Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, skwaro napisał:

Może nie tyle w wylewce co w płycie fundamentowej, bo jakoś będę chciał przymocować schody samonośne do podłogi. Trytytki czy silikon mogą się nie sprawdzić :)

Takie samonośne a same nie umieją się przymocować. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ktoś może ma praktyczne doświadczenie z grzejnikami niskotemperaturowymi? Chciałbym takich użyć na poddaszu, bo szkoda mi robić podłogówkę i tracić 5-7cm na wysokości i chętnie bym posłuchał opinii praktycznych nie z typu wujek brata szwagra miał i nie poleca :)

 

A tymczasem na budowie po paru dniach obsuwy przez pogodę, i tygodniu przerwy na ferie ekipa działa dalej :)

P. S. Zaczęliśmy 10 stycznia, więc tempo bez tragedii. 

 

20220208_123812.jpg

Edytowane przez skwaro
  • Super! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, skwaro napisał:

Ktoś może ma praktyczne doświadczenie z grzejnikami niskotemperaturowymi?

Ja mam u siebie na poddaszu właśnie. W zasadzie jak znasz ich moc (wielkość) wymaganą przy normalnym zasilaniu 75° to wystarczy przeliczyć jak zmieni się ich wielkość dla zasilania 40°-42°, tyle mam na wyjściu z kotła zasilającego jednocześnie podłogówkę i grzejniki (bez mieszacza). Zazwyczaj grzejniki zamiast jednopłytowych będą dwu albo trzypłytowyle, kwestia tego jakie masz ograniczenia co do ich rozmiarów.

Jednym słowem katalog (np. Purmo) w rękę, zobacz co pierwotnie projekt przewidywał i w tabelce zobaczysz na co warto zmienić. Ogólnie lepiej przewymiarować niż potem marznąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, aflinta napisał:

Ja mam u siebie na poddaszu właśnie. W zasadzie jak znasz ich moc (wielkość) wymaganą przy normalnym zasilaniu 75° to wystarczy przeliczyć jak zmieni się ich wielkość dla zasilania 40°-42°, tyle mam na wyjściu z kotła zasilającego jednocześnie podłogówkę i grzejniki (bez mieszacza). Zazwyczaj grzejniki zamiast jednopłytowych będą dwu albo trzypłytowyle, kwestia tego jakie masz ograniczenia co do ich rozmiarów.

Jednym słowem katalog (np. Purmo) w rękę, zobacz co pierwotnie projekt przewidywał i w tabelce zobaczysz na co warto zmienić. Ogólnie lepiej przewymiarować niż potem marznąć :)

Dzięki, będę musiał policzyć na podstawie projektu. U Ciebie wyliczenia wyszły w miarę ok w stosunku do potrzeb czy przewymiarowałeś? Miejsca mam sporo, bo na ścianie kolankowej chcę dać grzejnik, ale nie wiem czy jest sens dużo przewymiarować żeby potem bez sensu nie pchać nadmiaru wody do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2022 o 12:54, skwaro napisał:

Ktoś może ma praktyczne doświadczenie z grzejnikami niskotemperaturowymi? Chciałbym takich użyć na poddaszu, bo szkoda mi robić podłogówkę i tracić 5-7cm na wysokości i chętnie bym posłuchał opinii praktycznych nie z typu wujek brata szwagra miał i nie poleca :)

 

A tymczasem na budowie po paru dniach obsuwy przez pogodę, i tygodniu przerwy na ferie ekipa działa dalej :)

P. S. Zaczęliśmy 10 stycznia, więc tempo bez tragedii. 

 

20220208_123812.jpg

po co ci tam grzejnik ? lubisz wilgoć ? zrobisz z tego termos jak nie będziesz miał izolacji, zrób małe okno dachowe i nie zawracaj sobie głowy grzejnikami. Stawiam teraz drugi dom i ani w pierwszym anbi drugium nie miałem żadnego grzejnika, chyba że planujesz tam robić pokój. Moim zdaniem szkoda kasy na głupoty a pieniądze się przydadzą na inne ważniejsze rzeczy. Będziesz potrzebować ogrzać to dasz grzejnik elektryczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, aflinta napisał:

Ja zrozumiałem, że jest to normalne poddasze mieszkalne, z pokojem itp. A nie substytut strychu.

patrząc po zdjeciu to tam są tak duże skosy że jakoś pokoju sobie nie wyobrażam a jeszcze nie ma ocieplenia ani podłgi a już jest nisko. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest, po prawej od zdjęcia będzie moja pracownia ok. 24m2 z czego 70% ma więcej niż 230cm wysokości, tam gdzie planuję poddasze, nie będzie ocieplenia na podłodze, a wygłuszenie będzie pod spodem między legarami stropu. Izolacja będzie zrobiona zgodnie ze sztuką, w tej części pod dachem, w pozostałych na stropie (ocieplenie tylko części użytkowej). Dlatego nie wyobrażam sobie braku ogrzewania w takiej czy innej formie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część powierzchni strychu chcesz wydzielić na pracownie, tak? I tylko dla tej części chcesz ocieplić po samą górę?

To w takim przypadku musisz ocieplić również z tzw "boku" czyli ścianki tego pomieszczenia (reszta poddasza bez ocieplenia po kalenice jak mniemam)bo inaczej żaden grzejnik nie ogrzeje tej pracowni przy mrozach..

Ja pomimo nieużytkowego strychu (poza graciarnia, skrzynek rozprężnych do reku) ocieplilem go - koszty niewielkie (sam robilem, fakt, że wełna była w innej cenie) i zima przy -20 temperatura nie spadla mi tam niżej niż7~8°C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dobee napisał:

Część powierzchni strychu chcesz wydzielić na pracownie, tak? I tylko dla tej części chcesz ocieplić po samą górę?

To w takim przypadku musisz ocieplić również z tzw "boku" czyli ścianki tego pomieszczenia (reszta poddasza bez ocieplenia po kalenice jak mniemam)bo inaczej żaden grzejnik nie ogrzeje tej pracowni przy mrozach..

Ja pomimo nieużytkowego strychu (poza graciarnia, skrzynek rozprężnych do reku) ocieplilem go - koszty niewielkie (sam robilem, fakt, że wełna była w innej cenie) i zima przy -20 temperatura nie spadla mi tam niżej niż7~8°C 

Tak, taki jest plan, zewnętrzne ścianki działowe na poddaszu będą tak samo ocieplone jak ściany zewnętrzne czy dach w części użytkowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu internetu w domku. Po odpytaniu wszystkich lokalnych mniejszych i większych dostawców nie mam opcji światłowodu :/ I teraz pytanie: jeśli chodzi o LTE/4G to jak bardzo zmienne są parametry ? Kilka razy w tym rejonie mierzyłem telefonem i miałem zawsze ~ 80-90 Mbit/s i tyle by mi wystarczyło. Tylko zastanawiam się na ile warunku pogodowe itp mogą to zakłócić ? Są jakieś dedykowane anteny, które mogę wynieść na dach aby poprawić sygnał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, RoadRunner napisał:

Wracam do tematu internetu w domku. Po odpytaniu wszystkich lokalnych mniejszych i większych dostawców nie mam opcji światłowodu :/ I teraz pytanie: jeśli chodzi o LTE/4G to jak bardzo zmienne są parametry ? Kilka razy w tym rejonie mierzyłem telefonem i miałem zawsze ~ 80-90 Mbit/s i tyle by mi wystarczyło. Tylko zastanawiam się na ile warunku pogodowe itp mogą to zakłócić ? Są jakieś dedykowane anteny, które mogę wynieść na dach aby poprawić sygnał ?

sprawdź w godzinach powiedzmy od 16 do 20 -21, jak się pół okolicy zwali do domów po robocie / szkole - odpyta jeden nadajnik to będziesz widział jaka prędkość i jakie czasy odpowiedzi. Sprawdzaj w budynku (mimo ew Anten). Anteny są, które połączysz z routerem

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2022 o 12:54, skwaro napisał:

Ktoś może ma praktyczne doświadczenie z grzejnikami niskotemperaturowymi?

mam takie w firmie. Wyprodukowane przez purmo. Są wielkie i mega ciężkie. Najpierw zasilali je piec elektrodowy niskotemperaturowy "jogi" później zmieniono na pompe ciepła. Do domu bym nie założył takiego grzmota ale co kto lubi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gomis napisał:

Ma ktoś z was zamontowany gruntowy wymiennik ciepła? Sprawdza się toto, rzeczywiście można zrezygnować z klimy?

Mamy pionowy, ale do robienia ciepła :D ostatnio zamiast Danfoss-a wleciał Zehnder i dzięki jakiemuś tam modułowi udało się zbić temperaturę w lecie o 2-3 stopnie. Dodatkowy poziomy GWC dedykowany do AC podobno obniżyłby temperaturę o około 4-5 stopni, ale to lekko kosztowne rozwiązanie. Zresztą u nas wentylacja idzie sufitem, co dla chłodzenia nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gomis napisał:

Ma ktoś z was zamontowany gruntowy wymiennik ciepła? Sprawdza się toto, rzeczywiście można zrezygnować z klimy?

Mam pionowy do grzania/chlodzenia powietrza przed reku

- nie ma takiej opcji aby zastapilo to klimatyzacje. Obnizy temp o 2~3 stopnie(moze ciut wiecej) pod warunkiem, ze w dzien żaluzje zasloniete - jak juz dopuscisz do nagrzania pomieszczen, to proces zbijania temp jest "niezakrótki". 

- zima na wlocie do reku powietrze (przy duzych mrozach) -> powyzej zera, co mocno ma plus

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...