Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, radekk napisał:

Ja bym puścił wszystko w jakiejś osłonówce, zawsze też łatwiej jak co dołożyć kabla jak wymyśli się coś nowego

 

Osłonówka?, jaka, ułożysz od wody niebieską fi32mm i wepchniesz kabel elektryczny max na 10m bo potem zaczyna się falować i staje. Gdy ułożysz fi110 niewiele dalej popchniesz. Osłonówka tak, ale pod trwałą zabudową, czyli chodnik, ścieżka, podjazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, radekk napisał:

Ja bym puścił wszystko w jakiejś osłonówce

bardzo słusznie ale nie do końca w ogrodzie jest to potrzebne a...

2 godziny temu, llkuba napisał:

wszystko najlepiej w arocie:

aroty są potwornie drogie - tak 2x droższe od samego kabla ziemnego

25 minut temu, radekk napisał:

zawsze też łatwiej jak co dołożyć kabla

nie prawda - przeciągniecie czegoś przez 10-15-20 metrów arota to masakra i zazwyczaj sie nie udaje

 

Kilka rad:

  1. przewód do zastosowan gruntowych koniecznie jak pisali koledzy wyżej
  2. odpowiednia głębokośc wkopania - norma mówi chyba 80cm (może 60cm - nie pamiętam ale raczej 80). trzeba pilnowac bo kopaczom zazwyczaj się ie chce kopac i zakopia na 1 - 1,5 szpadla czyli max 40cm. Na 80cm kabel jest bezpieczny bo raczej tak głęboko kopac już nie będziesz - nawet jak będziesz sadził spore krzewy i drzewa.
  3. kabel przesyppujesz ziemią na 15-20cm a potem pozwija sie pasmo niebieskiej grubej folii i dalej zakopujesz. nawet jak będziesz głęboko kopał to najpierw trawisz i wyciągniesz kawałek folii - taki alarm
  4. nie ma co szaleć z przewodem do oświetlenia bo i tak wszystko zrobisz na LEDach
  5. reszta już do rozplanowania - gniazda, sterowanie,, czujki etc. Lepiej pomyślec teraz bo potem jak rozkopiesz swój nowy ogródek to cie szlag trafi
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, STIFF napisał:

bardzo słusznie ale nie do końca w ogrodzie jest to potrzebne a...

230V tylko w dodatkowej osłonie tym bardziej w ogrodzie ;) plus w rozdielni elektrycznej wyłącznik różnicowoprądowy  ^_^. Albo bezpiecznie albo wcale ;)

21 minut temu, STIFF napisał:

aroty są potwornie drogie - tak 2x droższe od samego kabla ziemneg

Full Pro. Nie ma lipy typu biała puszka zasfajdana silikonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak jest sterowanie różnymi LEDami a kable są długie pomiędzy LED a wyłącznikami, to nie może być wspólnej masy na tym LED. Jeśli jakiś LED wyłączasz to dwubiegunowym wyłącznikiem, czyli odłączasz fazę i zero  - i każdy osobny sterowany obwód LEDowy ma mieć odłączane oba przewody. Sąsiad zrobił oszczędnie i poprowadził na wzór mieszkania, zero wspólne dla wszystkich lampek (uziemione), a wyłączniki na różne sekcje w jednym miejscu odłączają tylko kabel zasilający i ... dopuki tam miał świetlówki energooszczędne,  to było ok, a po zmianie na LED wieczorem ma dyskotekę mimo wyłączonych wyłączników. Indukcja, prądy błądzące czy co jeszcze sprawia że na długim przewodzie w ziemi te LEDy cały czas mrugają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Licho napisał:

Osłonówka?, jaka, ułożysz od wody niebieską fi32mm i wepchniesz kabel elektryczny max na 10m bo potem zaczyna się falować i staje.

nie mam problemów przeciąganiem znacznie dłuższych odcinków, a mam na całym terenie jakby nie patrzeć liczone tego w setkach metrów, niedawno przeciągaliśmy ok 500 m odcinkami między rewizjami na pewno po jakieś 30-40 metrów.

 

2 godziny temu, STIFF napisał:

nie prawda - przeciągniecie czegoś przez 10-15-20 metrów arota to masakra i zazwyczaj sie nie udaje

dlatego kładę na osłonówkę węże PE, ewentualnie PCV.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można obok kabla w osłonę wciągnąć linkę, która później będzie służyć jako pilot przy przeciąganiu. Kosztuje niewiele a znacznie ułatwia dołożenie czegokolwiek w osłonie.
U siebie mam wzdłuż obrzeży pod trawnikiem zasilanie bramy i oświetlenia + kable domofonu w rurze wodnej PE i taka osłona kabli w zupełności wystarcza, ryjące zwierzaki tego nie ruszą, szpadlem też ciężko, a jak się ktoś rozpędzi koparką to rura podda się tak samo jak te karbowane wynalazki za 2x większe pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radekk napisał:

nie mam problemów przeciąganiem znacznie dłuższych odcinków, a mam na całym terenie jakby nie patrzeć liczone tego w setkach metrów, niedawno przeciągaliśmy ok 500 m odcinkami między rewizjami na pewno po jakieś 30-40 metrów.

 

 - Chłopaki w telekomunikacji przeciągają kable pomiędzy studniami nawet i 100m, ale mają do tego sztywną tyczkę w włókna szklanego, bez niej nic by nie zdziałali

 - Tak da cie w cienką rurkę wetkać miękki kabel nawet kilkaset metrów, ale to jest na zasadzie że sprężarka wdmuchuje powietrze, a kabel jest unoszony w tym powietrzu i to powietrze popycha czy ciągnie ten kabel, tak wdmuchuje się światłowody.

A poza profesjonalnym użytkiem mamy przydomowe ogródki i "Kowalskiego" na zagrodzie, czy ma on dostęp do profesjonalnego sprzętu, może i ma ale nieliczni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu sami sobie utrudniacie życie ? po co kupować karbowaną rurę osłonną do kabli skoro idealnie sprawdza się gładka o fi 25 mm długa na 3 m z opcją łączników sztywnych lub giętkich jeśli che ktoś nie w lini prostej od punktu A do punktu B. Jak modernizowałem taras po 18 latach użytkowania to instalacja z 2000 roku była w stanie idealnym pomimo kabla białego i zero oznak uszczerbku. Jedynie o czym należy pamiętać to aby system osłonowy kabla był szczelny  tak aby nie dostawała się do niego wilgoć. A sens wkładania nitki do takiego systemu osłonowego mija się z celem bo przy wymianie kabla stary będzie służyć nam za nitkę. No chyba że się będzie chciało dołożyć nowy kabel to wtedy lipa , ale nauczony praktyką od mojego Ojca, który jak budował dom to na dach pociągnął 5 kabli koncentrycznych w kominie i dwa zasilające 230 v  a do domofonu i bramy dwa zasilające 230 v i 3 telefoniczne to jestem mu dozgonnie za to wdzięczny po tym jak wymieniłem antenę i dekoder na CP z mulitromem i opcją nagrywania gdzie konwerter potrzebował 4 żył osobno a montaż anteny LTE wymagała wiercenia w kominie dziur to nie musiałem kombinować tylko wykorzystywałem mądrość mojego Ojca. A teraz gdy rozbudowywałem taras to pociągnąłem do schodów kable razy 2 bo nigdy nie wiadomo czy za kilka lat nie będzie potrzebna druga żyła bo zmieni się koncepcja.

 

A i jeszcze jedna rada , kabel wkładamy do osłony przed zakopaniem a nie po zakopaniu.

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy artykuł ale do bezpieczników 16A kładziemy przekrój żyły 2,5 kwadrat do gniazd 230V. Autor nic nie napisał o osłonie kabla w ziemi a w swojej karierze miałem kilka przypadów przegryzienia kabla przez kreta.

Jeszcze jedna istotna rzecz nie wkładamy większego bezpiecznika 20A przy dużym rozruchu prądu np: aerator tylko zmieniamy charakterystykę bezpiecznika na C. Czyli wyłącznik nadprądowy C16 dla kabla 3*2,5 kwadrat dla gniazd 230V. 

Edytowane przez llkuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2018 o 16:52, radekk napisał:

nie mam problemów przeciąganiem znacznie dłuższych odcinków, a mam na całym terenie jakby nie patrzeć liczone tego w setkach metrów, niedawno przeciągaliśmy ok 500 m odcinkami między rewizjami na pewno po jakieś 30-40 metrów.

 

Kupiłem 200m poszło w moment, dokupiłem kolejne 200m... przed chwilą dzwonił elektryk, dzisiaj pójdzie... zdaje się że czeka mnie kolejna wycieczka po kabelek... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2018 o 16:31, Licho napisał:

a po zmianie na LED wieczorem ma dyskotekę mimo wyłączonych wyłączników. Indukcja, prądy błądzące czy co jeszcze sprawia że na długim przewodzie w ziemi te LEDy cały czas mrugają.

Na to jest prosta rada, podobnie jak zresztą w łazienkach czy innych miejscach gdzie włącznik światła ma "neonówke" - montujesz mały kondensator we włącznik i po problemie. A najprawdopodobniej właśnie podświetlenie wyłącznika ma tu najbardziej wpływ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam12 napisał:

Jest na sali fachowiec od systemów nawadniania? Od pewnego czasu mam u siebie problem z dostającym się powietrzem do systemu i nie mogę namierzyć którędy.....:(

 

 

System nawadniania to prosta rzecz. Rury puste, pompujesz do nich wodę z jednej strony i woda wylatuje tam gdzie ma ujście. Nie bardzo rozumiem co masz na myśli "dostaje się powietrze do systemu?. 

 

Woda ze studni czy z wodociągów?

 

Gdzie to obserwujesz?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OBK CVT napisał:

 

tez tak wierzylem

zaplacilem za 800mb kabla z tego polowa u mnie, reszta oswietla (trzeba przyznac uroczo) trawnik po drugiej stronie ulicy  :mellow:

 

tapatalked

 

Znam wymiary działki, widzę gdzie kable leża i ile linii w wykopach jest. Rozumiem że wiesz lepiej ile widzę kabla i jak duża jest działka :thumbup:

 

Szukam w garażu jednego kabelka... nie wiesz czasem gdzie jest? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...