Skocz do zawartości

Montaż radia CB w Forester SG


Malyboss

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie Witam Szanowne Grono,

 

kiedyś zastanawiałem się, gdzie najlepiej byłoby umieścić CB radio w swoim Foresterze SG. Moim zdaniem dobrym pomysłem jest umieszczenie go pod fabrycznym podłokietnikiem - takiej koncepcji jeszcze chyba nikt na forum nie opisywał (?) więc postanowiłem podzielić się z wami paroma obrazkami, jak to wszystko wygląda po złożeniu do kupy, i gdyby się ktoś nad takim rozwiązaniem zastanawiał.

Minusem takiego umieszczenia CB jest to, że nic nie widać na wyświetlaczu, a pokrętła trzeba sobie "wymacać" - ale mając cały czas ustawiony kanał nr 19 i operując jedynie pokrętłami "volume" i "squelch" - według mnie w niczym to nie przeszkadza.

Plusem jest natomiast to, że radio nie rzuca się w oczy, zasilanie można wziąć ze schowka, a gruszkę do niego schować, jak jej nie używamy. Miejsce na kubek z kawą też jest dobrym miejscem na jej umieszczenie w trakcie jazdy  :lol:

Generalnie wszystko jest pod ręką.

Żeby jednak radio nam się zmieściło pod podłokietnikiem, musimy z niego zdemontować jego ostatnią, dolną część (nazywa się to chyba slider) a ze schowka pokrywę.

Poniżej kilka obrazków z zamieszczonymi opisami. Uwagi i komentarze mile widziane  :)

 

post-20814-0-57650900-1487180124_thumb.jpg

post-20814-0-77627300-1487180141_thumb.jpg

post-20814-0-47694300-1487180155_thumb.jpg

post-20814-0-30608300-1487180168_thumb.jpg

post-20814-0-27150900-1487180185_thumb.jpg

post-20814-0-61823300-1487180198_thumb.jpg

post-20814-0-08216600-1487180215_thumb.jpg

post-20814-0-56924900-1487180238_thumb.jpg

post-20814-0-60866000-1487180261_thumb.jpg

post-20814-0-21087900-1487180274_thumb.jpg

post-20814-0-36635600-1487180306_thumb.jpg

post-20814-0-30387100-1487180325_thumb.jpg

post-20814-0-20747900-1487180345_thumb.jpg

post-20814-0-38221600-1487180362_thumb.jpg

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zamontowałem takie które całe sterowanie, wyświetlacz i głośnik ma w gruszce a cały tor radiowy siedzi w schowku w bagażniku. Samo radio gitary nie urywa ale działa wystarczająco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najważniejsze jak z odsłuchem czy jest czysty i wyraźny, czy stłumiony bo głośnik "pluje" w małą przestrzeń?

 

Prawdę mówiąc, nie słyszę większej różnicy. Jest czysty i wyraźny. Powiedziałbym nawet, że dźwięk "patrząc" w schowek nabiera "głębi"  :biglol:  Ale to żart oczywiście. Da się wszystko zrozumieć bez problemu.

 

Prośba: dajcie jakieś obrazki, jak to u was jest zamontowane i w jakich miejscach. Wiem, że są różne patenty na sprytne umieszczenie CB w różnych miejscach, podzielcie się pomysłami. Sam kiedyś szukałem takiego tematu na forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam całe radio w gruszce, więc osobnej skrzynki-radia nie trzeba. Tak już kupiłem zamontowane razem z Forkiem. Gruszka na kablu jest w schowku pod podłokietnikiem, a jak trzeba, wyciągam i używam. W zasadzie cały czas jest wyciągnięta i leży sobie (gruszka) we wnęce na kubek z kawą. W niczym nie przeszkadza, bo jest jeszcze druga wnęka na kubek.

Nie wiem, jak z jakością, bo nie mam porównania, ale na trasie działa dobrze, słychać co trzeba głośno i wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłaczam się do prośby Malegobossa, a dodatkowo mam pytanie, czy ktoś zainstalowal antene na stałe np Sirio Tayfun, czy President Vermont?

 

Kabel od anteny na dachu obciera lakier na krawedzi, gdzie wchodzi do bagaznika, czasami jak źle się uloży przy zamykaniu klapy to pocieknie woda w czasie deszczu. Mam teraz antene z przegubem i śrubą "motylek", więc nie zdejmuję tylko składam przed wjazdem do garażu, - czasami nie zdejmuj e z dachu przez kilka tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do tematu ,też chciałbym sprawić sobie na wiosnę cb radio- jakie,małe radyjko polecacie Panowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

President William ASC

http://www.president.com.pl/william_asc,680172,2.html  

zamontowany w nogach pasażera, między nadkolem a słupkiem drzwi, tak żeby głośnik był zwrócony w kierunku kierowcy. W zasadzie niewidoczny z zewnątrz. Gruszka (zawiera całe sterowanie i drugi głośnik) schowana w podłokietniku, w tej górnej części (w dolnej nadal mam schowek). Idealnie wpasowuje się w to zagłębienie i też jest z zewnątrz niewidoczne. Do tego krótka antena przypominająca radiową. Nie pamiętam nazwy (prawie 3 stówy kosztowała), przymocowana w wywierconym otworze w dachu. Nie bać się tego wiercenia. Można zamknąć oczy, albo wyjść i nie patrzeć ;-), ale tak zamontowana antena ma duuuuużo lepsze parametry od magnesówek czy też przykręcanych gdzieś do rantu itp. 

Zestaw naprawdę rewelacyjny. Trzeba się tylko przyzwyczaić do małych przycisków w gruszce. Choć tak naprawdę, operuje się tylko głośnością podczas jazdy. Nie wiem jak w innych radiach ale ten Williams ma bardzo sztywny przewód gdy jest zimno, więc to może jego jedyny minus.

Obok lewarka zmiany biegów mam przyklejony uchwyt magnetyczny Tetrax (maleństwo o średnicy 12mm wys.4) a do gruszki przyczepione klipsy (kawałki blaszki wpasowujące się w uchwyt. Jak ją wyciągam z podłokietnika, a robi sie to szybko i jedną ręką, to mocuję właśnie w tym uchwycie. To z kolei robi się "po omacku", nie trzeba się na tym skupiać. Tym samym mam pod ręką np. regulację głośności CB .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz to jest to co by mi odpowiadało,ale cena powalająca jednak jak dla mnie,a mógłbyś wysłać jakąś fotke z tym jak to zamontowałeś?dzięki za odpowiedź piotruś :)

Edytowane przez Adaśko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie ma co wiercić taśma rzep z obi i ogień :)

 

3M duallock robi lepszą robotę ;) pisałem o takim montażu wyżej, tyle że ja gruszki nie mocowałem nigdzie. Leży w podłokietniku, a podczas jazdy najczęściej przewieszona przez kolano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rześki - a czy cokolwiek słychać z tego głośnika ?? Na zdjęciu widać, że jest przyciśnięty plastikiem tunelu środkowego.

Wiem że wiele osób tak wciska CB - pomiędzy tunel a fotel, ale nadziwić się nie mogę, że w ogóle coś z tego radyjka słyszą  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest glosno po mimo montażu w tym miejscu jakby była lipa to zamontowałbym głosnik zewnętrzny pod schowkiem. Ale naprawde nie ma potrzeby jak sie kiedy spotkamy to pokaże napewno moje przeróbki hehe


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.02.2017 o 18:57, miroman napisał:

Przyłaczam się do prośby Malegobossa, a dodatkowo mam pytanie, czy ktoś zainstalowal antene na stałe np Sirio Tayfun, czy President Vermont?

 

Kabel od anteny na dachu obciera lakier na krawedzi, gdzie wchodzi do bagaznika, czasami jak źle się uloży przy zamykaniu klapy to pocieknie woda w czasie deszczu. Mam teraz antene z przegubem i śrubą "motylek", więc nie zdejmuję tylko składam przed wjazdem do garażu, - czasami nie zdejmuj e z dachu przez kilka tygodni.

Montowałem anteny na stałe w Legacy i OBK. Najpierw ten sam model anteny miałem na magnesie, potem montowałem na stałe. Różnica w działaniu odczuwalna, w estetyce również. Polecam antenę Sirio Turbo 800. Rewelacyjna jakość. Ponadto antenę w bardzo prosty sposób można pochylić lub położyć na dachu bez dodatkowych narzędzi.

Antena pięknie się zestroiła - na dwudziestym kanale ruch wskazówki swr miarki jest prawie niezauważalny, na skrajnych kanałach swr wynosi 1,5. Jakość odbioru poprawiła się w stosunku do magnesu. Nawiązałem łączność ze stacją bazową oddaloną o 16 km, co przy tak krótkiej antenie (84 cm) uważam za sukces.

Co do montażu, to warto zastosować usztywnienie dachu. Ja na wszelki wypadek dałem wzmocnienie z nierdzewnej blachy (zrobione z kielni murarskiej, bo w dużym markecie budowlanym nie było blachy w arkuszach, a kielnia była jedynym przedmiotem nadającym się na modyfikacje). Przyciąłem ją zgrabnie, zaokrągliłem narożniki i jeden koniec wsunąłem na wcisk pod istniejące wzmocnienie dachu. Teraz jest bardzo sztywno i ruchy dachu są praktycznie niezauważalne.

Generalnie polecam niezdecydowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz to jest to co by mi odpowiadało,ale cena powalająca jednak jak dla mnie,a mógłbyś wysłać jakąś fotke z tym jak to zamontowałeś?dzięki za odpowiedź piotruś


Dopiero teraz mam okazję wkleić zdjęcia.
1. Radio zamontowane w nogach pasażera skierowane głośnikiem w kierowcę. Bardzo dobrze słychać.
ce4d7703c37e422ec070f8576519ac47.jpg

2. Miejsce gdzie jest schowana gruszka, gdy CB nie używam. Bardzo szybko, wygodnie i jedną ręką wyjmuje się ją i uruchamia, aby umieścić w miejscu gdzie pracuje.
0d88b462803d7e322d2d09e88ae8e521.jpg
6b5988c90287889b56dd000f82902f88.jpg

3. W tym miejscu mam przyklejony mały uchwyt magnetyczny (chyba Tetrax się nazywa). Siedzi tam już 3 lata i nie chce się odkleić.
db131dc827e23ce666242f5256ca7713.jpg

4. Tak wygląda przymocowana gruszka. Ja mam na gruszce dwa klipsy (komplet z Tetrax), żeby móc ją umieścić na 2 sposoby.
5c1f2203e23e0dffa8a01241b3ace894.jpg
a70e56731e65256aaadfe3eb1c682170.jpg
ca25eb091a2dd345daf02f86139271ba.jpg

Do tego jakąś krótka ale bardzo dobrej jakości antena i wszystko spisuje mi się idealnie. Nawet nie myślę, żeby coś zmieniać. Podobno jest jeszcze jakieś tańsze radio, chyba Lafayette się nazywa. Nie wiem tylko czy ma w gruszce dodatkowy głośnik.
Jeśli komuś zależy, żeby nie było widać radia, to moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązanie, a w dodatku działa rewelacyjne.
  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...