Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko nie pamiętam żeby coś konkretnie tam było, jedynie kojarzę wypowiedzi w stylu że nie opłaca się jak jest dostęp do gazu itp, a mi chodzi o konkrety z użytkowania itd, za przeciw pompy powietrznej albo wodnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba pytanie do Instalatorów, chyba że ktoś ma kolejny dom i nazbierał masę własnych, tak właśnie i tylko własnych przemyśleń. Ja mam pompę ciepła i sobie chwalę, ale miałem daleko do gazu. Różnica w kosztach budowy to około +10.000 zł na "korzyść" pompy i nigdy się nie zwróci, bo jestem za stary :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 sezony zimowe i dwa letnie, śmiga aż miło, czas trwałości pompy zależy od upodobań Użytkownika: czy lubi ciepło, czy bardzo ciepło, czy ciepłą wodę chce mieć zawsze, czy po niedługiej chwili. Pompę mam dobraną akurat, czy z małym zapasem. Ciepło z trzech odwiertów po 99 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2016 o 10:30, chojny napisał:

 

W poniedziałek wjeżdża ciężki sprzęt i ruszamy z budową... z tego co piszecie, słyszałem i oczekuje to będą to ciężkie "dwa lata".  :mellow:

 

Nie wiem jak to przeżyje po rzuceniu picia i palenia... 

 

a_4x-horizontal.jpg

 

 

No to co..... dwa lata minęły i wykańczanie trwa ;)

 

Z plusów "wychodzi" dokładnie jak wyjść miało, masa fajnej, koncepcyjnej pracy.

 

Z minusów to urzędy i instytucje, wodociągi, prądy, gazy to jakiś dramat a budowlańcy... można się przyzwyczaić choć wymaga to dużo cierpliwości. 

 

Jeszcze trochę i finito... jak co miesiąc pewnie jeszcze z 2 miesiące :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Barierki na taras i balkon .... kolejny problem , czy ktoś mi jest w stanie powiedzieć ile kosztuje mb. barierki ? . Rozważałem różne opcje , chciałem całoszklane , ale żona mi wybiła z głowy , że nie będzie co tydzień tego myć ( w sumie ma rację ) , padło na ze stali nierdzewnej , ale mówiąc szczerze , gryzie się to z naszą koncepcją domu , a nie chce aby dom wygladał jak apartament czy biuro , zdecydowaliśmy sie na stalowe jak ogrodzenie , ale cena jaką Wiśniowski mi wyliczył zabiła mnie , za 33mb 26 000 zł . ......

Ktoś mi coś doradzi ? co można ładnego i w normalnej cenie zrobić ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj kowala ;) Trzeba tylko uważać na artystów co byś nie miał orzełka, aniołka albo syrenki wyspawanej zamiast tralek ;)

 

Jak masz projekt to zrobią zgodnie z projektem. Jak nie masz to są katalogi elementów gotowych i z tego poskładają co byś chciał. 

 

Warto pokazać np. zdjęcie tego co wam się podoba i dobiorą właściwe elementy, jak nie partacze to złapią w mig o co chodzi. 

 

Moga tez wykuć co sobie życzysz z pojednynczych prętów i innego dostępnego żelastwa. 

 

Warto kilka prac takiej firmy zobaczyć na własne oczy przed zamówieniem, żeby się nie zdziwić ;)

 

No i dokładnie uzgodnić cenę, bo może się okazać ze Wisniowski tak złe wcale nie wychodzi ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, chojny napisał:

No i dokładnie uzgodnić cenę, bo może się okazać ze Wisniowski tak złe wcale nie wychodzi ;)

jak czytam net , to jednak bardzo drogo bo mb wychodzi ok 850 zł a to bardzo drogo moim  zdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, carfit napisał:

o jednak bardzo drogo

To normalne ceny W. Ja za drzwi wejściowe, bramę garażową i ogrodzenie (fakt, jeńców nie brałem), miałbym buga WRX STI z polskiego salonu w stanie co najmniej dobrym. Albo Twojego Lanosa :evil2: Kucizna, jak w Subaru, ma swoją cenę, ale co kto lubi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carfit nie wiem jakie masz ogrodzenie ale ja współpracuje z firmą Stalbud z Łękawicy. Robią dla mnie blachy do konsoli ale wiem, że spawają różne rzeczy- robią też barierki.

Mają też malarnie proszkową więc malują u siebie.

Zadzwoń i podpytaj:

https://21218-pl.all.biz/

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, EVAN napisał:

Carfit nie wiem jakie masz ogrodzenie ale ja współpracuje z firmą Stalbud z Łękawicy. Robią dla mnie blachy do konsoli ale wiem, że spawają różne rzeczy- robią też barierki.

Mają też malarnie proszkową więc malują u siebie.

Zadzwoń i podpytaj:

https://21218-pl.all.biz/

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chciałem schody przyścienne na piętro w przebudowanej stodole, to firmy co zajmują się profesjonalnie schodami to ceny jakieś kosmos i rozwiązania takie jak ja chciałem to nie, mogły być tylko takie co mają w ofercie produkcyjnej. Poszukałem lokalnego ślusarza/spawacza/artystę i wyspawał mi metalowe + ocynk ogniowy + malowanie proszkowe i tak wyszło 40% ceny tego co chcieli ci na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, carfit napisał:

Barierki na taras i balkon .

 

Na projekcie są murowane.

Ładnie to wyglądalo.

Po co zmieniasz ?

 

Jak sprawa z trasem się zakończyła ?

 

10 godzin temu, radekk napisał:

Ja bym udał się do kowala

 

Prawdziwego kowala może sobie darować.

Chyba, że taki spawaczokowal.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Licho napisał:

Jak chciałem schody przyścienne na piętro w przebudowanej stodole, to firmy co zajmują się profesjonalnie schodami to ceny jakieś kosmos i rozwiązania takie jak ja chciałem to nie, mogły być tylko takie co mają w ofercie produkcyjnej. Poszukałem lokalnego ślusarza/spawacza/artystę i wyspawał mi metalowe + ocynk ogniowy + malowanie proszkowe i tak wyszło 40% ceny tego co chcieli ci na początku.

To nie jest takie proste jak się wydaję :)

Jeśli chodzi o schody to muszą być papiery, dopuszczenia itd - porządna firma , która się tym zajmuję , robi obliczenia , używa atestowanych materiałów - a to wszystko kosztuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, carfit napisał:

jak czytam net , to jednak bardzo drogo bo mb wychodzi ok 850 zł a to bardzo drogo moim  zdaniem

 

Też dlatego piszę, że na artystów trzeba uważać z cenami, bo jak wypalą to 850pln za m.b. okaże się być wręcz okazyjne ;) 

 

 

@carfit, nie wymiekaj, idź na całość ;)

 

 

80994a6f57027596fa9aa8cc1211e9c3.jpeg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

900zeta to płaciłem 5 lat temu za 1szt. 2,50x1,60 panel ogrodzeniowy (własny projekt) ze stali nierdzewnej dwukrotnie malowany proszkowo, więc cena mb barierki 850zł rzeczywiście wysoka. Swoją drogą, sąsiad zrobił metalowe ogrodzenie i już dwa razy malował, więc wychodzi albo ładnie, albo praktycznie, albo tanio (gotowe panele i barierki z marketu). Najbardziej mi się podobają jednak barierki z modrzewia, które zrobiłem w domu letniskowym. Pomalowałem lakierem jachtowym i liczę, że trochę wytrzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie ogrodowe.

 

Przy okazji wykopów do instalacji systemu nawadniania, chłopaki położą kable elektryczne aby opasać działkę prądem.

 

Plan w sumie mam, projekt wstępny również ale może ktoś gdzieś widział stronkę, materiały dotyczące ciekawych rozwiązań oświetlenia ogrodów, parków, większych przestrzeni? 

 

Ktoś coś?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chojny napisał:

Oświetlenie ogrodowe.

 

Przy okazji wykopów do instalacji systemu nawadniania, chłopaki położą kable elektryczne aby opasać działkę prądem.

 

 

 

 

Zwróć uwagę by kable do ziemi miały czarną izolację czy to 230V czy do sterowania zaworów nawadniania.

1. Sąsiad zakładał nawadnianie i mu skrzynkę z zaworami umieścili w ziemi i wraz z rurami położyli biały kabel telefoniczny do sterowania. W trakcie prac ja mu mówię, że ten biały to max dwa lata wytrzyma, potem jest spadek oporu izolacji i problemy, a on, że to w ramach gwarancji będzie załatwiał. Mija dwa lata i już mu nie chodzi czujnik deszczu, wymienił czujnik nadal to samo, w końcu położył nowy kabel i czujnik zamocował w innym miejscu. Z gwarancji nie skorzystał.

2. Z tym opasaniem działki kablem elektrycznym to opiszę przypadek sąsiada. Chciał mieć oświetlenie suszarni (lokalizacja w połowie działki) i światło na końcu działki (furtka do lasu). Chciał to zrobić tanio, więc kupił kabel 3x1,5mm2  ale czarny i do ziemi. Wyłącznik światła miał przy furtce (na lampie). I niczego więcej nie potrzebował. Minęło parę miesięcy i zachciało mu się mieć gniazdko 230V przy suszarni bo dokupił elektryczny rębak. Gniazdko zamontował. Potem zauważył, że zapalanie światła przy furtce do lasu (wyłącznik na lampie) to nie najlepszy pomysł, bo dojście do samej lampy to ciemno i chciałby mieć wyłącznik jeden przy lampie a drugi przy domu , by można było każdym z nich włączać i wyłączać lampę, ale wytłumaczyłem mu, że aby to zrobić to brakuje min. 1 żyły w istniejącym kablu, czyli potrzeba ułożyć nowy dodatkowy kabel i z pomysłu kicha.  Gdy prądu nie było dłuższy czas po wichurach napalił się na agregat prądotwórczy najlepiej trójfazowy, że niby go na podwórku uruchomi podłączy do gniazdka suszarni i cały dom zasili. Wytłumaczyłem mu że tak się nie da, że potrzebny jest osobny kabel z domu od skrzynki z bezpiecznikami do suszarni i przełącznik sieć/0/agregat, no i go te znowu kopanie nowego kabla ostudziło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kabel do sterowania jest jak trzeba, do ziemi YKY, ileśtam żyłowy dedykowany do instalacji, zgodny z projektem. 

 

2. Czyli mówisz puścić nie po jednym ale po dwa kable, jeden do zasilania lamp, drugi do ewentualnego podpięcia urządzeń elektrycznych...  hm... w sumie.  

 

Thx. :thumbup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, chojny napisał:

1. Kabel do sterowania jest jak trzeba, do ziemi YKY, ileśtam żyłowy dedykowany do instalacji, zgodny z projektem. 

 

2. Czyli mówisz puścić nie po jednym ale po dwa kable, jeden do zasilania lamp, drugi do ewentualnego podpięcia urządzeń elektrycznych...  hm... w sumie.  

 

Thx. :thumbup:

I wszystko najlepiej w arocie: 

 

https://onninen.pl/pl-PL/dvr-50-25-oslona-rurowa-do-kabli-karbowana-niebieska-dwuscienna-11022280260000-arot,HEO151

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...