Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Carfit - nad odkurzaczem centralnym to sie nawet nie zastanawiaj, tylko montuj. Z tego co widziałem to dom nie mały, więc to bardzo wygodne rozwiązanie dla Ciebie. Ja sam tego nie robiłem bo mam malutką chałpke, ale mój przyjaciel bardzo to wychwala ;-)

Edytowane przez mariost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, carfit napisał:

koszt nie powala max 5000 zł z dobrym odkurzaczem . 

 

8 lat temu zapłaciłem 3k pln z rurkami i jedną "auto" szufelką w kuchni,.

Firma Beam model jakiś tam ale w sumie bezobsługowy.

Podobają mi się fachowcy, którzy wiedzą z góry ze musisz mieć mechaniczną wentylację bo nie potrafisz okien otwierać..... Co za świat.

Jak położą rurki od odkurzacza to koniecznie zabezpiecz deskami bo fachowcy od tynków lub wylewek mogą je połamać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, carfit napisał:

Sorry ale wracam z pytaniem z natury C.O. 

Dziś byli na budownie instalatorzy , w celach rozpoznawczo/pomiarowych. Zasugerowali mi abym koniecznie zrobił rekuperację , nie ze względu na oszczędności , a na wentylację i prawidłowy ruch świeżego powietrza , mówił że przy oknach 3 komorowych nawet z mikrowentylacją , 25 cm pustak, + 20 cm wełny , będzie kłopot ze świeżym powietrzem a w przyszłości np. z grzybem na ścianach . Mówił że teraz przed tynkami i wylewkami trzeba zrobić wszystko, koszt podobno teraz rekuperacji zamknie w ok. 12 tys. z montażem . Proszę mi powiedzieć co ile sie wymienia filry ? 

Druga rzecz to namawia mnie aby zrobić od razy centralny odkurzacz , warto ? koszt nie powala max 5000 zł z dobrym odkurzaczem . 

 

Aktualnie jestem na etapie murowania ścian, więc instalacje jeszcze przede mną, ale jestem już zdecydowany na rekuperację, zasięgnąłem języka u znajomych instalatorów, użytkowników i przeciwników tego rozwiązania i oczywiście www:)

Generalnie przeciwnicy twierdzą, że rekuperator zużywa dużo prądu i nie rekompensuje oszczędności grzewczych. Kumpel w inteligentnym domu ma rozpisane zużycie praktycznie wszystkich urządzeń, rekuperator w roku zużył energii za około 300 PLN, więc tragedii nie ma;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, carfit napisał:

mówił że przy oknach 3 komorowych nawet z mikrowentylacją , 25 cm pustak, + 20 cm wełny , będzie kłopot ze świeżym powietrzem a w przyszłości np. z grzybem na ścianach

 

Sorry, ale jakieś głupoty Ci powiedział. To czy masz pleśń czy jej nie masz to kwestia dobrej wentylacji pomieszczeń (zakładając że ściany i ocieplenie zewnętrzne jest zrobione zgodnie ze sztuką)

 

17 godzin temu, carfit napisał:

Zasugerowali mi abym koniecznie zrobił rekuperację , nie ze względu na oszczędności , a na wentylację i prawidłowy ruch świeżego powietrza

 

Jeśli budżet pozwala - to jak najbardziej! I to nie wiem, czy w Twoim przypadku nie jest już trochę za późno - będziesz musiał ryć w sufitach i ścianach, ale lepiej teraz niż później ;)

najlepiej zrobić bilans i projekt żeby wiedzieć gdzie nawiewać i gdzie wywiewać (i ile m3)

Zwróć uwagę czy jeden reku da radę obsłużyć cały dom. I z doświadczenia powiem tak - ja zamontowałem 2 x reku (400 i 300 m3) i nie dlatego, że jedem nie dałby rady wymienić powietrza w chacie.

Z innej przyczyny - górę wentyluje bardzo często zupełnie innymi prędkościami niż dół - np dzieciaki śpią więc wentylacja włączona na 50m3, a na dole coś się pichci więc dowalone 200m3.

Tym samym dół wentyluje się szybciej, a góra pozostaje w ciszy i ciepełku dla dzieci :)

 

Poza tym wchodzisz do domu i masz zawsze swieże powietrze, brak zaduchu. Syf zostaje na zewnątrz i nie wchodzi przez otwarte okna.

 

17 godzin temu, carfit napisał:

Proszę mi powiedzieć co ile sie wymienia filry ? 

 

To zależy w jakiej strefie mieszkasz, czy czerpnia po zawietrznej, czy nawietrznej, czy dużo palaczy na około, czy auta często jeżdżą, itp

Ja średnio odkurzam raz na 2-3m lub kiedy wentylacja głośniej pracuje lub gdy po prostu wyskakuje alarm zapchanych filtrów.

Ale definitywnie komplet filtrów wymieniam nie rzadziej niż raz na kwartał.

Popatrz na ceny filtrów w plastikowych/metalowch ramkach - są dosyć drogie.

Ja zakupiłem maty filtracyjne, pociąłem je na wymiar i teraz instaluje sobie co kilka miechów i cena za taki zestaw jest znacznie mniejsza

 

17 godzin temu, carfit napisał:

Druga rzecz to namawia mnie aby zrobić od razy centralny odkurzacz , warto ? koszt nie powala max 5000 zł z dobrym odkurzaczem . 

 

Warto! Cały syf wydmuchiwany z odkurzaczy zostaje wydmuchany na zewnątrz a nie zostaje w domu. Jeśli założysz wentylacje mechaniczną, nie widzę sensu używwać zwykłego odkurzacza!

Raz na kwartał czyszczę pojemnik.

Zaplanuj odpowiednio otwory pod taki odkurzacz i kolejna uwaga - musisz znowu kuć ściany i podłogi ;(

 

 

3 godziny temu, Adam12 napisał:

Jak położą rurki od odkurzacza to koniecznie zabezpiecz deskami bo fachowcy od tynków lub wylewek mogą je połamać.

 

Dokładnie, ja miałem taką sytuację :)

Fachmeni od wentylacji tak montowali swoje rury, że mocując je do ściany przebili się jedną ze śrub w rurę od odkurzacza :(

A ja przez pół roku próbowałem dociec dlaczego z gniazd na I p ciąg jest mniejszy i mniejszy.

A tu cały syf gromadził się na śrubie, która weszła w rurę od odkurzacza i zablokował przepływ!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory najbardziej ergonomicznie przy drzwiach wejściowych do pomieszczenia od wewnątrz i po stronie klamki. Monter pewnie to zaproponuje. Ja w tym miejscu mam gniazdko w każdym pokoju, aby go nie szukać gdy podpinam odkurzacz tradycyjny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mariost napisał:

Otwory najbardziej ergonomicznie przy drzwiach wejściowych do pomieszczenia od wewnątrz i po stronie klamki. Monter pewnie to zaproponuje. Ja w tym miejscu mam gniazdko w każdym pokoju, aby go nie szukać gdy podpinam odkurzacz tradycyjny. 

 

Gniazdka w każdym pokoju niepotrzebnie spowodują podrożenie instalacji.

Jeśli rura jest 9m (ja taką mam) to trzeba tak sobie zaplanować, żeby z możliwie centralnego miejsca obsłużyć większość pomieszczeń.

Ja mam np na parterze i 1p po dwa gniazda nie licząc szufelek i innych przydatnych rzeczy (a podłączonych również pod instalację odkurzacza centralnego)

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vexus, przeciwnicy rekuperacji raczej jej nie używają bo jej nie mają. Dobra wentylacja, to wentylacja całego domu, a nie tylko "mokrych" pomieszczeń. Przedwojenne domy, te lepsze, miały wentylację grawitacyjną w każdym pokoju, teraz postawienie lasu kominów zjadłoby inwestora. Odnośnie rachunku ekonomicznego, to jakieś 8-9 lat temu byłem ze swoimi architektami na sympozjum na budmie dot opłacalności nowych technologii i rekuperacja wyprzedzała inwestycyjnie pompy solary i raczkującą fotowoltaikę o kilka długości. Przykładowo solary próżniowe wychodziły na 0 przy dość optymistycznym okresie eksploatacji. Był to czas przed dopłatami unijnymi do takich fanaberii. Ciekawy jestem, jak to ma się teraz do sytuacji rynkowej. 

 

pamiętam jeszcze, że granicę sensowności nakładów w izolację termiczną ściany pionowej wyznaczali wtedy na 20cm styropianu, stropu płaskiego 35cm. Wtedy nikt takiego nie kupował, teraz nikogo 20-ka nie dziwi.

 

Instalację rekuperatora trzeba dać zaprojektować instalatorowi który to ogarnia. Te zrobione na odwal sa trudne do wysterowania. NAjlepsze miejsce na centralkę to garaż, umieszczona nad sypialniami latem niepotrzebnie się grzeje a i słyszalna potrafi być. No i przechodzisz co najmniej raz dziennie koło niej, to o filtrach może będziesz pamiętał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2017 o 13:24, BiP napisał:

Nie bardzo widzę te badania glebowe. Jak zrezygnujesz, to Ci kasy nie odda, a jak by chciał sam zrobić, to by już zrobił. Chyba, że zgodzi się że zrobisz je jako zadatek. Skoro działka otoczona zbudowanymi domami, zamiast badań glebowych popytaj sąsiadów, zaprzyjaźnij się. Powiedzą, czy woda w piwnicy wychodzi, która pani w magistracie normalna, a do której nie podchodź, jak instalacje idą, (u mnie na wsi mapa sobie, zycie sobie. :P Odłożyłem sąsiedzką wywiadownię na później i na dzieńdobry rozwaliłem wodociąg.) Taki oswojony sąsiad na etapie budowy lepszy od psa. Działa też w drugą stronę. Upierdliwy całe życie zepsuje.

 

Odważnie - zamiast wydać 500-1000pln i nie wtopić w fundamenty za 50-80 tysi lepiej zaufać Zenkowi zza płota, który może równiez nie miec zielonego pojęcia o tym co siedzi w ziemi. Koszt prostej opinii geotechnicznej to 80-120pln za metr odwiertu. Wystarczy zrobic 2 odwierty po 4-5 metrów w miejscu, gdzie mniej więcej chce sie postawic dom.

Robiłem projekty mistrzom, którzy oszczędzili przed zakupem. Mikropale, wymiany gruntu na 2 metry, sztywne ruszty na studniach. Do wyboru do koloru a kszty ok 30 do 110 tysięcy ponad kosztorys dla gruntów "idealnych".

 

Dziś mało chyba kto kupuje samochód bez sprawdzenia go w serwisie co kosztuje 300-500pln a działke kupowac bez sprawdzenia kwestii mogącej wygenerować koszt powalający inwestora?

 

 

 

@Carfit - odkurzacz centralny koniecznie. A jak nie jesteś do końca przekonany to rozłóż przed wylewkami rury, kable i zrób podejścia w ścianach a jednostke kupisz jak sie przekonasz. Koszt 300-500pln a potem dołożyc sie już nie da.

Edytowane przez STIFF
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, STIFF napisał:

Mikropale, wymiany gruntu na 2 metry, sztywne ruszty na studniach.

 

 

Znam temat, potwierdzam każde słowo... mieliśmy dwa niezależne badania geologiczne przez zakupem. Ostatecznie można robić cuda-wianki przy budowie ale trzeba być świadomym czekającego wyzwania a tu włosy stają czasem dęba, kiedy Ty masz na działce płasko i wrzucone w błoto tyle kasy, że u sąsiada za to stoi stan surowy.   :wacko:

 

Trzeba uważać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, chojny napisał:

 

 

Znam temat, potwierdzam każde słowo... mieliśmy dwa niezależne badania geologiczne przez zakupem. Ostatecznie można robić cuda-wianki przy budowie ale trzeba być świadomym czekającego wyzwania a tu włosy stają czasem dęba, kiedy Ty masz na działce płasko i wrzucone w błoto tyle kasy, że u sąsiada za to stoi stan surowy.   :wacko:

 

Trzeba uważać. 

 

Kurde, lepiej nie czytać takich historii. Dzisiaj byłem w banku na zwiad … Do niedzieli mam dać znać, czy coś będzie z tego.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BiP napisał:

Instalację rekuperatora trzeba dać zaprojektować instalatorowi który to ogarnia. Te zrobione na odwal sa trudne do wysterowania. NAjlepsze miejsce na centralkę to garaż, umieszczona nad sypialniami latem niepotrzebnie się grzeje a i słyszalna potrafi być. No i przechodzisz co najmniej raz dziennie koło niej, to o filtrach może będziesz pamiętał...

 

nie mam jeszcze rozplanowania dokładnie , mieli to wszystko w jakimś programie wyliczyć , czyli jaki rekuperator , średnica rur , rozmieszczenie itd. , ale mi wspominali że rekuperator powinien być na dobrze wyizolowanym strychu , teraz już sam nie wiem ..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, carfit napisał:

To oczywiście będzie na 100% :)

Bzdura na resorach. Sorry Edwin. To jest szkodliwe montowanie stacji uzdatniania wody.

Wystarczy stacja odżelaziania i to wszystko. Jednocześnie pozbędziesz się manganu. W jakim celu miałbyś uzdatniać wodę? Co to daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lojszczyk napisał:

Bzdura na resorach. Sorry Edwin. To jest szkodliwe montowanie stacji uzdatniania wody.

Wystarczy stacja odżelaziania i to wszystko. Jednocześnie pozbędziesz się manganu. W jakim celu miałbyś uzdatniać wodę? Co to daje?

Nie wiem , ja sie na tym nie znam , ale podobno zmiękcza wodę , eliminuje kamień osadzający sie w czajniku , w bateriach, wannie  itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lojszczyk napisał:

Bzdura na resorach. Sorry Edwin. To jest szkodliwe montowanie stacji uzdatniania wody.

Wystarczy stacja odżelaziania i to wszystko. Jednocześnie pozbędziesz się manganu. W jakim celu miałbyś uzdatniać wodę? Co to daje?

 

Wrzucasz 25kg worek raz na miesiąc zmieniając twardość wody. Możesz też ją regulować ale i tak ustawiona jest na max dawkowanie.

Dla mnie OK, kobity to uwielbiają bo nie ma kamienia, a dla facetów łupieżu no i uszczelki dłużej żyją 

Masz też filtr mechaniczny oraz bypass gdybyś chciał to odłączyć lub serwisować.

Prosty montaż i koszt ok. 2.5 tys zależny od powierzchni. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, carfit napisał:

Nie wiem , ja sie na tym nie znam , ale podobno zmiękcza wodę , eliminuje kamień osadzający sie w czajniku , w bateriach, wannie  itp. 

 

Edwin. Kamień w wodzie jest potrzebny. Norma polska przewiduje 50-500mg/l. Nie przypadek, że jest ilość minimalna. Wystarczy zamontować

https://www.dinvvsbutik.se/sv/artiklar/aqua-2000-kalklosare-elektrisk-220v.html

Potem do końca życia zapomnij o kamieniu na bateriach, sitkach, w pralce czy zmywarce. Masz miękką wodę i używasz mniej chemii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lojszczyk napisał:

 

Edwin. Kamień w wodzie jest potrzebny. Norma polska przewiduje 50-500mg/l. Nie przypadek, że jest ilość minimalna. Wystarczy zamontować

https://www.dinvvsbutik.se/sv/artiklar/aqua-2000-kalklosare-elektrisk-220v.html

Potem do końca życia zapomnij o kamieniu na bateriach, sitkach, w pralce czy zmywarce. Masz miękką wodę i używasz mniej chemii.

 

 

hmm ciekawe , jest gdzieś odpowiednik tego w Polsce ? , można coś wiecej poczytać o tym ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, carfit napisał:

ale mi wspominali że rekuperator powinien być na dobrze wyizolowanym strychu , teraz już sam nie wiem ....

 Słusznie gadali. To najlepsze miejsce, bo najbliżej. Przecież odzyskujesz ciepło z wentylacji. Poza tym będzie najciszej. Dopilnuj aby wszystko miało miękką amortyzację.

1 minutę temu, carfit napisał:

 

hmm ciekawe , jest gdzieś odpowiednik tego w Polsce ? , można coś wiecej poczytać o tym ? 

 

Poszukaj w języku angielskim. Mam to od 17 lat. Pralka jest jak nowa. W czajniku trochę jest kamienia, ale jest to cieniutka warstwa na dole, która się sama łuszczy i nigdy nie ma więcej niż 1mm. Sitka na bateriach są prawie czyste- nigdy nie musiałem czyścić. Ten kamień w wodzie nie znika, ale się nie osadza.

Zresztą możesz zadzwonić do fabryki- wszyscy mówią po angielsku. Mogę Ci przywieźć w długi weekend, albo przy następnej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lojszczyk napisał:

Słusznie gadali.

no właśnie , ja już głupieje , czym wiecej czytam tym bardziej głupieje ;) bo wyżej ktoś wspominał że najlepsze miejsce to garaż ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, 4mamut napisał:

 

Wrzucasz 25kg worek raz na miesiąc zmieniając twardość wody. Możesz też ją regulować ale i tak ustawiona jest na max dawkowanie.

Dla mnie OK, kobity to uwielbiają bo nie ma kamienia, a dla facetów łupieżu no i uszczelki dłużej żyją

 

Ze zmiękczaczy wody moge polecic firmę TAPWORKS, sam mam od 7 lat i kilku znajomych (w Wieliczce jest mega twarda woda, pod gornym limitem ledwo sie miesci) i chodza te urzadzenia przez lata bezobslugowo. Troche droższe niż nasze produkcje czy zza dalekiego wschodu.

Edytowane przez Korton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie w Olsztynie twardość przekracza wszystkie normy stad dwa lata temu to ustrojstwo montowałem. Warto zaplanować oddzielny obwód na ogród bo szkoda soli. Potrzeba tez gniazdka i odpływu bo co 6 tys litrów jest płukanie. Montaz zajmuje dwa wieczory. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, 4mamut napisał:

Podobnie w Olsztynie twardość przekracza wszystkie normy stad dwa lata temu to ustrojstwo montowałem. Warto zaplanować oddzielny obwód na ogród bo szkoda soli. Potrzeba tez gniazdka i odpływu bo co 6 tys litrów jest płukanie. Montaz zajmuje dwa wieczory. 

 

A jaką masz zawartość wody?

Zawsze warto zadzwonić do wodociągów i zapytać o wyniki badań wody.

W całej Polsce woda mieści się w normach i jest podobna jak całej Europie. Wyjątkiem są miasta w Alpach, które mają wodę z lodowców. Najbardziej miękką i czystą wodę mają w Austrii. Przestańcie żyć w latach osiemdziesiątych i opowiadać jak ta nasza woda jest zła. Skoro jest taka zła, to pijcie destylowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, 4mamut napisał:

Podobnie w Olsztynie twardość przekracza wszystkie normy stad dwa lata temu to ustrojstwo montowałem. Warto zaplanować oddzielny obwód na ogród bo szkoda soli. Potrzeba tez gniazdka i odpływu bo co 6 tys litrów jest płukanie. Montaz zajmuje dwa wieczory. 

 

U nas podobnie , mocno twarda woda , w domu którym mieszkam  po 8 latach , baterie już by trzeba było przeglądnąć ( pracują kwadratowo ) , prysznice już raz robiłem , oczywiście woda na ogród poza uzdatnianiem .

@Korton dzięki ! bede miał na uwadze ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja stacja wody była dobierana po badaniach fizykochemicznych, a twardość ustawiana pod kątem rurek miedzianych, baterii, a na końcu preferencji użytkownika. Nie narzekam.

 

Jak już mam kogoś polecać to Solarem, w sumie to blisko Centrali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...