Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Jaca68 napisał:

Czyli tak jak się spodziewałem, do kosztów filtrów, serwisu wiatraczków i centrali, co kilka lat doliczyć trzeba koszty czyszczenia  kanałów.

I oszczędności na ogrzewaniu mówią: pa pa

Nie musisz czyścić. Zrób tak jak z kominami grawitacyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lojszczyk napisał:

Komin z cegły ma jeszcze więcej kurzu niż z blachy. Za to komin z blachy można potraktować jak klimatyzację w aucie

 

 

Tyle, że komin wentylacji grawitacyjnej wydmuchuje na zewnątrz a kanały rekuperacji wdmuchują do środka. Taka, dość poważna różnica.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako ze o rekuperacji juz Panowie doktorat napisali to mam pytanie z innej beczki:

 

W lazienkach mam pelno widocznego drewna (dom ryglowy).

Czy na sufitach w kabinach prysznicowych mam klasc jakies kafle? 

Jak mysli szanowne grono?

Bo rozumiem zeby to zagumowac, ale jak mozna zagumowac sufit, potem go pomalowac?

 

Dzieki :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedne kanały wdmuchują A inne wydmuchują. I o ile w tych kanałach wywiewnych zbiera się kurz powstający w domu to w nawiewnych jest czysto. Wymienić filtry co 2 miesiące i niczym się nie przejmować.

Dokładnie tak jest . Ja jeszcze jedno zauważyłem , o wiele mniej kurzu w domu przy rekuperacji !

A czy ktoś ma do czynienia z wentylatorem dachowym współpracującym z okapem kuchennym ? To jest jedyna rzecz w domu która mnie wkurza default_sad.png

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od trzech lat mieszkam w domu w którym mam zainstalowaną rekuperację.

Koszt instalacji to koło 18-19 tyś, w tym 10-11 tyś podobno jakaś wypasiona centrala. Kompletnie się na tym nie znałem, wszystko robił mi kolega. 
Centrala z funkcją podgrzewania powietrza i chłodnicą wodną 
Plusy:

komfort 

mniej kurzu 

bezobsługowość, wymiana filtrów co kilka miesięcy 

minusy:

dość drogie filtry 

pewnie pobiera trochę prądu, choćby przez grzałkę.

Dziś nie wyobrażam sobie domu bez rekuperacji, ale centralę wybrałbym tańsza bez grzałki 

W domu wszystkie okna mam otwierane i kiedy odczuwam taką potrzebę to z tego korzystam.

Głównym kryteriom które zaważyło na tym, że zainstalowałem rekuperację był komfort powietrzny, ciągły lecz niezauważalny ruch powietrza. 
Aktualnie jestem na etapie zbierania ofert na fotowoltaikę i powietrzną pompę ciepła.

 
 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piwozniak napisał:

jako ze o rekuperacji juz Panowie doktorat napisali to mam pytanie z innej beczki:

 

W lazienkach mam pelno widocznego drewna (dom ryglowy).

Czy na sufitach w kabinach prysznicowych mam klasc jakies kafle? 

Jak mysli szanowne grono?

Bo rozumiem zeby to zagumowac, ale jak mozna zagumowac sufit, potem go pomalowac?

 

Dzieki :)

 

 

Jeśli łazienka dobrze wentylowana:mrgreen:, a przegrody ciepłe, można pokusić się o zostawienie drewna na wierzchu. Najlepiej wykończonego olejem. Olejem, bo zamknięcie wilgoci w elemencie bez możliwości oddychania może doprowadzić do butwienia. Wiedzą o tym szkutnicy.

Jak chcesz zasłonić, to paroizolacja, na to g-k i malujesz. Kafle na suficie słabo wyglądają. Miałem taką łazienkę na kwaterze urlopowej, skos był wyłożony, przytłaczające wrażenie.

Gumuje się strefę mokrą. Sufitu nigdy nie udało mi się ochlapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, macias napisał:

Od trzech lat mieszkam w domu w którym mam zainstalowaną rekuperację.

Koszt instalacji to koło 18-19 tyś, w tym 10-11 tyś podobno jakaś wypasiona centrala. Kompletnie się na tym nie znałem, wszystko robił mi kolega. 
Centrala z funkcją podgrzewania powietrza i chłodnicą wodną 
Plusy:

komfort 

mniej kurzu 

bezobsługowość, wymiana filtrów co kilka miesięcy 

minusy:

dość drogie filtry 

pewnie pobiera trochę prądu, choćby przez grzałkę.

Dziś nie wyobrażam sobie domu bez rekuperacji, ale centralę wybrałbym tańsza bez grzałki 

W domu wszystkie okna mam otwierane i kiedy odczuwam taką potrzebę to z tego korzystam.

Głównym kryteriom które zaważyło na tym, że zainstalowałem rekuperację był komfort powietrzny, ciągły lecz niezauważalny ruch powietrza. 
Aktualnie jestem na etapie zbierania ofert na fotowoltaikę i powietrzną pompę ciepła.

 
 

ja mówiąc szczerze nie wiem czy mam grzałkę , ale chyba nie , ale filtry są śmiesznie tanie , dwa filtry ( jedna wymiana ) co 2 miesiące ok 60 zł , węglowe 120 zł . Ciekawostką jest , że jak masz rekuperację , to trzeba zamawiać specjalne drzwi wewnętrzne z otworami . Dziś dostałem pierwszy rachunek za sezon grzwczy , za niecałe 3 miesiace , od grudnia 01.12 , ustawiona temp. 25st. . 730 zł ........ śmiech na sali 

Edytowane przez carfit
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry ostatnio udało mi się kupić za 100 komplet. Teraz nie mogłem znaleźć poniżej 200, a to już dużo. Dlatego to uważam za duży minus. 
Drzwi drewniane zamawiałem u stolarza z podciętą szczeliną wentylacyjną. 
Jest to konieczne do odpowiedniej cyrkulacji powietrza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sam nie możesz wymienić tkaniny w filtrach? Kupiłem ostatnio za 75 PLN 10m2 tkaniny G4. Mam w rekuperatorze 2 filtry a z 1m2 mogę zrobić 4 sztuki. Zanim kupiłem tkaninę to płaciłem 100PLN za 4 sztuki. Sprawdź może też uda się wymienić samą tkaninę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, subleo napisał:

Hałas? 

Przede wszystkim skuteczność wyciągu , ale hałas też . Mam kuchnie + wyspa  i salon , mega wkurzające jak goście muszą wdychać zapachy z kuchni :( . Musze coś z tym zrobić . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, carfit napisał:

Przede wszystkim skuteczność wyciągu , ale hałas też . Mam kuchnie + wyspa  i salon , mega wkurzające jak goście muszą wdychać zapachy z kuchni :( . Musze coś z tym zrobić . 

 

Ja bym na początek pomierzył ile aktualnie wyciąg tego powietrza bierze. Może po prostu za "slaby" wyciąg do całego układu wentylacyjnego. Wtedy wentylator zewnętrzny (nie w wyciągu) pomoże.

 

Ale pamietaj, że ograniczeniem dla wentylacji jest przepustowość (średnica) rury.  Przyjmuje się ("dobra praktyka"), że prędkość powietrza w kanale nie powinna być wyższa niż 5 m/s (z uwagi na hałas). Są wyciągi/okapy które mają wydajność 700 i więcej m3/h. Ale przy rurze 125mm przepchanie takie ilości powietrza daje prędkość 16 m/s, a przy rurze 160mm 10 m/s. I tutaj wentylator dachowy może nie pomoc (jak sa za małe średnice).

 

Sprawdź jakie masz średnice rur i komina, ile powietrza wyciąg "ciągnie" i wtedy zobaczysz co da sie zrobić. 

 

 

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, subleo napisał:

 

Ja bym na początek pomierzył ile aktualnie wyciąg tego powietrza bierze. Może po prostu za "slaby" wyciąg do całego układu wentylacyjnego. Wtedy wentylator zewnętrzny (nie w wyciągu) pomoże.

 

Ale pamietaj, że ograniczeniem dla wentylacji jest przepustowość (średnica) rury.  Przyjmuje się ("dobra praktyka"), że prędkość powietrza w kanale nie powinna być wyższa niż 5 m/s (z uwagi na hałas). Są wyciągi/okapy które mają wydajność 700 i więcej m3/h. Ale przy rurze 125mm przepchanie takie ilości powietrza daje prędkość 16 m/s, a przy rurze 160mm 10 m/s. I tutaj wentylator dachowy może nie pomoc (jak sa za małe średnice).

 

Sprawdź jakie masz średnice rur i komina, ile powietrza wyciąg "ciągnie" i wtedy zobaczysz co da sie zrobić. 

 

 

 

 

Cenna uwaga , dzieki ! Niby mam w instrukcji że 600m3 ,  ale coś nie wydaję mi się . Wysokość ustawiona wg. instrukcji bodaj 80 cm nad kuchnią 

Edytowane przez carfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz za małą średnicę rury wyprowadzającej na dach to nie będzie to działać dobrze, nawet przy bardzo mocnych wentylatorach. Mieliśmy taki problem w firmie i jedyne co pomogło to wymiana rury na taką o większej średnicy. Jak już wymienialiśmy to daliśmy 200 mm i teraz wyciąg działa jak należy. No i jest jeszcze sprawa nawiewu, bo jak nie ma skąd wziąć powietrza to też będzie słabo działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Slawskip napisał:

No i jest jeszcze sprawa nawiewu, bo jak nie ma skąd wziąć powietrza to też będzie słabo działało.

Podobno taki dłużej działający okap może wytworzyć spore podciśnienie w domu. Cóż, cena otwartych kuchni. @carfit, trzeba sałatki i nóżki w galarecie gościom dawać. Nie będzie zapachów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Slawskip napisał:

jak masz za małą średnicę rury wyprowadzającej na dach to nie będzie to działać dobrze, nawet przy bardzo mocnych wentylatorach. Mieliśmy taki problem w firmie i jedyne co pomogło to wymiana rury na taką o większej średnicy. Jak już wymienialiśmy to daliśmy 200 mm i teraz wyciąg działa jak należy. No i jest jeszcze sprawa nawiewu, bo jak nie ma skąd wziąć powietrza to też będzie słabo działało.

Obawiam się że tu może być problem , nie wiem ile , ale sądząc po załamaniach na płytami , dużej średnicy tam nie ma :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2020 o 19:34, carfit napisał:

 

A czy ktoś ma do czynienia z wentylatorem dachowym współpracującym z okapem kuchennym ? To jest jedyna rzecz w domu która mnie wkurza default_sad.png

 

 

 

 

Mialem podobny temat z okapem, rozważałem dachowy ale poszliśmy inną drogą. 

 

Ostatecznie ze względu na wielkość okapu podwieszonego nad wyspą i jego masę poszedł silnik kanałowy przelotowo w rurę z daleka od okapu i okap nie ma w sobie silnika. 

 

Po pierwsze jest ciszej, po drugie lżej na okapie a silnik ciągnie jak trzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, carfit napisał:

Cenna uwaga , dzieki ! Niby mam w instrukcji że 600m3 ,  ale coś nie wydaję mi się . Wysokość ustawiona wg. instrukcji bodaj 80 cm nad kuchnią 

 Często problemem jest sam wylot z komina. Domorośli flachowcy projektują i montują różnego kształty zakończenia komina. W trakcie eksploatacji powstają zawirowania powietrza przy wylocie. Kłania się aerodynamika. To tak samo jak końcówka rury wydechowej. Sprawdź jak wygląda wylot.

Znajomi mieli tak z kominkiem. Jakiś achowiec "poprawił" im wylot dymu z kominka. Po zamontowaniu nie mogli korzystać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...