Skocz do zawartości

O rowerach


Niuniek

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje się, że lepiej niż szosowe MTB (na slicku Schwalbe Hurricane 26") ;)

 

Ostatnio na podolsztyńskich piaskownicach mijały mnie, prowadzącego rower, dwa gravele. Jechały po tym piasku spokojnie, jak gdyby go nie było, a ja się kopałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jpol napisał(a):

Jechały po tym piasku spokojnie, jak gdyby go nie było, a ja się kopałem

Może jechały po palach :) 

Dobra, tak myślę, że chyba bardziej chodzi tu o operatora ( i jego wagę). Ja wiem, że zawodowcy to mogą i na szosie lecieć po plaży jak mają wytrenowane giry i ważą 45kg. Ale ciekawi mnie, że tez widziałem gravele latające po lasach i poza tym, że się trzęsą na wertepach to lecą ostro. Chyba muszę od kogoś zapożyczyć gravela na przejażdżkę i się dowiem jak to jest. 

18 minut temu, radekk napisał(a):

Można też taką założyć;)

2.1 do gravela ? Aj dont fink soł.  Tej a Ty to chyba elektromobilnym pomykasz to po piachu to i bez opon przelecisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jmiciuk napisał(a):

2.1 do gravela ? Aj dont fink soł.  Tej a Ty to chyba elektromobilnym pomykasz to po piachu to i bez opon przelecisz :)

 

Mój pierwszy MTB ćwierć wieku temu miał 1.95 (wówczas standard) ;) 

 

A w kwestii co najlepiej jeździ po piachu: znaczenie ma też geometria. Najlepiej radził sobie mój niemiecki składak z oponkami 24x1 3/8 bardzo dawno temu. Wyraźnie lepiej niż rowery kolegów na grubszych oponach.

Edytowane przez Knurek1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek zaczyna zachowywać się rozsądnie jak wszystkie inne sposoby zawiodą. Gravele coraz bliższe są do MTB bo takim rowerem jeździ się najwygodniej i często najszybciej po szutrowych nawierzchniach a tzw. szutrach "premium" których u nas jak na lekarstwo to i szosą endurance będzie wygodnie :) 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jmiciuk napisał(a):

Ale czy po polnej piaszczystej ścieżce daje to radę ?

Gdy miałem oponę 40, nie narzekałem. Teraz mam 35 i jest nieco gorzej. Nie ma co ukrywać: zakopiesz się szybciej niż na MTB, ale moim zdaniem gravel poradzi sobie lepiej niż ciężki cross na porównywalnych oponach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, poczytałem, pooglądałem youtuby i wychodzi na to, że w sklepach rowerowych pchają gravele bo zawodowcy na takich śmigają i im się to sprawdza. Ale dużo ludzi mówi, że rzeczywiście do takich jazd jak moja ( i przy mojej wadze :cry: ) to jednak Gravel byłby ryzykowny, więc zdecydowałem się na MTB i zamówiłem sobie treczka procalibra 8 (czyli taki niski model z alu), tyle że zamiast standardu 30T zmienią mi od razu przednią zębatkę na 34T.   Jak się wytrenuję to za rok zmienię na gravela na szerokich laczkach :dance:

Ej a gdzie przyklejacie świnie na rowery ? :) 

 

W dniu 26.06.2024 o 20:44, Zyzol napisał(a):

Na takiej drodze pchasz

No właśnie tego się obawiam a okoliczne tereny pełne są piaszczystych ścieżek. 

 

 

 

W dniu 26.06.2024 o 15:27, radekk napisał(a):

Jak to nie jak tak

Łooo bardzo fajny.   To żony, czy córki ? ;) 

A przy okazji - pedały  podstopniki platformowe lepiej Ci się sprawdzają niż SPD ? Jaka jest przewaga platform ? Oprócz tego, że można jechać w każdych butach 

 

 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, jmiciuk napisał(a):

zdecydowałem się na MTB i zamówiłem sobie treczka procalibra 8 (czyli taki niski model z alu), tyle że zamiast standardu 30T zmienią mi od razu przednią zębatkę na 34T.   Jak się wytrenuję to za rok zmienię na gravela na szerokich laczkach :dance:

Dobry wybór (i wcale nie jest to niski model). Patrzyłem jakiś czas temu na tego procalibra('24) i fajny jest. Sam mam kilkuletniego xcalibra 8 i jest to bardzo uniwersalny model roweru. Nie zmienisz na gravela, najwyżej dokupisz gravela jako kolejny, n+1, rower :D

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, poczytałem, pooglądałem youtuby i wychodzi na to, że w sklepach rowerowych pchają gravele bo zawodowcy na takich śmigają i im się to sprawdza. Ale dużo ludzi mówi, że rzeczywiście do takich jazd jak moja ( i przy mojej wadze :cry: ) to jednak Gravel byłby ryzykowny, więc zdecydowałem się na MTB i zamówiłem sobie treczka procalibra 8 (czyli taki niski model z alu), tyle że zamiast standardu 30T zmienią mi od razu przednią zębatkę na 34T.   Jak się wytrenuję to za rok zmienię na gravela na szerokich laczkach :dance:
Ej a gdzie przyklejacie świnie na rowery ?  
 
Łooo bardzo fajny.   To żony, czy córki ?  
A przy okazji - pedały  podstopniki platformowe lepiej Ci się sprawdzają niż SPD ? Jaka jest przewaga platform ? Oprócz tego, że można jechać w każdych butach 
 
 

Który kolor wybrałeś ? Bo też się czaję


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Gazik napisał(a):


Który kolor wybrałeś ? Bo też się czaję emoji1.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ej nie ma tak, tylko ja mogę takiego mieć :faja:

Wziąłem tego szarobiałego, więc weź se tego drugiego :P

Bardziej niż nad kolorem zastanawiałem się nad 6 zamiast 8, ale niby ma lepszy amorek czy coś to wziąłem 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, Prosiaka gdzie indziej nakleję
Ja się na rowerach nie znam ale osoba sporo jeżdżąca też mi coś o tym amorze gadała….


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2024 o 09:37, jmiciuk napisał(a):

Ej a gdzie przyklejacie świnie na rowery ? :)

 

IMG_2890.thumb.jpg.807a142ae187222defef48161af7d8f7.jpg

 

W zeszłym roku w serwisie rowerowym:

- Ta świnka to subaru?

- Tak, a co?

- A kolega ma forestera, uwielbiam to auto...

  • Super! 5
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2024 o 09:37, jmiciuk napisał(a):

Łooo bardzo fajny.   To żony, czy córki ? ;) 

A przy okazji - pedały  podstopniki platformowe lepiej Ci się sprawdzają niż SPD ? Jaka jest przewaga platform ? Oprócz tego, że można jechać w każdych butach 

miałem tylko na testy przez 2 dni.

Ja jeżdzę na platformach, na wpinanych nigdy nie jeździłem. 2 lata temu chciałem z ciekawości spróbować (córkę wsadziłem na wpinane), ale ja mam problem z butami. Nie wiedzieć czemu praktycznie jakiekolwiek przymierzam, czuję że idąc pięta się unosi, więc zakładam że jeżdżąc będą obcierać. W zwykłych płaskich nie mam problemu, praktycznie jakie nie założę jest ok. Chyba 2 modele były co faktycznie były jeszcze ok, ale jedne mega ciężkie już zakładając w domu czułem że mi w nich gorąco, drugie były paskudne z wyglądu, a nie kupię czegoś co mi się nie podoba. W tym roku m.in. zrobiłem przymiarkę do 2 par co są zarówno w wersji flat i clip-in, flat leżą super, trzymają nogę super, zakładam wpinane (wyglądają identycznie) i ten sam problem z pięta:mellow: Nie wiem o co chodzi.

Z tej okazji właśnie wczoraj zamówiłem chyba kolejne 10 par i zobaczę, jak będzie to samo to się już chyba poddaję.

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, radekk napisał(a):

miałem tylko na testy przez 2 dni.

Ja jeżdzę na platformach, na wpinanych nigdy nie jeździłem. 2 lata temu chciałem z ciekawości spróbować (córkę wsadziłem na wpinane), ale ja mam problem z butami. Nie wiedzieć czemu praktycznie jakiekolwiek przymierzam, czuję że idąc pięta się unosi, więc zakładam że jeżdżąc będą obcierać. 

 


Brzmi niewiarygodnie. Wg mnie musisz spróbować pojeździć. Jak chcesz, mogę podesłać pedały na próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radekk

Łatwiej mi sobie wyobrazić, że obcierki i jakikolwiek dyskomfort będziesz odczuwał właśnie w butach, które idealnie się trzymają stopy. Problem doboru rozmiaru i modelu buta.  Oczywiście dziś bierzemy pod uwagę tylko buty z BOA, najlepiej podwójnym. But w dobrym rozmiarze nie będzie się zsuwał. Pytanie, czy da się w nim chodzić, ale to też kwestia modelu buta. Istnieją sportowe buty enduro SPD ze sztywną podeszwą i zapiętkiem z materiału niwelującego ślizganie, w których da się wygodnie jeździć i chodzić nawet kilometrami.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Knurek1111 napisał(a):

Brzmi niewiarygodnie. Wg mnie musisz spróbować pojeździć. Jak chcesz, mogę podesłać pedały na próbę.

Pedały mogę wziąć od córki, ale jeździć nie próbowałem, bo nie chce w żadne przykręcać bloków i wpinać żeby jakiś śladów nie zostawiać jak je zwracam. Chyba że kupię jakieś używane za grosze i faktycznie przetestuje w boju.
 

43 minuty temu, tomek_z napisał(a):

Łatwiej mi sobie wyobrazić, że obcierki i jakikolwiek dyskomfort będziesz odczuwał właśnie w butach, które idealnie się trzymają stopy. Problem doboru rozmiaru i modelu buta.  Oczywiście dziś bierzemy pod uwagę tylko buty z BOA, najlepiej podwójnym. But w dobrym rozmiarze nie będzie się zsuwał. Pytanie, czy da się w nim chodzić, ale to też kwestia modelu buta. Istnieją sportowe buty enduro SPD ze sztywną podeszwą i zapiętkiem z materiału niwelującego ślizganie, w których da się wygodnie jeździć i chodzić nawet kilometrami.

wydaje mi się że jak idąc pietą się unosi, to mimo wszystko będą obcierać, jak z normalnymi butami gdybyś założył za duże.
Kwestia doboru rozmiaru nie jest tu problemem, bo też próbowałem z niektórymi modelami po 3 rozmiary i nawet w już za małych był ten sam problem.

Jakieś 2 tygodnie temu kupiłem Ride Concepts model Acomplice z płaską podeszwą, w rozmiarach które powinny być za małe, ok i za duże, rozmiar dobrany, zamówiłem to samo w wersji clip już w tym jednym rozmiarze, czyli faktycznie środkowym z tych co przymierzałem, pierwszy krok i czuję że pięta się wysuwa. Zakładam ponownie te płaskie, nie czuję tego, znów wpinane, pięta się unosi:biglol: Nawet w tych płaskich za dużych lepiej trzyma piętę.

 

Od kilku lat użytkuję Northwave Clan i Tribe i nogę trzymają super, nigdy w nich problemów nie miałem, wygodne też do chodzenia i wyglądają jak zwykłe buty, nawet mi się zdarzało normalnie w nich gdzieś wyjść. 

 

Na pewno nie biorę pod uwagę żadnych gravelowych, do XC, itp., ja je określam lakierkami. Chce właśnie wyglądające jak zwykłe, czyli jak piszesz bardziej do enduro, tylko nie jakieś pancerne, tylko typu bardziej do turystyki, żebym mógł w nich ileś godzin spędzić i nie zagotować stopy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, radekk napisał(a):

 

Na pewno nie biorę pod uwagę żadnych gravelowych, do XC, itp., ja je określam lakierkami. Chce właśnie wyglądające jak zwykłe, czyli jak piszesz bardziej do enduro, tylko nie jakieś pancerne, tylko typu bardziej do turystyki, żebym mógł w nich ileś godzin spędzić i nie zagotować stopy.

 

 

 

 

Nie wiem czy to dobre myślenie. Jak przez lata używałem Specialized Expert (pełna karbonowa podeszwa, twarde, niezbyt wygodne do chodzenia itd.) I przejechałem w nich kilkugodzinne trasy w upale po górach, lądowałem w błocie i górskich strumieniach, chodziłem po skałach jak droga znikała itd. Kiedy po prawie 10 latach w końcu zamieniłem je na miękkie shimano (XC502) to nie wytrzymałem. Nie dość, że stopa wyginała się na pedale to jeszcze gotowała się i marzła na przemian (dziurkowany chamski plastik przez który hulał wiatr).

Napisałem płomienną reklamację do shimano i zamieniłem na twarde Bonty (Riot +), znowu z pełną karbonową podeszwą i wszystko wróciło do normy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, radekk napisał(a):

wydaje mi się że jak idąc pietą się unosi, to mimo wszystko będą obcierać, jak z normalnymi butami gdybyś założył za duże.

Sprawdziłem dzisiaj na swoich szosowych lakierkach i jak chodzę w normalnie zapiętych też czuję „luźną piętę”. W czasie jazdy jednak nie powoduje to żadnych dolegliwości w tej strefie. A w czasie chodzenia bolą inne rzeczy ;) 

6 godzin temu, radekk napisał(a):

tylko typu bardziej do turystyki, żebym mógł w nich ileś godzin spędzić i nie zagotować stopy.

Te już sprawdzałeś? 

IMG_3599.jpeg.655666ae688da9b5ec5b0152a20125d9.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...