Skocz do zawartości

Pęknięta szyba: wymiana czy naprawa? [foto]


svavo

Rekomendowane odpowiedzi

Kilkanaście lat temu, miałem ciekawą historię. Nissan, podobny odprysk - punktowy. naprawiłem. Dostałem certyfikat. Rok później, w Monachium podjechałem do hotelu. Godzina 1 w nocy, fest piwny ok. 1 km od hotelu. Podpisałem kwity, pan powiedział gdzie jest garaż, i w tym momencie trzask. Butelka wyrzucona z pokoju hotelowego spadła mi na tę naprawianą szybę. Tłumy świadków, policja i werdykt: byłam w tym pokoju (bardzo miła policjantka), ale wszyscy są tak pijani, że niczego się nie dowiem. Zaprosiła mnie na następny dzień na komendę. Spisanie protokółu i problem: jak z taką szybą wrócę do Polski. Certyfikat naprawy oglądała, szybę oglądała, uznała - mimo że po polsku ! Ubłagałem ją. Potem było zadziwiająco prosto. Regres z ubezpieczyciela hotelu i nowa szyba za darmo. Najciekawsze jest to, że ślad po butelce był bardzo daleko od miejsca naprawy. Drobniutki odprysk z pyłem szkła butelkowego. Szyba (zewnętrzna warstwa) pękła w pionie i w poziomie, przez całą wysokość i szerokość, od miejsca gdzie była naprawiana ! Chyba od tego momentu, wolę wymieniać na nową.

Co do producentów, to nie słyszałem, żeby Subaru w Japonii czy w Stanach, miało własną fabrykę szyb. Obecnie w STI mam amerykańską i bardzo sobie chwalę. Jedyna różnica jest taka, że w oryginalnej widać ścieżki przewodzące podgrzewające miejsca spoczynku wycieraczek, a w nowej ścieżki są od strony wewnętrznej. Z zewnątrz widać tylko czarny lakier. Ale podgrzewanie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie jest lepiej naprawić jak ma się oryginalna. w momencie gdy są już wąsy to 70%ze pęknie nawet jak nawierca na końcach kresek.

 

Wysłane z mojego SM-N7505 przy użyciu Tapatalka

 

Nawet jak ma kilka lat i jest porysowana? Brak w tym logiki

Edytowane przez radiolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak ma kilka lat i jest porysowana? Brak w tym logiki

 

nie wiem czy sprzedawałeś kiedys auto ale kupujacy  jedna z pierwszych rzeczy na ktore patrzy to czy wszystkie szybki sa oryginalne...

Takze logika jakas tam jest.

Edytowane przez Karas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś naprawiany odprysk, przy naprawie szyba pękła (podobno zdarza się czasami) i w związku z tym dostałem nową gratis ;) W foresterze my07 szyba przednia była straszniej słabej jakości, zamiennik okazał się znacznie lepszy :huh:

 

Co szkodzi spróbować naprawy, pewnie się uda zakleić, a ostatecznie całą szybę zawsze można wymienić... Najgorzej z nowymi autami, trzeba lecieć do ASO z uwagi na czujniki umieszczone pod szybą albo kamery eye sight

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nawet jak ma kilka lat i jest porysowana? Brak w tym logiki

 

nie wiem czy sprzedawałeś kiedys auto ale kupujacy  jedna z pierwszych rzeczy na ktore patrzy to czy wszystkie szybki sa oryginalne...

Takze logika jakas tam jest.

 

 

Jeżeli kupujący nie wierzy w wymianę przedniej szyby (z powodu kamienia), to lepiej mu nie sprzedawać. Szkoda samochodu.

 

Miałem kiedyś naprawiany odprysk, przy naprawie szyba pękła (podobno zdarza się czasami) i w związku z tym dostałem nową gratis ;) W foresterze my07 szyba przednia była straszniej słabej jakości, zamiennik okazał się znacznie lepszy :huh:

 

Co szkodzi spróbować naprawy, pewnie się uda zakleić, a ostatecznie całą szybę zawsze można wymienić... Najgorzej z nowymi autami, trzeba lecieć do ASO z uwagi na czujniki umieszczone pod szybą albo kamery eye sight

 

Właśnie opisałem moje rozterki po uszkodzeniu szyby: http://forum.subaru.pl/index.php?/topic/76459-willkommen-in-österreich-czyli-drogowe-zapiski-emigranta/?p=2386636 

I okazuje się, że nie tylko ja tak myślę. 

 

PS: moja szyba została naprawiona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

szyba jak szyba . Jedna ma logo Subaru i kosztuje grube $$ druga nie ma i jest tansza o polowe - cala filozofia

Nie wiem. A jeśli np ta oryginalna jest pokryta czymś antyrefleksyjnym, albo mniej trzyma się woda? Może jednak jakieś różnice są? A może jest zwyczajnie grubsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

szyba jak szyba . Jedna ma logo Subaru i kosztuje grube $$ druga nie ma i jest tansza o polowe - cala filozofia

Nie wiem. A jeśli np ta oryginalna jest pokryta czymś antyrefleksyjnym, albo mniej trzyma się woda? Może jednak jakieś różnice są? A może jest zwyczajnie grubsza?

 

To poszukaj różnic, będzie Ci ciężko znaleźć. Przykład z akcesoriów:

http://www.sklep.subaru.pl/pl/p/Bagaznik-dachowy-poprzeczki-baza/310

Obejrzyj na stronie, zanotuj cenę, a potem udaj się do sklepu, gdzie sprzedają produkty Mont Blanc, zapytaj o cenę, a potem poszukaj różnic innych niż napisy Subaru - Mont Blanc

 

Tak to już jest, że sporo części robionych dla producenta przez wytwórcę jest sprzedawane z bardzo dużą marżą. Nie jest to koniecznie marża ASO, czy importera, już na etapie producenta cena jest podbijana o ponad 100%.

W końcu na częściach się zarabia, na sprzedaży samochodu niewiele. Tak jest w każdej marce, Twoje prawo szukać taniej lub wybierać niezależnych producentów, którzy często robią dla producenta.

Ani Subaru, ani VW, ani Renault, ani Kia, ani nikt inny nie produkuje pasów bezpieczeństwa, systemów ABS, klocków hamulcowych, szyb, 99% nawet skrzyń biegów. To się nie opłaca, łatwiej kupić od kogoś kto się specjalizuje w danej dziedzinie i dostosować do swoich potrzeb.

Podobno części robione dla producenta mają lepszą kontrolę jakości, muszą spełniać wyższe kryteria. Podobno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Pitz, To to ja wiem, ale może faktycznie jest jakaś różnica. Uważam też że Importer i ASO musi zarabiać, bo takie są prawa rynku. Ja inwestorowi podaje cenę, a on nie musi akceptować. Zapytałem tylko, dlaczego jest różnica aż ponad czterokrotna?

A wracając do tematu.... ja takiego uszkodzenia szyby bym nie naprawiał. Warto czasem stracić na zniżce i wymienić.

Na szybie zawsze zostaje ślad naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Pitz, To to ja wiem, ale może faktycznie jest jakaś różnica. Uważam też że Importer i ASO musi zarabiać, bo takie są prawa rynku. Ja inwestorowi podaje cenę, a on nie musi akceptować. Zapytałem tylko, dlaczego jest różnica aż ponad czterokrotna?

 

 

Bez przesady czterokrotna. Jak policzysz zamiennik któregoś z uznanych producentów szyb, to 2 krotna (z groszem). Jestem na świeżo w temacie, bo wymieniałem niedawno, płacił ubezpieczyciel w wariancie serwisowym, więc się nie szczypałem.

Nie zapomnij, że jeszcze, a może przede wszystkim, zarabia jeszcze FHI - to oni biorą od producenta.

Gdyby to był towar z innej dziedziny, to każdy miałby te marże niższe, ale tak już jest i nikomu z oferujących te produkty nie zależy żeby to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

Dobrze idzie, dobrze idzie... Zadzwoniła do mnie bardzo miła pani z firmy... Piklington (spodziewałem się kolejnego przedstawiciela Link4). Spytała czy mam wybrany zakład w którym chcę wymienić szybę - potwierdziłem i podałem adres. Po chwili zadzwonił facet z tego zakładu (z którym wczoraj rozmawiałem) i umówiliśmy się na jutro. Co prawda otrzymał zlecenie na wymianę szyby, ale jakoś ciągle nie jestem przekonany... Jakby to był oryginał, to pewnie nie zastanawiałbym się. Z drugiej strony, sam jestem ciekawy czym różnią się szyby montowane w ASO, poza ceną oczywiście ;).

 

@@lojszczyk, nie tracę zniżki, ani nie muszę płacić wkładu własnego bo mam wykupioną opcję Szyby24.

 

Jest nas tylu, że może założymy fanklub "Pęknięta szyba" na wzór klubu "Panewka"? :D. Za uczestnictwo w obu klubach specjalne bonusy. Za recydywę podwójne ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniaj. Jeżeli masz oryginalną od nowości, to zauważysz dużą różnicę po wymianie, nie będzie żadnych refleksów w nocy w deszczu, czy podczas jazdy pod słońce.

Równo dwa lata temu wymieniłem u siebie z podobnego powodu, tyle że wstawili mi Nordglass (PZU z nimi wtedy współpracowało). Do tej pory wszystko jest w porządku, szyba nie rysuje się bardziej niż oryginalna, mógłbym wręcz powiedzieć, że nadal wygląda jak nowa.

Przy sprzedaży nie powinno być problemu, przecież blachy i lakier są oryginalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Bednarcm, moja szyba mimo upływu lat jest w (zaskakująco) dobrej kondycji. Auto było garażowane, dlatego szyba nie jest zniszczona od skrobania. No ale wiadomo, nie jest nówka. Pod słońce widać takie jakby drobinki, których nie można usunąć... A jak nowa będzie się bardziej rysowała, to będę... bardzo niepocieszony ;). Jest jeszcze taki plus wymiany, że od zakupu nie zmieniłem wlepki z numerem rejestracyjnym i nie będę musiał się w tym pieścić.

Problemem ze sprzedażą zupełnie się nie przejmuję. Raz, że mogę udokumentować wymianę, a dwa - jak już kiedyś nadejdzie ten smutny moment, to wolałbym żeby auto zostało na forum, żeby ktoś o niego dbał nie gorzej ode mnie - nie sądzę, żeby wymieniona szyba była problemem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z drugiej strony, sam jestem ciekawy czym różnią się szyby montowane w ASO, poza ceną oczywiście ;).

Podobno niczym, tak słyszałam ;)

 

 

BTW ASO samo szyby nie wymienia, przyjeżdża do ASO podwykonawca ;) ... zresztą wystarczy zapytać w swoim ASO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. I utwardzany UV. Ale kolor szyby i kolor kleju, z reguły są deczko inne.

P.S. Koniec "wąsa" tylko zalany klejem, pęknie. Nawiercanie otworów (rzędu 1 mm) ma na celu odprężenie szkła. Prawidłowa naprawa wymaga tego. Taka specyfika szkła.

Edytowane przez mz56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...