Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.06.2022 o 22:02, Szürkebarát napisał:

@Panbenonium mógłbyś więcej opowiedzieć o tym, w kryzysowym przecież wątku? Bo westfalkę to ja poznałem po kuchence gazowej, czyli jakbym się nieco cywilizacyjnie cofnął :biglol: .

Placki z ciasta kluskowego pieczone na fajerkach - Ministerstwo Rolnictwa i  Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Członek RPP Ludwik Kotecki wyraźnie wskazuje że inflacja dopiero się rozkręca, w 2023 roku ma być wg niego ponad 20 procent.

Stwierdził również że rząd przeszkadza w walce z inflacją. Kotecki również otwarcie mówi o tym, że aby choć trochę opanować inflację konieczne będzie poważne spowolnienie gospodarcze.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, markos007 napisał:

kto jeszcze złapał sobie stały kredyt na 5-6% będzie otwierał szampana. Chyba WIBOR ponad 10% jest jak najbardziej realny i spowolnienie będzie naprawdę duże

Obstawiam, że stanie koło 12-14%, oczywiście jeśli rząd nie dorzuci pieniężnego paliwa inflacyjnego do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to że Morawiecki i Glapinski są największymi ekologami na świecie bo mocno konsumpcyjne społeczeństwo polskie bardzo szybko przekierowują na tory tzw. dewzrostu.

Nawet w nowoczesnej gospodarce nie da się oderwać wzrostu gospodarczego od emisji CO2.

No a przy ujemnym PKB, gdy nie buduje się nowych domów, nie produkuje i nie sprzedaje elektroniki, samochodów, nie podróżuje na wczasy samolotami, zmniejsza się konsumpcję jedzenia, opakowań i ogólnie wszystkiego co wytwarza człowiek - emisja CO2 spada. Może RPP uratuje nas przed zagładą klimatyczną :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, BelegUS napisał:

Mogą jeszcze wojnę Rosji wypowiedzieć, nic tak emisji CO2 nie zmniejszy jak konkretna depopulacja.

 

Zalecam ostrożność z takimi hipotezami, bo jeszcze ktoś z otoczenia prezesa RM może przeczytać :wacko:

 

Dziś wchodzę na portal finansowy Stooq.pl i nie wierzę własnym oczom. Naprawdę to już przekroczyło wszelkie granice, wysyłanie kobiet i dzieci na wojnę :( :wacko:

 

2134025864_Screenshotfrom2022-06-1312-40-48.png.64f815ba951415f4166ed3e4a8e8b1d9.png

 

  • Facepalm 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby premier dał dobry przykład, i biorąc swoich koleżków z rządu i sejmu zorganizował sobie jakiś ochotniczy batalion i czym prędzej ruszył na front. Na tak zbożny cel sam jestem w stanie wysupłać parę groszy darowizny.

No ale nie róbmy tu wątków politycznych, bo bany polecą za niezależne myślenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, BelegUS napisał:

 

Mogą jeszcze wojnę Rosji wypowiedzieć, nic tak emisji CO2 nie zmniejszy jak konkretna depopulacja.

Obawiam się że wojna to bardzo wielka emisja CO2. Czy ktoś policzył ślad węglowy (w całym cyklu życia produktu) np. wyrzutni BM-27 URAGAN? Wydobycie materiałów potrzebnych do jej wyprodukowania, potem jej wyprodukowanie, następnie transport, poruszanie się jej na froncie, ostrzał rakietowy to też wysoka emisja, potem jak taka wyrzutnia dostanie i się pali to kolejne olbrzymie emisje, wreszcie usunięcie resztek to też emisje...

 

To co UE propaguje w FIT for 55 to jakieś oderwane od rzeczywistości marzenia lekkoduchów... za które jednak realnym ludziom przyjdzie płacić realnymi pieniędzmi - i obniżeniem (znacznym) standardu życia.

To jak przymusowa kolektywizacja wsi polskiej w latach 50-tych, czy inne pomysły czerwonych khmerów lub Mao Tse-Donga.

Oczywiście, Scholz, Morawiecki, Kaczyński czy inna von der Leyen tego nie odczują. Ich dzieci (ewentualnie zwierzęta domowe) - też nie. Zbyt dobrze są ustawieni. To już na początku stanu wojennego, gdy USA nałożyły sankcję na PRL Jerzy Urban stwierdził "że rząd się wyżywi". I taka była prawda. Z tymże rozpasanie i bogactwo elit władzy PRLu było niczym przy rozpasaniu, złodziejstwie i bogactwie dzisiejszych elit władzy. Ludzie narzekali  że jeden czy drugi sekretarz wojewódzki mają daczę nad jeziorem, albo fiata mirafiori czy poloneza na talon. To dzisiaj macie Obajtka i Morawieckiego, Szumowskiego i resztę tej szajki i ich majątki.

  • Lajk 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maciek323 napisał:

Wydobycie materiałów potrzebnych do jej wyprodukowania, potem jej wyprodukowanie, następnie transport, poruszanie się jej na froncie, ostrzał rakietowy to też wysoka emisja, potem jak taka wyrzutnia dostanie i się pali to kolejne olbrzymie emisje, wreszcie usunięcie resztek to też emisje

 

A następnie to co zostało zniszczone będzie odbudowywane - to jest także ogromna emisja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, subleo napisał:

 

A następnie to co zostało zniszczone będzie odbudowywane - to jest także ogromna emisja.

No tak, ale europejczyk musi zrezygnować z dwulitrowego samochodu na rzecz elektryka (kosztujacego 50 tys euro za podstawowy model klasy A/B) albo spalinowca 0,9 litra objętości skokowej, po to żeby ratować klimat. Mimo że emisje z transportu indywidualnego w EU to jakiś promil emisji światowych. O emisjach związanych z wojną, czy nawet transportem czołgów broni sprzętu nie wspominając.

A jak europejczyk nie będzie chciał zrezygnować, to mu się zrobi paliwo po 4 euro za litr, zwali winę na Putina i chcąc nie chcąc przesiądzie się na rower, czy transport publiczny (szczęśliwi ci którzy mają sensowny transport publiczny w okolicy swego domu).

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem materiały budowlane dalej w górę.

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8455142,materialy-budowlane-wzrost-cen-inflacja.html

Wczoraj mi kolega pokazał nowy cennik farb, np. Scala Ceramic z 450 na 750zł za wiadro 10l...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, skwaro napisał:

A tymczasem materiały budowlane dalej w górę.

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8455142,materialy-budowlane-wzrost-cen-inflacja.html

Wczoraj mi kolega pokazał nowy cennik farb, np. Scala Ceramic z 450 na 750zł za wiadro 10l...

A ja właśnie wybieram się po wiaderko farby... :facepalm: . Mogłem kupić zimą :facepalm: .

 

Już pisałem? Tak, pisałem że zatankowałem Szarego Mnicha do pełna i na paragonie blisko było do 500 złotych. Zarżną nas tymi cenami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Szürkebarát napisał:

Zarżną nas tymi cenami.

Obawiam się, że zaliczymy grubą stagflację. 

Konsumpcja siądzie przy takim wzroście cen dość radyklanie. Inflacja "wyleszczy" ludzi z pieniędzy. Banki zarobią dużo, zapłacą duży podatek (będzie na dalsze rozdawnictwo). Przy inflacji, która nie wyhamuje od ręki - siądą inwestycje (które i tak są na niskim poziomie), PKB zacznie znacząco spadać, obsługa długu będzie rosła, będzie dalej pompowany pieniądz, żeby gasić pożar (benzyną), pieniądz stanie się bardziej niż gorący i wypychany byle szybciej zanim spadnie na wartości... 

Skądś to chyba znamy? No ale "nie straszcie PiSem"... 

Kacykowie partyjni, z zarobionymi milionami, nawet jak stracą 20-30% to nadal będą krezusami. Reszta to będą pawiany... zwłaszcza na zadku. 

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, pumex1 napisał:

Obawiam się, że zaliczymy grubą stagflację. 

Konsumpcja siądzie przy takim wzroście cen dość radyklanie. Inflacja "wyleszczy" ludzi z pieniędzy. Banki zarobią dużo, zapłacą duży podatek (będzie na dalsze rozdawnictwo). Przy inflacji, która nie wyhamuje od ręki - siądą inwestycje (które i tak są na niskim poziomie), PKB zacznie znacząco spadać, obsługa długu będzie rosła, będzie dalej pompowany pieniądz, żeby gasić pożar (benzyną), pieniądz stanie się bardziej niż gorący i wypychany byle szybciej zanim spadnie na wartości... 

Skądś to chyba znamy? No ale "nie straszcie PiSem"... 

Kacykowie partyjni, z zarobionymi milionami, nawet jak stracą 20-30% to nadal będą krezusami. Reszta to będą pawiany... zwłaszcza na zadku. 

Nie wiedziałem, że moje "zarżną nas tymi cenami" da się rozwinąć do tylu zdań :biglol: i to nie tajemnica, że zanim gruby schudnie to chudy umrze.

 

Tylko dlaczego ja to mam jeszcze raz przeżywać?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, subleo napisał:

Dziś wchodzę na portal finansowy Stooq.pl i nie wierzę własnym oczom. Naprawdę to już przekroczyło wszelkie granice, wysyłanie kobiet i dzieci na wojnę :( :wacko:

 

Dziwi cię to? Przecież u nas panuje nieodmiennie kult nieudanych powstań i przegranych bohaterów, byle z pieśnią na ustach i z honorem, a że cywile przy okazji poginą, to takie zło konieczne i o tym najlepiej nie wspominać. Teraz dzięki wojnie wszystkie głupoty, przekręty i drożyznę będzie można wytłumaczyć, więc będzie pełno prowokacyjnych tekstów i zagrzewanie narodu do boju     

  • Super! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inflacja wywoła też spory ruch na rynku pracy - no i zamieszanie - dlatego, że starzy pracownicy będą opłacani gorzej niż "podkupieni" za wyższą cenę z innej firmy - co może skutkować znaczącym przetasowaniem. Z jednej strony to bardzo zrozumiałe, ale z drugiej może być tak, że spadnie jakość usług - bo zanim nowa osoba się w pełni wdroży i przejmie wiedzę (o ile będzie miała od kogo) to może potrwać. 

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28579641,inflacja-zaglada-pracodawcom-w-oczy-40-proc-firm-planuje-podwyzki.html#s=BoxOpImg5

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pumex1 napisał:

Inflacja wywoła też spory ruch na rynku pracy - no i zamieszanie - dlatego, że starzy pracownicy będą opłacani gorzej niż "podkupieni" za wyższą cenę z innej firmy - co może skutkować znaczącym przetasowaniem. Z jednej strony to bardzo zrozumiałe, ale z drugiej może być tak, że spadnie jakość usług - bo zanim nowa osoba się w pełni wdroży i przejmie wiedzę (o ile będzie miała od kogo) to może potrwać. 

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28579641,inflacja-zaglada-pracodawcom-w-oczy-40-proc-firm-planuje-podwyzki.html#s=BoxOpImg5

Tak, to też bardzo ciekawa i wartościowa obserwacja.

 

A myślicie że jak zachowa się rynek nieruchomości oraz rynek samochodów osobowych? Rynek samochodowy wróci wreszcie do normalności (tzn spadek cen sam. używanych rok/do roku, przewaga podaży nad popytem itp) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, GREGG napisał:

 

Dziwi cię to? Przecież u nas panuje nieodmiennie kult nieudanych powstań i przegranych bohaterów, byle z pieśnią na ustach i z honorem, a że cywile przy okazji poginą, to takie zło konieczne i o tym najlepiej nie wspominać. Teraz dzięki wojnie wszystkie głupoty, przekręty i drożyznę będzie można wytłumaczyć, więc będzie pełno prowokacyjnych tekstów i zagrzewanie narodu do boju     

 

Prowokacje prowokacjami, ale gdyby rzeczywiście, teraz czy później ktoś nas zaatakował, ciekaw jestem kto byłby gotowy "stanąć z bronią w ręku, żeby bronić swojej ojczyzny" ??

Po powyższych wpisach sądzę, że chyba niewielu ...   

 

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Blixten napisał:

 

Prowokacje prowokacjami, ale gdyby rzeczywiście, teraz czy później ktoś nas zaatakował, ciekaw jestem kto byłby gotowy "stanąć z bronią w ręku, żeby bronić swojej ojczyzny" ??

Po powyższych wpisach sądzę, że chyba niewielu ...   

 

Bez dobrego przywództwa to i mrówki się rozejdą we wszystkie strony świata.

  • Zdrówko! 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...