Skocz do zawartości

Ubezpieczenie auta


Lukasz80

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.06.2018 o 12:08, KotMorderca napisał:

Mamy forum pełne samochodów, które kilkukrotnie przekraczają "wartość rynkową". Jestem przekonany, że wiele osób temat przerabiało i ktoś byłby w stanie napisać gdzie operacja się udała, albo kto dał radę ogarnąć temat. 

W zeszłym roku spędziłem kilka godzin w multiagencji gdzie nie wymyśliliśmy nic sensownego, a potem jeszcze niezliczone godziny spędziłem na telefonie gdzie również nie udało się znaleźć nic satysfakcjonującego, ale wtedy bardzo mnie ścigał czas więc zdecydowałem się na Axe gdzie od paru lat samochody ubezpieczałem ja i rodzice, byliśmy zadowoleni z ich usług, a składka wychodziła bardzo dobra na tle reszty. Niestety auto było ubezpieczone na wartość około 30k.

W tym roku już nie ściga mnie czas więc próbuję na spokojnie ugryźć temat i znaleźć ubezpieczalnie, która w ogóle zgodzi się ubezpieczyć samochód na realną wartość, a jednocześnie nie zażyczy sobie składki na poziomie 1/5 wartości samochodu.

 

W dniu 15.07.2018 o 14:07, KotMorderca napisał:

 

Gdzie to robiłeś?

U swojego ubezpieczyciela, można np.w CUK tylko trzeba trochę się namęczyć. I nie każde towarzystwo to honoruje, ale jak się chce to można znaleźć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ćwiczenie dla obecnych tu agentów:

Jest sobie auto - hyundai starex 2002r 2,4 benzyna 4wd 7 miejsc. W dowodzie wpisany jako osobowy.

Zostanie przebudowany na campera. I tak też będzie użytkowany. Jak mocno zmieni się kalkulacja składki, jak z osobowego zmieni się w specjalny - kempingowy? Miejsc zostanie tyle samo raczej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

chciałem się upewnić co do kwestii OC.

Kupując auto od osoby prywatnej i przejmując po niej ubezpieczenie OC mam obowiązek wypowiedzenia umowy OC u ubezpieczyciela, którego wybrał poprzedni właściciel?

z tego co pamiętam nie mam tego obowiązku bo ciąży on na osobie sprzedającej aby poinformować o zbyciu pojazdu. Oczywiście nową polisę OC mam już wykupioną u innego ubezpieczyciela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający musi przekazać Ci polisę wraz z autem i informuje o zbyciu pojazdu ubezpieczyciela. 

Ty masz prawo wypowiedzieć umowę na otrzymane oc w dowolnym terminie. Jak nie wypowiesz przyślą kontynuację.

Ubezpieczyciel podobno może zrekalkulować składkę z okazji twojej historii wypadkowej lub strefy w jakiej używasz auta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, markos007 napisał:

Ale trzeba wypowiadać umowę oc po poprzednim właścicielu czy wygasa ona z automatu?

Polisa jest odnawiana z automatu, ale na poprzedniego właściciela. Gdy on wypowiedział to wygaśnie. Jeśli przerejestrowałeś pojazd i opłaciłeś polisę na siebie, to nie masz się czym martwić. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, markos007 napisał:

Ale trzeba wypowiadać umowę oc po poprzednim właścicielu czy wygasa ona z automatu?


Umowa przejęta z pojazdem wygasa z końcem okresu ochrony.

 

 

3 godziny temu, hak64 napisał:

Gdy on wypowiedział to wygaśnie. 


Gdy wypowiedział, to wygaśnie z końcem ochrony. Gdy nie wypowiedział, to będzie to samo - polisa zamyka się z ostatnim dniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, hak64 napisał:

Jeśli przerejestrowałeś pojazd i opłaciłeś polisę na siebie, to nie masz się czym martwić. 

 Jeśli kupiłeś pojazd, to musisz wypowiedzieć poprzednią polisę albo ją przedłużyć. Jeśli tego nie zrobisz, to każą zapłacić za obie.

1 godzinę temu, Zodiak napisał:

Umowa przejęta z pojazdem wygasa z końcem okresu ochrony.

Nie prawda.

Nie wypowiedziałem po poprzednim właścicielu, zawarłem swoją i musiałem zapłacić za trzy miesiące starej polisy. Też mi się tak wydawało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lojszczyk napisał:

Nie prawda.

Nie wypowiedziałem po poprzednim właścicielu, zawarłem swoją i musiałem zapłacić za trzy miesiące starej polisy. Też mi się tak wydawało

Właśnie, że prawda. Kupuję samochód 1.X z polisą ważną do 15.X. Piętnasty październik, to ostatni dzień odpowiedzialności. Koniec i kropka. Nic się nie wznawia na nabywcę. Polecam lekturę art. 31 pkt.1. W szczególności ostatniego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Zodiak napisał:

Właśnie, że prawda. Kupuję samochód 1.X z polisą ważną do 15.X. Piętnasty październik, to ostatni dzień odpowiedzialności. Koniec i kropka. Nic się nie wznawia na nabywcę. Polecam lekturę art. 31 pkt.1. W szczególności ostatniego zdania.

 

Musisz wypowiedzieć starą umowę ubezpieczeniową. Nikogo nie obchodzi, że zawarłeś u innego ubezpieczyciela. Teraz jest tak, że istnieje domniemanie przedłużenia umowy.

Przegrałem sprawę w sądzie-wiem co piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadnę - sprawa miała miejsce przed 2012 rokiem? Jeśli tak, to piszesz o innym stanie prawnym. Jeśli po 2012, to prawdopodobnie nie napisałeś wszystkiego istotnego.

 

13 godzin temu, lojszczyk napisał:

Teraz jest tak, że istnieje domniemanie przedłużenia umowy.

Jeśli piszemy o aktualnie obowiązującym prawie i sytuacji dotyczącej polisy nabytej razem z pojazdem, to nie istnieje żadne "domniemanie" przedłużenia. Taka umowa nie przedłuża się na nowego nabywcę, koniec i kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lojszczyk napisał:

Musisz wypowiedzieć starą umowę ubezpieczeniową. Nikogo nie obchodzi, że zawarłeś u innego ubezpieczyciela. Teraz jest tak, że istnieje domniemanie przedłużenia umowy.

Przegrałem sprawę w sądzie-wiem co piszę.

Być może sprawa dotyczyła Twojego auta i nie wypowiadając jednej umowy, zawarłeś drugą. Jeśli jednak mamy do czynienia z nowym nabytkiem, to  umowa wygasa samoistnie  w sytuacji, gdy sprzedający wypowiedział umowę, jak również gdy nabywca zarejestrował i ubezpieczył pojazd na siebie. Kolega Zodiak ma rację pisząc że, sprawa mogła dotyczyć sytuacji sprzed 2012 roku. Jednak do niedawna PZU, stosowało przekręty w dublowaniu składek (mieli jakieś tam zapisy w OWU, w których dawali sobie prawo pobierania składki, pomimo wypowiedzenia umowy przez poprzedniego właściciela).

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, hak64 napisał:

Jednak do niedawna PZU, stosowało przekręty w dublowaniu składek (mieli jakieś tam zapisy w OWU, w których dawali sobie prawo pobierania składki, pomimo wypowiedzenia umowy przez poprzedniego właściciela)


Przy OC nie ma OWU, jest ustawa. Taka sama dla wszystkich. 

 

41 minut temu, hak64 napisał:

to  umowa wygasa samoistnie  w sytuacji, gdy sprzedający wypowiedział umowę

 

Po przeniesieniu własności umowa wygasa w ostatnim dniu i (nie tylko sprzedaż, np. po śmierci właściciela, bez względu na sprawę spadkową!), niezależnie od złożenia wypowiedzenia. Nabywca (tylko i wyłącznie) może wypowiedzieć umowę w trakcie jej trwania ale ze skutkiem natychmiastowym (dzisiaj składa wypowiedzenie, od następnego dnia nie ma ochrony - czytają literalnie ustawę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hak64 napisał:

Jeśli jednak mamy do czynienia z nowym nabytkiem, to  umowa wygasa samoistnie  w sytuacji, gdy sprzedający wypowiedział umowę,

1. Czyli jeśli sprzedający wypowie umowę w dniu sprzedaży ale przed przekazaniem auta, nabywca musi zawrzeć nową przed powrotem do domu "na kołach"?  Grają rolę dni ,czy godziny?

 

Godzinę temu, hak64 napisał:

jak również gdy nabywca zarejestrował i ubezpieczył pojazd na siebie

 

2. komu wtedy przysługuje zwrot części składki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, respect napisał:

1. Czyli jeśli sprzedający wypowie umowę w dniu sprzedaży ale przed przekazaniem auta, nabywca musi zawrzeć nową przed powrotem do domu "na kołach"?  Grają rolę dni ,czy godziny?

Pojazd sprzedaje się wraz z ubezpieczeniem, jeśli go brak, lub umowa została wypowiedziana, sprzedający ma obowiązek powiadomić o tym nabywcę. Sprzedający ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, ale aby to zrobić skutecznie musi spełnić podstawowy warunek - okazać (przesłać skan) umowy sprzedaży.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hak64 napisał:

Sprzedający ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, ale aby to zrobić skutecznie musi spełnić podstawowy warunek - okazać (przesłać skan) umowy sprzedaży.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że w ten sposób sprzedający wypowie umowę ale na koniec okresu wypowiedzenia.
Umowę musi wypowiedzieć nabywca. Czy to zrobi czy nie, to jego sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Zodiak napisał:

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że w ten sposób sprzedający wypowie umowę ale na koniec okresu wypowiedzenia.
Umowę musi wypowiedzieć nabywca. Czy to zrobi czy nie, to jego sprawa.

Z tego co piszesz wynika ,że aby odzyskać część składki OC sprzedający musi być zdany na wolę nabywcy. (który może opłacić OC w innym zakładzie ).Ciekawe,że  sprzedający nie może "przerwać" umowy OC, a kupujący może na takiej samej podstawie (czyli umowy kupna-sprzedaży).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Zodiak napisał:

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że w ten sposób sprzedający wypowie umowę ale na koniec okresu wypowiedzenia.
Umowę musi wypowiedzieć nabywca. Czy to zrobi czy nie, to jego sprawa.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że poprawiając mnie sam tworzysz większe nieścisłości. Sprzedający wypowiadając umowę ubezpieczenia może to uczynić na początku obowiązującego okresu ochrony (jeśli zawarł umowę tuż przed sprzedażą auta), jednak ewentualny zwrot niewykorzystanego czasu trwania umowy ubezpieczenia, otrzyma tylko w sytuacji, gdy nabywca zarejestruje i ubezpieczy pojazd na siebie przed upływem okresu ochrony umowy zawartej przez sprzedającego. Nabywca nie musi wypowiadać umowy, wystarczy, że przerejestruje samochód i opłaci własną składkę.  .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, hak64 napisał:

Nabywca nie musi wypowiadać umowy, wystarczy, że przerejestruje samochód i opłaci własną składkę.

I co wtedy? Umowa zbywcy się rozwiąże? Bzdury Waść powiadasz, aż oczy krwawią.

Może i Ty masz wiedzę ale nie w temacie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Po co mieszasz do tego rejestrację pojazdu? Po co mieszasz zawarcie ubezpieczenia? Wskaż art. ustawy które cokolwiek mówią o przerejestrowaniu pojazdu?

Powiem tak - kto chce, niech robi jak mówi Kolega Hak64. Później, żeby nie było płaczu.

Poczytają ludzie internetowych mądrości a później szukają ratunku po biurach.


Dla mnie EOT. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Zodiak napisał:

I co wtedy? Umowa zbywcy się rozwiąże? Bzdury Waść powiadasz, aż oczy krwawią.

Tak rozwiąże się, bo umowę wypowiedział sprzedający.

 

6 godzin temu, hak64 napisał:

Sprzedający wypowiadając umowę ubezpieczenia może to uczynić na początku obowiązującego okresu ochrony (jeśli zawarł umowę tuż przed sprzedażą auta), jednak ewentualny zwrot niewykorzystanego czasu trwania umowy ubezpieczenia, otrzyma tylko w sytuacji, gdy nabywca zarejestruje i ubezpieczy pojazd na siebie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, respect napisał:

Z tego co piszesz wynika ,że aby odzyskać część składki OC sprzedający musi być zdany na wolę nabywcy. (który może opłacić OC w innym zakładzie ).Ciekawe,że  sprzedający nie może "przerwać" umowy OC, a kupujący może na takiej samej podstawie (czyli umowy kupna-sprzedaży).


Generalnie te sprawy reguluje art. 31 pkt. 1 ustawy o ubezp. obowiązkowych: "... Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia..." To tyle w temacie przeniesienia własności.
 

 

3 minuty temu, hak64 napisał:
6 minut temu, Zodiak napisał:

I co wtedy? Umowa zbywcy się rozwiąże? Bzdury Waść powiadasz, aż oczy krwawią.

Tak rozwiąże się, bo umowę wypowiedział sprzedający.

 

6 godzin temu, hak64 napisał:

Sprzedający wypowiadając umowę ubezpieczenia może to uczynić na początku obowiązującego okresu ochrony (jeśli zawarł umowę tuż przed sprzedażą auta), jednak ewentualny zwrot niewykorzystanego czasu trwania umowy ubezpieczenia, otrzyma tylko w sytuacji, gdy nabywca zarejestruje i ubezpieczy pojazd na siebie


Nie cytuj sam siebie, bo prawa na razie nie stanowisz. Podaj mi właściwy przepis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zodiak napisał:

Generalnie

Generalnie napisałem, że umowę ubezpieczenia może wypowiedzieć zbywca okazując umowę przenoszącą własność pojazdu. Może to uczynić w dowolnym momencie trwania umowy ubezpieczenia, warunkiem jest zbycie pojazdu. Czy mijam się z prawdą? Widzisz tu jakiś błąd, nieścisłość?

Napisałem także, że nabywca nie musi wypowiadać umowy, jeśli przerejestruje i ubezpieczy pojazd na siebie. Umowa wygaśnie sama, bo ubezpieczyciel będzie miał informację z UFG, że zawarto nową umowę. A może tu mijam się z prawdą?  Nie napisałem przecież o rozwiązaniu umowy, a jej wygaśnięciu.

Ponadto twierdzę, że sprzedający ma możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconej składki, w przypadku, gdy nabywca rozwiąże umowę zbywcy, przerejestruje i ubezpieczy pojazd na siebie. Też coś nie tak?     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...