Skocz do zawartości

Czy dużą krzywdę zrobiłem silnikowi?!?


Thomas

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do siebie pretensje i mam moralnego kaca.

Od czasu jak mam Forestera to starałem się pilnować wszystkie płyny, a szczególnie olej.

No i sprawdzałem co jakiś czas, coraz rzadziej bo nic nie brakowało.

No i przez te ostatnie morozy jakoś mi się nie chciało bo przecież: "nie bierze". Poza tym nie dawałem z buta, raczej ciąglę spokojnie, co jakiś czas 4k obr czasami 5kobr.

 

A tu w sobotę zaglądam do bagnetu, wyciągam rano, a on suchy, słownie: SUCHY. Wytarłem szmatą wkładam jeszcze raz, wyciągam i widzę że oleju mam około 1cm poniżej min. Moje czoło i plecy natychmiat pokryły się świeżym potem.

Dobrze że miałem bańkę nowej oliwy. Zalałem na max czyli do oczka przy literze F. Weszło jakieś 1,3 litra.

Kontrolka oleju się oczywiście jeszcze nie paliła.

 

Czy zaszkodziłem znacznie silnikowi, czy przeżyje to?!?

Chcę żeby mi samochód starczył na długie lata. Nic lepszego od Forestera nie widzę.

 

Od dzisiaj sprawdzam olej regularnie co tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, kiedy kupilem WRXa, okazalo sie ze 2 litry weszly do silnika. Cholera wie ile czasu tak jezdzil, ale skoro poprzedni wlasciciel nie dopilnowal takiej ilosci, to pewnie po prostu nie zagladal pod maske miedzy przegladami u dealera, wiec pol zycia auto moglo przejezdzic ponizej minimum. Mial wtedy 56kkm, teraz ma 73 i nic sie nie dzieje, nie dymi, nie klekocze i jezdzi jak powinien, a zuzycie oleju caly czas w granicach 200-300ml/1000km, czyli w normie.

 

Troche dziwne, ze kontrolka tak szybko sie zapalila, u mnie 2l brakowaly, a kontrolki niet. Swego czasu zazynalem honde civic esi (wiecej oleju, niz benzyny palila :) ) i kontrolka na zakretach albo przy hamowaniu mrugala dopiero, kiedy jakis 1.5l oleju w silniku bylo.

 

[ Dodano: Pon Lut 15, 2010 10:45 pm ]

Nie wazne z ta kontrolka, kawe dopiero dopilem. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj sprawdzam olej regularnie co tydzień.

 

ja mam ustawiony licznik b i co 1000 zaglądam

 

a służy do zasięgu

 

w instrukcji napisali aby sprawdzać co tankowanie ale u mnie nie ma takiej potrzeby, ale profilaktycznie co 1k sprawdzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 2l brakowaly, a kontrolki niet.

 

Bo to jest kontrolka ciśnienia, a nie poziomu oleju. Jeśli się nie paliła to oznacza że syfon wciąż był zanurzony w oleju i nie zasysał powietrza.

 

Czyli do dupy z taka kontrolka, ktora pokaze ze juz za pozno na cokolwiek.

 

Swoja droga, czujnik poziomu oleju mialem juz w megane z 1998 roku, pokazywal ladnie na wyswietlaczu ile zostalo (w miare dokladnie nawet). Czy to techniczniee tak skomplikowane, czy moze zbyt drogie do umieszczenia w samochodach z zalozenia zjadajacych troche oleju i nie uzywanych do jezdzenia po pieczywo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do dupy z taka kontrolka, ktora pokaze ze juz za pozno na cokolwiek.

W wszystkich samochodach jest zawsze kontrolka ciśnienia oleju, dodatkowo tak jak napisałeś w Renault czy w Mercedesach CDI jest kontrolka poziomu oleju. Rzeczywiście jest to super sprawa bo nie brudzisz niepotrzebnie rąk i przy każdym odpalaniu silnika wiesz jaki jest poziom oleju w silniku. Sporo osób zaciera silniki przez przekonanie że to tylko wskazuje poziom oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do dupy z taka kontrolka, ktora pokaze ze juz za pozno na cokolwiek.

 

Swoja droga, czujnik poziomu oleju mialem juz w megane z 1998 roku, pokazywal ladnie na wyswietlaczu ile zostalo (w miare dokladnie nawet). Czy to techniczniee tak skomplikowane, czy moze zbyt drogie do umieszczenia w samochodach z zalozenia zjadajacych troche oleju i nie uzywanych do jezdzenia po pieczywo?

 

pewnie nie chca bo by sie swiecila co chwile ,

 

Takie zboczenie a ile zabawy i lansu na stacji

 

tez mi takie zobczenie zostalo :mrgreen: mimo ze w Audi jest kontrolka niskiego stanu w trasie zwlaszcza autostradowej zawsze sprawdzam co 800-1000 km :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chojny napisał/a:

Takie zboczenie a ile zabawy i lansu na stacji

 

 

tez mi takie zobczenie zostalo mimo ze w Audi jest kontrolka niskiego stanu w trasie zwlaszcza autostradowej zawsze sprawdzam co 800-1000 km

 

tylko trochę ludzie dziwnie patrzą jak się bagnet oblizuje :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i smieją sie co to za zajechany wózek ze trzeba na stacji olej sprawdzac - pewnie duzo bierze :)

 

No - mi się zdarza sprawdzać olej na parkingu kawiorowej siłowni i ludzie jakoś tak dziwnie patrzą. Oni do swoich SUV-ów i korpo-limuzyn pewnie nawet nigdy nie zaglądali pod maskę. No może co najwyżej po to, by uzupełnić płyn do spryskiwaczy :twisted:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się zdarza sprawdzać olej na parkingu kawiorowej siłowni i ludzie jakoś tak dziwnie patrzą

mają ubaw że się niby SI zepsuła... :twisted: ja mam to samo kiedy na korpo-parkingu sprawdzam olej w mojej Bece (a SUV ponoć :mrgreen: ) - też się pytają czy nie popchnąć/podholować od razu :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam to samo kiedy na korpo-parkingu sprawdzam olej w mojej Bece (a SUV ponoć :mrgreen: ) - też się pytają czy nie popchnąć/podholować od razu :twisted:

 

Tak - Polacy są mistrzami schadenfreude :twisted:. Wtedy są pomocni, uprzejmi, uśmiechnięci :twisted:.

 

I żeby było on top: mimo takiego podejścia innych użytkowników parkingu sprawdzam olej regularnie, aby nie dopuścić do pogorszenia smarowania 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

moj forester XT z 2005 sporo wytrzymal bez sprawdzania oleju......... do wczoraj.

Zrobilismy 200tys km od nowosci, nigdy nie uzupelniano w nim oleju pomiedzy wymianami. W ostatnim czasie zaczal sporo spalac i nikt z kierujacych nim o to nie dbal. Efekt byl taki ze ilekroc do niego wsiadalem to trzeba bylo dolac srednio 2L, az w koncu wczoraj stracil cisnienie na czwartym cylindrze. Kontrolka zaczela migac w ostatnich tygodniach.

Jutro mu sciagna glowice, zeby ustalic co strzelilo. Zrobie foty jak nie zapomne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...