Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra - mało precyzyjne pytanie było.

 

Ale jakbyś zapytał czy mając 70 tysięcy kupisz nowe kombi w przyzwoitej jakości... ;)

 

Może, więc np. zapytać - czy mając 250 tysięcy zł i kupioną działkę, dałoby się wybudować taki domek w przyzwoitej jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

może, więc np. zapytać - czy mając 250 tysięcy zł i kupioną działkę, dałoby się wybudować taki domek w przyzwoitej jakości?

 

Jeśli masz te 250k, to spokojnie się da. Resztę dozbierasz przez czas budowy :). A poważnie - wg mnie się da, spokojnie. Oczywiście bez ogrodzenia, kostki, ogrodu - mówimy o samym domu.

 

Pytanie też co masz na myśli pisząc: przyzwoita jakość? W zasadzie wszystkie materiały budowlane dopuszczone do obrotu mają atesty i spełniają normy jakości. Bardziej należy skupić się na jakości prac, bo tu pole do spartolenia jest ogromne. Również cena robocizny może być bardzo różna u różnych wykonawców. Najbardziej drastyczne różnice zdarzają się w przypadku tzw. drobniejszych spraw, bo inwestor skupia się na grubych tematach i ma uśpioną czujność do tych małych. Np. robocizna podbitki (jak robiłem wahała się od 3k do 6k, sam tynk zewnętrzny 6-12k). Wystarczy, że popłyniesz na takich rzeczach i już koszt budowy rośnie lawinowo. Panele możesz kupić za 30 zł albo za 90 zł. I tak dalej ...

 

Ja budowałem z bieżących środków, długo to trwało, ale ogólnie sprawdza się (najczęściej ;) ) zasada, że jak zaczniesz, to skończysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250tys na dom do zamieszkania? Moim zdaniem ciężko ale wszystko zależy od wielu czynników. Jedne z ważniejszych to jak duży ma być dom oraz ile zbudujesz własnymi rękoma.

Ja jestem w trakcie budowy domu 2 kondygnacyjnego z całkowitym podpiwniczeniem. Użytkowej powierzchni mam pod 200mkw.

Na razie mam stan surowy zamknięty plus elektryka i hydraulika.

Następne w kolejności są tynki wewn, wylewki, ocieplenie dachu, tynkowanie zewn, itp itd.

Do chwili obecnej wydałem 250tys. Podejrzewam że żeby zamieszkać będę musiał wydać jeszcze ponad 200tys.

Ale ja nic sam nie robilem, materiały mam raczej średnia półka.

Ciężko będzie się zmieścić ci w 250tys ale oczywiście powodzenia:)

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterowy dom 112m2 budowany systemem gospodarczym, "na gotowo" wydałem ok300000zł Nie oszczędzałem na materiałach i ociepleniu.

Dom 120m2 budowany systemem gospodarczym.

Stan surowy zamknięty z instalacją hydrauliczną i elektryczną i tynkami buduje się za 120tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na parterowy dom 112m2 budowany systemem gospodarczym, "na gotowo" wydałem ok300000zł Nie oszczędzałem na materiałach i ociepleniu.

Dom 120m2 budowany systemem gospodarczym.

Stan surowy zamknięty z instalacją hydrauliczną i elektryczną i tynkami buduje się za 120tys zł.

 

Zapomniałem dopisać, że w tych 300tys są meble kuchenne ze sprzętami, automat do bramy, garaż blaszany, ogrodzenie (260m siatki i podmurówki), brama, dwie furtki...i dużo więcej(musiałbym zajrzeć do zeszytu gdzie to wszystko spisywałem)...jest nawet toi toi na czas budowy :D

Edytowane przez iron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Na parterowy dom 112m2 budowany systemem gospodarczym, "na gotowo" wydałem ok300000zł Nie oszczędzałem na materiałach i ociepleniu.

Dom 120m2 budowany systemem gospodarczym.

Stan surowy zamknięty z instalacją hydrauliczną i elektryczną i tynkami buduje się za 120tys zł.

Zapomniałem dopisać, że w tych 300tys są meble kuchenne ze sprzętami, automat do bramy, garaż blaszany, ogrodzenie (260m siatki i podmurówki), brama, dwie furtki...i dużo więcej(musiałbym zajrzeć do zeszytu gdzie to wszystko spisywałem)...jest nawet toi toi na czas budowy :D
Wysoku luxus taki toi toi ;p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś montował uzdatniacz/odkamieniacz wody?

Na co zwrócić uwagę, jakiej firmy wybrać urządzenie, jak dobrać urzadzenie pod potrzeby domu?

Wodę mam dość twardą, najbardziej zależy mi na pozbyciu sie kamienia.

Zrobiłem test wody, wyszło mi mniej więcej w połowie skali niemieckiej.

Edytowane przez macias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Też mam twardą wodę i projektant zaproponował zmiękczacz Cosmowater Home kupiony w Bimplus, Co roku serwisowany czyli mała korekta w ustawieniach zmiękczenia wody, no i oczywiście uzupełnianie soli. Pamiętaj musi być zapewnione zasilanie i odpływ ze zmiękczacza gdyż raz w tygodniu przeprowadza płukankę. Kamienia mniej, ale mimo wszystko osadza się osad z soli którą się zasypuje zmiękczacz. Generalnie jestem zadowolony.

sebxyz

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie też jest Cosmowater, działa już z 10 lat bezawaryjnie więc można polecić

Tylko po co? Komu to potrzebne?

Wam się chyba coś namieszało? Po co usuwać kamień? Z czego macie zęby i kości? A dzieci z czego zbudują układ kostny?

Połowa skali oznacza, że jest prawidłowo. Kamień można zneutralizować, ale nie należy go usuwać.

Polecam produkt TREBEMA se.

Może ktoś w Polsce sprzedaje? Jeśli nie mają przedstawiciela, to może ktoś będzie jechał przez Kalmar? Mam to od 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co roku serwisowany czyli mała korekta w ustawieniach

 

ten serwis to pełna ściema żeby zarobić parę groszy. Spokojnie możesz sam badać twardość wody i jeżeli są drastyczne zmiany (co jest bardzo mało prawdopodobne) zmieniać ustawienia. 

 

 

 

Tylko po co? Komu to potrzebne? Wam się chyba coś namieszało? Po co usuwać kamień? Z czego macie zęby i kości? A dzieci z czego zbudują układ kostny? Połowa skali oznacza, że jest prawidłowo. Kamień można zneutralizować, ale nie należy go usuwać.

 

po to żeby nie wymieniać co dwa/trzy lata wszystkich baterii, zaworów, regulatorów w instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Temat "Ogrodzenie Frontowe"

Czytałem, że w ubiegłym roku zmieniły się przepisy i ogrodzenie murowane poniżej 2,2 m wysokości nie wymaga zgłoszenia ani decyzji administracyjnej. Może ktoś potwierdzić? Próbowałem cały tydzień dodzwonić się do darmozjadów w urbanistyce, ale nikt nie raczył słuchawki odbierać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe w całym domu, czy tylko części dziennej? Jakieś argumenty za i przeciw?

Ile osób tyle opinii. Myśmy zrobili podłogowe wszędzie gdzie na podłodze są kafelki, czyli kuchnia, łazienki, wiatrołap i korytarz.

W sypialniach są zwykłe grzejniki ścienne a w salonie grzejniki wpuszczone w podłogę pod oknami (kratka w podłodze).

Zrobiliśmy tak dlatego że na podłogach mamy drewno i baliśmy się trochę o to że będzie się rozsychało od podłogówki. Niby można kupić specjalne drzewo do podłogówki i/lub utrzymywać stałą wilgotność w pomieszczeniach ale nie mieliśmy do tego przekonania.

Proponowano nam też ogrzewanie ścienne (czyli jakby podłogówka wpuszczona w ścianę) ale się nie zdecydowaliśmy, dlatego że wtedy taka ściana dobrze żeby pozostała niczym nie zasłonięta co ograniczało nas trochę z projektem wnętrza.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...