Skocz do zawartości

Jaki kupić telewizor LCD/LED/PLAZMA ?


Paweł_P

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.12.2018 o 13:13, radekk napisał:

Chyba że coś się zmieniło w ostatnich latach bo zbytnio nie śledzę technologii.

 

zmieniło się i to bardzo dużo.

16 godzin temu, Mark L.A. napisał:

To OLED  nad którym Japończycy cały czas pracują .

 

"wszyscy" nad czymś pracują kwestia kiedy to trafi do masowej produkcji i cenie akceptowalnej przez rynek.

 

W dniu 1.01.2019 o 17:30, Paweł_P napisał:

Mam czekać kolejne lata aż Panas sam zrobi lepszą matrycę?

 

Panasonic nie robi matryc od lat. Podobnie jak Sony i wielu innych tzw. "markowych" producentów TV.

W dniu 29.12.2018 o 13:13, radekk napisał:

le tak jak napisałeś wyżej żaden z tych nie jest w stanie wyłączyć całkowicie podświetlenia, więc czerń nie będzie czarna tylko szara i nie uzyska jej na takim poziomie OLED,

 

Tak jest w tanich matrycach z białym podświetleniem typu direct. QLED to całkiem inna liga. Inne materiały i warstwy matrycy oraz niebieskie podświetlenie robi swoje.

Największą bolączką OLED'a to brak możliwości sterowania jasnością w tak szerokim zakresie jak LCD z podświetleniem LED oraz trwałość. Specyfika organików emitujących światło jest taka a nie inna i niestety nie do przeskoczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

36 minut temu, Adam12 napisał:

zmieniło się i to bardzo dużo.

...

Tak jest w tanich matrycach z białym podświetleniem typu direct. QLED to całkiem inna liga. Inne materiały i warstwy matrycy oraz niebieskie podświetlenie robi swoje.

mi chodziło w znaczeniu że LED jest w stanie wyłączyć podświetlenie, a w tej materii chyba się nic nie zmieniło, poprawa może i jest, ale nigdy nic co jednak świeci nie będzie tak czarne jak coś co nie świeci, więc czerń zawsze będzie gorsza. I nie wiem też jak w przypadku topowych modeli LEDów, ale widuję jakieś w sklepach po 10-12 tys zł więc raczej wyższe modele i każdy patrząc pod kątem jednak bardzo traci kolory, w przypadku OLEDów już tego nie zauważam, a przynajmniej na akceptowalnym poziomie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, radekk napisał:

mi chodziło w znaczeniu że LED jest w stanie wyłączyć podświetlenie, a w tej materii chyba się nic nie zmieniło

 

zmieniło i to bardzo dużo. Kluczowe jest zmiana koloru światła podświetlenie oraz materiałów z jakich zostały zrobione warstwy matrycy. Do tego technologia HDR całkowicie zmieniła sterowanie obrazem. W Q LED wbudowany komputer z własnym systemem operacyjnych Tizen interpretuje meta dane zawarte w "filmie"/"sygnale" i tej podstawie steruje wyświetlanym obrazem. Dlatego min. może wyświetlać z jasnością w peaku do 1.000nit. OLED ma zakres 300 - 500nit niesterowalny. 

18 godzin temu, radekk napisał:

i każdy patrząc pod kątem jednak bardzo traci kolory, w przypadku OLEDów już tego nie zauważam, a przynajmniej na akceptowalnym poziomie.

Pytanie pod jakim kątem i kto w domu ogląda cokolwiek z tak dużego konta żeby zobaczyć zmiany w kolorach. Jest to jedna z cech/wad technologii LCD i każdy musi sobie sam odpowiedzieć co dla niego jest ważniejsze. Jeżeli ktoś woli oglądać filmy pod sporym kątem i mieć "lepsze" kolory z artefaktami po kilku miesiącach pracy to jego dobrowolna wola :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czyli nie zmieniło zbyt wiele z tego co kojarzę. Ja z tymi technologiami miałem do czynienia jeszcze zanim trafiły pod szczechy więc jakieś pojęcie o nich mam.

Jasność o której piszesz owszem jak ktoś ogląda w jasnych pomieszczeniach to większość LCD będzie lepsza od OLEDów. Ale w kwestii czerni nie powiesz mi że jakie by nie stosować algorytmy, filtry cokolwiek, będzie to lepsze niż czern z ekranu który uzyskuje ją dzięki temu że może się wygasić.

Więc oczywiście wszystko zależy do czego kto co potrzebuje, dla jednego lepiej sprawdzi się Led, dla innego OLED, dla jeszcze innego projektor. I jednemu wystarczy sprzęt za 2 tys zł i spełni oczekiwania, a inny wyda na projektor 100 tys czy więcej.

 

 

2 godziny temu, Adam12 napisał:

Pytanie pod jakim kątem i kto w domu ogląda cokolwiek z tak dużego konta żeby zobaczyć zmiany w kolorach. Jest to jedna z cech/wad technologii LCD i każdy musi sobie sam odpowiedzieć co dla niego jest ważniejsze.

Ja dostrzegam zmiany w kolorach w zależności od zajętego miejsca na jednej czy drugiej kanapie, oczywiście nie jest to uciążliwe żeby dyskwalifikowało ekran ale jest;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Adam12 napisał:

 W Q LED wbudowany komputer z własnym systemem operacyjnych Tizen interpretuje meta dane zawarte w "filmie"/"sygnale" i tej podstawie steruje wyświetlanym obrazem. 

 

A jaki telewizor nie interpretuje sygnału przed jego wyświetlaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, +RAFAŁ+ napisał:

A jaki telewizor nie interpretuje sygnału przed jego wyświetlaniem?

 

Odnoszę wrażenie, że nie do końca wiesz jak działa HDR.

System HDR polega na analizie w czasie rzeczywistym meta danych zawartych w sygnale wizyjnym i odpowiednie dostosowanie pracy TV lub wyświetlacza. Do tego potrzebny jest odpowiedni materiał ( np. Canal + nadaje niektóre kanały w HDR) oraz TV lub wyświetlacza ze sterownikiem, który umożliwi odbiór materiału HDR jego analizę oraz wysterowanie ekranu. Ekran musi mieć możliwości wyświetlenia obrazu o odpowiedniej szerokości kilku składowych np. zakresu jasności.

W praktyce wygląda to w bardzo dużym uproszczeniu tak:

1. "Zwykły" TV oraz materiał bez HDR - oglądasz film ze wschodem słońca. Ekran utrzymuje ustawioną max. jasność w miejscu przesuwania się słońca a ciemniejsze części obrazu/ekranu są redukowane ( odcienie szarości "zamazane").

2. TV z HDR oraz materiał HDR - oglądasz film ze wschodem słońca. Ekran podnosi jasność w miejscu przesuwania się słońca ( w QLED max. do 1000nit, nominalnie pracuje z jasnością ok. 600nit przy wysterowaniu backlight na 100% ) a ciemniejsze części obrazu/ekranu nie są redukowane i zachowany jest pełny zakres odcieni szarości i kolorów. 

 

Taki proces następuje w trybie online. Dlatego potrzebny jest odpowiedni sterownik. W QLED jest do tego dedykowana "skrzynka" podłączona do TV kabelkiem światłowodowym.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Samsunga dał nieźle ciała, ciekawe co miał w ustawieniach wygaszania podświetlenia. Przez kilka ostatnich dni podążyłem temat - jest pokusa by TV wymienić. Nad jakością obrazu OLEDów rozpływają się wszyscy testerzy, niestety wypalanie nie jest mitem i można na to znaleźć dowody. O chociażby tu:

http://www.tvtest.pl/dowody-na-wypalanie-sie-oledow/

Osobiście mnie to zniechęciło do tej technologii. Zdarza mi się np. zrobić pauzę na początku filmu, coś tam jeszcze do ogarnięcia w domu, kanapki, herbata itd. TV stoi ze statycznym obrazem 20-30 minut, potem oglądamy, przewijamy reklamy aż dojdziemy do czasu rzeczywistego. Nie kupię OLEDa, bo za każdym razem byłbym w stresie że mi się ekran wypali. Trzeba poczekać na ulepszenia albo nową technologię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł_P napisał:

w końcu te kilkanaście lat podziała 

Technologia OLED ma to do siebie że im jaśniejszy obraz tym efekt wypalania przebiega szybciej. Teraz niedawno samsung dał aktualizacje do telefonu S9 który ma te OLEDowe wyświetlacze i skopali w aktualizacji tryb podświetlania auto który podbijał jasność zamiast utrzymywać lub obniżać i telefony po 2 godzinach jazdy a nawigacja nadają się do wywalenia bo stałe fragmenty nawigacji wypalone  lub pisanie emaili lub smsów po 2 dniach powodował wypalenie klawiatury na ekranie. To o jakim tu mowa kilkanaście lat ? prędzej kilkanaście miesięcy a może i dni.

Edytowane przez ipsx82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was prośbę.

Poniżej wklejam film. Od 35 sek, w trakcie "przejazdu" kamery po pojedzie widzę takie "zacięcia".

Chwilowe przerwy płynności.

Czy Wy też to widzicie ?

Mam identyczną sytuację w telewizorze. Takie same zacięcia przy płynnym przejeździe obrazu.

Nie wiem jak z tym sobie poradzić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mało informacji na temat czego szukasz. Jeśli nie boisz się wypalenia lub będziesz oglądał dwa filmy dziennie w jakości 4k w zaciemnionym pomieszczeniu - bierz OLEDa. A jeśli TV ma grać 12 godzin dziennie w salonie gdzie biegają dzieciaki to zwykły LCD się sprawdzi. Trochę ostatnio grzebałem w temacie nowych TV. Ekrany OLED robi tylko LG, reszta od nich bierze, dokłada swoje bajery (procesor obrazu, system operacyjny itd) i sprzedaje pod swoją marką. Samsung się wypiął na LG, OLEDów robić nie umie, to sprzedaje matryce LCD z "kwantową" kropką (cokolwiek to znaczy) nazywając je dla zmylenia QLED. Matryce Samsunga to LCD w technologii VA - w teorii maja lepszą czerń niż IPS ale za to gorsze kąty patrzenia. Wypasione modele LCD różnych producentów mają albo matrycę IPS albo VA  - nie ma reguły, potrafią zmienić w tej samej linii modelowej z roku na rok. Zdarzają się też ekrany LCD z podświetleniem direct led, też w teorii lepsze niż tradycyjne krawędziowe. W mojej opinii cokolwiek wybierzesz z górnych modeli znanych producentów - będzie OK. Różnice jakości obrazu w codziennych zastosowaniach będą trudne do zauważenia. Równie dobrze przy wyborze można kierować się wyglądem podstawki albo pilota lube zastosowanym systemem operacyjnym: Sony i Philips to android TV, Panasonic, Samsung i LG - każdy ma swój system operacyjny który stosuje w TV. Każdy z systemów w zasadzie oferuje podobne funkcje ale trochę inaczej się obsługuje. Najlepiej podreptać do sklepu i pomacać.

 

PS.

Tak reklamowany obecnie HDR to IMO kolejna marketingowa wydmuszka która zniknie za kilka sezonów.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jaca68 napisał:

Samsung się wypiął na LG, OLEDów robić nie umie,

 

Widzę, że jesteś bardzo dobrze poinformowany. Proponuję sprawdzić jakie matryce mają telefony Samsunga.

 

2 godziny temu, Jaca68 napisał:

sprzedaje matryce LCD z "kwantową" kropką (cokolwiek to znaczy) nazywając je dla zmylenia QLED

 

jednak nie bardzo wiesz o czym piszesz. :) Q-LED jest skrótem o Quantum Dot LED.

 

2 godziny temu, Jaca68 napisał:

Matryce Samsunga to LCD w technologii VA

 

. Samsung robi PVA oraz jego kilka mutacji. VA to skrót od nazwy technologii którą używają również chińczycy. Np. w większości tanich TV są matryce MVA robione przez firmę AU Optronic.

 

2 godziny temu, Jaca68 napisał:

Różnice jakości obrazu w codziennych zastosowaniach będą trudne do zauważenia.

 

Jeżeli nie widzisz różnic to faktycznie nie powinieneś kupować drogiego TV.

 

2 godziny temu, Jaca68 napisał:

Tak reklamowany obecnie HDR to IMO kolejna marketingowa wydmuszka która zniknie za kilka sezonów.

 

Proponuję żebyś sprawdził co ten skrót oznacza. Za kilka lat każdy film w Tv będzie w tej technologi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba pracująca kilka lat przy tworzeniu TV samsunga powiem, że są to bdb telewizory za równo jeśli chodzi o jakość obrazu i oprogramowania, jedyne co zawsze mnie mierziło to wykończenie. Teraz będąc już nieco poza tym, skusiłem się na tv od konkurencji LG, Oled, Qledy już były więc zobaczymy jak to da radę. Nie mniej jest kilka poważnych minusów które widzę przy montażu tego tv, w samsungu one connect to coś genialnego a tu co, kabel zasilający bezpośrednio z tv, jakbyśmy się cofnęli o 20 lat :( do tego wszelkie podstawowe połączenia centralnie na plecy a dodatkowe z boku :( przy wieszaniu niestety płaski telewizor trzeba sporo odsunąć od ściany bo nawet kątowe wtyki nieco wystają. Nadzieja w rekompensacie obrazem. Ale to już pewnie rzuci mi się w oczy za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam12 napisał:

 

Widzę, że jesteś bardzo dobrze poinformowany. Proponuję sprawdzić jakie matryce mają telefony Samsunga.

 

 

jednak nie bardzo wiesz o czym piszesz. :) Q-LED jest skrótem o Quantum Dot LED.

 

 

. Samsung robi PVA oraz jego kilka mutacji. VA to skrót od nazwy technologii którą używają również chińczycy. Np. w większości tanich TV są matryce MVA robione przez firmę AU Optronic.

 

 

Jeżeli nie widzisz różnic to faktycznie nie powinieneś kupować drogiego TV.

 

 

Proponuję żebyś sprawdził co ten skrót oznacza. Za kilka lat każdy film w Tv będzie w tej technologi.

 

No powinienem napisać, ze Samsung nie robi dużych wyświetlaczy w technologi OLED, ale skoro rozmawiamy of TV to uznałem to za oczywiste.

 

Quantum Dot Led - w tłumaczeniu kropka kwantowa, nie wiem czemu się czepiasz. Dla pprzykładu LG robi ekrany Super UHD z technologią Nano Cell. Obie te technologie maja robić tą samą robotę  - poprawiać kolory. I dla mnie oba w sklepie wyglądają fajnie jak te swoje demo filmiki puszczą. 

Za kilka lat się okaże, czy HDR się przyjmie, czy też podzieli los telewizji 3D - jaki to był szał te 5 lat temu. ;)

A HDR się sprowadza do walenia po oczach zwiększoną jasnością.  IMO - ani to zdrowe ani potrzebne.

I na koniec - nie pisałem o tanich TV - mam na myśli górne linie produktowe różnych producentów. Tam dają lepsze matryce i lepszą obróbkę obrazu. A czy kupisz: SAMSUNG QE65Q7FNAT (lub G9F), LG 65SK9500,  Sony KD-65XF9005, Panasonic 65FX780, czy Philips 65 PUS8303 - nie ma wielkiej różnicy jak już ustawisz w domy i wyregulujesz obraz.

Chyba że oglądasz w zaciemnionym pomieszczeniu - wtedy OLED, co było wcześniej na filmiku ze stanów.

 

Edyta:

a tu link do stronki dla dociekliwych o matrycach TV:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/33783-ips-czy-va-dwa-typy-matryc-lcd-jak-wybrać-odpowiednią-dla-siebie/

Edytowane przez Jaca68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj przechodziłem przez Media Markt czy jakiś taki i przy stoiskach z telewizorami, co rzuciło mi się w oczy, na kilku tv samsunga QLedach już pod niewielkim kątem patrzenia białe robiło się różowe, aż stanąłem żeby zobaczyć czy mi się zdawało, ale jak stawałem na wprost to było ładnie białe, jak robiłem dosłownie krok w bok to zaczynało robić się różowe. I tak na kilku telewizorach Samsunga z różnymi filmikami demo. I to było przy raczej wyższych modelach, bo w cenach 5-7 tys zł za max 55 cali. Poszedłem specjalnie spojrzeć na jakieś Ledy LG, Sonego i Panasonica i już tego nie było. Nie wiem czy coś było nie tak ustawione ale wyglądało to paskudnie w moich oczach. Choć ludzie stali przy którymś z nich i zachwycali się obrazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, radekk napisał:

dzisiaj przechodziłem przez Media Markt czy jakiś taki i przy stoiskach z telewizorami, co rzuciło mi się w oczy, na kilku tv samsunga QLedach już pod niewielkim kątem patrzenia białe robiło się różowe, aż stanąłem żeby zobaczyć czy mi się zdawało, ale jak stawałem na wprost to było ładnie białe, jak robiłem dosłownie krok w bok to zaczynało robić się różowe. I tak na kilku telewizorach Samsunga z różnymi filmikami demo. I to było przy raczej wyższych modelach, bo w cenach 5-7 tys zł za max 55 cali. Poszedłem specjalnie spojrzeć na jakieś Ledy LG, Sonego i Panasonica i już tego nie było. Nie wiem czy coś było nie tak ustawione ale wyglądało to paskudnie w moich oczach. Choć ludzie stali przy którymś z nich i zachwycali się obrazem.

Słyszałeś, że współwłaściciel MM jest dużym udziałowcem w firmie , która jest dystrybutorem Samsunga na EU .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mark L.A. napisał:

Słyszałeś, że współwłaściciel MM jest dużym udziałowcem w firmie , która jest dystrybutorem Samsunga na EU .

 

Właściciel MM jest firma Media Saturn Polska a dystrybutorem Samsunga w Polsce jest Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

 

6 godzin temu, radekk napisał:

tv samsunga QLedach już pod niewielkim kątem patrzenia białe robiło się różowe, aż stanąłem żeby zobaczyć czy mi się zdawało, ale jak stawałem na wprost to było ładnie białe

 

to jest jedna z wad/cech technologii LCD.

Wszystkie TV w sklepach chodzą w specjalnych trybach poprzez zintegrowany system dystrybucji sygnału/kontentu. Najlepiej nagrać swój materiał na usb i poprosić żeby obsługa puściła wyłączając tryb "shop".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...