Skocz do zawartości

Opony zimowe do XV


Rok z Bagien

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, CUV napisał:

w weekend testy pod roboczym tytułem: „domek w Karkonoszach” , kto zna monolog, ten wie o czym piszę :)

Miałem do czynienia z tą oponą w ubiegłym roku. Nic specjalnego . Po blizzakach lm32 które w gruncie rzeczy nie były takie złe zakupiłem lm 005 ze względu na ich wyniki w testach. Na mokrym spoko , na śniegu słabe , bardzo duża ścieralność opona po 1 sezonie miała 6 mm ale za to całkiem nieźle się prezentowały. Jak jeszcze możesz oddaj i weź coś innego jeżeli zależy Ci na dobrej trakcji na  kopnym i ubitym sniegu (w Karkonoszach może się przydać) Bo jeżeli do sporadycznej jazdy po śniegu, blocie posniegowym  i głownie w deszczu to opona rewelacyjna

IMG-4890.jpg

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na ostanie częste przebywanie w centralnej Polsce, nastawiam się na deszcz i mokro na asfalcie . Na głęboki śnieg mam x-mode i łańcuchy . Jak nie kleją na śniegu, to będzie można bokiem polatać. W planie są AT na zabawy poza czarnym.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 17.10.2022 o 13:43, Karas napisał(a):

Miałem do czynienia z tą oponą w ubiegłym roku. Nic specjalnego . Po blizzakach lm32 które w gruncie rzeczy nie były takie złe zakupiłem lm 005 ze względu na ich wyniki w testach. Na mokrym spoko , na śniegu słabe , bardzo duża ścieralność opona po 1 sezonie miała 6 mm ale za to całkiem nieźle się prezentowały. Jak jeszcze możesz oddaj i weź coś innego jeżeli zależy Ci na dobrej trakcji na  kopnym i ubitym sniegu (w Karkonoszach może się przydać) Bo jeżeli do sporadycznej jazdy po śniegu, blocie posniegowym  i głownie w deszczu to opona rewelacyjna

IMG-4890.jpg

Miałeś rację. Testowałem w ten weekend, na kopnym i na ubitym śniegu troszkę nie ogarniają . Pomaga x-mode przy starcie (śnieg-brudna nawierzchnia , po 40 km/h przełącza się w „I”). Jak tracą przyczepność, to tak z marginesem, że można zareagować. Na plus niskie spalanie i na czarnym trzymają się świetnie , nawet jak temperatura podskoczy do +19, zobaczę jak na dużych minusach będą radzić. Dojechały All-Weather/ All-Terrain więc jest na co zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blizzak to jest zimowka ktora nie lubi zimy. Podobnie bylo z poprzednikiem ktory mialem tzn lm32. Jest idealna na jesien czy nizinne zimy gdzie nie ma sniegu tylko deszcz. Zdecydowanie lepiej na sniegu wypada od niej rodzima debica frigo za to na mokrym nie najlepiej. Opony powinno sie dobierac do warunkach w jakich jezdzimy dlatego jak napisales „domek w karkonoszach „to odradzilem. Natomiast jak na warunki atmosferyczne centralnej polski ta opona jest imo w sam raz .

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karas napisał(a):

Blizzak to jest zimowka ktora nie lubi zimy. Podobnie bylo z poprzednikiem ktory mialem tzn lm32. Jest idealna na jesien czy nizinne zimy gdzie nie ma sniegu tylko deszcz. Zdecydowanie lepiej na sniegu wypada od niej rodzima debica frigo za to na mokrym nie najlepiej. Opony powinno sie dobierac do warunkach w jakich jezdzimy dlatego jak napisales „domek w karkonoszach „to odradzilem. Natomiast jak na warunki atmosferyczne centralnej polski ta opona jest imo w sam raz .

Miałem te gumy w XT my2016. Byłem bardzo zadowolony jednak mieszkam w Trójmieście. W górach zimą byliśmy sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem przez kilka sezonów LM32 i jak dla mnie super w okolicach i warunkach świętokrzyskich gór - na błota, mokry śnieg i przymrozki, ale głęboki śnieg to już nie daje rady wg mnie. A te nowe LM005 jak jechałem firmowym autem to o D potłuc... ani to na śnieg ani na deszcz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, konsabiba napisał(a):

Ja używałem przez kilka sezonów LM32 i jak dla mnie super w okolicach i warunkach świętokrzyskich gór - na błota, mokry śnieg i przymrozki, ale głęboki śnieg to już nie daje rady wg mnie. A te nowe LM005 jak jechałem firmowym autem to o D potłuc... ani to na śnieg ani na deszcz...

My z żonką chyba nie jesteśmy wymagający. Napęd AWD w samochodzie pomaga, my byliśmy zadowoleni, a Blizzak mogę stanowczo polecić.

Zresztą teraz jeździmy oboje z żoną na MT i jest OK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba większość ma tu AWD... ;)

Sam polecam Blizzaki i na serio bdb guma na zimę, dobrze trzyma w zakrętach, bdb hamowanie i niskie opory toczenia... Jedyna wada, to głośno buczy na trasach. Guma przystosowana głównie do aut dostawczych i również do osobówek, a od 2011 do 2014 plasowała się pierwszej 3 AutoBilda. Dobrze sprawuje się w warunkach zimowych i nawet letnich... Mam komplet starych LM32 w Imprezie i nowsze LM32 w Golfinie...

Ale LM005 to nie ta sama guma, następca LM001... I może nowa Toyota inaczej się zachowuje, bo mało tym autem się jeszcze poruszałem, ale nie podobała mi się jazda na tych oponach. Warunki też trochę inne były niż te panujące od weekendu... 

Ważne, aby bezpiecznie bylo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mechanik napisał(a):

Jak dla mnie oczywista sprawa.

Ciśnienie gazu spada z temperaturą.

W mrozie trzeba dopompować. 

Przerabiałem. Rok, dwa lata temu, gdy temperatura osiągnęła minus kilkanaście stopni C znalazłem ratunek w serwisie. Jeep'a. :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne są te testy opon, albo są zmanipulowane, albo idioci je robią… w S4 miałem któreś blizzak LMxx - nic specjalnego. W rs4 vredestein wintrac pro - też średnio. Obie te opony wciągała koreańska konkurencja jak hankook czy kumho w żony suv-ie. Jedyne w czym wygrywały to głośność. Aktualnie chyba każde opony zimowe (poza chińskimi) podczas normalnego codziennej jazdy dają praktycznie podobny komfort prowadzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po inżyniersku to wszystkie testy są niewiele warte 

 

Ponieważ robi się testy NOWYCH fabrycznie opon - ile opona jest NOWA ? 1000km ??

 

aby poznać co w nich jest naprawdę, i na co można liczyć w dłuższym używaniu, trzeba by je testować po np 

3 miesiącach jazdy i min 5 tys km, potem po 6msc, po 1 roku, po 2 latach...

 

Tego nikt nie robi... ;-)

 

Raz czy dwa widziałem testy używanych w porównaniu do nowych, ale mało przekrojowe,

i chyba raz porównanie nowych chińskich i to jakiś słabych, z chyba 2 letnimi premium, i nowe chińskie były w niektóych testach lepsze...

 

Jak ktoś zna linki to może warto zamieścić, niektórym się światopogląd załamie. ;-)

 

 

 

Edytowane przez artaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2022 o 11:51, mechanik napisał(a):

My z żonką chyba nie jesteśmy wymagający. Napęd AWD w samochodzie pomaga, my byliśmy zadowoleni, a Blizzak mogę stanowczo polecić.

Zresztą teraz jeździmy oboje z żoną na MT i jest OK. 

Chyba po czarnym i jeszcze jak to czarne jest suche.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić opony Hankook Winter i cept evo 3 W330. Założone w tym roku do Outback'a, w związku z intensywnymi opadami śniegu zdążyłem je przetestować już w głębokim i kopnym śniegu (podjazd pod spore wzniesienie w takich warunkach po drodze nieutwardzonej). Ford Ranger na oponach Yokohama AT absolutnie bez szans, ale to oczywiste, bo AT w porównaniu do zimówek w śniegu to przepaść. 

Co do uwag do Dębicy: chyba każdy test jaki czytałem czy oglądałem na YT (a było ich sporo) pokazuje to samo: Dębica (zarówno zimówka jak i wielosezon z Dębicy, czyli Navigator bodajże) dają podobne wyniki: Dębica jest fantastyczną oponą w śniegu, zarówno dobrze hamuje, jak i zapewnia świetną trakcję, bywa nieznacznie lepsza od topowych konkurentów premium jak Michelin czy Goodyear. Problem w tym, że jak niemal każda opona z klasy ekonomicznej, zdecydowanie gorzej wypada na mokrym i suchym.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...