Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

Robię wszystko na raz. Żona nie tylko przegląda strony H&M, home&you czy inne takie, ale też (albo przede wszystkim) projektuje wnętrza i robi rendery :) Co tylko da się upgrade'ować to upgrade'uję ;)

4 minuty temu, dako napisał:

Pamiętaj przy zakupach o zasadzie wąskiego gardła.

Wiem, nie chcę niepotrzebnie wydawać kasy, ale jeśli między jednym sprzętem a drugim jest różnica 100 zł, to wolę mieć ten lepszy z nadzieją, że lepiej i dłużej posłuży. Stąd pomysł o dysku z topu (wiadomo, nikt nie chce utraty danych) oraz o RAMie z nieco wyższym MHz. Cztery razy większa pojemność na pewno zostanie wykorzystana, częstotliwość prawdopodobnie też, a i CL jest minimalnie niższe.

Najlepsze jest to, że ten zestaw (dysk 500GB plus 2x16GB RAMu) to raptem nieco ponad 1000 zł. Byłem przygotowany na więcej ;)

 

A tak w ogóle, to w przyszłym tygodniu będę się strasznie nudzić (planowany urlop nad morzem, ale hotel zamknięty). Złożyć komuś kompa? Jakieś 5 lat już tego nie robiłem, a bardzo to lubię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do renderu nigdy GB za mało ;) 32GB te co podałeś są ok.

Tutaj dwa dyski są potrzebne. Co najmniej.

Jeden na system (dowolny SSD 128/256), drugi na temp, cache, ewentualnie preview, trzeci - najlepszy i najszybszy na tzw. surówkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rosaskc napisał:

No siemka, z racji obecnej sytuacji również robię to, na co wcześniej czasu nie było ;) Czyli upgrade kompa żony. Pacjent - Lenovo T460P. Chcę dodać RAMu i dysk SSD.

RAM: Obecnie DDR4 8 GB na jednej kości SO-DIMM 2133 MHz CL15. Wedle producenta można wcisnąć 32 GB. Teraz pytanie - czy powinienem szukać kości z tą samą częstotliwością czy mogę więcej? Jeśli tak, to do ilu MHz mogę dobić? Ktoś wie, jak to sprawdzić? Nie znalazłem nic ani w CPU-Z ani spec producenta. Poza tym mam dwa sloty, ale patrząc po "przedziałku" pinów zastanawiam się - druga kość idzie "do góry nogami" w porównaniu do pierwszej?

SSD: T460P oferowano nie tylko z HDD, ale też SSD up to 512 GB i taki dysk by mi wystarczył. Co polecacie? Do tej pory WD mnie nie zawodzi, ale może coś innego jest lepsze?

tutaj masz PNy pamięci

Kingston 16GB

KCP424SD8/16

Kingston 8GB

KCP424SS8/8

 

Crucial 16GB

CT16G4SFD824A 

Crucial 16GB

CT16G4SFD8266 

 

Crucial 8GB

CT8G4SFS824A

 

Co do dysku to większość SSD ma juz prędkości na poziomie 530-540 wiec kwestia ceny :)

Polecam Adaty, lub Silicon Power - sprzedałem tego setki i żaden nie wrócił na gwarancje

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dako napisał:

Do renderu nigdy GB za mało ;) 32GB te co podałeś są ok.

Tutaj dwa dyski są potrzebne. Co najmniej.

Jeden na system (dowolny SSD 128/256), drugi na temp, cache, ewentualnie preview, trzeci - najlepszy i najszybszy na tzw. surówkę.

 

 

Pytanie jakiej wielkości rendery, bo jak nie są za duże to i 16GB da radę, a jeden dysk się nie spoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rosaskc SSD super sprawa i z Samsungiem raczej źle nie trafisz.

Natomiast co Twoja żona robi że potrzebuje więcej niż 8GB RAM? Prędkość którą ma też do normalnych zastosowań wystarczy. Dołożenie drugiej kości byłoby o tyle korzystne że pamięć zaczęłaby pracować w trybie dwukanałowym, ale przy normalnych zastosowaniach jest szansa to odczuć tylko jeśli układ graficzny nie ma swojej własnej pamięci...

 

Aaa sory dopiero doczytałem że robi rendery. No to ok 16GB uzasadnione i generalnie do renderowania nic nie jest za szybkie :)

Edytowane przez rutra80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, rutra80 napisał:

Aaa sory dopiero doczytałem że robi rendery. No to ok 16GB uzasadnione i generalnie do renderowania nic nie jest za szybkie :)

Wiesz, patrząc na zużycie zasobów, to najlepiej byłoby postawić stacjonarkę, bo w przypadku tego lapka, to i7-6820HQ, który jest na pokładzie, wszystkie 8 wątków ma zaje... chane podczas generowania renderu. W tym przypadku to procek jest tym wąskim gardłem. Oczywiście, podczas projektowania dużo modeli wrzuca i to wszystko zajeżdża pamięć i nie należy zapominać o tym, że I/O na dysk też mają znaczenie, a przy okazji SSD usprawni codzienne użytkowanie.

Miałem w zamyśle postawienie drugiego kompa tylko do renderów. Na lapku projektowanie -> zapis na dysk -> synchronizacja własnym bądź kupionym utyliszczem do stacjonarki -> render na stacjonarce. Mogłaby w ten sposób wydajniej projektować. Z drugiej strony, jak leci render, to sobie robi przerwę, bo tak to by tylko pracowała non-stop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rosaskc napisał:

Niestety, CPU only.

To trzeba skalkulować ile pieniędzy zarobi więcej jak render wykona się szybciej na tej podstawie określić budżet pod maszynę :) Zresztą renderfarmy to nic nowego a i można sobie taką „w chmurze” wynająć i obejdzie się bez zakupu komputera - wszystko kwestia policzenia zysków i strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, rosaskc napisał:

Pytanie o reinstalację Windy, którą kupiliśmy z lapkiem. Jak ją wrzucić na nowy dysk? 

https://www.howtogeek.com/97242/how-to-migrate-windows-7-to-a-solid-state-drive/

 

Sam dorzucę pytanie od siebie, ostatnio SSD "padł" w trakcie pracy, po reboocie BIOS nie widzi dysku (linux też go nie widzi) i znalazłem coś takiego jak power cycle fix, ale  czy ktoś robił power cycle fix dla ssd w laptopie? Generalnie nie za bardzo mam pomysł jak zostawić zasilanie jak to w jednej wtyczce jest. Dysk jest na gwarancji, ale nie chce mi się bawić w odsyłki itp. więc wolałbym najpierw spróbować z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, aflinta napisał:

Córa potrzebowała kamerkę do lekcji, więc zamiast kupować nową, odzyskałem starą z ekranu laptopa (z którego zrobiłem drugi monitor) i zamontowałem przy użyciu niezastąpionych klocków LEGO :) Metody chałupnicze i prowizorka górą ;)

IMG_20200331_130700.jpgIMG_20200402_092654.jpg

 

 

Post apo look :) świetny na obecne czasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o chłodzeniu, 14" laptop raczej nie ma go zbyt wydajnego i po 30 sekundach renderowania z tego i7 robi ci się nagle tani dwurdzeniowy i5 pod względem wydajności. Skoro już i tak go rozbierasz a laptop swoje lata ma, to nie zaszkodzi wydać kilka zł na dobrą pastę termoprzewodzącą i wymienić.

Edytowane przez radnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest? Bateria? Dysk? Czy te dynksy sluza do wyjmowania?
Czy to mozliwe aby "samo" sie zrobilo? 
Pacjent to kilkuletni mac 
IMG-20200405-WA0016.thumb.jpg.61eb28e01f49d22bad96dab4afc253be.jpg

To bateria która nieźle spuchła, szukaj drugiej na allegro albo zamiennika


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, _akir_ napisał:


To bateria która nieźle spuchła, szukaj drugiej na allegro albo zamiennika


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tzn nie probowac wciskac? 

Jesli spuchla to juz raczej tylko utylizacja. Komp nie byl ponoc od b.dana uruchamiany. Tak sama z siebie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...