Skocz do zawartości

CB radio, a subaru?


BEHEMOT

Rekomendowane odpowiedzi

Qba25,

Wszystkie anteny łapią elektryczną masę z karoserią, może chodzi o przewodnictwo pojemnościowe...

Ale nie wszystkie u podstawy anteny... pojemnościowe są wiesz... zawsze przez gumę... :)

niumen, ja miałem Wilsona i jazgotało z pompy, ale próbuj... może będzie lepiej... na to draństwo nie ma uniwersalnej recepty... jak sam zauważyłeś w dobrze fabrycznie odkłóconym aucie stary zestaw Ci śmigał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niumen, pogrzebałem trochę w starym CB-forum, może Ci to pomoże:

1. Jak odkłócić pojedyńcze urządzenie:

http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php?t=177

 

2. Po co aluminiowa wklejka pod anteną magnesową:

http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php? ... c&start=15

 

3. (Nie)skuteczność stosowania filtrów przeciwzakłóceniowych:

http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php? ... B3%F3cenia

 

4. O tym czy i kiedy warto stroić antenę CB:

http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php? ... B3%F3cenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena jest moze i dyskretna, ale glosna podczas jazdy. Slychac gwizd

No niestety to prawda... gra jak organy w kościele...

 

ALE

 

Wczoraj na próbe przykręciłem krótki stalowy "bacik" President Hawai.... i szczerze mówiąc masakra... w mieście słyszę straszny szum i jazgot nakładających się na siebie rozmów... a jak wrócę do Indiany, to poziom zakłóceń w tle znacząco spada, równocześnie wyraźnie rośnie słyszalność odbieranych transmisji... tak jakby Indiana (antena helikalna) zbierała mniej "syfu", którego w mieście jest ogrom...

 

Czy ktoś może potwierdzić taką właściwość anten helikalnych? Czy to tylko moje halucynacje? A jesli tak jest na prawdę, to czy są helikalne, które nie "grają" w czasie jazdy (czytałem np o antence Gamma 90 i jest bardzo chwalona, ale podobno również głośna...)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo, mistrzowie...

pytanie mam, bo pech się ostatnio zaczął. Gość z ptakiem na czapce i czerwoną świecącą pałą w ręku napadł na gierkówce...pierwszy raz od prawie 2 lat...

Ile taka CB przyjemność kosztuje, oczywiście najniższa cena/najwyższa jakość :)

powiem szczerze, nie chce mi się czytać całego wątku, bo strasznie technicznie jedziecie, a ja sie CB nigdy w życiu nie interesowałem...

Testował ktoś sklep w Wawie na grójeckiej, (za/przed/koło/nie wiem, słyszałem tylko) ASO Koper? Warto tam podejść i popytać, żeby was tu nie męczyć?

 

i link do słownika slangu CB poproszę, bo jak kiedyś z wujkiem jeździłem, to truckerzy takimi kur** rzucali, że nic nie rozumiałem ;)

moje wymagania sa takie, żeby odbierało na gierkówce i bezpiecznej ósemce, w mieście raczej nie planuje używać.

jacyś chętni do pomocy :) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zestaw to TTI TCB 880 /około 300 zł/ i antena Lemm 1660 mm przymocowana do dachu. Zasięg - sprawdzone 18 km w okolicach Białegostoku. Zero problemów z niepożądanymi szumami, zakłóceniami itd. Zasilanie pociągnięte z akumulatora.

 

Slang jest prosty, wystarczy, jak zaczniesz używać zdrobnień typu dróżka, ścieżka, samochodzik itd. Uważaj na suszareczki /radary ręczne/, misiaczki /panowie władzowie/, misie na hulajnogach /władza na motorach/, krokodylki /ITD/ i karmniki /fotoradary/. Inni kierowcy to mobilki i pamiętaj, żeby co pięć minut nie pytać, jak Cię słychać, bo otrzymasz bardzo optymistyczne i zaskakujące odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najniższa cena/najwyższa jakość

No niestety ale tego nie ma :mrgreen:

A tak na poważnie to radzę dobry zestaw i skoro chcesz go używać tylko/głównie na trasie to radzę zestaw przenośny. Auto sprzedajesz a zestaw przenosisz. Dobre zestawy są jak dobre wino - szybko się nie starzeją.

Masz chyba auto starsze i z LPG dlatego dobrze by było taki zestaw przetestować na Twoim samochodzie przed zakupem zamiast później jeździć po serwisach i siać zakłócenia na trasie. na takim zestawie (jeżeli będzie przenośny) to naprawdę nie warto oszczędzać. CB+dobra antena+montaż to kwota ca 1000 i naprawdę warto ją wydać. To nie jest sprzęt kawiorowy jest on po prostu dobry a w przeliczeniu na miśkowe bilety to wyjdzie naprawdę niedrogo. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DNL, jeśli wersja budżet, to polecam ONWA MK3 (nieźle odbiera, łatwo i tanio można ją "ulepszyć"), jeśli dobrze, mniej tanio to polecam (Jopix) Omega - (podobne do starszych Dragonów), nieźle wykonane, ma świetne filtry-więc nie "trzeszczy"- dobrze odbiera i nadaje (choć niektóre starsze modele ponoć miały słabą modulację-łatwo je poznać po większej gruszce), "pamiętają" kanał po wyłączeniu (czego starsze też nie robiły). W podobnej cenie TTI 880 o którym napisał Mateoos, ale ma bardzo drażniące podświetlenie i technologię wykonania utrudniającą ew. naprawę (zdanie serwisanta, ja nie rozkręcam :wink: ). Kawiorowo - President (europejski klon Unidena, który dostarcza płyty główne i oficjalnie nie świadectwa dopuszczenia do sprzedaży w RP :roll: ).

Jeśli chodzi o antenkę: domyślam się, że chodzi Ci o magnetyczną? Nakleisz na środek bagażnika i będzie git :mrgreen:

Polecam SIRIO ML i postawić na bagażnik - jest na tyle długa, ze nawet w tym niekorzystnym miejscu będzie dobrze działać. Może być również coś krótszego, np SIRIO AS 100, ale chyba lepiej wrzucić na dach (łatwiej za to schować). Ja nie chciałem żeby przechodził kabel przez tylne drzwi, wolę bagażnik.

Niezłe są również antenki Lemm, oczywiście president (choć droższe).

 

Parę słów o antenach:

http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php?t=1774

Ranking anten wg skuteczności:

http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php?t=165

A tu nieco o radyjkach, wady i zalety wg użytkowników:

http://cb-radio.pl/phpBB/index.php?c=17

 

EDIT:

CB+dobra antena+montaż to kwota ca 1000

Sławek był szybszy z odpowiedzią i zgadzam się z nim co do kupna "porządnego" radia na dłużej, lednak kwota 1000 wydaje się nieco na wyrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TTI 880 o którym napisał Mateoos, ale ma bardzo drażniące podświetlenie i technologię wykonania utrudniającą ew. naprawę

 

Podświetlenie jest wręcz wieśniackie /jak z jakiegoś Passata/, ale u mnie radio jest w takim miejscu, że zasłania je kierownica - pokrętła obsługuję na ślepo, raczej na radio nie patrzę, więc mi to nie przeszkadza.

 

Jeśli chodzi o naprawy, to jeszcze nie miałem okazji sprawdzać technologii :)

 

Jedyny /dla mnie/ mankament to wymiary radia... w Polonezie nie miałem z tym problemów, ale w Imprezie zrobiło się ciasno, głównie chodzi o wsiadanie i wysiadanie.

 

DNL, jak już kupisz radio, to założysz wątek pt. "Gdzie umieścić radio w Imprezie?". Mam taką samą Imprezę /tyle, że kombi/, jak będziesz chciał, to wrzucę zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podświetlenie jest wręcz wieśniackie

To fakt, strasznie razi. Dletego też szukałem czegoś z podświetleniem "pod kolor" (i w radiu i w CB mogę zmieniać podświetlenie).

Jeśli chodzi o umieszczenie radia: często mocują radyjka na środkowym panelu, po stronie pasażera (obecnie też tak mam). Docelowo chcę jednak wyrzucić popielniczkę i gniazdo zapalniczki i w to miejsce ładnie wkomponować CB-wygodnie i kawiorowo. :mrgreen: Taka ONWA MK3 mieści się prawie zamiast popielniczki.

 

Jeśli chodzi o naprawy, to jeszcze nie miałem okazji sprawdzać technologii

Naprawiałem ostatnio jedno CB i rozmawiałem z serwisantem jakie radio warto kupić (w kontekście spadku jakości CB-starsze byly trwalsze i łatwiejsze w naprawach), tam usłyszalem taką opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile taka CB przyjemność kosztuje, oczywiście najniższa cena/najwyższa jakość :)

rozrzut jest od 300-1500 ;) ale i tak niezalenie od wydanej kwoty - per saldo docelowo sie oplaca.

W kazdym razie odżałuj pare złotych z przyszłego mandatu i kup "nieco lepszą anetnę i radio". Docenisz po pewnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo chcę jednak wyrzucić popielniczkę i gniazdo zapalniczki i w to miejsce ładnie wkomponować CB-wygodnie i kawiorowo

 

Ja również o tym myślałem, ale mam tam [chyba] sterownik od poduszek - takie duże, metalowe pudełko, a TCB880 jest kobylaste i nie wejdzie, bo od dołu ten sterownik, a od góry radio.

 

Teraz już o tym nie myślę, skoro chcę się pozbyć Imprezy i kupić Legacy - czeka mnie znalezienie odpowiedniego miejsca w Legasiu MY2003 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opinie zebrane, już wiem ile musze przeznaczyć ;) sie zobaczy czy się złamię...bo jakoś nigdy nie uważałem radyja za element potrzebny...zawsze inni kierowcy mrugali, od czasu jak weszły radia, przestali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DNL, jak już

niezalenie od wydanej kwoty - per saldo docelowo sie oplaca

Dużo jeździsz-szybko się zwróci. Pamiętaj przy tym, że CB to więcej niż tylko "antymisiek"-możesz zapytać o drogę, o korki, o kobry :razz:

I oczywiście sam możesz komuś pomóc... tylko bez pomuka :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam podobny problem jak DNL, generalnie nie przepadam za CB i raczej nie planuję z niego korzystać z wyjątkiem... no właśnie małe wyjątki planuję :mrgreen: Przede mną traska 2500 km i chyba sobie sprawię jakieś niskobudżetowe radyjko. Zaznaczam, że w mieście nie planuję tego w ogóle używać. Była mowa o małych radiach i znalazłem takie coś: Lafayette Ares. Małe jest, ale czy spełni moje oczekiwania :?: Pomorzecie :mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to radyjko ma homologację

Nie ma już czegoś takiego, jest "Deklaracja zgodności", którą Lafayett'y posiadają.

W praktyce nie znam przypadku, żeby ktoś miał problemy z tytułu braku "homologacji", choć samą "Deklarację zgodności" skserowaną (jest ona wystawiana przez producenta/importera) warto mieć przy sobie dla jakiegoś służbisty (nie ma takiego obowiązku).

 

Tu masz rozwinięcie tematu:

http://www.cb-radio.pl/phpBB/viewtopic. ... omologacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Była mowa o małych radiach i znalazłem takie coś: Lafayette Ares. Małe jest, ale czy spełni moje oczekiwania :?: Pomorzecie :mrgreen::mrgreen:

Mam podobne radyjko tylko z większą ilością funkcji dodatkowych (rzadko potrzebnych) Lafayette Zeus. Ja wad w nim nie widzę , rzadnych zakłóceń od urządzeń elektrycznych nie ma :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne radyjko tylko z większą ilością funkcji dodatkowych (rzadko potrzebnych) Lafayette Zeus. Ja wad w nim nie widzę , rzadnych zakłóceń od urządzeń elektrycznych nie ma :lol:

Mi dodatkowe funkcje nie są potrzebne, a dodatkowo Ares jest chyba mniejszy. Chyba się zdecyduję na to radyjko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...