Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

No i kupiliśmy, jak za tę cenę, to jest bardzo ok - przy bardzo lajtowym użytkowaniu mojej mamy, jest bezgłośny (ten sam konfig - R5300U, 8GB RAM, 256GB SSD). Ekran nie jest jakiś super jasny, ale jest 1080p (zadziwiające, ile laptopów 17" jest oferowanych z 900p...) i w porównaniu z tym starym lenovo to jest niebo a ziemia. 

Głośniki faktycznie - są :D ale to jest też zmora wielu dużo droższych sprzętów. Jedyne czego szkoda że nie ma, to podświetlenia w klawiaturze.

Co ciekawe - na pokładzie od razu Windows 11, który uruchamia się jakieś 3 sekundy ;) 

 

 

PS: Rozważam sprzedanie mojego kompa do grania - ostatnio odpalam go tylko po to, żeby zainstalować poprawki systemowe, szkoda żeby tylko zbierał kurz.

Ryzen 5 3600 / Mobo Asus chipset B450 (możliwy upgrade CPU do serii 5000 / 16GB DDR4 / Gigabyte RTX 2070 8GB / 500GB M.2 (+ mogę rozważyć zostawienie dołożonego 500GB Samsunga na SATA) / dołożona karta pci z Wifi 6 + BT5.0 na Intelu / obudowa Fractal Meshify 2 Compact. Sprzęt zaczął życie jako X-Kom Gamer, ale przełożyłem go do obudowy Fractala która jest mniejsza i fajniejsza ;) 4500pln dla forumowiczów jakby ktoś miał ochotę (ale raczej z Łodzi i okolic - chyba bym się nie odważył tego wysyłać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Turbo napisał:

No i kupiliśmy, jak za tę cenę, to jest bardzo ok

Z resirczu wychodzi, że kupiłeś HP 17-cp0311nw, trafiłem? Jestem ciekaw plastiku z jakiego jest wykonany, bo ten mój jest naprawdę słaby. Macałem dzisiaj u kumpla w sklepie komputerowym Lenovo z podobnej półki cenowej i o ile sama jakość jest podobna (wszystko się ugina, nie jest sztywne), to klawiatura zdecydowania przyjemniejsza w dotyku. Ale to wszystko subiektywne odczucia. Najważniejsze, żeby było bezawaryjnie, do reszty idzie przyzwyczaić się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten :) w ogóle że nie dali mu jakiejś nazwy, modelu, niezrozumiałe to dla mnie... Z tym plastikiem to nie wiem - wydawał mi się totalnie zwyczajny. Jedyne co mnie wkurza - a wkurza dlatego, że dopiero co dostałem nowego służbowego lapka, przypadkiem też HP, z identycznym układem klawiatury, to IDIOTYCZNE umieszczenie przycisku power (nad backspace, a tu jest też totalnie zbędna większości ludzi klawiatura numeryczna). 

W każdym razie - mama zadowolona, w porównaniu ze starym lapkiem jest i tak dużo lepiej :) ja to jestem rozpieszczony przez Macbooki, także jak miałbym kupić dla siebie lapka windowsowego, to bym się chyba rozpłakał 

 

Aha - pewnie dałoby się kupić w tej cenie ~2.5k coś lepiej wykonanego, może z podświetlaną klawiaturą, ale jak patrzyłem, to albo to były jakieś Celerony (dno) albo jakies 15" leżaki ze starymi bebechami. A to był dobry kompromis parametrów z wykonaniem, który już na starcie nie jest mułem i trochę pośmiga. No i ten uroczy malutki zasilacz 45W :D 

Edytowane przez Turbo
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanie taktyczno-strategiczne - co może ograniczać transfer Wi-Fi. Sytuacja wygląda tak. Za modemem operatora jest Asus RT-AC1200G+

Urządzenia połączone na 5GHz, łącze na zewnątrz 600Mb. Na kablu wyciąga elegancko 600Mb. Na Wi-Fi szklanym sufitem jest 300Mb. Co sprawdziłem:

-jak pisałem - po kablu internet jest maks, na dysk sieciowy wysyca cały 1Gb. Transfer niezależnie czy komp wpięty bezpośrednio w modem dostawcy, czy router, hub na USB 3.1 z kartą sieciową, komp przez switcha (z 10m kabla) też bez problemu.

- na Wi-Fi w obrębie sieci lokalnej, transfery na maks co jest w danej chwili. Niezależnie czy laptopy, różne telefony, tablety. Wyjście na zewnątrz maks, co można wyciągnąć, to te 300Mb.

 

Ogólnie da się z tym żyć ;) (problem pierwszego świata) ale zastanawiam się dlaczego tak jest. Wina routera? Teoretycznie pownien ponad 300 po Wi-Fi wyciągnąć. Konfiguracja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, .Misza. napisał:

Pytanie taktyczno-strategiczne - co może ograniczać transfer Wi-Fi. Sytuacja wygląda tak. Za modemem operatora jest Asus RT-AC1200G+

Urządzenia połączone na 5GHz, łącze na zewnątrz 600Mb. Na kablu wyciąga elegancko 600Mb. Na Wi-Fi szklanym sufitem jest 300Mb. Co sprawdziłem:

-jak pisałem - po kablu internet jest maks, na dysk sieciowy wysyca cały 1Gb. Transfer niezależnie czy komp wpięty bezpośrednio w modem dostawcy, czy router, hub na USB 3.1 z kartą sieciową, komp przez switcha (z 10m kabla) też bez problemu.

- na Wi-Fi w obrębie sieci lokalnej, transfery na maks co jest w danej chwili. Niezależnie czy laptopy, różne telefony, tablety. Wyjście na zewnątrz maks, co można wyciągnąć, to te 300Mb.

 

Ogólnie da się z tym żyć ;) (problem pierwszego świata) ale zastanawiam się dlaczego tak jest. Wina routera? Teoretycznie pownien ponad 300 po Wi-Fi wyciągnąć. Konfiguracja?

Przepustowość sieci Wi-Fi tego Asusa

300 Mbps - 2.4 GHz 

867 Mbps - 5 GHz

 

Szukałbym w ustawieniach (np w TPLinku jest cos takiego jak Smart Connect - jeden SSID i w zależności od potrzeby urzedzenie samo sobie przepina czestotliwość), obsługuje dwupasmowość wieć powinien działać szybciej

ewentualnie wymiana na coś szybszego

Edytowane przez _akir_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleci mi ktoś na szybko jaki mam kupić switch ethernetowy? Mam router od dostawcy Internetu ale on tylko jedno gniazdo ma do 1Gb a pozostałe do 100mb wiec potrzebuje do tego 1Gb podłączyć 3 kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, _akir_ napisał:

jesli ma być prosto to wez jakikolwiek niezarządzalny np TP-LINK TL-SG105
jak ma być zarządzalny to juz droższa zabawa

 

co to za operator wogole ?

Nie wiem, bo dla kumpla szukam ale mogę dopytać. Dzięki za propo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące portu USB C w laptopie.

Chciałem kupić i podłączyć do niego stację dokującą - tak, żeby za pośrednictwem jednego kabla ładować laptopa, wypchnąć sygnał na monitor, obsłużyć myszkę i klawiaturę, dostarczyć internet po kablu.

Znalazłem w programie diagnostycznym poniższe info. Dobrze myślę, że da radę? Jaką stację polecacie?

image.png.eb2d8aa73285413bc6f28b47e12b325c.png

image.png.9df18332e9ed0cfa159eb65e8ce4fb2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spawalniczy napisał:

Mam pytanie dotyczące portu USB C w laptopie.

Chciałem kupić i podłączyć do niego stację dokującą - tak, żeby za pośrednictwem jednego kabla ładować laptopa, wypchnąć sygnał na monitor, obsłużyć myszkę i klawiaturę, dostarczyć internet po kablu.

Znalazłem w programie diagnostycznym poniższe info. Dobrze myślę, że da radę? Jaką stację polecacie?

image.png.eb2d8aa73285413bc6f28b47e12b325c.png

image.png.9df18332e9ed0cfa159eb65e8ce4fb2c.png

co to za laptop ?

 

ja uzywam np takiego i-Tec'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2022 o 12:28, _akir_ napisał:

Szukałbym w ustawieniach (np w TPLinku jest cos takiego jak Smart Connect - jeden SSID i w zależności od potrzeby urzedzenie samo sobie przepina czestotliwość), obsługuje dwupasmowość wieć powinien działać szybciej

ewentualnie wymiana na coś szybszego

W Asusie nie ma czegoś takiego. Zrobiłem eksperyment i na 2.4 włączyłem filtrowanie po MAC, żeby laptop łączył się tylko na 5. I chyba czeka mnie wymiana routera, bo o ile telefony łączą się na 5, to dwa lapki (Huawei i HP) mają z tym problem. Co ciekawe, jak włączyłem filtrowanie, to laptop często nie umiał połączyć się z routerem, lub zrywał połączenie i nie chciał łączyć się ponownie. Może router nie umie tego ogarnąć - niby nie ma dużo urządzeń, ok. 15 po kablu i Wi-Fi ale swoje lata ma i może coś niedomaga.
Dalej będę szedł w Asusa, bo soft mi odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, czy ktoś poleci jakiś ekran:

- IPS

- USB-C min 1 do ładowania Mac'a ale im więcej tym lepiej

- dobrze jakby miał zwykłe USB

- Max 27"

- 4K ewentualnie coś więcej niż FHD

- Nie za miliony :) bo znalazłem jakiegoś della' ale 4k za ekran bym nie chciał dawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2022 o 09:05, Turbo napisał:

Odrobina prywaty: https://www.olx.pl/d/oferta/komputer-ryzen-5-3600-geforce-rtx-2070-8gb-16gb-ddr4-500gb-ssd-CID99-IDOg7aa.html

 

Jakby ktoś szukał przyzwoitego komputera do grania, to polecam się ;) 

Jakby było coś z Rivą TNT2 albo VooDoo 3DFX to tak, a na tym to nie wiem czy moje gry by poszły :D 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam głupi problem. Dla mnie głupi. Sytuacja wygląda tak - postawiłem na nowo Windę. Pozakładałem chłopakom osobne konta, bo wiecznie była wojna "czemu skróty są tak a nie inaczej" itp. i tych skrótów było milionpięćsetstodziewięćset. Problem polega na tym, że jak któryś z chłopaków coś zainstaluje, to niekiedy ikona pojawia się na pulpicie każdego użytkownika. Usunięcie na innym profilu powoduje zniknięcie tej ikony na pulpicie instalującego. Ja nie potrzebuję ikon do pierdyliarda gierek. Jak sobie z tym poradzić? Nie wiem czy istotne ale chłopaków konta są jako "standardowy użytkownik", moje jako administratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, .Misza. napisał:

Mam głupi problem. Dla mnie głupi. Sytuacja wygląda tak - postawiłem na nowo Windę. Pozakładałem chłopakom osobne konta, bo wiecznie była wojna "czemu skróty są tak a nie inaczej" itp. i tych skrótów było milionpięćsetstodziewięćset. Problem polega na tym, że jak któryś z chłopaków coś zainstaluje, to niekiedy ikona pojawia się na pulpicie każdego użytkownika. Usunięcie na innym profilu powoduje zniknięcie tej ikony na pulpicie instalującego. Ja nie potrzebuję ikon do pierdyliarda gierek. Jak sobie z tym poradzić? Nie wiem czy istotne ale chłopaków konta są jako "standardowy użytkownik", moje jako administratora.

 

To jest bardzo wkurzająca rzecz. Skróty w menu są przechowywane w 2 miejscach, niestety nie zawsze da się kontrolować w którym miejscu wyląduje skrót nowo instalowanego programu.

Możesz natomiast ręcznie zrobić porządek w folderach menu start.

 

Lokalizacja per user:
C:\Users\{USER}\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu

 

Lokalizacja globalna:

C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, LosioDriver napisał:

To jest bardzo wkurzająca rzecz. Skróty w menu są przechowywane w 2 miejscach, niestety nie zawsze da się kontrolować w którym miejscu wyląduje skrót nowo instalowanego programu.

Możesz natomiast ręcznie zrobić porządek w folderach menu start

Czyli mam rozumieć, że jest to "cecha" systemu i trzeba z tym żyć? ;) To znaczy, że nie jestem nieudolny? :D

Menu Start, to mi zupełnie nie przeszkadza, może tam być wszystko, praktycznie tam nie zaglądam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie aplikacja zainstaluje ikonę:

 

c:\Users\Public\Desktop\

Będzie widziana dla wszystkich i jak ktoś ją skasuje to też zniknie wszystkim.

 

Ikonkę dla jednej osoby trzeba przenieść na jej pulpit np:

c:\Users\Misza\Desktop\

Wtedy tylko Ty ją widzisz.

 

Jak ikonka ma być np. u 2 z 3 osób to trzeba ją skopiować z Public do pulpitów tych osób.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, .Misza. napisał:

Czyli mam rozumieć, że jest to "cecha" systemu i trzeba z tym żyć? ;) To znaczy, że nie jestem nieudolny? :D

Menu Start, to mi zupełnie nie przeszkadza, może tam być wszystko, praktycznie tam nie zaglądam.

 

Nie doczytałem, z pulpitem jest identycznie jak ze start menu, @rutra80 podał ścieżki.

W wielu programach przy instalacji można zaznaczyć aby nie dodawało ikon na pulpicie.

Natomiast nie da się tego tak globalnie wyłączyć.

 

EDIT: Gdybym ja miał rozwiązywać ten problem, to zrobiłbym skrypt który np. kasuje całą zawartość tego współdzielonego katalogu Desktop podczas logowania się użytkownika. Bo wychodzę z założenia, że każdy ma mieć swój w całości indywidualny pulpit. Chyba można by było też tak ustawić permissions na katalogu public, że po prostu żaden program nie miałby możliwości dodawania tam czegokolwiek.

Edytowane przez LosioDriver
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sytuacja - wynajmujemy mieszkanie przez airbnb. Jest wykupiony pakiet internetowy i dla 2-3 dniowych turystów wystarczał. Ostatni pobyt był dłuższym pobytem, 2 osoby pracujące (?) na laptopach, wyżarli mnóstwo internetu. Teraz są kolejne dwie osoby, przez 10 godzin zjedli 15 GB!!! Czy pracując zdalnie jedna osoba może wykorzystać 7 GB transferu? Internet jest na kartę SIM, zatem nie jest demonem prędkości. Czy mogę podejrzewać dziwną aktywność, kopanie Bitcoinów lub podobne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, gourmet napisał:

Taka sytuacja - wynajmujemy mieszkanie przez airbnb. Jest wykupiony pakiet internetowy i dla 2-3 dniowych turystów wystarczał. Ostatni pobyt był dłuższym pobytem, 2 osoby pracujące (?) na laptopach, wyżarli mnóstwo internetu. Teraz są kolejne dwie osoby, przez 10 godzin zjedli 15 GB!!! Czy pracując zdalnie jedna osoba może wykorzystać 7 GB transferu? Internet jest na kartę SIM, zatem nie jest demonem prędkości. Czy mogę podejrzewać dziwną aktywność, kopanie Bitcoinów lub podobne?

Ja bym podejrzewał oglądanie filmów. Stream dużo potrzebuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...