Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.02.2020 o 13:10, eurojanek napisał:

to ceny energii elektrycznej dostosują się do popytu i już tak tanio względem kopaliów nie będzie

Już obecnie tanio nie jest. Test Hyundai Kona wypad na narty. 

Cytat

Całkowity pokonany dystans to 1081 km, na co potrzebowaliśmy 19 godz. i 3 min (co daje 57 km/h z parkowaniem, manewrami itp.). Średnie zużycie prądu to 17,3 kWh/100 km. Ładowaliśmy samochód 4 razy, łącznie „wlewając” 218 kWh (ca daje nieco gorszy wynik niż wskazanie komputera, kilka kWh można odjąć za niepełną baterię na starcie). Koszt prognozowany (rachunek z firmy GreenWay przychodzi jako podsumowanie całego miesiąca, koszt słowackiego operatora przeliczony z euro wg faktycznej opłaty za kartę kredytową) to łącznie 402,69 zł – 37 zł/100 km

https://www.auto-swiat.pl/testy/testy-nowych-samochodow/hyundai-kona-electric-starcie-elektryka-z-zima-i-z-trasa-test/4efd2el

 

37 zł / 100 km - to ekwiwalent 7,5 litra benzyny / 100 km

Przy takiej emeryckiej jeździe - 105 km/h na ekspresówce.

A miało być tanio. :yahoo:

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Jaca68 napisał:

A miało być tanio. :yahoo:

10 minut temu, aflinta napisał:

Z taką średnią to można by się pokusić w XV zrobić trasę na jednym zbiorniku :)

 

"Średnie zużycie prądu to 17,3 kWh/100 km. Ładowaliśmy samochód 4 razy, łącznie „wlewając” 218 kWh"

"Koszt prognozowany (rachunek z firmy GreenWay przychodzi jako podsumowanie całego miesiąca, koszt słowackiego operatora przeliczony z euro wg faktycznej opłaty za kartę kredytową) to łącznie 402,69 zł – 37 zł/100 km"

"Całkowity pokonany dystans to 1081 km, na co potrzebowaliśmy 19 godz. i 3 min (co daje 57 km/h z parkowaniem, manewrami itp.)"

 

spokojnie, infrastruktura też powstanie a do tego tańsze (ale dłużej trwające ładowania w miejscu noclegu) dla przykładu różnica pokrycia West - East 

2085891200_Screenshot2020-02-28at21_53_38.thumb.png.583b5f48c726475d78678a113211359f.png


czerwone - Superchargery 150 kW i więcej w niedalekiej przyszłości ,cena 1,25 zł/kWh (Konę ładowali za ok 1,85 zł/kWh i raczej nie na szybkich ładowarkach)

szare - Superchargery w planach na najbliższy czas (do końca 2020)

czarne - możliwość ładowania w miejscu przeznaczenia (hotele itp.)

 

sieć Ionity - też szybkie ładowarki - można by powiedzieć, że to koalicja producentów VAG, Ford, MB i inni też się będzie rozrastała - cena dla "zrzeszonych" ok. 0,3-0,35 eur/kWh -> 1,5 zł/kWh moce też raczej te w okolicy 100 kW lub więcej

 

do tego trzeba wspomnieć o możliwości ładowania "w domu" fakt wolnym prądem ale w cenie ok. 0,55 zł/kWh a z tak naładowaną baterią można rozpocząć podróż 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ketivv napisał:

 

"Średnie zużycie prądu to 17,3 kWh/100 km. Ładowaliśmy samochód 4 razy, łącznie „wlewając” 218 kWh"

"Koszt prognozowany (rachunek z firmy GreenWay przychodzi jako podsumowanie całego miesiąca, koszt słowackiego operatora przeliczony z euro wg faktycznej opłaty za kartę kredytową) to łącznie 402,69 zł – 37 zł/100 km"

"Całkowity pokonany dystans to 1081 km, na co potrzebowaliśmy 19 godz. i 3 min (co daje 57 km/h z parkowaniem, manewrami itp.)"

 

spokojnie, infrastruktura też powstanie a do tego tańsze (ale dłużej trwające ładowania w miejscu noclegu) dla przykładu różnica pokrycia West - East 

2085891200_Screenshot2020-02-28at21_53_38.thumb.png.583b5f48c726475d78678a113211359f.png


czerwone - Superchargery 150 kW i więcej w niedalekiej przyszłości ,cena 1,25 zł/kWh (Konę ładowali za ok 1,85 zł/kWh i raczej nie na szybkich ładowarkach)

szare - Superchargery w planach na najbliższy czas (do końca 2020)

czarne - możliwość ładowania w miejscu przeznaczenia (hotele itp.)

 

sieć Ionity - też szybkie ładowarki - można by powiedzieć, że to koalicja producentów VAG, Ford, MB i inni też się będzie rozrastała - cena dla "zrzeszonych" ok. 0,3-0,35 eur/kWh -> 1,5 zł/kWh moce też raczej te w okolicy 100 kW lub więcej

 

do tego trzeba wspomnieć o możliwości ładowania "w domu" fakt wolnym prądem ale w cenie ok. 0,55 zł/kWh a z tak naładowaną baterią można rozpocząć podróż 

 

 

 

 

Kolego i Ty wierzysz w te bajki ? Że ktoś da się wyr...ać żebyś Ty miał taniej... 

Po drugie więcej aut elektrycznych będzie z każdym rokiem. Czyli dolicz sobie dodatkowe postoje/czas czekając na wolną ładowarkę. 

Co do opłacalności - Żony hyundai ix35 (benzyna) spala 6,5L/100km, gdzie tu opłacalność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, niebieski708 napisał:

Kolego i Ty wierzysz w te bajki ? Że ktoś da się wyr...ać żebyś Ty miał taniej... 

 

 

takie są ceny na Superchargerach Tesli 

 

cenniki dla Audi na sieci Ionity też nie jest tajemnicą

 

ile mnie prąd kosztuje w domu też wiem 

 

4 minuty temu, niebieski708 napisał:

Co do opłacalności - Żony hyundai ix35 (benzyna) spala 6,5L/100km, gdzie tu opłacalność...

 

pytanie gdzie użytkuje samochód i jak często jeździ w trasy

 

jeśli głownie "lokalnie" powiedzmy w promieniu 150 km z przepisowymi prędkościami to można to obskoczyć "na swoim prądzie" nie korzystając z szybkich ładowarek 

jeśli spala 6,5 l/100 km to nie mówimy o autostradzie @140km/h tylko jak rozumiem krajówce a tu elektryk nie zeżre więcej jak 18 kWh/100 km (Tesla Model 3 AWD potrafi zejśc do niecałych 14 kWh/100km @90 km/h) ładując w domu niech to będzie 20 kWh pobranie z sieci a to daje jakieś 11 zł/ 100 km -> 2,25 l Pb

 

6,5 l Pb x 4,9 zł/l = 31,85 zł 

 

31,85 zł / 1,25 zł/kWh = 25,48 kWh pewnie starczy na 100 km na autostradzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako przyszły właściciel melexa dalekie podróże elektrykiem uważam za masochizm :) jako 2 auto taak ale główne to nie bardzo.... No chyba że na wakacje wynajem albo tylko samolotem

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ketivv napisał:

 

takie są ceny na Superchargerach Tesli 

 

cenniki dla Audi na sieci Ionity też nie jest tajemnicą

 

ile mnie prąd kosztuje w domu też wiem 

 

 

pytanie gdzie użytkuje samochód i jak często jeździ w trasy

 

jeśli głownie "lokalnie" powiedzmy w promieniu 150 km z przepisowymi prędkościami to można to obskoczyć "na swoim prądzie" nie korzystając z szybkich ładowarek 

jeśli spala 6,5 l/100 km to nie mówimy o autostradzie @140km/h tylko jak rozumiem krajówce a tu elektryk nie zeżre więcej jak 18 kWh/100 km (Tesla Model 3 AWD potrafi zejśc do niecałych 14 kWh/100km @90 km/h) ładując w domu niech to będzie 20 kWh pobranie z sieci a to daje jakieś 11 zł/ 100 km -> 2,25 l Pb

 

6,5 l Pb x 4,9 zł/l = 31,85 zł 

 

31,85 zł / 1,25 zł/kWh = 25,48 kWh pewnie starczy na 100 km na autostradzie 

Wiem że to wygląda fajnie... mnie nawet bardzo kusi. Obawiam się że to tylko zachęta do kupna elektryka, a za jakiś czas ceny i inne opłaty się zmienią. Popatrz ile podatków jest w Pb/ON i ciągle im mało...

Edytowane przez niebieski708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, coocer napisał:

Jako przyszły właściciel melexa dalekie podróże elektrykiem uważam za masochizm :) jako 2 auto taak ale główne to nie bardzo.... No chyba że na wakacje wynajem albo tylko samolotem

 

oczywiście to może być uciążliwe ale sytuacja się poprawia i czasy przejazdu to już nie jest x2 

1715230851_Screenshot2020-02-28at23_12_22.thumb.png.f9199f957f8e712e566d91f1c0b22e84.png

 


czas wg google maps 10h 19 m  faktyczny czas przejazdu 12 h

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, niebieski708 napisał:

Kolego i Ty wierzysz w te bajki ? Że ktoś da się wyr...ać żebyś Ty miał taniej... 

Po drugie więcej aut elektrycznych będzie z każdym rokiem. Czyli dolicz sobie dodatkowe postoje/czas czekając na wolną ładowarkę. 

Co do opłacalności - Żony hyundai ix35 (benzyna) spala 6,5L/100km, gdzie tu opłacalność...

 

A Hyundai żony robi setkę w 3 sekundy? ;)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ketivv napisał:

 

oczywiście to może być uciążliwe ale sytuacja się poprawia i czasy przejazdu to już nie jest x2 

1715230851_Screenshot2020-02-28at23_12_22.thumb.png.f9199f957f8e712e566d91f1c0b22e84.png

 


czas wg google maps 10h 19 m  faktyczny czas przejazdu 12 h

 

 

 

Czyli tyle, ile i tak bym się zatrzymał na obiad. :)

 

 

Jako ciekawostka, w 2013 roku Superchargerów było na świecie dokładnie... 8, z czego 6 w Kaliforni. Innych ładowarek pewnie równie niewiele, a elektryka ludzie na ulicy pokazywali sobie palcami.

 

Dzisiaj samych Superchargerów jest ich 1870. A jeśli chodzi o ładowarki pozostałych producentów, to cóż...

 

image.thumb.png.2d32e33e0f499cb5241734bb75dd2a83.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk panowie to maly pojazd miejski tylko wokół komina żaba lidl biedra dzieci z paćkola i do garazu pojazda ładować na jutro. Trasa takim czyms a jeszcze kilkutonowym suvem to z celem sie mija. Chinczycy lata temu to zrozumieli i lataja glownie elektroskuterami. Ja sie zreszta tez zastanowię nad takowym 60 km do roboty w te i nazad akurat zasiegną baterejki. Bo juz za stare kosci sie robia rowerem tyle codziennie krecic :P

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk panowie to maly pojazd miejski tylko wokół komina żaba lidl biedra dzieci z paćkola i do garazu pojazda ładować na jutro. Trasa takim czyms a jeszcze kilkutonowym suvem to z celem sie mija. Chinczycy lata temu to zrozumieli i lataja glownie elektroskuterami. Ja sie zreszta tez zastanowię nad takowym 60 km do roboty w te i nazad akurat zasiegną baterejki. Bo juz za stare kosci sie robia rowerem tyle codziennie krecic
Te elektryczne skutery to był dramat w Pekinie, cisi zabójcy :) po ciemku, bez świateł pod prąd na czerwonym i to wszystko bezszelestnie, trzeba było się rozglądać ale skutery do miasta to bajka, tylko taki 9kW lub 11kW żeby na autostradę można było wyskoczyć. Myślałem żeby moją 125 zmienić ale na razie nie mam takie potrzeby.



Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, coocer napisał:

Te elektryczne skutery to był dramat w Pekinie, cisi zabójcy :) po ciemku, bez świateł pod prąd na czerwonym i to wszystko bezszelestnie, trzeba było się rozglądać ale skutery do miasta to bajka, tylko taki 9kW lub 11kW żeby na autostradę można było wyskoczyć. Myślałem żeby moją 125 zmienić ale na razie nie mam takie potrzeby.



Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 

Ja też, jak mogę to zawsze moto na miasto jadę, przyjemne z pożytecznym :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej bawi jak podjeżdżam na światłach moim pierdzikolkiem do prawdziwego motocyklisty i proszę żeby mnie puścił przodem :) zawsze jest konsternacja.

Powinny być naklejki, motocyklisto patrz w lusterka, skutery są wszędzie :)

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, coocer napisał:

Mnie najbardziej bawi jak podjeżdżam na światłach moim pierdzikolkiem do prawdziwego motocyklisty i proszę żeby mnie puścił przodem :) zawsze jest konsternacja.

Powinny być naklejki, motocyklisto patrz w lusterka, skutery są wszędzie :)
 

A to kible na kółkach mają jakiś przywilej pierwszeństwa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od motocykli? Żartujesz sobie?
OT nam się robi ale w korku tak, w 90% przypadków przedzieram się szybciej niż prawdziwy duży motor. Oczywiście nic na siłę, ale miło jak mnie puszczacie.

No i monitoruje tyły jak się robi pusto :)


Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ketivv napisał:

dla przykładu różnica pokrycia West - East 

To bardzo dobry przykład na to, że Polska nie jest gotowa z siecią ładowarek na masowe wprowadzenie aut elektrycznych. Zresztą przy cenach elektryków jeszcze długi czas nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, coocer napisał:

Mnie najbardziej bawi jak podjeżdżam na światłach moim pierdzikolkiem do prawdziwego motocyklisty i proszę żeby mnie puścił przodem :) zawsze jest konsternacja.

Powinny być naklejki, motocyklisto patrz w lusterka, skutery są wszędzie :)

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 

Mi tam skutry nie przeszkadzają :) środek transportu jak każdy inny. Jeżdżę szlifierką więc też jest wąska, lekka i nie ma problemu z jazdą między autami :D

Co do przyśpieszenia to faktycznie... skutry są bardzo szybkie. Od 125cc w górę nawet bardzo.

Litrem (180KM) bardzo ciężko ruszyć tak szybko jak takim pierdzidłem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tam skutry nie przeszkadzają  środek transportu jak każdy inny. Jeżdżę szlifierką więc też jest wąska, lekka i nie ma problemu z jazdą między autami 
Co do przyśpieszenia to faktycznie... skutry są bardzo szybkie. Od 125cc w górę nawet bardzo.
Litrem (180KM) bardzo ciężko ruszyć tak szybko jak takim pierdzidłem 
:) spoko, zawsze oceniam zawodnika no chyba że cruiser albo z sakwami na bokach.. wtedy od razy proszę o pierwszeństwo przejazdu :)

Dobra wracając do elektryków to byłby super koncept dla takiej imprezy STI.

2 silniki, potężny moment i brak panewek .

Wiem, bluźnierstwo ale fajnie by to jeździło :)

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, coocer napisał:

:) spoko, zawsze oceniam zawodnika no chyba że cruiser albo z sakwami na bokach.. wtedy od razy proszę o pierwszeństwo przejazdu :)

 

 

Jest odwrotnie jak myślicie. Sporty/szlifierki startują bardzo słabo. Wynika to z wielu powodów. Taki cruser/chopper na światłach przy nich startuje jak z procy.

Kible też sprawnie ruszają ale po 50 metrach są już w tyle. W tłoku już jest co innego, gabaryty i umiejętności mają znaczenie wiodące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, coocer napisał:

Dobra wracając do elektryków to byłby super koncept dla takiej imprezy STI.

2 silniki, potężny moment i brak panewek .

Wiem, bluźnierstwo ale fajnie by to jeździło :)

 

 

Tesla Model 3 Performance ;)

 

można zamawiać nawet z dostawą do PL 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nakładają rygorystyczne 25km/h na e-bike i każdy się bulwersuje jak są rowery że zdjetą blokadą i jeżdżą szybciej, to wcale mnie nie dziwi ograniczenie w samochodach do 180. Szczerze, patrząc na to co się dzieje na polskich drogach to smycz powinna być nawet do 140km/h

Edytowane przez bikeman1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...