Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie sto razy było ale luka jakoś nic konkretnego nie wyrzuciła. Przede mną kompleksowy remont leciwego domu w lesie i jednym z elementów są okna wiec szukam dobrego producenta. kupował ktoś ostatnio i może polecić? Szukam tzw. dobrego stosunku jakości do ceny. :)

 

Przy okazji. Przechodził ktoś przez program Czyste Powietrze? Niby opisany jest wszędzie jako łatwy i przyjemny proces ale im głębiej wchodzę w szczegóły tym więcej pułapek znajduje.....

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2021 o 09:59, bikeman1 napisał:

Chyba ze wszystko je...nie, ceny wtedy wrócą do punktu wyjściowego 

 

Nie wrócą... będzie korekta za jakiś czas ale to co się dzieje na rynku surowców nie napawa optymizmem ani trochę. Do tego Chiny wprowadzają surowe prawo dotyczące emisji dla hutnictwa i je egzekwują. 

 

Brakuje stali, drewna, plastiku, tektury, kontenerów do transportu towarów i półproduktów. 

 

Będzie młyn jeszcze przez dłuższy czas a ssanie rynku na budowlankę i remonty jest planowany jeszcze przez przynajmniej 2-3 lata na poziomie wyższym niż przed Covidem. 

 

O inflacji nie ma co wspominać bo to oczywiste. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może trochę skomplikuję :upside-down-face_1f643-small:. Zawsze proponuję zacząć od wyboru odpowiedniego profilu okiennego, dopiero potem poszukać producenta, który używa tego profilu do produkcji okna. Tak wiem, że habilitacja i takie tam, ale imho to jest świadomy wybór. Można też zebrać kilka ofert lokalnych handlarzy i wtedy zacząć tzw. risercz. Kilka lat spędziłem w temacie okien i naoglądałem się sporo ciekawostek. Pewnie nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, _ONE_ napisał:

To ja może trochę skomplikuję :upside-down-face_1f643-small:. Zawsze proponuję zacząć od wyboru odpowiedniego profilu okiennego, dopiero potem poszukać producenta, który używa tego profilu do produkcji okna. Tak wiem, że habilitacja i takie tam, ale imho to jest świadomy wybór. Można też zebrać kilka ofert lokalnych handlarzy i wtedy zacząć tzw. risercz. Kilka lat spędziłem w temacie okien i naoglądałem się sporo ciekawostek. Pewnie nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś...

12 lat temu tak zrobiłem. Tanio nie było, ale mam bezusterkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, _ONE_ napisał:

To ja może trochę skomplikuję :upside-down-face_1f643-small:. Zawsze proponuję zacząć od wyboru odpowiedniego profilu okiennego, dopiero potem poszukać producenta, który używa tego profilu do produkcji okna. Tak wiem, że habilitacja i takie tam, ale imho to jest świadomy wybór. Można też zebrać kilka ofert lokalnych handlarzy i wtedy zacząć tzw. risercz. Kilka lat spędziłem w temacie okien i naoglądałem się sporo ciekawostek. Pewnie nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś...

 

Lepiej zacząć od producenta, zobaczyć jak z tych profili okna wykonuje, jakich używa szyb, okuć a następnie jak jest okazja to zobaczyć realizacje, czyli sam montaż. 

 

Profil to tylko niewielki element okna... o zbrojeniu warto też wspomnieć, bo zdarzały się asy, sprzedające duże okna okna bez zbrojenia profilu.  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na świeżo po szkoleniu mojego znajomego co handluje oknami od 20 lat. Oferty, które sam zebrałem wywaliłem do kosza. W jednej profile do okien dwuszybowych chcieli użyć do okien trzyszybowych, w drugiej żeby zbić cenę zamiast otwieranych dali fixy, itd. Podstawa to jak wyżej właściwe profile.

 

Mi kolega po swoich znajomościach zrobił ofertę na okna firmy Vikking na profilach Aluplast z ukrytymi okuciami, lakierowane, z ukrytymi klejeniami, itd. Mówił że stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry i te okna mają wszystko co trzeba żeby były ciepłe, szczelne i się nie psuły. Wszystko co będzie drożej to już tylko koszt designu i różnych  dodatkowych fanaberii.

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do każdego etapu można napisać książkę i to nadal jest smutne, bo taką wiedzę powinni mieć specjaliści, a nie klient. Ilu jest sprzedawców okien, którzy nie patrzą na strony świata i w związku z tym (nawet) nie zaproponują klientowi doboru odpowiednich szyb do okien. Jako anegdotę można opowiadać wciskanie klientom rolet nadstawnych (te z inspekcją od wew. pomieszczenia) przy rekuperacji/wentylacji mechanicznej.

 

Przyznam, że kilka lat temu pracując w firmie handlującej oknami, ale takiej która poważnie szanuje klientów, nie dowiedziałem się nawet 1/3 tego, ile się nauczyłem pracując bezpośrednio dla producenta... to jest przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, skwaro napisał:

firmy Vikking na profilach Aluplast

dzięki za info. Zerknę co mają w ofercie i czy działają w regionie Gorzowa.

 

6 godzin temu, cewie napisał:

A po wyborze profili i producenta, warto doszkolić się o prawidłowym przygotowaniu otworów w murze i montażu okien.

 

nauczony doświadczeniem kupuję okna z montażem autoryzowanego serwisu. Nie mam zdrowia na przepychanki kto spierniczył sprawę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy okna w tym starym domu są skrzynkowe? Będziesz docieplał elewację?

 

Zacznij od tego, czy okna mają być energooszczędne (i jak bardzo), czy nie. To przekłada się na zastosowanie konkretnych profili.

 

Jeden z tematów, to wybór okuć (w tym producenta). Proponuję, aby każde skrzydło miało funkcję uchylno-rozwierną. Najczęściej w oknach dwuskrzydłowych ze stałym słupkiem środkowym ludzie wybierają tylko jedno skrzydło UR, drugie R... bo taniej. Zaletą jest choćby Ilość zaczepów obwiedniowych, przy UR najczęściej jest większa niż R, co przekłada się na większą szczelność okna. Dodatkowo oba uchylone skrzydła ułatwiają szybsze wietrzenie pomieszczenia. Warto też przemyśleć opcję stopniowanego uchyłu (w niektórych pomieszczeniach), co pozwala na większe rozszczelnienie okna niż standardowe i zablokowanie skrzydła klamką, co zabezpiecza przed szarpaniem skrzydła przez podmuchy wiatru.

 

Bez względu na wybrany pakiet, 2 lub 3 szybowy, koniecznie z tzw. ciepłymi ramkami. To niby już jest standardem, ale nadal niektóre firmy każą sobie za to dopłacać.

Aluminiowa ramka pomiędzy szybami, to ordynarny mostek termiczny. Szyby w okolicach takiej ramki często roszą od str. pomieszczenia. Ramka kompozytowa jest pozbawiona tego problemu. Przy duuużych gabarytach warto (a czasami trzeba) zamówić sobie wklejenie pakietu szybowego w skrzydło, okno jest wtedy mega sztywne. Nie ma problemu z wymianą takich szyb, wycina się jak w aucie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, _ONE_ napisał:

Jeden z tematów, to wybór okuć (w tym producenta). Proponuję, aby każde skrzydło miało funkcję uchylno-rozwierną. Najczęściej w oknach dwuskrzydłowych ze stałym słupkiem środkowym ludzie wybierają tylko jedno skrzydło UR, drugie R... bo taniej. Zaletą jest choćby Ilość zaczepów obwiedniowych, przy UR najczęściej jest większa niż R, co przekłada się na większą szczelność okna. Dodatkowo oba uchylone skrzydła ułatwiają szybsze wietrzenie pomieszczenia. Warto też przemyśleć opcję stopniowanego uchyłu (w niektórych pomieszczeniach), co pozwala na większe rozszczelnienie okna niż standardowe i zablokowanie skrzydła klamką, co zabezpiecza przed szarpaniem skrzydła przez podmuchy wiatru.

A po kiego grzyba montować wszystkie okna RU w obecnych czasach (wentylacja mechaniczna)? Fixy są tańsze, bezpieczniejsze i bardziej szczelne. Lepiej przemyśleć układ budynku i zastosować takie, jakie w danym momencie są potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, przymar napisał:

A po kiego grzyba montować wszystkie okna RU w obecnych czasach (wentylacja mechaniczna)? Fixy są tańsze, bezpieczniejsze i bardziej szczelne. Lepiej przemyśleć układ budynku i zastosować takie, jakie w danym momencie są potrzebne.

A jak Ci wentylacja nawali to będziesz szyby wybijał żeby przewietrzyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, skwaro napisał:

A jak Ci wentylacja nawali to będziesz szyby wybijał żeby przewietrzyć? :)

Nie mówię żeby 100% fixów dawać. A te kilka okien w razie awarii wentylacji spokojnie zrobi odpowiedni przeciąg w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, przymar napisał:

Nie mówię żeby 100% fixów dawać. A te kilka okien w razie awarii wentylacji spokojnie zrobi odpowiedni przeciąg w domu. 

No tak, ale nie wszyscy będą mieć reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam rekuperacji ale część fixów zrobiłem w pełni świadomie i po 8 latach nie żałuję. W elewacji frontowej mam dwa duże okna tarasowe z salonu i z kuchni a pomiędzy nimi portfenetre fix w jadalni. Pomiędzy tarasami mam dużą zieleń więc otwieranie tego okna wiązałoby się z inwazją robali a dwa okna tarasowe robią robotę. Do tego  w kuchni przed zlewem mam fix bo mam okno tarasowe w kuchni a otwieranie okna nad zlewem nie ma i tak sensu. W salonie na drugiej ścianie mam okno tarasowe 3-skrzydłowe. 2 otwierane a 3-cie fix. Fixa mam też w garderobie / sieni. Tam otwieranie nie miało dla mnie sensu - i tak potrzebna jest wentylacja. ergo - fixy mają sens jako częśc okien i z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, _ONE_ napisał:

Czy okna w tym starym domu są skrzynkowe? Będziesz docieplał elewację?

operacja będzie kompleksowa: dach, ogrzewanie, okna, ocieplenie plus inne sprawy przy okazji np. izolacja pionowa i pozioma.

Pacjent to stary dom z 1927 roku który chcę uratować przez wyburzeniem. Na obecnym etapie jeszcze ma to sens.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, _ONE_ napisał:

Zacznij od tego, czy okna mają być energooszczędne (i jak bardzo), czy nie. To przekłada się na zastosowanie konkretnych profili.

muszą ale w granicach rozsądku. Nie widzę sensu inwestować tysiące złotych w okna które mają parametry lepsze o kilka setnych.

Pierwsze oferty jakie dostałem to ok. 1150 pln za okno 100x151 ( czyli standardowa wielkość) 3 szyby przenikalność 0,78. Lokalny producent z Skwierzyny.

W technologię jeszcze się nie zagłębiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są tam teraz okna skrzynkowe, to najczęściej będą niespodzianki. Po niektórych skrzynkach często zostaje spora japa do załatania - powstają podwójne węgarki. W takim wypadku, jeśli robisz docieplenie, to można zlicować okno z murem lub cofnąć (schować) za pierwszy węgarek... wszystko zależy od koncepcji i tego jak chcesz, aby to wyglądało od środka. Jeśli licujesz z murem, to będzie mniejsza ilość światła w pomieszczeniu, jeśli chowasz za węgarkiem, to może być trochę jaśniej. Trzeba tez pamiętać, że skrzynki często mają różne poziomy parapetów wew/zew. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hej, 

 

Doradźcie proszę jakbyście montowali boazerię taką jak na zdjęciu poniżej ale ... w układzie poziomym: 

 

Panowie w markecie gdzie będę zamawiał boazerię doradzają zamontować pierwszą deskę na dole ściany podwójnym piórem do góry, zauchwytować i w ten sam sposób kolejne deski pojedynczym piórem w dół aż pod sufit.

Zastanawiam się tylko, czy przy takim sposobie układania, ewentualne szpary nie będą bardziej widoczne w przypadku gdy podwójne pióro miałoby się w przyszłości rozeschnąć.... ? 

 

Czy .... za bardzo się tym przejmuję i nie ma to znaczenia ? 

Co sądzicie ? 

 

 

 

1005_1521107759.jpg

1_max.jpg

5_max.jpg

373388_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...