Skocz do zawartości

„Polski Ład” - doradztwo finansowe i księgowe.


Michał W.

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam wątek o „Polskim Ładzie” w którym mam nadzieje uzyskać pomoc (być może więcej osób na forum ma podobne jak ja dylematy) od forumowiczów zorientowanych w nowych przepisach prawnych. 

 

W skrócie opisze mój problem:

27 grudnia 2021 roku moja żona wykupiła z leasingu Forestera, który oficjalnie był autem firmowym jej praktyki lekarskiej. Z powodu nieciekawej sytuacji na rynku motoryzacyjnym oraz dużej satysfakcji z użytkowania Subaru ;) postanowiliśmy go zostawić w rodzinie na jeszcze wiele lat i zamierzaliśmy dołączyć go do majątku firmowego by nadal pełnił swoją funkcję bez zmian w stosunku do lat poprzednich.

Oprócz zmian w przepisach, których wraz z żoną niespecjalnie ogarniamy straciliśmy naszego wieloletniego księgowego z tego samego powodu (tj. Polskiego Ładu - stwierdził, że ma teraz dużo więcej obowiązków i musi zrezygnować z części klijentów :facepalm:).

Pozostaliśmy więc z dnia na dzień bez ksiegowosci a na pożegnanie doradził nam, żebyśmy zastanowili się nad wprowadzaniem samochodu do firmy ponieważ:

 

Wykup do majątku prywatnego do końca roku 2021 powodował to że można auto sprzedać bez podatku po pół roku. Natomiast jeśli auto pozostanie na stanie firmy to przychód ze sprzedaży będzie przychodem firmy, a ewentualne późniejsze wycofanie dopiero po 6 latach od wycofania da efekt "bez podatku".

 

Nie do końca teraz wiemy co powinnismy zrobić by nie wpakować się w jakieś niepotrzebne koszty bo tak jak napisałem planujemy trzymać Forka przez te sześć lat ale niekoniecznie na tak długo jako auto firmowe. Zanim dowiedzieliśmy się o tej zmianie planowaliśmy korzystać z niego jako auta firmowego przez jeszcze dwa lub trzy lata by następnie pobrać w LEASING coś nowego.

 

Jeśli jesteście zorientowani w nowych przepisach i możecie mi coś doradzić (najlepiej jezykiem „tak na chłopski rozum” :upside-down-face_1f643-small:) to będę bardzo wdzięczny. :)

Edytowane przez Michał W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie też tak słyszałem i taki mam plan.
Tylko jeśli dobrze rozumiem to można to zrobić w przypadku jednoosobowej działalności.

W tym miesiącu akurat wykupuje auto i zaraz się spytam księgowej jak to ogarnąć.

Jak się coś dowiem to dam znać

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, coocer napisał:

Dokładnie też tak słyszałem i taki mam plan.
Tylko jeśli dobrze rozumiem to można to zrobić w przypadku jednoosobowej działalności.

W tym miesiącu akurat wykupuje auto i zaraz się spytam księgowej jak to ogarnąć.

Jak się coś dowiem to dam znać

Żona ma jednoosobową działalność, więc tu nie ma problemu ale zdanie:

"Wykup do majątku prywatnego do końca roku 2021"

sugeruje, że od stycznia 2022 warunki mogą być inne ale mimo to jestem ciekaw czego uda CI się dowiedzieć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie ryzykowałem, wykupiłem auto skracając harmonogram leasingu

nie wrzuciłem go w działalność

nie wiadomo co tym oszołom może jeszcze przyjść do łepetyny więc wolałem nie ryzykować

jeśli temat darowizny na bliskiego członka nie przejdzie to przy wyciąganiu auta z leasingu do prywatnego użytku przed 6 laty trzeba będzie oddać pełny vat (nie ważne jak było auto rozliczane czy pełna kilometrówka czy mieszane przeznaczenie) oraz podatek od wartości rynkowej auta oraz co ciekawe składkę zdrowotną

 

więc ktoś oszacuje że auto jest warte 123kpln to trzeba będzie oddać do urzędu:

23kpln (VAT)

19kpln (podatek)

4,9kpln lub 9kpln (składka zdrowotna czyli po nowoładowemu 4,9% lub 9%)

 

i z rynkowych 123kpln zostanie nam 70-75kpln

Edytowane przez kubanow
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja akurat nie mogłem skrócić, bo leasing miałem na 24 miesiące.

Tu nie jest wycofanie a darowizna.

Napisałem do kięgożniczki i zobaczymy co odpisze.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-darowizna-srodka-trwalego-skutki-podatkowe

jak czytam to jest VAT :/.

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, coocer napisał:

No ja akurat nie mogłem skrócić, bo leasing miałem na 24 miesiące.

Tu nie jest wycofanie a darowizna.

Napisałem do kięgożniczki i zobaczymy co odpisze.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-darowizna-srodka-trwalego-skutki-podatkowe

jak czytam to jest VAT :/.

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka
 

Od Vatu się nie ucieknie, głównie chodzi o to aby nie "zwiększyć" dochodu bo od niego składka zdrowotna - taki trzeci podatek do tych dwóch co były zawsze :/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem na ryczałcie, więc u mnie akurat VAT jest jednym problemem

Jak zakładam to 1/2 vat od wartości w dniu darowizny

To pewnie sobie poczekam te 6 lat :)

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Michał W. napisał:

a ja liczę na konkretne informacje

 

Znajdź lepiej kompetentego doradcę czy księgowego, który zna się na rzeczy i zna twoją konkretną sytuację. Jak chcesz prowadzić działania w oparciu o porady "doradców" z internetu, nie wróżę sukcesu ;)    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe jak rynek leasingu zareaguje.na te zmiany

 

Czy najem zdominuje tradycyjny leasing operacyjny. Upraszcza on jednak mocno rozliczenia z US i zdejmuje kłopotliwe obciążenia końcowe. Ma niższe raty miesięczne a to w dzisiejszych czasach może okazać się łatwiejsze do przełknięcia niż plan leasingu tradycyjnego gdzie planuje się dokładnie przebieg umowy rozciągnięty na kilka lat i obarczony jest sporym kosztem wyjścia.

 

Te darowizny to naprawdę śmiech. Pewnie uszczelnią za chwilę.

Edytowane przez dirkdiggler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja wykupując w styczniu 2021 Forka wrzuciłem go w majątek firmy (skracałem wykup i kwota była wysoka że warto było to zrobić - dopiero potem wypalił pomysł z Polskim Wałem), w tej chwili moja księgowa powiedziała mi że jeśli chcę sprzedać auto i zrobić to jak najmniejszym kosztem dla mnie to należy wycofać auto z majątku firmy (mam JDG) pisząc odpowiednie oświadczenie i podając wartość auta i od tej wartości one obliczą VAT który mam zapłacić - auto wtedy darowizna na żonę i po 6 miesiącach mogę spokojnie spylić auto.

Jest to dużo lepsze niż chciałbym sprzedać auto bezpośrednio z firmy (19% dochodowego, 23%VAT i 9% składki zdrowotnej)

  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _akir_ napisał:

ale nie uciekniesz od 9% składki zdrowotnej :biglol::facepalm:

ależ uciekniesz - na tym polega ryczałt. Od czego miałbyś płacić 9%? Przy ryczałcie masz też zrycałtowaną składkę. nie pamiętam teraz dokłądnie ale chyba 500pln do przychody 180k w roku i 900 powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, STIFF napisał:

ależ uciekniesz - na tym polega ryczałt. Od czego miałbyś płacić 9%? Przy ryczałcie masz też zrycałtowaną składkę. nie pamiętam teraz dokłądnie ale chyba 500pln do przychody 180k w roku i 900 powyżej.

na ryczałcie płacisz 9% od przychodu i tym sposobem sprzedając auto za powiedzmy 90k na początku roku robisz sobie kuku i wpadasz w wyższy próg składkowy w kolejnych miesiącach

te nowe przepisy sa pojechane do granic możliwości, znajomy ma nieruchomość o wartości remanentowej 900k, ma kupca za milion (wg US ma zapłacić 9% od bańki a nie od różnicy remanentowej :facepalm:)

 

co najważniejsze nie każdemu się opłaca przechodzenie na ryczałt - szczególnie jak ma się większe koszty

Edytowane przez _akir_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, _akir_ napisał:

na ryczałcie płacisz 9% od przychodu i tym sposobem sprzedając auto za powiedzmy 90k na początku roku robisz sobie kuku i wpadasz w wyższy próg składkowy w kolejnych miesiącach

te nowe przepisy sa pojechane do granic możliwości, znajomy ma nieruchomość o wartości remanentowej 900k, ma kupca za milion (wg US ma zapłacić 9% od bańki a nie od różnicy remanentowej :facepalm:)

 

co najważniejsze nie każdemu się opłaca przechodzenie na ryczałt - szczególnie jak ma się większe koszty

a na to akurat z tego co pamiętam wyszła poprawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, _akir_ napisał:

na ryczałcie płacisz 9% od przychodu i tym sposobem sprzedając auto za powiedzmy 90k na początku roku robisz sobie kuku i wpadasz w wyższy próg składkowy w kolejnych miesiącach

taką informację miałem od księgowej w grudniu - moze coś się zmieniło skoro ciągle cos łatają - tego nie wiem

obraz.png.d0b02b49e9999f9b4db9452a8d87f8d3.png

 

Ja ryczałt olałem bo prowadzę spółke partnerską oraz własną JDG. Ze spółki nie mogę się rozliczać ryczałtem - mógłbym zrobić system mieszany ryczałt z JDG i liniowy ze spółki ale już nie chce mi się tego mieszać tym bardziej, że w JDG mam sporo kosztów i zyski wychodziły niewielkie.

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, _akir_ napisał:

na ryczałcie płacisz 9% od przychodu

Nie jest to prawdą: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/skladki/wysokosc-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne - punkt 5.

Cytat

5. Informacja w sprawie podstawy wymiaru składki oraz kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r. dla:

osób, które prowadzą pozarolniczą działalność albo korzystają z ulgi na start i osiągają przychody z działalności gospodarczej oraz stosują opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stanowi kwota:

  1. 3.732,62 zł (60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) [6], jeżeli przychody z działalności gospodarczej  w rozumieniu ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.  o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osiągnięte od początku roku kalendarzowego, nie przekroczyły kwoty  60 000 zł.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 335,94 zł (tj. 9% podstawy wymiaru składki) [7].

  1. 6.221,04 zł (100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) [8], jeżeli przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.  o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osiągnięte od początku roku kalendarzowego, przekroczyły kwotę 60 000 zł i nie przekroczyły kwoty 300 000 zł.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 559,89 zł (tj. 9% podstawy wymiaru składki).

  1. 11.197,87 zł (180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) [9], jeżeli przychody z działalności gospodarczej  w rozumieniu ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osiągnięte od początku roku kalendarzowego, przekroczyły kwotę  300 000 zł.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 1.007,81 zł (tj. 9% podstawy wymiaru składki).

     

    • Lajk 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    28 minut temu, aflinta napisał:

    jeśli na JDG przycinasz rocznie powiedzmy 280k to od tego przychodu płacisz 9% składki zdrowotnej - wiec co nie jest prawdą ?

    mój błąd bo nie doprecyzowałem tylko że jest maksymalna miesięczna zryczałtowana stawka takiej składki w danych widełkach a Ty od razu zarzucasz nie prawdę :P 

     

     

    wiec jeśli rocznie osiąga się 280k przychodu a sprzeda auto np w listopadzie i przekroczy ta granice to w styczniu 2023 będzie trzeba dopłacić różnice składek od stycznia do października 2022 więc sprzedaż auta z firmy wyjdzie bokiem

     

    ryczałt opłaca się tym co zarabiają dużo i maja mało kosztów

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    46 minut temu, _akir_ napisał:

    jeśli na JDG przycinasz rocznie powiedzmy 280k to od tego przychodu płacisz 9% składki zdrowotnej - wiec co nie jest prawdą ?

    Napisałeś, że na ryczałcie płacisz 9% od przychodu, a to nie jest prawdą. Na ryczałcie są trzy konkretne zryczałtowane kwoty składki zdrowotnej, przychód określa tylko którą konkretną kwotę się stosuje.

    Najciekawsze jest, że w pytaniach i odpowiedziach ZUS informuje, że wyższą składkę zdrowotną po przekroczeniu progu płaci się tylko od momentu przekroczenia kwoty i nie ma nic o wyrównaniu za resztę roku, czyli jest to nieco w sprzeczności z dotychczasową interpretacją. Ogólnie dramat z tym polskim bałaganem.

     

    46 minut temu, _akir_ napisał:

    ryczałt opłaca się tym co zarabiają dużo i maja mało kosztów

    Co się komu opłaca warto przeliczyć na kalkulatorze (np. infakt), czasem intuicja potrafi zawieść :)

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

    Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

    Zarejestruj nowe konto

    Załóż nowe konto. To bardzo proste!

    Zarejestruj się

    Zaloguj się

    Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

    Zaloguj się
    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...