Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, aflinta napisał:

Jak widać nie do końca precyzyjnie napisane zdanie da się zrozumieć nieco inaczej :)

Czy to jest jakiś wypasiony laptop z bardzo mocną grafiką i procesorem, że wymaga dodatkowego chłodzenia? Jeżeli nie, to ja bym sobie taką podstawką uwagi nie zaprzątał - fabryczne chłodzenie zazwyczaj w zupełności wystarcza.

jak pisalem, wole dzialac prewencyjnie i choc kilka stopni mniej nizsze temp, niz czekac az sie cos roztopi po zakonczeniu gwarancji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rutra80 napisał:

Laptop który w pokojowej temperaturze z odetkanym chłodzeniem osiąga 100C ma wadę konstrukcyjną.

Przy tym procesorze to całkiem normalne. 100°C to dopuszczalna temperatura wewnątrz struktury procesora, raczej nie do przekroczenia bo procesor sam ograniczy pobór mocy obniżając zegar. Często taka temperatura jest osiągana w trybie turbo wykorzystując możliwy zapas chłodzenia CPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój laptop to Dell G7

jest to typowa gamingowa konstrukcja z i7-9750H + RTX 2070 (8GB ram)

laptop ma tendencje do mocnego grzania, ale to jest akuratnie taka cecha gamingowych laptopów, będę zmieniał pastę na procesorze + termopady, może to trochę pomoże

teraz jestem na etapie przejścia na stacjonarkę+słabszy laptop bo mocny laptop nie do końca spełnia moje oczekiwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, M_isza napisał:

jak pisalem, wole dzialac prewencyjnie i choc kilka stopni mniej nizsze temp, niz czekac az sie cos roztopi po zakonczeniu gwarancji:)

Miałem HP DV9830US z wadą produkcyjną lutowania grafiki do płyty i dzięki podstawce chłodzącej lapek u mnie przepracował prawie 8 lat zamiast jednego roku. Popieram dokupowanie tych chłodzących podstawek.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2021 o 13:58, M_isza napisał:

czołem, jakich modeli podstawek chłodzących pod laptop używacie? tylko z wiatraczkami mnie interesują i takie, które subiektywnie co najmniej cos daja...

niedawno sprzedałem klientowi takie cudo https://www.tracer.pl/podstawka-chłodząca-tracer-gamezone-turbo-17”

z tego co mi odpisał to mówi że dla niego jest spoko - d.... nie urywa ale komp się mniej grzeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukuje monitora do laptopa. W okolicach 27-32 cale, płaski bądź zakrzywiony, rozdzielczość powyżej Full HD , wbudowane głośniki, możliwość podłączenia po USB C, fajnie gdyby miał wbudowany HUB. I żeby był ładny:mrgreen: Nie gamingowy z jakimiś dodatkowymi podświetleniami, smokami, itp. Bardziej pasujący do stylistyki Apple.

Kiedyś kojarzę że mówiło się że lepsze są matrycę IPS od TN, VA. Zwracać na to uwagę, czy w obecnej chwili nie zaprzątać sobie tym głowę jakiego rodzaju jest matryca i patrzeć jedynie na odwzorowanie przestrzeni barw?

 

znalazłem przykładowo coś takiego

https://www.x-kom.pl/p/607243-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-32ul750-w-4k-hdr.html?_ga=2.23158335.465758207.1620888116-1843538117.1608325237&_gac=1.159379656.1621111510.Cj0KCQjw4v2EBhCtARIsACan3nxRUDaNcFZAC8hCHXo53b8NgcAj3_Bxfj1Y3aadHOqU6IqWJDfhybwaAriAEALw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, radekk napisał:

poszukuje monitora do laptopa. W okolicach 27-32 cale, płaski bądź zakrzywiony, rozdzielczość powyżej Full HD , wbudowane głośniki, możliwość podłączenia po USB C, fajnie gdyby miał wbudowany HUB. I żeby był ładny:mrgreen: Nie gamingowy z jakimiś dodatkowymi podświetleniami, smokami, itp. Bardziej pasujący do stylistyki Apple.

Kiedyś kojarzę że mówiło się że lepsze są matrycę IPS od TN, VA. Zwracać na to uwagę, czy w obecnej chwili nie zaprzątać sobie tym głowę jakiego rodzaju jest matryca i patrzeć jedynie na odwzorowanie przestrzeni barw?

 

znalazłem przykładowo coś takiego

https://www.x-kom.pl/p/607243-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-32ul750-w-4k-hdr.html?_ga=2.23158335.465758207.1620888116-1843538117.1608325237&_gac=1.159379656.1621111510.Cj0KCQjw4v2EBhCtARIsACan3nxRUDaNcFZAC8hCHXo53b8NgcAj3_Bxfj1Y3aadHOqU6IqWJDfhybwaAriAEALw_wcB

LG robi fajne monitory :) u Siebie mam 2 x 27U600L-W (różnica pomiędzy tym 32 to brak głośników, brak huba no i u mnie matryca IPS a w tym 32 VA)

pod MBPro działa bardzo dobrze, czerń wypasik

menu OSD bardzo rozbudowane, można sobie wszystko ustawić wedle upodobań

jedyny minus to trzeba uwazac na obudowe, wymieniali mi monitor zaraz po zakupie (obudowa u góry była lekko pofalowana - źle zmontowany plastik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, aflinta napisał:

Przy tym procesorze to całkiem normalne. 100°C to dopuszczalna temperatura wewnątrz struktury procesora, raczej nie do przekroczenia bo procesor sam ograniczy pobór mocy obniżając zegar. Często taka temperatura jest osiągana w trybie turbo wykorzystując możliwy zapas chłodzenia CPU.

Ten procek ma Tjunction 100C czyli przy tej temp zaczyna się bronić przed uszkodzeniem zmniejszając taktowanie - to już jest przegrzewanie. Co innego ograniczenie turbo/taktowania aby zmieścić się w limicie mocy a co innego throttling termiczny.

Wiem że takie rzeczy się sprzedaje i nawet się z tym żyje, ale to jest takie 2.5XT ;)

Edytowane przez rutra80
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, _akir_ napisał:

LG robi fajne monitory :) u Siebie mam 2 x 27U600L-W (różnica pomiędzy tym 32 to brak głośników, brak huba no i u mnie matryca IPS a w tym 32 VA)

pod MBPro działa bardzo dobrze, czerń wypasik

menu OSD bardzo rozbudowane, można sobie wszystko ustawić wedle upodobań

jedyny minus to trzeba uwazac na obudowe, wymieniali mi monitor zaraz po zakupie (obudowa u góry była lekko pofalowana - źle zmontowany plastik)

ma to większe znaczeni że to VA a nie IPS? Niby ma odwzorowanie DCI P3 95% więc lepiej niż niektóre IPSy, ale co poza tym czy takie P3 95% w przypadku VA a nawet takimi samymi parametrami w IPS będzie się jakoś różniła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, radekk napisał:

ma to większe znaczeni że to VA a nie IPS? Niby ma odwzorowanie DCI P3 95% więc lepiej niż niektóre IPSy, ale co poza tym czy takie P3 95% w przypadku VA a nawet takimi samymi parametrami w IPS będzie się jakoś różniła?

matryce VA charakteryzują się lepszym odwzorowaniem czerni ale wg mnie to ma więcej znaczenia przy graniu i oglądaniu filmów - moim zdaniem kompromis miedzy TN a IPS

ten monitor co mam do pracy biurowej dla mnie jest wystaczający a jak zarzucę czasem film z netflixa to tez nie ma tragedii

zawsze kupując w necie masz 14 dni na zwrot więc jak coś nie podpasuje to odsyłasz i bierzesz inny (wtedy daj znac kiedy i gdzie kupiles to moze odkupie go potem w outlecie :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _akir_ napisał:

zawsze kupując w necie masz 14 dni na zwrot więc jak coś nie podpasuje to odsyłasz i bierzesz inny (wtedy daj znac kiedy i gdzie kupiles to moze odkupie go potem w outlecie :D )

:D Na FV już niekoniecznie, choć akurat x-kom chyba nie robi z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Orear napisał:

Odnośnie monitora warto dzisiaj patrzeć też na wartość odświeżania. To trochę zależy od tego co na komputerze robisz, ale przy możliwościach współczesnego sprzętu monitory 60Hz to już lekki przeżytek. ;)

no ale wtedy musisz miec mocniejsze GPU zeby machnac 144/240Hz w 4K ;) 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja go potrzebuję do można powiedzieć pracy biurowej, ewentualnie obejrzenia czegoś na YouTube itp, więc chyba aż tak dużego znaczenia nie będzie to miało, a wcale dużo tych monitorów nie widzę jako priorytet stawiając złącze USB-C.

Bardziej to myślę czy w ogóle jest sens inwestować ponad 2 tys w monitor, do można powiedzieć pracy biurowej, zważywszy że nawet nie będę przy nim codziennie przesiadywał, ani przez wiele godzin. Czy nie kupić coś bliżej 1500 zł i za 2-3 lata kupić nowy, a tego przeznaczyć w biurze w zamian za jakiś bardziej wysłużony. Domyślam się że do tych potrzeb np. pokrycie barw P3 95% wcale niej jest mi potrzebne, ale nie chcę żeby było że jakość będzie gorsza niż na ekranie z Macbooka i zamiast na dużym ekranie będę i tak siedział przy ekranie laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radekk ja używam czegoś takiego https://www.x-kom.pl/p/372199-monitor-led-24-iiyama-x2474hs.html#Opinie i pracując na MBP nie mam jakoś problemu z patrzeniem z jednego na drugi, jedynie co to brałbym większy, ale moja przestrzeń biurowa na to nie pozwala. Do pracy biurowej imho wystarczający i nie obciążający portfela. Używam jakiejś przejściówki greencell na hdmi i całkiem sensownie się na tym pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radekk ja używam czegoś takiego https://www.x-kom.pl/p/372199-monitor-led-24-iiyama-x2474hs.html#Opinie i pracując na MBP nie mam jakoś problemu z patrzeniem z jednego na drugi, jedynie co to brałbym większy, ale moja przestrzeń biurowa na to nie pozwala. Do pracy biurowej imho wystarczający i nie obciążający portfela. Używam jakiejś przejściówki greencell na hdmi i całkiem sensownie się na tym pracuje.

Iiyama robi dobre monitory
Swego czasu przewaliłem tyle tego ze dali mi Gold Partnera
W ciągu 5 lat całe 2 szt padły że wymienili na nowe
Jeśli chodzi o kable to itec robi dobre usb-c na hdmi mam taki u córki w MBA i działa mega


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja go potrzebuję do można powiedzieć pracy biurowej, ewentualnie obejrzenia czegoś na YouTube itp, więc chyba aż tak dużego znaczenia nie będzie to miało, a wcale dużo tych monitorów nie widzę jako priorytet stawiając złącze USB-C.
Bardziej to myślę czy w ogóle jest sens inwestować ponad 2 tys w monitor, do można powiedzieć pracy biurowej, zważywszy że nawet nie będę przy nim codziennie przesiadywał, ani przez wiele godzin. Czy nie kupić coś bliżej 1500 zł i za 2-3 lata kupić nowy, a tego przeznaczyć w biurze w zamian za jakiś bardziej wysłużony. Domyślam się że do tych potrzeb np. pokrycie barw P3 95% wcale niej jest mi potrzebne, ale nie chcę żeby było że jakość będzie gorsza niż na ekranie z Macbooka i zamiast na dużym ekranie będę i tak siedział przy ekranie laptopa.

Jeśli tak to ja bym kupił tańszy z hdmi + kabel usb-c ->hdmi i na pare lat spokoju


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, _akir_ napisał:


Jeśli tak to ja bym kupił tańszy z hdmi + kabel usb-c ->hdmi i na pare lat spokoju


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

niby tak, jednak połączenia usb-c->usb-c ma ten plus że wiele modeli umożliwia jednoczesne ładowanie (fakt że Mac M1 wiele tej energii nie potrzebuje, ale jakbym zapomniał naładować to problem z głowy, bo kabel zawsze przy monitorze), druga sprawa, monitor działa jako hub, więc nie muszę pamiętać, ani podłączać przejściówki na usb 2.X/3.X

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, radekk napisał:

niby tak, jednak połączenia usb-c->usb-c ma ten plus że wiele modeli umożliwia jednoczesne ładowanie (fakt że Mac M1 wiele tej energii nie potrzebuje, ale jakbym zapomniał naładować to problem z głowy, bo kabel zawsze przy monitorze), druga sprawa, monitor działa jako hub, więc nie muszę pamiętać, ani podłączać przejściówki na usb 2.X/3.X

 

a nie lepiej kupić sobie stacje dokującą, otwiera się sporo możliwości podpięcia peryferiów

nie musisz wtedy przepłacać za złącze usb c w monitorze

Edytowane przez kubanow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, radekk napisał:

poszukuje monitora do laptopa. W okolicach 27-32 cale, płaski bądź zakrzywiony, rozdzielczość powyżej Full HD , wbudowane głośniki, możliwość podłączenia po USB C, fajnie gdyby miał wbudowany HUB. I żeby był ładny:mrgreen: Nie gamingowy z jakimiś dodatkowymi podświetleniami, smokami, itp. Bardziej pasujący do stylistyki Apple.

Kiedyś kojarzę że mówiło się że lepsze są matrycę IPS od TN, VA. Zwracać na to uwagę, czy w obecnej chwili nie zaprzątać sobie tym głowę jakiego rodzaju jest matryca i patrzeć jedynie na odwzorowanie przestrzeni barw?

A może Philips 276B1? Mam 275B1 (bez USB-C) i jestem zadowolony. Podstawka solidna, obraz bardzo dobry, wygląd ponadczasowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...