Skocz do zawartości

Pomóżcie obronić Lasy Państwowe .....


zyg

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę Was o jakiekolwiek wsparcie / z wyłączeniem finansowego/ leśników w walce o niewłączanie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych - doprowadzi to wprost do prywatyzacji lasów, a tego niewielu z nas pragnie... Może jakieś rozmowy ze znajomymi posłami?

 

Na forum jest sporo leśników / w tym ja/ powożących najlepsze samochody świata.

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Proszę Was o jakiekolwiek wsparcie / z wyłączeniem finansowego/ leśników w walce o niewłączanie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych - doprowadzi to wprost do prywatyzacji lasów, a tego niewielu z nas pragnie...

 

 

A jakieś konkretne argumenty dlaczego mielibyśmy o to walczyć masz :?:

 

Czy tylko tak chciałeś postraszyć wrogiem numer jeden IV RP - prywatyzacją :?: :twisted:

To może chociaż powiedz dlaczego dla naszych lasów ta prywatyzacja jest taka niebezpieczna :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchałem onegdaj audycji w temacie, nie pamiętam argumentów przeciw, ale były konkretne. Chociaż czasami, patrząc na śmieciowiska w głębokim lesie, na jagodziska wygrabione z humusem, grzyby wyzbierane kijem i szpadlem - lepiej byłoby wszystko ogrodzić wysokim murem i wpuścić psy stróżujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może chociaż powiedz dlaczego dla naszych lasów ta prywatyzacja jest taka niebezpieczna

 

Oto parę mądrych szkoda że nie moich słów na temat prywatyzacji lasów.

 

Proszę sprawdzić jakie są efekty prywatyzacji lasów w Czechach i na Węgrzech. Podobnie przed II wojną światową Puszcza Białowieska została oddana w użytkowanie spółce angielskiej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wycięto około 1/3 drzewostanu. Na szczęście rząd polski szybko się zorientował i wycofał z tego.

 

Dziś w Europie Zachodniej nie ma już lasów naturalnych. Nie ma także żubrów, rysi, bobrów i wilków. Te gatunki mogą występować tylko na dużych obszarach lasów naturalnych. MY takie mamy.

 

Prawie 30 % Polski pokrywają lasy. Są to przede wszystkim lasy państwowe. Pozostawmy to w rękach państwa, i dokonajmy porównania z lasami prywatnymi. Tylko na Litość Boską, sięgajmy do publikacji naukowych, a nie prasowych, lobbowanych przez określone grupy przeciwników Lasów Państwowych i państwowej własności leśnej. Ponadto część lasów w Polsce jest deficytowa (Góry Izerskie, Prawie całe Sudety). Zyskowne lasy na północy kraju finansują lasy na południu. Dzięki temu możemy się cieszyć lasami w całej Polsce. Przy okazji pragnę zauważyć, iż podatnik nie dopłaca ani złotówki do lasów państwowych, a swobodnie może sobie korzystać z jego dobrodziejstw.

 

Stan środowiska naturalnego jest skorelowany ze stanem gospodarki. Im bardziej rozwinięta gospodarka, tym bardziej odkształcone środowisko naturalne. Działalnością gospodarczą zamieniliśmy naturalne systemy leśne kształtujące czystą wodę i czyste powietrze na systemy nie mogące funkcjonować bez człowieka (rolnictwo), wymagające wspomagania (po części leśnictwo) i o zupełnie innej od poprzedniej faunie i florze, rozrzutne i kształtujące wodę i powietrze o groźnych dla życia i zdrowia człowieka właściwościach.*

 

Nie jestem zwolennikiem wyprzedaży majątku chociażby leśnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie przed II wojną światową Puszcza Białowieska została oddana w użytkowanie spółce angielskiej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wycięto około 1/3 drzewostanu.

 

Więc nie była prywatną własnością. II RP dała koncesję/zezwolenie na rąbanie w państwowym lesie, więc efekty były do przewidzenia. Angole cudze cieli wiedząc, że koniec końców kiedyś się wyniosą, więc im nie zależało na racjonalnej gospodarczo eksploatacji. Tzn. takiej jak w przypadku prywatnej własności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem wyprzedaży majątku chociażby leśnego

 

 

a czyj jest ten majątek ?

 

Zgoda! Jest to majątek Skarbu Państwa, ale Lasy nie są Skarbem Rządu tylko Skarbem NARODU!

 

-- 16 paź 2010, o 06:40 --

 

Proszę Was o jakiekolwiek wsparcie / z wyłączeniem finansowego/ leśników w walce o niewłączanie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych - doprowadzi to wprost do prywatyzacji lasów, a tego niewielu z nas pragnie...

 

 

A jakieś konkretne argumenty dlaczego mielibyśmy o to walczyć masz :?:

 

Czy tylko tak chciałeś postraszyć wrogiem numer jeden IV RP - prywatyzacją :?: :twisted:

To może chociaż powiedz dlaczego dla naszych lasów ta prywatyzacja jest taka niebezpieczna :?:

 

Proponuję zapoznać się ze stanowiskami ludzi mądrzejszych ode mnie:

 

http://srodowisko.ekologia.pl/przyroda/ ... 13306.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyg ja Cię popieram choćby z powodów ideologicznych prywatnych. Niestety ale prywatyzacja lasów naprawdopodobniej doprowadziła by do bardzo szybkiego ich zniszczenia z bardzo prostego powodu... chęci zysku :arrow: zarobić ile się za najszybciej jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy prywatyzacja lasów może spowodować, że nowi właściciele zabronią mi do nich wchodzić ?? Bo jeżeli tak, to jestem przeciwko prywatyzacji - rękami i nogami.

 

Należy brać takie fakty pod uwagę, posługując się przykładami z innych krajów. Także u nas prywatny właściciel lasu może zabronić wstępu do lasu - chociaż rzadko z tego korzysta. Podstawa prawna: Obowiązująca: Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. Art. 28. Właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa może zakazać wstępu do lasu, oznaczając ten las tablicą z odpowiednim napisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym uchodzić za autorytet, ale na przykładzie mojej najbliższej okolicy widzę zasadniczą różnicę w zarządzaniu lasami prywatnymi i państwowymi. (http://www.katowice.lasy.gov.pl/web/wisla) Najlepiej było to widać, kiedy w ubiegłych latach była gradacja kornika: współpracowaliśmy wtedy z leśnikami, żeby dotrzeć do prywatnych właścicieli i chronić las przed szkodnikiem. Podejście prywatnych właścicieli charakteryzuje wypowiedź jednego ze znajomych, kiedy pytaliśmy, skąd wziął kasę na sportowy samochód: "wziąłem piłę i kawał babci lasu poszło..."

Nie jestem zwolennikiem monopoli i państwowego zarządzania gospodarką, ale uważam, że lasy są wielkim dobrem nas wszystkich i powinny być w rozsądny sposób zarządzane. Gospodarka rabunkowa prowadzi do zubożenia lasu - przykładem są działania Habsburgów na terenach, na których mieszkam. Wycinano dęby i buki, a postępującą erozję próbowano zatrzymać sadząc szybko rosnące świerki, co doprowadziło do jednorodności lasu, a tym samym podatności na szkodniki i choroby.

Lasy Państwowe są świetnie prosperującym przedsiębiorstwem, widać, że leśnikom nieźle się powodzi 8) , a nie wyobrażam sobie lasu, bez prawa wstępu (choć korzystania z lasów powinniśmy się jeszcze nauczyć - vide śmieci, butelki i inne "cuda").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki procent powierzchni kraju zajmują lasy ?

Jaki stanowią majątek materialny ?

Jaki stanowią majątek ekologiczny ?

Kto nimi zarządza ?

Po tym co widzę w swoich lasach to jestem za włączeniem do skarbu . Widzę prywatę i kradzieże drewna z lasu i nic nie mozna zrobić . Stert śmieci też nie ma kto pozbierać . Co poniedziałek zatrzymują się samochody z robotnikami i wyrzucają śmieci , a leśniczy nic nie robi . Przecież gospodarz ma obowiązek utrzymać czystość . Jak masz bałagan na swoim terenie , to możesz dostać administracyjny nakaz posprzątania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz_555, w Austrii zdecydowana większość lasów jest prywatna, efekty widać jak się jedzie przez kraj, lasy ogrodzone siatką i zero możliwości wejścia :roll:

 

W Szwecji jest tak samo , ale ogrodzenia stawiają drogowcy aby zwierzaki bałaganu nie narobiły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...