Skocz do zawartości

Mandat za granicą, płacić - nie płacić


kubanow

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
6 godzin temu, Tommo napisał:

Wygląda na to, że i ja dostałem pocztówkę z Włoch z fotoradaru. Póki co jeszcze nie odebrałem mam awizo, nie znam kwoty itd.

Jak nie odbiorę, przyjdzie drugi raz czy windykacja? Ktoś miał podobną sytuację ostatnio?

Masz 16 czy 15 lat? :) Dostałeś mandat to musisz go zapłacić, im wcześniej tym lepiej :)

Edytowane przez msi
  • Do kitu 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu dostałem pozdrowienia od ITD. Było 67/40 na ul. Spacerowej w Warszawie. Ponieważ to jeszcze ciemno, to  wyraźne tylko tablice. Odesłałem pocztę z uprzejmą prośbą o wyraźne zdjęcie, bo auto firmowe i nie wiem kto jechał z opcją, że to mechanik. Ponownie mi tego nie przysłali. Na razie spokój.

Kilka dni temu dostałem zapytanie kto jechał moim autem w Kalmarze. Nie wiem czy odesłać podobną odpowiedź Szwecji

Edytowane przez lojszczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, lojszczyk napisał:

W styczniu dostałem pozdrowienia od ITD. Było 67/40 na ul. Spacerowej w Warszawie. Ponieważ to jeszcze ciemno, to  wyraźne tylko tablice. Odesłałem pocztę z uprzejmą prośbą o wyraźne zdjęcie, bo auto firmowe i nie wiem kto jechał z opcją, że to mechanik. Ponownie mi tego nie przysłali. Na razie spokój.

Kilka dni temu dostałem zapytanie kto jechał moim autem w Kalmarze. Nie wiem czy odesłać podobną odpowiedź Szwecji

A za uchylanie sie od wskazania kto prowadzil auto to nie nalezy sie grzywna 500? A mandat 100-200. Warto takiego Janusza zgrywac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kambol napisał:

Nie jestem pewny, ale zdaje się, że teraz musi być wyraźnie widoczna twarz kierowcy na zdjęciu.

Jak nie widać to wykroczenie danym samochodem jest nadal. Są 2 możliwości stwierdzasz kto prowadził i dostaje pkt i jakaś kwotę, nie określasz kto prowadził pkt brak, a kwota wyższa.

co do zagranicznych znajomy się niedawno pochwalił i dostał przetłumaczony na polski, ja to jakiś czas temu musiałem sobie tłumaczyć:biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, radekk napisał:

Są 2 możliwości stwierdzasz kto prowadził i dostaje pkt i jakaś kwotę, nie określasz kto prowadził pkt brak, a kwota wyższa.

Jest tez trzecia: rzniesz glupa, sprawa jest przekazana do sadu a tam 5k PLN. To dla tych wybitnych jednostek ktore probuja zamienic odebranie prawa jazdy na mandat 500 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2019 o 12:39, Tommo napisał:

Wygląda na to, że i ja dostałem pocztówkę z Włoch z fotoradaru. Póki co jeszcze nie odebrałem mam awizo, nie znam kwoty itd.

Jak nie odbiorę, przyjdzie drugi raz czy windykacja? Ktoś miał podobną sytuację ostatnio?

Nie zapłacisz, to w najlepszym razie przy kolejnej wizycie postoisz nieco na granicy i zapłacisz z odsetkami. Możliwe też że dostaniesz "zaproszenie" do sądu, a tu możesz spodziewać się kwoty do 5 tys zł, plus koszty sądowe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awizo powtórne przynoszą po tygodniu, na nim jest podana data ostateczna, kiedy można odebrać pismo, później jest zwracane do nadawcy. Pismo nieodebrane w tym terminie uznawane jest za skutecznie doręczone. Na PP tak jest, chyba, że chodzi o inne awizo...

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2019 o 22:28, blejzu napisał:

A za uchylanie sie od wskazania kto prowadzil auto to nie nalezy sie grzywna 500? A mandat 100-200. Warto takiego Janusza zgrywac?

A kogo mam wskazać? Auto jest firmowe używane w trybie mieszanym. Wskazanie 'kogolwiek' wiąże się z punktami karnymi. Wskazanie osoby niewłaściwej to przestępstwo. Czy muszę pamiętać kto prowadził auto trzy miesiące wcześniej? Prywatnego auta nawet nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lojszczyk napisał:

A kogo mam wskazać? Auto jest firmowe używane w trybie mieszanym. Wskazanie 'kogolwiek' wiąże się z punktami karnymi. Wskazanie osoby niewłaściwej to przestępstwo. Czy muszę pamiętać kto prowadził auto trzy miesiące wcześniej? Prywatnego auta nawet nie mam.

Troche mijasz sie z prawda. Straz miejska/Policja wezwala cie do wskazania komu powierzyles pojazd. Jezeli nie jestes w stanie wskazac komu to zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sadu. Wskazanie nie wiaze sie z punktami a wskazanie niewlasciwej osoby to nie przestepstwo. Ty tylko wskazujesz, SM/Policja prowadzi dalej postepowanie i naklada mandat, wzywa do wyjasnienia, etc. Nawet nie mozesz odmowic skladania zeznan bo nie jestes oskarzonym a swiadkiem. Nie, nie musisz pamietac ale moze kosztowac to 500 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, blejzu napisał:

Troche mijasz sie z prawda. Straz miejska/Policja wezwala cie do wskazania komu powierzyles pojazd. Jezeli nie jestes w stanie wskazac komu to zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sadu. Wskazanie nie wiaze sie z punktami a wskazanie niewlasciwej osoby to nie przestepstwo. Ty tylko wskazujesz, SM/Policja prowadzi dalej postepowanie i naklada mandat, wzywa do wyjasnienia, etc. Nawet nie mozesz odmowic skladania zeznan bo nie jestes oskarzonym a swiadkiem. Nie, nie musisz pamietac ale moze kosztowac to 500 PLN.

Chłopie. Ja tylko poprosiłem o zdjęcie na którym choć trochę widać człowieka. Nie brnij w tym kierunku. Na zdjęciu jest tylko biała tablica rejestracyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, blejzu napisał:

Nigdzie nie brne. Sam napisales ze bylo ciemno i tylko tablice widac. Napisalem gdzies nieprawde? Wskaz to poprawie.

Jasne. Jako prezes firmy mam wiedzieć kto kiedy jeździł samochodem? Mam znać mechanika, który robi rundę? A jak mam go poznać, skoro widać tylko tablicę?

Wiesz co to użytkowanie mieszane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lojszczyk napisał:

Jasne. Jako prezes firmy mam wiedzieć kto kiedy jeździł samochodem? Mam znać mechanika, który robi rundę? A jak mam go poznać, skoro widać tylko tablicę?

Wiesz co to użytkowanie mieszane?

Wiedziec? Nie, ale na wezwanie uprawnionego organu jestes (lub wlasciciel/posiadacz) zobowiazany do udzielenia informacji kto uzytkowal dany pojazd (art. 78 ust. 4 pord). Jezeli tego nie zrobisz to wlasciciel/posiadacz/osoba odpowiedzialna za flote moze zostac ukarany grzywna (art. 96 par. 3 kw). W twoim przypadku pewnie rozejdzie sie po kosciach bo mandat niewielki. Ale moze warto takowy rejestr prowadzic bo kiedys np. bedzie sprawa o cos powazniejszego i sprawa trafi do sadu a wtedy 500PLN + koszty postepowania.

 

Nie do konca wiem co ma uzytkowanie mieszane (podejrzewam ustawe o VAT) do mandatow (kodeks wykroczen) oraz udzielaniu informacji kto uzytkowal pojazd (prawo o ruchu drogowym) ale to moze jakas zagmatwany problem ktorego nie rozuzmiem gdyz nie jestem prezesem :dance:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, blejzu napisał:

Nawet nie mozesz odmowic skladania zeznan bo nie jestes oskarzonym a swiadkiem.

Jesteś pewien? :D

Co w przypadku, gdy wzywany jest na świadka przestępstwa (nie wykroczenia), a osobą oskarżoną jest najbliższa rodzina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, WOJO napisał:

Jesteś pewien? :D

Co w przypadku, gdy wzywany jest na świadka przestępstwa (nie wykroczenia), a osobą oskarżoną jest najbliższa rodzina?

No dobra, ale rozmawiamy o mandacie :)

3 minuty temu, QbaqBA napisał:

Nie brnij. Szkoda sensu.

Nie rozumiem o co wam chodzi z tym brnieciem. Jest obowiazek wskazania kto uzytkowal auto. Jezeli nie jestes w stanie tego zrobic to sad moze nalozyc grzywne. To dlaczego nie jestes w stanie wskazac to juz twoj problem (poza oczywystymi przypadkami jak kradziez). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...