Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, chojny napisał:

Kiedys się interesowałem tematem. 
 

To wydaje się być ciekawe.

 

https://kratki.com/sklep/pl/category/30/urzadzenia-gazowe/32/ogrzewacze-gazowe

widziałem to , mało wydajne , kurewsko drogie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma doświadczenie z pompami ciepła? Przy fotowoltaice jest sens iść w pompę gruntową (głębinową) czy wystarczy powietrzna? Czy może powietrzna + dogrzewać gazem (mam w drodze) w najzimniejsze dni?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, carfit napisał:

widziałem to , mało wydajne , kurewsko drogie . 

 

Jak Ci wielce na estetyce nie zależy to wstawiaj koksowniki albo beczki. Jest kilka naprawdę bajeranckich opcji w tych tematach a ostatecznie zawsze można pójść totalnie ascetycznie, po taniości i wydajnie.  

 

 

istock_000001792930small.jpg

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skwaro napisał:

Kto ma doświadczenie z pompami ciepła? Przy fotowoltaice jest sens iść w pompę gruntową (głębinową) czy wystarczy powietrzna? Czy może powietrzna + dogrzewać gazem (mam w drodze) w najzimniejsze dni?

 

 

Nie znam wydajności pomp powietrze powietrze niby jest mniejsza od gruntu ale o ile nie wiem. Kolejna pod względem wydajności jest gruntowa pozioma (potrzebna duża działka, i gruntowa pionowa. Ja mam zakupioną i czekająca na montaż grunt pionową od Szweda, Nibe tu podają mądrzy ludzie wydajność dochodzi do 30% a jak to będzie zobaczymy. Można jeszcze sobie dobawić wydajności montując panele na dachu, oraz oszczędności dodając rekuperator, co żem skwapliwie też uczynił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skwaro napisał:

Kto ma doświadczenie z pompami ciepła? Przy fotowoltaice jest sens iść w pompę gruntową (głębinową) czy wystarczy powietrzna? Czy może powietrzna + dogrzewać gazem (mam w drodze) w najzimniejsze dni?

 

 

Za mało danych. Nie znamy energochłonności chałupy.

 

Szwagier na powietrznej, rekuperatorze i 8,5kWp na dachu zadowolony. Chyba z 200m2. Kosztowało. Wystarcza. Kiedyś powiedział, że jakby miał gaz w drodze to wolałby zamiast pompy -on z tych co to policzył.

Wprowadzał się 2 lata temu, może teraz rachunek się zmienił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BiP napisał:

Za mało danych. Nie znamy energochłonności chałupy.

 

Szwagier na powietrznej, rekuperatorze i 8,5kWp na dachu zadowolony. Chyba z 200m2. Kosztowało. Wystarcza. Kiedyś powiedział, że jakby miał gaz w drodze to wolałby zamiast pompy -on z tych co to policzył.

Wprowadzał się 2 lata temu, może teraz rachunek się zmienił.

 

140m2 + garaż, parterowy, szkieletowy 

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkieleciak szkieleciakowi nierówny. W najcieńszym miejscu izolacja ma u mnie 25cm + dylatacja, najwięcej 45cm na dachu.

Zacznij od  dostawców pomp. Są w stanie policxzyć zapotrzebowanie na ciepło. Jak liczy na pałę od m2 albo wciska na siłę jakąś przewymiarowaną - czerwona lampka. Zapotrzebowanie na energię to co teraz zużywasz+ pompa= zapotrzebowanie na elektrownię. Contra koszt przyłącza gazowego, przewidywanych rachunków za gaz i prąd.

 

Szwagier ma jeszcze awaryjnie kominek bez płaszcza. Zawsze starczało ciepła więc nie używa, nawet drewno mi odsprzedał.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Szkieleciak szkieleciakowi nierówny. W najcieńszym miejscu izolacja ma u mnie 25cm + dylatacja, najwięcej 45cm na dachu.
Zacznij od  dostawców pomp. Są w stanie policxzyć zapotrzebowanie na ciepło. Jak liczy na pałę od m2 albo wciska na siłę jakąś przewymiarowaną - czerwona lampka. Zapotrzebowanie na energię to co teraz zużywasz+ pompa= zapotrzebowanie na elektrownię. Contra koszt przyłącza gazowego, przewidywanych rachunków za gaz i prąd.
 
Szwagier ma jeszcze awaryjnie kominek bez płaszcza. Zawsze starczało ciepła więc nie używa, nawet drewno mi odsprzedał.   


Dom dopiero będzie budowany, kominka nie będzie. Dlatego nie bardzo wiem jak się zabrać za liczenie tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma buduje typówkę czy indywidualny?  Jak projekt powtarzalny, może wiedzą, ile potrzeba. Najcenniejszy by był namiar na użytkownika takiego samego.

Jak budowaliśmy, obowiązywały świadectwa energochłonności, czy jakoś tak. Mi robili to projektanci w pakiecie i chyba się nie pomylili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, BiP napisał:

Firma buduje typówkę czy indywidualny?  Jak projekt powtarzalny, może wiedzą, ile potrzeba. Najcenniejszy by był namiar na użytkownika takiego samego.

Jak budowaliśmy, obowiązywały świadectwa energochłonności, czy jakoś tak. Mi robili to projektanci w pakiecie i chyba się nie pomylili.

Projekt typowy, ale nie wiem czy taki budowali bo nie biorę od nich. Chciałem sam liznąć tematu, zamiast nie zdać się w całości na wykonawcę, żeby mnie nie naciągnął na rozwiązanie, które jest drogie i niewiele daje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum muratora grupy budujące. Jak przymierzaliśmy się do typówki, mój projekt był licznie reprezentowany i miał swój temat. Poprawiali go wizualnie, jakieś przestawki działówek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, BiP napisał:

Poszukaj na forum muratora grupy budujące. Jak przymierzaliśmy się do typówki, mój projekt był licznie reprezentowany i miał swój temat. Poprawiali go wizualnie, jakieś przestawki działówek...

Dzięki, poszukam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaz jako temat na wszelki wypadek jest bez sensu - będziesz płacił cały rok abonament żeby podgrzać sie kilka dni w roku. W takim przypadku lepiej chyba dogrzewac sie elektrycznie. jeśłi planujesz fotowoltaikę to juz wogóle jasne. Albo piec na paliwo stałe - węgiel, groszek lub kominek.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, STIFF napisał:

gaz jako temat na wszelki wypadek jest bez sensu - będziesz płacił cały rok abonament żeby podgrzać sie kilka dni w roku. W takim przypadku lepiej chyba dogrzewac sie elektrycznie. jeśłi planujesz fotowoltaikę to juz wogóle jasne. Albo piec na paliwo stałe - węgiel, groszek lub kominek.

Gaz i tak planuję do kuchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chojny napisał:

 

Jak Ci wielce na estetyce nie zależy to wstawiaj koksowniki albo beczki. Jest kilka naprawdę bajeranckich opcji w tych tematach a ostatecznie zawsze można pójść totalnie ascetycznie, po taniości i wydajnie.  

 

 

istock_000001792930small.jpg

takie beczki pewnie u Carfita się znajdą, więc tylko medium palne, choć i oryginalny wkład się nada. Carfit wysoko masz zadaszone, ewentualnie zabezpiecz przeciwogniowo i będzie grało:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, skwaro napisał:

Gaz i tak planuję do kuchni

Jakieś specjalne wymagania, czy przywiązanie do tradycji? :)

Jak masz gaz, to zrób grzanie domu na gazie, krótkoterminowo (10 lat) - wyjdzie taniej niż pompy ciepła + fotowoltaika. Jak kasa to nie problem, to robisz wszystko na prąd + fotowoltaika + jakieś zabezpieczenie jakby prądu jednak zabrakło w wyniku awarii. 

Nawet mając gaz, kuchnię bym rozważył jednak na sam prąd - płyty indukcyjne dają radę, większość piekarników i tak jest elektryczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, aflinta napisał:

Jakieś specjalne wymagania, czy przywiązanie do tradycji? :)

Jak masz gaz, to zrób grzanie domu na gazie, krótkoterminowo (10 lat) - wyjdzie taniej niż pompy ciepła + fotowoltaika. Jak kasa to nie problem, to robisz wszystko na prąd + fotowoltaika + jakieś zabezpieczenie jakby prądu jednak zabrakło w wyniku awarii. 

Nawet mając gaz, kuchnię bym rozważył jednak na sam prąd - płyty indukcyjne dają radę, większość piekarników i tak jest elektryczna. 

Trochę gotuję, a nie lubię gotować na prądzie, bo ciężko na nim opalić cebulę do rosołu, paprykę do szakszuki czy bakłażana na pastę :)

 

Próbuję zrobić rozeznanie co wychodzi sensowniej w dłuższym okresie czasu, jeśli gaz w perspektywie 10 lat wychodzi taniej to pewnie brałbym gaz. Ale wtedy trzeba robić podłogówkę albo grzejniki, przy pompie można zrobić powietrzne, przez co jedna instalacja odpada. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, skwaro napisał:

Kto ma doświadczenie z pompami ciepła? Przy fotowoltaice jest sens iść w pompę gruntową (głębinową) czy wystarczy powietrzna? Czy może powietrzna + dogrzewać gazem (mam w drodze) w najzimniejsze dni?

 

 

Mam pompę gruntową NIBE. Grzeje CO i wodę od 10 lat . Jedna awaria dwa lata temu - nowa sprężarka wymieniona w ramach gwarancji. Niestety awaria w okresie noworocznym (grzanie awaryjne grzałka 8KW)  na szczęście  w tym czasie w domu zamieszkiwał tylko pies i kot. Awaria usunięta po trzech tygodniach (słaba dostępność serwisu i części w okresie świąteczno - noworocznym).

Kot i pies miał ciepło, a ja miałem dodatkowe finanse do zapłaty za grzanie domu grzałką w czasie awarii :(.

Awaryjne źródło zawsze jest mile widziane. Mam zamontowane klimatyzatory z opcją grzania w razie awarii oraz wspomniane zabezpieczenie w postaci grzałki w pompie ciepła, która jest w stanie ogrzać dom ale nie ciepłą wodę użytkową. Po awarii zamontowałem dodatkowo grzałkę w zbiorniku na ciepłą wodę użytkową.

Co do fotowoltaiki, to się zastanawiam. W moim przypadku potrzebuję jakieś 35 paneli (12 KW). Na działce raczej nie - farma w ogrodzie słabo....

Może na dachu, ale to myć trzeba podobno.

Zaczekam na przydomowe elektrownie jądrowe :D

 

Zapomniałem, mam kominek ale go nie lubię ;)

Edytowane przez kokos
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skwaro napisał:

Trochę gotuję, a nie lubię gotować na prądzie, bo ciężko na nim opalić cebulę do rosołu, paprykę do szakszuki czy bakłażana na pastę :)

Marudzisz.

Ciąganie gazu tylko dla kuchenki to bez sensu jest. Albo przyłączasz gaz i wtedy też do ogrzewania, albo tylko prąd, fotowoltaiki i pompy  ciepła.

 

Kuchenka na gaz to dużo więcej syfu  w kuchni ze spalin i oparów.

A cebule tym opalisz:

 

lut lampa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudzisz.
Ciąganie gazu tylko dla kuchenki to bez sensu jest. Albo przyłączasz gaz i wtedy też do ogrzewania, albo tylko prąd, fotowoltaiki i pompy  ciepła.
 
Kuchenka na gaz to dużo więcej syfu  w kuchni ze spalin i oparów.
A cebule tym opalisz:
 
1232186734_lutlampa.jpg.1fc0d6feb9e677b0c31316b846e06ced.jpg
Za to uwielbiam wszelkie fora, spytaj o pompy ciepła, w zamian słuchaj rad jak inaczej opalać cebulę :)

Podpowiem, gaz w kuchni nie podlega dyskusji, będzie i tak, bo ugotowanie czegokolwiek bardziej finezyjnego niż makaron z sosem ze słoika wymaga ognia Zresztą obecnie też gaz mam tylko do gotowania

A wracając do meritum to chyba jednak skończy się na dyskusjach z wykonawcami, na forum muratora niestety nie ma tego ani podobnego projektu, jest tylko w wersji tradycyjnej i ze zwykłym piecem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, skwaro napisał:

Za to uwielbiam wszelkie fora, spytaj o pompy ciepła, w zamian słuchaj rad jak inaczej opalać cebulę :)

Rady o pompach ciepła już dostałeś. Musisz mieć policzone zapotrzebowanie budynku na energię. Jest to standardowe wyliczenie dokonywane przy projektowaniu każdej instalacji grzewczej.

Dlatego pozwoliłem sobie na żarcik o cebuli. :biglol:

14 minut temu, skwaro napisał:

bo ugotowanie czegokolwiek bardziej finezyjnego niż makaron z sosem ze słoika wymaga ognia emoji14.png

A powyższe zdanie jest zwyczajnie nie prawdziwe. To mówię ja użytkownik płyty elektrycznej od 20 lat.  :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@markos007 zgłoszenie chyba nie wystarczy :(

 

USTAWA Prawo budowlane, Art. 29. ust. 1 Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
pkt. 2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2 [...];

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...