Skocz do zawartości

Jedziemy w podroz


Than_Junior

Rekomendowane odpowiedzi

W międzyczasie dowiedziałem się, że polskie stacje Dekry załatwiają plakietki ale kosztuje to 120zł.

przesada 5 euro w Niemczech

To co to za normy tam są, że auto z 99roku nie wjedzie do miasta... :shock:

właśnie, z tego co pamiętam zakaz miały mieć samochody do 96 a później już bez problemu.

Eh aż zazdroszczę. Oficjalna petycja - spal lolka za forumowiczów :lol:

albo lepiej coś przywieź :twisted:

i za forumowiczów przeleć tam jeszczę jakąś panne :mrgreen: to ich ostatnie podrygi na tej ulicy :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 124
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ogólnie jest spore prawdopodobieństwo, że mój Focus nie spełni norm

 

I to jest chore...

 

Spełni, fizycznie to pan spogląda w listę szuka twojego auta, co podają dane homologacyjne i taką plakietkę ci sprzedaje. W razie gdyby cię nie znalazł, co w wypadku Focusa nie powinno być problemem :wink:, to jest przeprowadzany regularny test spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni byl ktos ostatnio w Chorwacji samochodem ? chciałbym sie dowiedziec jak z autostradami tj wiem ze budowali autostradę i szukam info czy juz jest gotowa ? dzieki za info

Ale o jaką konkretną Ci chodzi. Ja ostatnio w Chorwacji byłem chyba 3 lata temu, ostatnio sobie odpuściłem i przez te 3 lata jak jeździłem to z autostradami nie było problemu. Jedynie co to w szczycie sezonu trzeba się uzbroić w długie stanie w korkach, więc raczę nie jeździć na resztkach paliwa, mówiąc sobie, że skoro następna stacja jest za 100km, a ja mam jeszcze na jakieś 150 to jadę dopiero na nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesada 5 euro w Niemczech

Dlatego jak po drodze będzie nam się chciało to spróbujemy ją kupić :)

 

właśnie, z tego co pamiętam zakaz miały mieć samochody do 96 a później już bez problemu.

No właśnie dokładnie nie wiem jakie są wytyczne, słyszałem różne opinie. Rodzina mojej kobiety musi pozbyć się Corolli właśnie ze względu na strefę, ale kobitka nie wie jaki rocznik ale, że ma już swoje lata.

 

spal lolka za forumowiczów :lol:

Nie mogę, płuca mi nie pozwalają, ale kumple pewnie conieco puszczą w atmosferę ;)

 

i za forumowiczów przeleć tam jeszczę jakąś panne :mrgreen:

:lol: Panowie, z kobietą tam jadę :mrgreen:

pełni, fizycznie to pan spogląda w listę szuka twojego auta, co podają dane homologacyjne i taką plakietkę ci sprzedaje. W razie gdyby cię nie znalazł, co w wypadku Focusa nie powinno być problemem :wink: , to jest przeprowadzany regularny test spalin.

Generalnie to najczęściej tak to wygląda. Ale wobec obcokrajowców różnie się zachowują. Jak się nie ma aktualnego badania spalin to nie chcą wystawiać na podstawie listy - koniecznie chcą robić testy i wtedy nie dość, że koszty rosną to jeszcze bywają problemy.

 

Jakoś specjalnie nam na tym Berlinie nie zależy więc pewnie te 5euro zostawimy w Amsterdamie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W sierpniu wybieram sie do Czarnogory i wyczytalem, ze tam mozna wg ich przepisow dostac mandat za przyciemniane czy nie przezroczyste szyby. Mam w swoim kombiaku przyciemnione tylne drzwi i szyby boczne. Przednie drzwi jak fabryka wypuscila. Nie wiecie czy ich przepisy zezwalaja na taka konfiguracje, czy musze sciagac folie ze wszystkich szyb, czy moze jest to martwy przepis i nie egzekwowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korton, Myślę, że jak masz samochód zarejestrowany w Polsce, to obowiązują cię polskie przepisy. Wyposażenie samochodu też musi być takie jak w Polsce obowiązuje, a nie takie jak tam, gdzie jedziesz.

Wyposażenie samochodu musi być takie jak wymogi kraju w którym się znajdujesz, niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności.

 

Odnośnie szyb, sądzę że jest to nadinterpretacja, szyby w polu widzenia kierowcy (boczne i czołowa), muszą spełniać określoną przepuszczalność światła i dodatkowo boczne spełniać wymóg wyjść awaryjnych.

Gdzie wyczytałeś o tych szybach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażenie samochodu musi być takie jak wymogi kraju w którym się znajdujesz

Niezupełnie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja_ ... u_drogowym

 

"Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce - kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażenie samochodu musi być takie jak wymogi kraju w którym się znajdujesz

Niezupełnie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja_ ... u_drogowym

 

"Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce - kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa."

Ale masz jakieś praktyczne doświadczenia, oprócz tych zapisów ? Już ktoś w tym wątku sugerował mi abym wydrukował sobie treść jakiejś konwencji :twisted:, miałem kilka pogawędek :twisted: z policjantami w różnych krajach. We Włoszech, bo nie miałem drugiej pary okularów leczniczych ze sobą, w Austrii bo nie miałem kamizelki odblaskowej (to było przed kilkoma laty, wtedy ten gadżet kojarzył się w Polsce tylko z robotami drogowymi) i wierz mi nie byli skorzy w żadnym wypadku do dyskusji. Można zawsze nie przyjąć mandatu :wink: , lub się odwoływać :wink:.

 

Reasumując, planujesz wyjazd np. do Chorwacji, to sie przygotuj do niego, np. google twoim przyjacielem: co kraj to obyczaj ... , lub PZM Travel , lub samochodem po europie , resztę sam sobie wygooglasz.

 

Wyposażenie pojazdu > Apteczka

Przypominamy, że zgodnie z polskimi przepisami drogowymi posiadanie apteczki pierwszej pomocy w samochodzie osobowym jest tylko zalecane

W innych krajach Europy apteczka, obok pasów bezpieczeństwa i trójkąta ostrzegawczego, stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego i ten wymóg jest rygorystycznie przestrzegany np. w Austrii, Chorwacji, Czechach, Niemczech, na Słowacji i Węgrzech.

 

No chyba, że planujesz przyśpieszony kurs z trudnych negocjacji międzynarodowych, to "go Forest go".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Super stronka. Za miesiac jade do Makaroniarzy (Czechy->Austria), watek ok o stylu jazdy, ale co prawo do prawo, lepiej byc przygotowanym niz sie wyklocac. W zeszlym roku musialem dac w lape 40euro rumunowi, ktory stwierdzil, ze to nic, ze Rumunia jest w UE, zielona karta musi byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rumunia 2007

W sumie mialem okazje tylko przejezdzac, ale za to zupelnie na wylot (jechalem do Bulgarii). Wiec tak, jak jechalem DO Bulgarii, drogi calkiem niezle i szerokie. Rumuni jezdza normalnie, aczkolwiek zawsze sie znajdzie jakis z Ulanska fantazja. Generalnie przejezdzajac przez Rumunie z predkosciami prawidlowymi, nie mielismy ani razu kontroli policyjnej. W Cluj-Napoca troche pobladzilismy, bo miasto w remoncie, a oznakowanie kiepskie, ale jak juz sie przebilismy to az do Ruse nie bylo problemow. Trzeba bardzo uwazac przed Bukaresztem, zeby sie nie wbic do centrum, tylko jechac obwodnica. Mniej wiecej w polowie obwodnicy odbicie w prawo na Ruse i dalej juz prosta droga.

 

Lepsza trasa:

Jechalismy od Debrecena na Wegrzech przez Oradea, Cluj-Napoca, Sibiu, Pitesti, Bukareszt az do granicy w Ruse.

 

Gorsza trasa:

Spowrotem od Ruse przez Bukareszt, ale juz dalej na Deva i od Deva odbicie na Oradea - droga dziurawa, kreta i waska czesto przez wiochy albo gorskie serpentyny.

 

Po wiezdzie do Rumunii musisz kupic winiety (takie zolte, okragle), na wiekszosci lepszych stacji mozna placic karta kred.

 

Paliwo tansze niz u nas, ale bez rewelacji. Nie wiem jak w tym roku.

 

W razie pytan wal smialo na PW albo tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wygląda temat płatności karta w restauracjach / sklepach

 

Szczerze mowiac nie wiem, bo przez Rumunie tylko przelecialem, o czym zreszta napisalem wczesniej. Ale - co zauwazylem - Rumunia, wbrew stereotypom, jest bardzo "do przodu" technologicznie i jesli na kazdej stacji byl terminal kart platniczych, to nie sadze, zeby inaczej bylo w sklepach/restauracjach, oczywiscie tych lepszych, nie wiem jak z malymi sklepikami nad morzem lub w mniejszych miejscowosciach.

 

Generalnie wszystkie moje wyobrazenia o Rumunii legly w gruzach, wystarczyl jeden przejazd przez ten kraj. Ich "emigracja zarobkowa" na nasze drogi w postaci prostytutek, tudziez na dworce w postaci zebrakow, wyrobila bardzo niesprawiedliwa opinie na temat tego kraju, zupelnie mijajaca sie z prawda. Sam sie przekonasz :)

 

EDIT> Mialem okazje pokluczyc troche po Cluj-Napoca, niby miasto jak miasto, ale centrum wywarlo bardzo dobre wrazenie. Pomijajac remonty czysto, schludnie, pelno "zachodnich" sklepow, restauracji, sporo reklam operatorow komorkowych i internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazdy wie ze w skandynawii wszyscy jezdza tak jak znaki pokazuja, niby nie ma policji, ale jak ktos przegnie to ludziska dzwonia i policja momentalnie jest

 

ale uwaga, Litwa, Łotwa i Estonia rządzi się tymi samymi prawami :!: a za przekroczenie predkosci grożą zdecydowanie wyższe mandaty, a nawet areszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak z malymi sklepikami nad morzem lub w mniejszych miejscowosciach.

 

Co prawda nie osobiście, ale znajomi opowiadali, że w małych miasteczkach i po wsiach (w głębi, nie nad morzem) spotkali się z sytuacją, gdzie w sklepach brakowało reszty, i dostawali resztę w "towarze" :) którym płacili w innym sklepie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Leszek, Francja: ok.1.40-1.45 EUR, Hiszpania: ok. 1.05-1.10 EUR.

dzięki za info, kurczę przy tym kursie juro to nawet taniej wychodzi niż u nas

Leszek ale SPRT jest na benzynę. Teraz już wiem czemu miałeś silnik wymieniany :twisted:

jakbym jechał SPRT-ekiem do Hiszpani to za te pieniądze, które musiałbym wydać na paliwo to bym sobie na jakieś bahama znowu wyskoczył. A ty poza tym nie wiesz, żę ja vervo tankuje do mojego woza :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...