczeniu naszego języka?

I nie chodzi mi o język internetowy tylko niestety ten żywy.

 

 

 

PS.przepraszam,pomyliłem się i utworzyłem ten wątek tutaj zamiast w Offtopie.

Proszę Moderatorów o przerzucenie.

 

 

..i dziękuję :)

Edytowane przez stach1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Was też coś równie mocno wkurza w kaleczeniu naszego języka?

I nie chodzi mi o język internetowy tylko niestety ten żywy.

Owszem, ubolewam nad jednym i drugim ... tylko u mnie to też trochę zboczenie zawodowe. Dużo piszę i mówię, poprawna polszczyzna jest dość ważna w mojej pracy ;)

 

Przykłady:

świerzy !!!

na prawdę

do póki

po za tym

dla czego

dla tego

Mój, Ja, Nasz, My ....

 

Tak na szybko ;)

 

..i dziękuję :)

;)

 

Przypomniało mi się, że nauczycielka matematyki mówi "matematYka" :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się zdarzyło zrobić błąd ortograficzny w pośpiechu i przy okazji zmiany tekstu . Jeśli chodzi o akcentowanie , to chyba jednak jest to nieodwracalne . Niestety chyba tylko w Małopolsce jest nawyk prawidłowego akcentowania . Język ewoluuje i taki jest trend . To chyba nie jest aż tak duży problem w porównaniu z błędami ortograficznymi . Co ciekawe przy tym pisaniu , że pisze się prawidłowo a mówi "niechlujnie " . W telewizji najgorzej słucha mi się polityków takich jak : Ziobro, Sobecka, Kalisz, Macierewicz . Czasem ich błędy językowe powodują że nie potrafię się skupić na tym o czym mówią ale na tym jak mówią .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety chyba tylko w Małopolsce jest nawyk prawidłowego akcentowania.

 

Nie tylko.

 

Oczywiście ,że nie tylko.To choroba ogólnopolska.Małopolska ma swoją specyfikę językową ,ale to są regionalizmy,gwary etc. a nie błędy językowe!

Tak mi sie wydaje.

 

Podobno najpoprawniej po polsku mówi się na Lubelszczyźnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako Polak mieszkajacy na obczyznie od ponad 20 lat, przyznam ze z akcentami to u mnie roznie bywa, ale to juz tak jest. Natiomiast zawsze staram sie nie uzywac obcych slow gdy mowie/pisze po polsku (pomimo tego ze znam polakow ktorzy po 5 latach pobytu poza Polska maja trudnosci z wymowa po polsku, i stale wtracaja obce slowa). Co mnie najbardziej jednak zdziwilo gdy 10 lat temu poraz pierwszy przylatywalem do Polski, to ilosc obcych slow, ktore nie sa ani angielskie ani polskie - tylko bardziej taki spolszczony angielski... przyznam ze bylem tym zdziwiony, i naprawde dziwnie mi zie rozmawialo... niby nie gesi i swoj jezyk mamy, ale... no wlasnie taki to juz dezajn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie taki to juz dezajn.
Taka, moda, taaak (?), chcemy być światowi, taaak(?), tylko nie wiem o co z tym "taaak" chodzi, a jak jestem w Warszawie, taaak (?), to nerwy mnie biorą, taaak (?), jak słyszę to "taaak", a im ich więcej, tym bardziej uczona musi być wypowiedź, taaak(?). Jakieś zagłębie "taaak-ów" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...