Skocz do zawartości

Trawniki i ogrody forumowe


Aga

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
10 godzin temu, Gazik napisał:

Sprawdzane dwoma poziomicami czy równoemoji6.png7fe81a0154d34df37d501759b50dea74.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Przy kieliszku z czerwonym winem jest coś jakby suche źdźbło. Ależ nie niedopatrzenie :P

 

Wystarczająco miękko, czy karimata potrzebna? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ześ to wypatrzył? Na swoje usprawiedliwienie napiszę ze to pozostałości po gałązkach obryzganych przez psa.
Inne fanty tez potrafi zostawić


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę tu kilku fachowców to może coś pomożecie. Narobiłem sobie na wiosnę trochę biedy.... kupiłem jakąś trawę aby dosiać ubytki ( miała byc super, hiper ) no i wzeszła dosyć szybko, ale chyba za dużo nasion i jest potwornie gęsta i słaba na tle całego trawnika. Pomijam inny odcień, ale ta trawa dosłownie leży, nie pomaga koszenie, nie pomaga nie koszenie :). Co radzicie ? Wygląda to tak.

 

IMG_1514.jpg

IMG_1513.jpg

IMG_1512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, chojny napisał:

Wyciąć zasiac inną, wstawić kółka z rolki. 

myślałem o tym, tylko kurde mi się trochę nie chce ....:)a z fachowcami to wiesz jak teraz jest. A czym tą trawę wycinać z darnią ? pod spodem mam siatkę przeciw kretom i rurki do nawadniania i boję sie uszkodzić. Już raz sobie biedy narobiłem jak kupiłem to : przeciełem kabel do ośw. ogrodu :P

 

33b1-59a1-4dc4-837b-55ae7fbc4ba2_large.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, carfit napisał:

myślałem o tym, tylko kurde mi się trochę nie chce ....:)a z fachowcami to wiesz jak teraz jest. A czym tą trawę wycinać z darnią ? pod spodem mam siatkę przeciw kretom i rurki do nawadniania i boję sie uszkodzić. Już raz sobie biedy narobiłem jak kupiłem to : przeciełem kabel do ośw. ogrodu :P

 

33b1-59a1-4dc4-837b-55ae7fbc4ba2_large.webp


 

Delikatnie, nie trzeba głęboko kopać, darń zerwać i wstawić dopasowane z rolki albo innego kawałka trawnika. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopara opada Gazik :) , sama działka tez wspaniała, co mi sie najbardziej podoba w ogrodach to duze drzewa i piekny trawnik pod nimi, najbardziej w tym połączeniu to lubię sosny kiedy jeszcze nie są bardzo wysokie, a na tyle duze ze wygladają juz jak drzewa a nie sosenki z zagajnika. 

Mi to się marzy duża działka, na której mogłbym zrobić mini stawik i mini potoczek - taki obieg wody - widziałem to na tvp3 w programie rok w ogrodzie. Czemu tak? Bo daje to nowe możliwości roślin , rybek ,żyjątek, rechot żab, może jakiś kumak by sie pojawił, ropucha.... chciałbym mieć też podział na działke naturalistyczną typu łąka , jak i wizytówka z pieknym trawnikiem. Może za jakieś 10 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszWwa napisał:

Kopara opada Gazik :) , sama działka tez wspaniała, co mi sie najbardziej podoba w ogrodach to duze drzewa i piekny trawnik pod nimi, najbardziej w tym połączeniu to lubię sosny kiedy jeszcze nie są bardzo wysokie, a na tyle duze ze wygladają juz jak drzewa a nie sosenki z zagajnika. 

Mi to się marzy duża działka, na której mogłbym zrobić mini stawik i mini potoczek - taki obieg wody - widziałem to na tvp3 w programie rok w ogrodzie. Czemu tak? Bo daje to nowe możliwości roślin , rybek ,żyjątek, rechot żab, może jakiś kumak by sie pojawił, ropucha.... chciałbym mieć też podział na działke naturalistyczną typu łąka , jak i wizytówka z pieknym trawnikiem. Może za jakieś 10 lat. 


 

Gdzies widziałem coś takiego, tylko bez sosenek ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopara opada Gazik  , sama działka tez wspaniała, co mi sie najbardziej podoba w ogrodach to duze drzewa i piekny trawnik pod nimi, najbardziej w tym połączeniu to lubię sosny kiedy jeszcze nie są bardzo wysokie, a na tyle duze ze wygladają juz jak drzewa a nie sosenki z zagajnika. 
Mi to się marzy duża działka, na której mogłbym zrobić mini stawik i mini potoczek - taki obieg wody - widziałem to na tvp3 w programie rok w ogrodzie. Czemu tak? Bo daje to nowe możliwości roślin , rybek ,żyjątek, rechot żab, może jakiś kumak by sie pojawił, ropucha.... chciałbym mieć też podział na działke naturalistyczną typu łąka , jak i wizytówka z pieknym trawnikiem. Może za jakieś 10 lat. 

Dzięki za miłe słowa. Duża zalesiona działka z drzewami liściastymi ma same zalety i jedna malutką wadę - od cholery przy tym roboty


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2022 o 20:53, carfit napisał:

trawa dosłownie leży, nie pomaga koszenie, nie pomaga nie koszenie :)

Najwidoczniej Ty leniwą trawę kupiłeś, taką co tylko leży, trzeba było wybrać jakiś pracowity gatunek jak ten co masz na pozostałej części trawnika ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

No to tak, odnośnie systemu nawadniania bo sporo o tym było, choć nie mam pewności, czy w tym wątku. Otóż modernizowałem ostatnio system bo ogród żyje, zmienia się i ma to swoje konsekwencje. Np. niektóre zraszacze znalazły się głęboko w rabatach, niektóre przestały dolewać, tu i ówdzie w ogóle nie dolewały bo były źle zaplanowane. No i aktualny wykonawca pracował na gratach hunter. Po sikawkach stwierdzam, że są lepsze niż rainbird, które miałem poprzednio. Mają lepsze zasięgi i jeszcze żadna się nie zawiesiła (np. przestała obracać albo coś). Dlatego, jakby ktoś planował, polecam uwadze.

No i mam pytanie o przesadzanie roślin, na przykład derenia, czereśni, magnolii? Niestety przez wzgląd na to że planuję i robię sam, potrzebne są korekty bo różnie mi wychodzi .
Ogólnie umiem czytać internety, ale często pierdoły są popisane, więc wolałbym polegać na czyimś pewnym doświadczeniu. Ktoś podpowie, kiedy najlepiej? Albo może wystawi jakiś sprawdzony poradnik w internecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedle starych ogrodników i smakowych dendrologów zdecydowanie na jesień. jak już padną liście, zejdą soki. roślina ma łatwiej by przez całą zimę się zadomiwic, grunt się dogęści etc. a sama roślina ma w tym czasie dużo mniejsze wymagania, zapotrzebowania.

 

tego się zawsze trzymałem jeśli tylko mogłem. ale wiadomo że nie zawsze można poczekać do listopada. przesadziłem duże rododendrony w czerwcu ale z dużą marką więc prawie bez obcinania korzenia. potrzeba było 4 chłopa. inną metodą było założenie stanowiska archeologicznego i pieczołowicie odwołanie korzeni i korzonków (grabkami-pazurkami) z 4 metrowego klona złotego. potem równie dokładne okopanie. robiłem to 5 lat temu w lipcu. zajęło cały dzień ale dziś drzewo ma 8 metrów a miało być wycięte. 

do wszystkiego podstawą to podlewanie. niektóre sadzone w lecie lub przesadzanie rośliny podlewalem przez kolejne 2 sezony

 dobre są do tego waterbagi takie jak w miastach stosują. wilno uwalniają wode. kiedys stawialem baniaki 20l po roznych plynach z wiwrconymi malymi dziurami. doda schodzila.przez 2 dni potem dolewalem.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś doświadczenie że zbiornikami na deszczówkę? Potrzebuję kilku porad odnośnie pompy, połączeń, jak zrobić automatyczny przelew żeby wykrywał że zbiornik się przepełnia, itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, STIFF napisał:

nie mam ale... są czujniki szamba nawet z opcją powiadomienia SMS. jak chcesz dam Ci taki ale bez SMS a na diode. zanim zrobiłem szambo zrobili mi kanalizacje

Chodzi mi o to, żeby taki czujnik przełączał jakiś elektrozawór i woda zamiast na ogród w system podlewania, poszła w rurę od przelewu. Jak się nim da zrobić takie coś to ja chętnie :)

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ty tu jesteś informatyk elektronik :)

czujnik daje sygnał więc pewnie zawór to odczytać. tu ważne że czujka jest do tego dedykowana więc nie padnie po pół roku. wracam do PL za 2 tygodnie to dam znać. jak nie wymyślić czego innego to masz u mnie tą czujke i niezapomniane chwile zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, STIFF napisał:

to ty tu jesteś informatyk elektronik :)

czujnik daje sygnał więc pewnie zawór to odczytać. tu ważne że czujka jest do tego dedykowana więc nie padnie po pół roku. wracam do PL za 2 tygodnie to dam znać. jak nie wymyślić czego innego to masz u mnie tą czujke i niezapomniane chwile zabawy

Super, dzięki, będę knuł jak to pożenić. Dzisiaj skończyłem podpinać ostatnią rynnę do zbiornika, teraz trzeba zbudować całe nawadnianie :)

20220911_131452.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można zrobić przelewu grawitacyjnego? Najbezpieczniejsze i najłatwiejsze.

 

Zbiorniki na deszczówkę, jednak rządzą się trochę innymi prawami niż zbiorniki asenizacyjne, bo deszczu może w godzinę spaść 250 i więcej litrów na m2 powierzchni np. dachu.

 

A elektrozawór do takiego spustu to cenowo może tani nie być. Montowałem u siebie elektrozawory na wodzie, Danfossa, sterowane po skrętce to jakoś tanie to specjalnie nie było, jak pamiętam. A to była mała średnica 1 1/4''.

 

Pytanie, ile rura od przelewu ma średnicy?

 

 

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...