Skocz do zawartości

Paliwa E10 - Benzyna Vpower i inne


AdaSch

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.12.2023 o 17:59, radekk napisał(a):

w weekend będąc z ojcem poruszył ten temat i byłem zobaczyć w jego OBK, na klapce ma wytłoczone E5, samochód rocznik 2009

A Subaru idzie w zaparte. Taką otrzymałem odpowiedź na przedmiotowe pytanie:

P:

"Proszę o informację, czy w gaźnikowym silniku Subaru Libero 1190 cm3, wyprodukowanym w 1991 r. można stosować benzynę E10? "

O:
"W związku z tym, że rok 1991 był przełomowy w sposobie badania pojazdów pod kątem dodatków stosownych w benzynie, dlatego też bardzo proszę o podanie numeru nadwozia. Dzięki temu będziemy mieć pewność co do roku modelowego Pańskiego 
samochodu, a tym samym i wiedzę czy samochód taki może być zasilany benzyną E10."
P:
"Numer VIN: **************"

O:

"Wspomniany samochód został wyprodukowany w sierpniu 1991 roku, co oznacza, że został przystosowany do pracy z benzyną E10."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr Subaru na YouTubie, którego uwielbiam oglądać z powodu jego przeuroczego akcentu z południa Stanów Zjednoczonych, twierdzi, że po wprowadzeniu paliwa E10 w USA spalanie w jego Crosstreku wzrosło z 29,5 mpg do 25,5 mpg (czyli z ok. 8 do ok. 9,5 litra na setkę). Daje to wzrost o ponad 15%. Obecnie benzyna 98 jest u nas droższa od 95 o jakieś 10%.
Jeżeli jego deklaracje są wiarygodne, to bardziej opłacalne powinno być tankowanie paliwa 98. Oczywiście daje to pole do podnoszenia ceny benzyny 98, nawet jeżeli nie wymusiłby tego wzrost popytu na nią. Pożyjemy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sartek napisał(a):

Mr Subaru na YouTubie, którego uwielbiam oglądać z powodu jego przeuroczego akcentu z południa Stanów Zjednoczonych, twierdzi, że po wprowadzeniu paliwa E10 w USA spalanie w jego Crosstreku wzrosło z 29,5 mpg do 25,5 mpg (czyli z ok. 8 do ok. 9,5 litra na setkę). Daje to wzrost o ponad 15%. Obecnie benzyna 98 jest u nas droższa od 95 o jakieś 10%.
Jeżeli jego deklaracje są wiarygodne, to bardziej opłacalne powinno być tankowanie paliwa 98. Oczywiście daje to pole do podnoszenia ceny benzyny 98, nawet jeżeli nie wymusiłby tego wzrost popytu na nią. Pożyjemy, zobaczymy.

czyli dane są kompatybilne z innymi źródłami...

 

pewnie wkrótce pojawią się badania dot utraty mocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś wrzuci ankietę?  :coffee:

 

Co zrobię po wprowadzeniu E10 od nowego roku?

o  Będę tankować pb95, bo tańsze, a E10 podobno jest niegroźne dla mojego auta

o  Będę tankować pb98, bo jest E5, a ja nie chcę ryzykować (i tak, wiem, że 98 nie doda mocy mojemu autu)

o  Sprzedam auto i będę jeździć tramwajem

;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze doprecyzuję: Mr Subaru twierdzi również, że odkąd oficjalnie zezwolono na sprzedaż paliw E10, rzeczywisty dodatek bioetanolu sięga tam 15% (mają to potwierdzać niezależne badania, ale żadnych źródeł nie podał).

Jeżeli nasi producenci będą się trzymać normy 10%, to u nas wzrost spalania nie powinien być tak bardzo odczuwalny, ponieważ już jeździmy na E5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, czekker napisał(a):

o  Będę tankować pb95, bo tańsze, a E10 podobno jest niegroźne dla mojego auta

o  Będę tankować pb98, bo jest E5, a ja nie chcę ryzykować (i tak, wiem, że 98 nie doda mocy mojemu autu)

o  Sprzedam auto i będę jeździć tramwajem

Jest jeszcze opcja:

o   Będę jeździł na LPG i zalewał 98 na rozruch

 

;)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czekker napisał(a):

może ktoś wrzuci ankietę?  :coffee:

 

Co zrobię po wprowadzeniu E10 od nowego roku?

o  Będę tankować pb95, bo tańsze, a E10 podobno jest niegroźne dla mojego auta

o  Będę tankować pb98, bo jest E5, a ja nie chcę ryzykować (i tak, wiem, że 98 nie doda mocy mojemu autu)

o  Sprzedam auto i będę jeździć tramwajem

;)

 

i jeszcze jedno:

będę zalewał vpower 95 bo dzięki "power" odzyskam traconą moc a dzięki "V" i słownikowi synonimów dla cleaning czyli vacumming silnik nadal będzie w środku czysty

 

i dusza i serce odciążone = nadal dobre samopoczucie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, _ONE_ napisał(a):

Jak nie zaleję 98 to mi przymula w okolicach 2krpm, na szczęście w każdy weekend jest promocja i 98 w cenie 95 (no prawie).

ja też odniosłem wrażenie, że jest wyższa temp spalin - ale może przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam oficjalne potwierdzenie

Cytat
paliwo V-power 95 będzie E10
Jedynie V-Power Racing 100 zostaje na E5

szkoda... a mogli zrobić biznes

co do mocy:

Cytat

Nie ma prawie żadnej różnicy w osiągach twojego samochodu jeśli używasz E10, co najwyżej niewielkie nadwyżki w zużyciu paliwa (rzędu 1 do 2%), które są trudne do wyodrębnienia z innych czynników wpływających na zużycie paliwa, takich jak styl jazdy.

zbadam, zobaczymy

Edytowane przez AdaSch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czekker napisał(a):

może ktoś wrzuci ankietę?  :coffee:

 

Co zrobię po wprowadzeniu E10 od nowego roku?

o  Będę tankować pb95, bo tańsze, a E10 podobno jest niegroźne dla mojego auta

o  Będę tankować pb98, bo jest E5, a ja nie chcę ryzykować (i tak, wiem, że 98 nie doda mocy mojemu autu)

o  Sprzedam auto i będę jeździć tramwajem

;)

 

Jestem za jazdą tramfajem, aaa czekaj u mnie we wsi nie ma tramfajów :biglol:

 

(no dobra żaruje, w końcu ktoś kiedyś powiedział że ZS to "taka wiocha z tramwajami) :biglol:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może będzie tak jak u naszych zachodnich sumsiadów..

 

Jest 95'ka z E10 i jest 95'ka z E5 (tylko droższa).

 

Pożyjemy zobaczymy... 

 

 

Zresztą mając STI to nie ma znaczenia dla kondycji elementów gumowych pod względem czasu bo i tak max po 35 k km trza piec robić :biglol:

Edytowane przez Tommi1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tommi1 napisał(a):

(no dobra żaruje, w końcu ktoś kiedyś powiedział że ZS to "taka wiocha z tramwajami)

 

off top

no ja tego nie napisałem, ale ZS to Idelane miejsce na samobójstwo w ukochanym aucie :)

akurat tak  się zdarzyło, że miałem mecz z Pogonią Szczecin podczas rocznicy ślubu. W ciemno uzałem, że na pewno miasto z zatoką zawiera dziesiątki niezwykle romantycznych miejscówek nad zatoką, idealnych na romantyczną kolację. Ależ ja się zdziwiłem jak zobaczyłem to co zobaczyłem. Wały Chrobrego mi polecili, no chyba, że w ZS taki humor :) Taki potencja i klapa... ale za to jest droga z której można prost wjechać do zatoki, i to nie jedna :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AdaSch napisał(a):

 

off top

no ja tego nie napisałem, ale ZS to Idelane miejsce na samobójstwo w ukochanym aucie :)

akurat tak  się zdarzyło, że miałem mecz z Pogonią Szczecin podczas rocznicy ślubu. W ciemno uzałem, że na pewno miasto z zatoką zawiera dziesiątki niezwykle romantycznych miejscówek nad zatoką, idealnych na romantyczną kolację. Ależ ja się zdziwiłem jak zobaczyłem to co zobaczyłem. Wały Chrobrego mi polecili, no chyba, że w ZS taki humor :) Taki potencja i klapa... ale za to jest droga z której można prost wjechać do zatoki, i to nie jedna :)

 

Ja wiem wiem... Szczecin leży nad morzem :P:biglol:  

 

Bdw. Z wałów to fakt najłatwiej do rzeki wpaść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czekker napisał(a):

może ktoś wrzuci ankietę?  :coffee:

 

Co zrobię po wprowadzeniu E10 od nowego roku?

o  Będę tankować pb95, bo tańsze, a E10 podobno jest niegroźne dla mojego auta

o  Będę tankować pb98, bo jest E5, a ja nie chcę ryzykować (i tak, wiem, że 98 nie doda mocy mojemu autu)

o  Sprzedam auto i będę jeździć tramwajem

;)

 

I nie zapomnijcie o opcji: "Forum trzeba zamknąć" :mrgreen:

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doswiadczenia z E10: OBK 3.0 jezdzi na E10, ale spalanie rosnie o ponad 0.5 L/100, tak wiec zasieg samochodu odpowiednio spada. Natomiast w kosiarce 98ccm spalania ani mocy nie mierzylem, ale paliwo jest niestabilne, wtraca sie z niego jakas zywica i zalepia wszystko. po kilku tygodniach nieuzywania (6-10tyg) trzeba rozkrecac gaznik i czyscic dysze oraz kanaly, wszystko zalepione gesta mazia.

Tu jest dostepne rownolegle paliwo Super 95 E5 i Super 95 E10, E10 jest tansze o 6 ct, co przy cenie 1,85€ robi niewielka roznice.

Do moich samochodow tankuje tylko E5.

Edytowane przez Legacy96
nowe informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Legacy96 napisał(a):

Moje doswiadczenia z E10: OBK 3.0 jezdzi na E10, ale spalanie rosnie o ponad 0.5 L/100, tak wiec zasieg samochodu odpowiednio spada. Natomiast w kosiarce 98ccm spalania ani mocy nie mierzylem, ale paliwo jest niestabilne, wtraca sie z niego jakas zywica i zalepia wszystko. po kilku tygodniach nieuzywania (6-10tyg) trzeba rozkrecac gaznik i czyscic dysze oraz kanaly, wszystko zalepione gesta mazia.

Tu jest dostepne rownolegle paliwo Super 95 E5 i Super 95 E10, E10 jest tansze o 6 ct, co przy cenie 1,85€ robi niewielka roznice.

Do moich samochodow tankuje tylko E5.

liczyłem na to, że w PL z shell też tak będzie a tutaj taki klops.

 

pewnie elementy gumowe się rozpuszczają nawiązując do kosiarki

 

w necie był test, pomiary gum po miesiącu moczenia E5 vs E10 no i niestety w E10 napuchły :(

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Legacy96 napisał(a):

Jesli w Polsce naprawde zniknie E5 95, to bede tankowal 98, na E10 szkoda auta.

ja prawdopodobnie też, muszę rozważyć tylko brand.

Kto wie, może inni dostawcy wprowadzą 95 E5 bo wg mnie będzie na to rynek i dlatego totalnie nie rozumiem decyzj shell skoro już mają obie 95 to czemu nie 95 E5 w vpower ?

 

uważam, że biznesowo durna decyzja :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BDW.

Od jakiegoś czasu jadę sobie do niemiaszków na Arala żeby co jakiś czas przepłukać subarynę Aral 102 i tak na dobrą sprawę ponad rok temu "102" była tam bez żadnych oznaczeń "Exx" ale od roku też i na dystrybutorze jest oznaczenie E5. Więc niestety "świat" się zmienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, AdaSch napisał(a):

...może inni dostawcy wprowadzą 95 E5 bo wg mnie będzie na to rynek (i inne głosy tego rodzaju)

Zauważcie, że te decyzje nie mają nic wspólnego z rynkiem. Są stricte polityczne. Władza, tj. Unia (Niemiecko)Europejska, każe - sługa, tj. rząd w Warszawie, musi wykonać i zrobić tak, żeby innego paliwa nie wolno było sprzedawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...