Skocz do zawartości

Rozmowy fotograficzne


Chloru

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Siemek napisał:

 

 

B ładne. Fajne te i wcześniejsze Twoje zdjęcia - po tym info wnioskuję, że masz Soniacza A7 III. Super sprzęt. Ja bardzo lubię Soniaki (mam R1 i RX10 ale za ciężkie więc na codzień używam Panasa LX100 i leciwego Fuji X-E1. mocno wyeksploatowane więc rozglądam się teraz za czymś, albo nowe body Fuji, albo Soniacz jakiś).

 

Tak, a7 III, ale większość poprzednich jest z Fuji X-T2. Parę lat temu sprzedałem Canona 6D i kupiłem Fuji, ale od tego czasu męczyła mnie pełna klatka bo sporo focę w pomieszczeniach i piwnicach przy słabym świetle, ale szczerze mówięc to wciąż przyjemniej mi się z Fuji chodzi. Gdyby nie ciągłe problemy z efektem watercolor w Lightroomie to był by aparat idealny, ew X-T3 jeśli filmujesz.

 

Ogromną przewagą A7 III jest bateria, na ostatniej wycieczce zimą w ujemnych temperaturach zabrałem trzy i ani razu nie udało mi się wyczerpać jednej do końca w ciągu dnia. Druga połówka chodziła z Fuji i zużywała 2-3 codziennie w tych samych warunkach, a ja zdjęć w sumie zrobiłem ok 30% więcej plus filmowanie.

 

Baterie niby małe i lekkie, ale zabieranie wszędzie dwóch ładowarek albo przekładanie ich co 1.5 godziny jest upierdliwe.

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Siemek napisał:

Thx. A jak oceniasz A7 III w porównaniu do X-T2 ?  Piszesz że przyjemniej się chodzi z Fuji. Samo body A7 III jest w PL jakieś 30% droższe niż najnowszy X-T3.

 

Tzn ergonomię? A7 III jest bardziej jak DSLRy, wszystko pod przyciskami i opcjami. Menu dość zagmatwane ale większość opcji raz ustawisz i zapominasz, praktycznie każdemu przyciskowi można przypisać dowolną funkcję, Fuji podobnie. Fuji z kolei ma najważniejsze na pokrętłąch (czas, przesłona, ISO), ma to wady i zalety. Chcąc np. przejść z priorytetu czasu do przysłony w Sony robisz jak w DSLR - kółko z T na A i gotowe. W Fuji musisz najpierw jedno ustawić na A, potem drugim pokręcić.  W Fuji z kolei łatwiej np. przełączyć AF między AF-C, AF-S i ostrzeniem ręcznym - kółko zawsze pod małym palcem. W Sony już trzeba przewijać przez opcje na ekranie. Sam AF  mam mieszane uczucia - Sony szybciej ostrzy, ale Fuji częściej daje radę w bardzo słabym świetle, czasem aż nie mogłem uwierzyć. Może przez to że na codzień chodzę z Tamronem 28-75 2.8, być może z obiektywami Sony jest lepiej bo z 16-35 f/4 nie zauważyłem jakoś szczególnych problemów.

 

Jeśli chodzi o jakość zdjęć, to poza tymi problemami z ostrością w niektórych warunkach w Fuji, Sony jest o ok. 1 stopień lepszy z szumami na ISO tak do 6400, potem różnica robi się większa. Filmowanie z Sony też jakościowo jest lepsze, z drugiej strony stabilizacja (matrycy) bardzo słaba. Matryca jest po prostu za duża na to, o wiele łatwiej kręci się z ręki z Fuji + kitowy 18-55 2.8-4 niż z soniakiem. 

 

Kolory zdecydowanie wygrywa Fuji, automatyczny balans bieli 95% trafia idealnie nawet przy mieszanym świetle sztucznym. Z Sony częściej muszę poprawiać w obróbce. Barwy Fuji może nie są 100% dokladne, ale wbudowane symulacje filmów dają naprawdę fajny efekt, długo próbowałem zrobić sobie podobne presety w lightroomie do Sony i nie ma szans.

 

Tak naprawdę co całą przyjemnosć psuje mi ten efekt watercolor, niżej masz przykład o co mi chodzi. W niektórych programach jest lepiej, w niektórych gorzej, ale często do końca nie znika, a mi też nie chce się przesiadać z lightrooma. Nie widać tego przy eksportowaniu powiedzmy 1600px do internetu, ale po prostu mnie to drażni. :)

 

 

 

 

image.thumb.png.876352df13bbbcbb11791ab2f1ecd938.png

image.thumb.png.f3d69ec05a0316fcc279c7043fb63c3b.png

 

 

 

Wideo 4K z Fuji daje radę mimo szumów w słabym świetle, w pierwszym filmie ujęcia z dachów to Fuji, ale np. lalka w misce ma już mocne ziarno. W drugim filmie praktycznie zero obróbki kolorów poza podkręceniem kontrastu, kolory są przepiękne moim zdaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filmik ze Szkocji nagrywany z ręki z najtańszym kitowym obiektywem, dopiero uczyłem się obsługi aparatu. 

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za to w tych kolorach można się zakochać. :) Niżej to wszystko JPG prosto z aparatu, pomniejszyłem tylko, większość z symulacją filmu Classic Chrome, reszta w Provii.

 

 

 

 

 

 

 

 

image.thumb.png.6cff653ae91d8338fc82bbaa77e965ee.png

image.thumb.png.839563a001008584fded4b78a177a2da.png

image.thumb.png.f59f812b82f512606735f63baf4d6359.png

image.thumb.png.9eb3ad29b421e76f6a411c79bc655ad0.png

image.thumb.png.a4cf6b938467b9b248f1597fd0169966.png

image.thumb.png.81f612be47dd1470d97b886fe1f330ee.png

image.thumb.png.72236bd418e7b53d9eef9f45bcd6c1df.png

image.thumb.png.a2150acb1fc953cef32427a251f473e6.png

image.thumb.png.a9d6c04198f17b5c2779f376f3db17f1.png

image.thumb.png.9aeb617d663d29b886cc4373f5ed8802.png

 

image.thumb.png.e9523fbd7580382e71607980da16ba96.png

 

image.thumb.png.d1a15732a4d95335e274e7e3573db23e.png

 

image.thumb.png.7645dedb5a4fa9bab6ac3d50d43984d0.png

 

I crop 100%:

 

image.thumb.png.e8936c71562dfe42531382b33013d6eb.png

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, radnor napisał:

Ogromną przewagą A7 III jest bateria

Ogólnie praca na akumulatorach jest ogromną przewagą DSLR nad bezlusterkowcami, które płacą w ten sposób cenę za ciągłą pracę matrycy i wizjera elektronicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, aflinta napisał:

Ogólnie praca na akumulatorach jest ogromną przewagą DSLR nad bezlusterkowcami, które płacą w ten sposób cenę za ciągłą pracę matrycy i wizjera elektronicznego.

 

Soniak nie ustępuje zbytnio DSLRom, cały dzień 1000+ zdjęć na jednym aku nie było problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, radnor napisał:

 

Soniak nie ustępuje zbytnio DSLRom, cały dzień 1000+ zdjęć na jednym aku nie było problemem.

 

CIPA rating 710 vs 1230 w przypadku Nikona D750. Realnie robię nim koło 2000 zdjęć na jednym ładowaniu. Wciąż przepaść na korzyść DSLR. Ale jak na bezlustro, to cokolwiek powyżej 1000 zdjęć, to rewelacyjny wynik. A7II robi realnie koło 500 zdjęć, więc widać w tej kwestii ogromną poprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mrrr napisał:

 

CIPA rating 710 vs 1230 w przypadku Nikona D750. Realnie robię nim koło 2000 zdjęć na jednym ładowaniu. Wciąż przepaść na korzyść DSLR. Ale jak na bezlustro, to cokolwiek powyżej 1000 zdjęć, to rewelacyjny wynik. A7II robi realnie koło 500 zdjęć, więc widać w tej kwestii ogromną poprawę.


Wiadmo, DSLRa nie przebije, ale z ciekawości sprawdziłem i rekord jednego dnia chodzenie z aparatem od 8 rano do 19tej - 1136 zdjęć (RAW + JPG) plus 31 klipów video 4K, większość między 10 a 30 sekund.  Temperatura OK -5'C w ciagnu dnia i chłodniej rano i wieczorem. Pod wieczór robiłem parę długich ekspozycji 30 sekund na takim śmiesznym małym statywie z aparatem praktycznie w śniegu.  Nie pamiętam niestety, ile miałem baterii na koniec dnia. Wyłączałem oczywiście aparat na dłuższe przerwy w foceniu - on/off jest przy migawce, już dawno wyrobiłem sobie taki nawyk z bezlusterkowcami i robię to automatycznie.

 

Możliwe że było nawet trochę więcej zdjęć bo zepsute typu poruszone staram się kasować już przy imporcie jak mi się chce akurat przejrzeć. Przejrzałem na szybko i z bracketingiem który zawsze pomaga jest może z 5% bo w Sony z cieni można wyciągnąć tyle, że przestałem się bawić i mierzę ekspozycje na coś jasnego.

 

Jedną z mocno reklamowanych zmian w A7III jest właśnie nowa bateria, szczrze powiem że szczęka mi właśnie opadła patrząc na te liczby. To były warunki dość ekstremalne, kiedy kobieta jedznie w teren obfocić budowy albo na jakieś rodzinne wypady na weekend nawet nie zabieram teraz ładowarki (a w razie czego można ładować w aparacie przez USB). Kupiłem na Amazonie jakieś dwie tanie baterie na zapas i leżą nie ruszane. :)

 

Fuji w tych samych warunkach robił ok 350-450 dziennie i kobieta mówi że pamięta zmienianie baterii 2-3 razy. Latem jest lepiej, ale to by się pokrywało z tym co ja pamiętam.

 

 

 

 

image.thumb.png.b47f023b5a3156d66233a24e936b2678.png

 

image.png.64de6ddf05d16fcd002a0b6c17f4a2d5.png

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Tym brabusem, to chyba tylko na wschodzie mogą jeździć. Obleśny... :facepalm:
Była jeszcze bardziej odjechana wersja 800, ale tak oblegana, że nie szło zdjęcia zrobić. A na żywo robi wrażenie i ja nie obraziłbym się na takiego :) No ale ja wolę Civica Type-R od Golfa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że mój aktualny aparat zaczyna się buntować to potrzebuję pomocy przy wyborze nowego, będzie on używany praktycznie tylko do fotografowania "zabawek", czyli obiekty od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, przykłady poniżej.

Mój aktualny Nikon D3100 słabo sobie radzi przy słabym świetle więc szukam czegoś lepszego, budżet do 5000 z obiektywem. Producent czy typ aparatu obojętny, szczerze zaciekawiły mnie bezlusterkowce z pełną klatką, ale wątpię czy znajdę coś w tym budżecie.

 

il_fullxfull.1371518311_p6w6.jpg

DSC_1446_DxO.jpg

DSC_5674_DxO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Yaros napisał:

szczerze zaciekawiły mnie bezlusterkowce z pełną klatką, ale wątpię czy znajdę coś w tym budżecie.

https://www.e-fotojoker.pl/aparaty-cyfrowe/bezlusterkowce-pelna-klatka/sony-alpha-nex-a7k-z-ob-28-70mm-(alpha-7r)-80040765-007

lub nowszy model z upustem 700 zł https://www.e-fotojoker.pl/aparaty-cyfrowe/bezlusterkowce-pelna-klatka/sony-ilce-7m2-(body)-(a7-ll)  

ale minusem tej serii są drogie obiektywy :(

Edytowane przez ipsx82
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2019 o 18:55, dako napisał:

@Yaros  Jakie masz szkło/szkła w tym aps-c?

Kitowy 18-55 ale testowałem też na 50mm f/1.8 oraz 35mm f/1.8 i mając porównanie do bodajże 5300 z tymi samymi obiektywami to jest spora różnica w jakości zdjęć na korzyść D5200, dlatego szukam nowego body.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2019 o 17:14, ipsx82 napisał:

 

Ja polecam dozbierac / zaczekac az spadnie cena A7-III. Roznica miedzy modelami jest ogromna, AF to niebo a ziemia, bateria w III wytrzymuje 2-3 razy dluzej niz w III, znam ludzi ktorzy trzaskali po 2000 zdjec na jednej, mi zima przy -10' spokojnie zrobil 1200 + kilkadziesiat klipow w 4K. 
 

Jesli ktos nie boi sie importow, to Panamoz ma body za 7000PLN, nie wiem jak z ich nieoficjalnym serwisem w Polsce, ale na wyspach od lat bardzo ich ludzie chwala, w razie problemow odsylasz aparat do naprawy w kraju i oni pokrywaja rachunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...