Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, skwaro napisał:

Jakim cudem masz 0,2PLN za kWh w domu? Gdzie takie ceny są? :)

Ja mam w taryfie W-1.1 PGNiG 0,10895 netto czyli z VAT 23% i opłatą dystrybucyjną zmienną 0,1861605 za kWh. Policzone bez akcyzy ale bez cząstkowego udziału opłat stałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gazik napisał:

Moje taryfy to BW-3.6 0.8 PLN oraz W-3.6. - 0.2 PLN
Taryfy ustalane wiele lat temu.
Jest coś korzystniejszego?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jakimś cudem mi wyszło że piszesz o prądzie nie gazie, przepraszam i idę po kawę :)

Edytowane przez skwaro
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szürkebarát napisał:

Ale VAT ktoś zapłaci przecież. Ten ostatni.

 

Ostatni, czyli konsument, płaci VAT od końcowej ceny netto. Na etapach pośrednich VAT jest zasadniczo neutralny, tak działa ten podatek. Także zmiana stawki na etapie gazownia - przedsiębiorstwo niewiele zmienia, bo większość firm VAT odlicza i nalicza, wyjątek to specyficzne branże jak np. medyczna gdzie usługi są zwolnione z VAT 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gazik napisał:

Dla porównania mój domowy rachunek z przejrzystymi 3 stawkamiemoji35.pngc2d1e4e19be4e2d70bba737a6b264bc9.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Schludnie…. mam rachunek zaczynający się w listopadzie i kończący się w lutym…. każda opcja z listy za inny okres, rozliczenie za 2 miesiące tj. grudzień i styczeń. 
 

Dramat. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gazik napisał:

Jak można ten sam produkt sprzedawać w tak diametralnie różnych cenach netto w zależności czy odbiorca jest przedsiębiorcą czy osoba prywatną? Moje ceny po podwyżkach rachunki z 2022: dom - 0.2 PLN za kWh, firma - 0.8PLN za kWh. Jaka jest cena rynkowa gazu? Po ile go kupują?To znaczy ze mają 400 % narzutu na firmie czy dotują mieszkańców prywatnych?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Ceny dla firm są rynkowe, dla odbiorców prywatnych są taryfy regulowane jeszcze do 2024 roku, później zostaną uwolnione i pewnie się to wszystko wyrówna.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gazik napisał:

Pomnóż swój obecny rachunek domowy x 4 - jaka cześć społeczeństwa to udźwignie?

 

Nie wiemy jakie będą ceny gazu za lata. Wielu ekonomistów wskazuje, że zbliżamy się do recesji. A to oznacza spadek ceny surowców. Obecnie to trochę przypomina bańkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci nie wyjdzie na ulicę, bo ludzie już są gotowani od dłuższego czasu. Węgiel kosztował do niedawna 600, potem 700 zł. Dzisiaj chyba 1600 zł i ludzie posmutnieli i nic więcej. Rata kredytu niektórym wzrosła (i jeszcze wzrośnie) o kilkaset złotych i co. I nic, posmutnieli i trzeba rano iść do roboty.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inflacja nie wyhamuje, nie ma szans. Drożeją surowce, tylko w piątek ropa podrożała o 6,5% co oznacza podwyżkę na stacjach za ok tydzień-dwa aż o 40 groszy. Drożeją też surowce jak prąd, gaz, węgiel. Ten ostatni na giełdach światowych wręcz trzykrotnie. W Chinach rząd ogranicza przedsiębiorstwom zużycie prądu poprzez podwójne kontrole, co ogranicza produkcję i wpływa na dalszy wzrost cen. Zatem o spadającej inflacji w 2022 roku możemy zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, maciek323 napisał:

Inflacja nie wyhamuje, nie ma szans. Drożeją surowce, tylko w piątek ropa podrożała o 6,5% co oznacza podwyżkę na stacjach za ok tydzień-dwa aż o 40 groszy. Drożeją też surowce jak prąd, gaz, węgiel. Ten ostatni na giełdach światowych wręcz trzykrotnie. W Chinach rząd ogranicza przedsiębiorstwom zużycie prądu poprzez podwójne kontrole, co ogranicza produkcję i wpływa na dalszy wzrost cen. Zatem o spadającej inflacji w 2022 roku możemy zapomnieć.

 

Co za ulga, że chociaż nieruchomości będą tańsze ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cud się stał pewnego razu! "polski ład", w grudniu jeszcze nie był obowiązującym prawem, zabrał mi w styczniu z grudniowego wynagrodzenia 10% i... nie zabrał 10% ze styczniowego wynagrodzenia w lutym, choć jest już obowiązującym prawem. Co by tu jeszcze spieprzyć...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Blixten napisał:

Na Twoim miejscu ja bym ich wyprzedził i zapłacił - zanim oni Cię wyprzedzą dorzucając odsetki, bo prawa nie znasz :biglol:

 

 

 

 

 

Niestety mam uczucie, że jakbym się nie obrócił to d. będę miał z tylu i jak będą mi chcieli przyłożyć to przyłożą. Na prawdę jestem zdegustowany bałaganem prawnym, który rozprzestrzenił się od góry do dołu w hierarchii aktów prawnych. I na boki też. I w czwartym wymiarze też bo co raz częściej pojawiają się akty prawne działające wstecz.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Szürkebarát napisał:

Niestety mam uczucie, że jakbym się nie obrócił to d. będę miał z tylu i jak będą mi chcieli przyłożyć to przyłożą. Na prawdę jestem zdegustowany bałaganem prawnym, który rozprzestrzenił się od góry do dołu w hierarchii aktów prawnych. I na boki też. I w czwartym wymiarze też bo co raz częściej pojawiają się akty prawne działające wstecz.

Ja dzisiaj złożyłem PIT-28 przez podatki.gov.pl i .... już czuję, że jest z czego się tłumaczyć, bo wpisałem wyższy przychód i podatek niż sami zarejestrowali.

Coś im tam w systemie wyskoczy i trzeba będzie się pofatygować, ale co tam, są większe problemy ;) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten chaos nie był celowy?

 

Cytat

Szyfrowana podwyżka w Polskim Ładzie. Realna stawka PIT prawie 40 procent

 

„Rzeczpospolita” z pomocą ekspertów podatkowych przeanalizowała ten nowy algorytm. Pokusiliśmy się o sprawdzenie, jakich zabiegów w prawie podatkowym należałoby dokonać według „starego”, ubiegłorocznego modelu, by uzyskać taki sam efekt. Okazuje się, że dzisiejszy poziom obciążeń podatkowych można było osiągnąć – bez dodatkowych komplikacji – po prostu nieznacznym podniesieniem kwoty wolnej oraz wprowadzeniem niemal 40-proc. stawki dla pracowników zarabiających powyżej 12,8 tys. brutto. Realne obciążenie takich osób wynosi właśnie tyle, choć teoretycznie ich pensje podlegają stawce 32 proc.

Jak zauważa Jarosław Neneman, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego, doszło do realnej podwyżki podatku m.in. dlatego, że rządowy przekaz o podniesieniu kwoty wolnej do 30 tys. zł był kłamstwem. – Już od pierwszego zarobionego złotego płacimy 9-proc. podatek na NFZ – przypomina Neneman. Jego zdaniem krańcowe obciążenie najwyższych pensji może nawet przekroczyć 40 proc.

 

Tę ukrytą podwyżkę PIT rozszyfrował także rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek. W wysłanym w czwartek piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego domaga się wyjaśnień i zwraca uwagę szczególnie na aspekt składki zdrowotnej. „Czy funkcjonujący od 1 stycznia 2022 r. mechanizm naliczania składki zdrowotnej jest rozwiązaniem celowym, czy też wynika z przeoczenia tej kwestii w toku prac nad reformą? – pyta RPO.

 

https://www.rp.pl/podatki/art35709881-szyfrowana-podwyzka-w-polskim-ladzie-realna-stawka-pit-prawie-40-procent

Edytowane przez subleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...