Skocz do zawartości

Zmiany w VAT od 1 kwietnia - koniec tańszych napraw?


AdaSch

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 138
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To jeszcze jedno pytanie. Jak jest z wrzucaniem w koszty kwot netto?

Czy też koszt to 50% wartości netto i 50%VATu czy kosztem jest 100% podstawy netto + odpisujemy 50% VAT ( mowa np o częściach )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wpisane w dowodach ze ciężarówki i kiedyś odmówili mi zwrotu za pickupa. Waciaki robią co chcą i bez sądu nic nie poradzisz.

 

Najlepiej chyba auto po leasingu wykupić na siebie a nie na firmę i rozliczać z kilometrów alpo sprzedac jako osoba prywatna. ja leasingi biore zawsze z minimalnym wykupem na koniec. Ela tak naprawdę to kosztów mogę tworzyć do bólu. Jak ktoś zainteresowany to PW bo mam sporo luzów pod tym względem a potrzebuje faktorować w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parę lat temu było można bo przysyłali mi kwity gdzie moglem wskazać osobę która wykupi auto. i to wcale nie tak dawno. Ostatnio nie zajmuje się tymi sprawami bo place za to innym. Pewnie się zmieniło  :unsure:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylo mozma ale sie juz zmienilo. Pomysl mojej ksiegowej - w pdzypadku takiej dzialanosci jak moja - osoba fizyczna prowadzaca dzialalnosc . Wykupic samochod jako os. fiz. pros. dzialalnosc (firma) , nie wprowadzac do rejestru srodkow trwalych , przekazac darowizna komus z rodziny (np. rodzicom) i oni po 6 miesiacach sprzedaja ze stawka VAT - zwolniony. Uciekamy z VAT , wada takz ze przez 6 miesiecy nie mamy samochodu i kosztow do odliczenia a ponosimy je caly czas ...

 

 

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie można wykupić z leasingu na osobę prywatną. Kupuje auto firma, która wzięła leasing ;)

 

 

 

Bylo mozma ale sie juz zmienilo.

 

Co się zmieniło ?

Jeżeli umowa leasingowa dopuszcza wykup przez właściciela to nie ma przeszkód. Procedura dotyczy firm jednoosobowych i leasingu operacyjnego. Dwa dni temu rozmawiałem o tym w RL. 


 

 

Czy też koszt to 50% wartości netto i 50%VATu czy kosztem jest 100% podstawy netto + odpisujemy 50% VAT ( mowa np o częściach )

 

 

w koszty idzie wartość netto + 50% VAT. Postała część VAT podlega zwrotowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżę trochę temat ponieważ pojawiły się nowe okoliczności i chciałbym skonsultować to z kimś obeznanym w sprawie.

Kwestia dotyczy darowizny auta wykupionego z leasing na osobę prywatną. Znalazłem poniższą interpretację obecnych przepisów :

 

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług darowizna towarów jest opodatkowana VAT tylko wtedy, gdy daruje ją podatnik, który miał prawo do odliczenia VAT przy nabyciu towaru będącego przedmiotem darowizny

 

Jeżeli dobrze rozumiem ten zapis to każdy kto odliczył choć złotówkę od auta, które np. wykupił z leasingu na osobę prywatną ( poza działalnością ) i zrobił darowiznę np. w rodzinie podlega obowiązkowi odprowadzenia VAT'u. Wyprostujcie mnie jeśli się mylę. Jeżeli mam rację to jak taki VAT jest obliczany ?

Nasze przepisu to istny labirynt. Wykupujesz auto z leasing jako osoba prywatna i chcesz sprzedać VAT nie występuje. Ale jak chcesz go darować żonie żeby zostało w rodzinie to kurna trzeba odprowadzić 23% VAT. Gdzie tu logika......

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego przepisu wynika, że jeżeli w momencie nabycia auta (w Twoim przypadku wykup leasingu) miałeś prawo odliczyć VAT, to darowizna jest opodatkowana VAT-em. Jeżeli nabyłeś auto prywatnie, nie miałeś takiej możliwości więc Ciebie nie dotyczy. Ja tak ten przepis interpretuje i gwarancji nie dam, że tak ma być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdzie tu logika......

 

Kupiłem podnośnik 2 tony, taki "słupkowy".

Na fakturze nie jest napisane, że jest samochodowy. Ale po wpisaniu w google od  razu wyskakuje, że do samochodów.

A my ten podnośnik wykorzystaliśmy do podnoszenia regałów w magazynie - wymiana podkładek pod nogami.

No i jak go rozliczyć ???

Jesienią zapewne użyjemy przy wymianie kół.

 

Księgowa siedzi i ryczy - nie wie jak zaksięgować. A mówi, że kontroli teraz jakby się wściekli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary nie widzę problemu. Opisujesz na dokumencie, że jest to podnośnik do regałów w magazynie i już i jak Cię będą pytać to wytłumaczysz co i jak.

 

Zrób sobie na tę okoliczność focie jak wymieniacie podkładki pod nogami tych regałów i będzie gitara :-).

 

Oczywiście dokument dotyczy zapewne środka trwałego (wartość powyżej 3,5 tys) więc urzędnik prawdopodobnie od razu poprosi po złożeniu deklaracji VAT (odrębna pozycja jest na środki trwałe) o kopię tej faktury, więc szybko się dowiesz czy kwestionują czy nie takie odliczenie. Jakby co to jeszcze nie użyłeś do auta i nie zamierzasz, a jak użyjesz to powinno się skorygować VAT.

 

Boże te księgowe to jakieś wszystkie ryczące macie. Kontroli jest więcej to fakt, ale żeby sobie z tym nie radzić? :-)

Edytowane przez rybek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kupiłem podnośnik 2 tony, taki "słupkowy". G

Księgowa siedzi i ryczy - nie wie jak zaksięgować. A mówi, że kontroli teraz jakby się wściekli.

 

myślałem, że to droższy taki "kolumnowy" hehe

 

No nie to już w ogóle myślisz, że za kilka złotych ktoś się poświęci i będzie googlował, czy bezzasadnie odliczyłeś te ~34 PLN zamiast połowy. Nie wpadajmy w panikę. Nawiasem mówiąc, to nawet od choinki zapachowej trzeba dzielić VAT na pół :facepalm: ale... "sorry taki mamy klimat"

Edytowane przez rybek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego przepisu wynika, że jeżeli w momencie nabycia auta (w Twoim przypadku wykup leasingu) miałeś prawo odliczyć VAT, to darowizna jest opodatkowana VAT-em. Jeżeli nabyłeś auto prywatnie, nie miałeś takiej możliwości więc Ciebie nie dotyczy. Ja tak ten przepis interpretuje i gwarancji nie dam, że tak ma być :)

 

 

Właśnie mam obawy, że nie do końca tak jest. W przypadku firm jednoosobowych wykupienie na osobę fizyczną bardzo często przepisy są powiązane. Przychody i odliczenia z tytułu działalności mają wpływ na podatki "prywatne". Poprosiłem o interpretację fachowców. Jak koszty będą akceptowalne to poznam podstawę prawną.

Dodam, że przepisy są nowe i obowiązują po zmianach 1 kwietnia.

W kilku "miejscach" w sieci natknąłem się na przypadki, że były problemy z US przy podobnych operacjach.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odkopię temat trochę bo może coś tam zrealizuję z planów ale to zależy od wielu czynników.

 

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Mam leasing finansowy w VB. Nie dostaję faktur tylko notę obciążeniową co miesiąc.

Teraz chcę spłacić pozostałe czynsze miesięczne i od razu sprzedać auto.

Czy żeby sprzedać muszę doliczyć VAT? Jak to wygląda obecnie - macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...