Skocz do zawartości

Budujemy domek - kompedium wiedzy plus wskazówki :)


PLayer

Rekomendowane odpowiedzi

Śmiechu nie ma, mojego domu z kosmosu nie widać, a sypialnię mogę przerobić w schron w jedno popołudnie - teraz nie żartuję.

 

A piwniczki żałuję, chociaż zdrowia do picia już nie ma. Mój region jest mocno winiarski, a i miejsce na winnicę mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prysznicem w garażu to dziwnie trochę ale psią myjnię to dlaczego nie ;) 

 

Mam właśnie zaplanowane miejsce wewnątrz budynku na po-spacerne odgruzowywanie futrzanej kulki chaosu ;) 

 

Mycie latem to nie problem ale zimą to lepiej w ciepełku niż na mrozie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

poszukuje informacji jak podejsc do kwestii kupna dzialki budowlanej od prywatnego wlasciciela, co sprawdzic i na co zwrocic szczegolna uwage. Bede wdzieczny za wszelkie dobre informacje. Od czego zaczac: ksiegi, wypisy, plany zagospodarowania?

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebastian32 napisał:

Witam,

 

poszukuje informacji jak podejsc do kwestii kupna dzialki budowlanej od prywatnego wlasciciela, co sprawdzic i na co zwrocic szczegolna uwage. Bede wdzieczny za wszelkie dobre informacje. Od czego zaczac: ksiegi, wypisy, plany zagospodarowania?

Seb

 

O sprawdzaniu nieruchomości to niezłą pracę doktorską można napisać ;)

Zacznij od księgi wieczystej (wystarczy numer - treść możesz sam obejrzeć tutaj: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do). Sprawdź: 1) właściciela czyli dział II, 2) obciążenia służebnościami (np. przymusową drogą, przeprowadzeniem kabli lub kanalizacji itp.) w dziale III i oczywiście brak hipoteki w dziale IV. Dział I to ogólny opis działki (sprwadź czy wielkość zgadza się z wypisem z gruntu), dział I-Sp to prawa przysługujące każdoczesnemu właścicielowi działki,

Potem wypis z rejestru gruntu (sprawdź czy zgadzają się powierzchnie, właściciel oraz przeznaczenie gruntu).

To powinno dać Ci ogólny przegląd jak wygląda działka.

 

To jest absolutna podstawa, dalej to już według upodobań i czasu: plan zagospodarowania przestrzennego, planowane inwestycje (np. drogowe, ale kanalizacja też potrafi rozkopać pół działki), zanieczyszczenia (jeżeli działka w okolicach przemysłowych), poziom wód grunotwych oraz sprawdzenie terenów zalewowych itd... Jest tego trochę :mrgreen: 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i jeśli jest, to czy warunki przez niego stawiane odpowiadają Twojej koncepcji domu (nachylenie dachu, rodzaj dachu, wysokość okapu, wysokość kalenicy, możliwość podpiwniczenia jeśli masz zamiar robić piwnicę, współczynnik zabudowy, możliwe usytuowanie domu względem działki, możliwe sposoby ogrzewania itp.)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, na razie tak na szybko przejrzałem. Działka jest prawie w centrum miasta/miasteczka, wokół same domy jednorodzinne, też nowe. W planie zagospodarowania terenu jest pod zabudowę jednorodzinna. Numer księgi dostałem od sprzedającego. Na działce kanalizacja i woda. Gaz i prąd pod drugiej stronie drogi w pasie zieleni. 

Jeszcze mam pytanie jak "zaklepać" sobie działkę na czas sprawdzenie ww. i finansów. "Na gębę" , zadatek, zaliczka? 

 

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, carfit napisał:

Od tego momentu widzę same pierdoły .... :) , jaki prysznic ,jaki kanał , i jakie pierdoły ? , ja nie buduję firmy ..., a osadę spokoju dla mojej córki ..... ja mam do dyspozycji 2 domy , a trzeci sie buduje , tak w sumie bez celu , tak na przyszłość . Więc Twoje opcje są totalnie bez sensu ..... 

 

Skąd mam wiedzieć kto ile czego ma ale mając dwa domy raczej powinieneś być ekspertem a nie się pytać i trzeci tak zbudować aby uniknąć błędów bo niestety w każdym są babole.

Rozkład nie taki, drzwi nie z tej strony, podjazd za wąski, kąt nie taki. itd, kibel za mały, szerokie parapety i deszcz dzwoni co nockęitd.

Można się śmiać, kumpel ma prysznic w garażu, ja mam w jednym pokoju 7m makietę kolejki H0, gdzie jeździmy przy piwie, w drugim miałem stół do pingla. Jest zabawa i jest git. 

Mimo że mam 9 pokoi to i tak jest mało..

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Ratinal napisał:

 

O sprawdzaniu nieruchomości to niezłą pracę doktorską można napisać ;)

Zacznij od księgi wieczystej (wystarczy numer - treść możesz sam obejrzeć tutaj: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do). Sprawdź: 1) właściciela czyli dział II, 2) obciążenia służebnościami (np. przymusową drogą, przeprowadzeniem kabli lub kanalizacji itp.) w dziale III i oczywiście brak hipoteki w dziale IV. Dział I to ogólny opis działki (sprwadź czy wielkość zgadza się z wypisem z gruntu), dział I-Sp to prawa przysługujące każdoczesnemu właścicielowi działki,

Potem wypis z rejestru gruntu (sprawdź czy zgadzają się powierzchnie, właściciel oraz przeznaczenie gruntu).

To powinno dać Ci ogólny przegląd jak wygląda działka.

 

To jest absolutna podstawa, dalej to już według upodobań i czasu: plan zagospodarowania przestrzennego, planowane inwestycje (np. drogowe, ale kanalizacja też potrafi rozkopać pół działki), zanieczyszczenia (jeżeli działka w okolicach przemysłowych), poziom wód grunotwych oraz sprawdzenie terenów zalewowych itd... Jest tego trochę :mrgreen: 

 

 

Cześć,

 

przejrzałem księgi. Jeden właściciel, reszta wszystko czyste. Zaintrygowała mnie jednak sprawa kwalifikacji działki jako grunty orne. Wg. MPZP cały ten teren to MN czy przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną niską. Czy mam się martwić?

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Sebastian32 napisał:

Dzięki za rady, na razie tak na szybko przejrzałem. Działka jest prawie w centrum miasta/miasteczka, wokół same domy jednorodzinne, też nowe. W planie zagospodarowania terenu jest pod zabudowę jednorodzinna. Numer księgi dostałem od sprzedającego. Na działce kanalizacja i woda. Gaz i prąd pod drugiej stronie drogi w pasie zieleni. 

Jeszcze mam pytanie jak "zaklepać" sobie działkę na czas sprawdzenie ww. i finansów. "Na gębę" , zadatek, zaliczka? 

 

 

Sebastian

 

Badania gruntowe, o których pisał @STIFF są dobrym pomysłem (cena fundamentów w trudnych warunkach może być naprawdę spora) choć z podziałem kosztów może być różnie... ale warto sprawdzić jeszcze jedną sprawę, o której mało się mówi, a z którą zaczyna być coraz większy problem - dostępność wody;

Działka jest w centrum miejscowości to pewnie jest gdzieś w pobliżu wodociąg więc nie powinno być problemu.

Edytowane przez Michał Krupa
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Michał Krupa napisał:

Badania gruntowe, o których pisał @STIFF są dobrym pomysłem (cena fundamentów w trudnych warunkach może być naprawdę spora) choć z podziałem kosztów może być różnie... ale warto sprawdzić jeszcze jedną sprawę, o której mało się mówi, a z którą zaczyna być coraz większy problem - dostępność wody;

Działka jest w centrum miejscowości to pewnie jest gdzieś w pobliżu wodociąg więc nie powinno być problemu.

 

Działka jest uzbrojona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Sebastian32 napisał:

Cześć,

przejrzałem księgi. Jeden właściciel, reszta wszystko czyste. Zaintrygowała mnie jednak sprawa kwalifikacji działki jako grunty orne. Wg. MPZP cały ten teren to MN czy przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną niską. Czy mam się martwić?

Seb

 

Jeśli powierzchnia działki jest poniżej 3000 m2 to nie ma się co martwić.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Slawskip napisał:

Jeśli powierzchnia działki jest poniżej 3000 m2 to nie ma się co martwić.

Właściwie to są dwie sąsiadujące łącznie około 15 ar. Dzięki za dobre słowo. 

Chyba że ma znaczenie że są wydzielone z większej nieruchomości 85ar z której wydzielone są małe działki po ok. 7,5 ara i wszystkie mają kwaifikacje jako grunty orne?

Edytowane przez Sebastian32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sebastian32 napisał:

 

Działka jest uzbrojona.

Nie bardzo widzę te badania glebowe. Jak zrezygnujesz, to Ci kasy nie odda, a jak by chciał sam zrobić, to by już zrobił. Chyba, że zgodzi się że zrobisz je jako zadatek. Skoro działka otoczona zbudowanymi domami, zamiast badań glebowych popytaj sąsiadów, zaprzyjaźnij się. Powiedzą, czy woda w piwnicy wychodzi, która pani w magistracie normalna, a do której nie podchodź, jak instalacje idą, (u mnie na wsi mapa sobie, zycie sobie. :P Odłożyłem sąsiedzką wywiadownię na później i na dzieńdobry rozwaliłem wodociąg.) Taki oswojony sąsiad na etapie budowy lepszy od psa. Działa też w drugą stronę. Upierdliwy całe życie zepsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Sebastian32 napisał:

 

 

Cześć,

 

przejrzałem księgi. Jeden właściciel, reszta wszystko czyste. Zaintrygowała mnie jednak sprawa kwalifikacji działki jako grunty orne. Wg. MPZP cały ten teren to MN czy przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną niską. Czy mam się martwić?

 

Seb

Dowiedz się w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym jak wygląda procedura wyłączenia gruntów z produkcji rolnej - czasem to formalność załatwiana na miejscu i od ręki a czasem korowód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale wracam z pytaniem z natury C.O. 

Dziś byli na budownie instalatorzy , w celach rozpoznawczo/pomiarowych. Zasugerowali mi abym koniecznie zrobił rekuperację , nie ze względu na oszczędności , a na wentylację i prawidłowy ruch świeżego powietrza , mówił że przy oknach 3 komorowych nawet z mikrowentylacją , 25 cm pustak, + 20 cm wełny , będzie kłopot ze świeżym powietrzem a w przyszłości np. z grzybem na ścianach . Mówił że teraz przed tynkami i wylewkami trzeba zrobić wszystko, koszt podobno teraz rekuperacji zamknie w ok. 12 tys. z montażem . Proszę mi powiedzieć co ile sie wymienia filry ? 

Druga rzecz to namawia mnie aby zrobić od razy centralny odkurzacz , warto ? koszt nie powala max 5000 zł z dobrym odkurzaczem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto. System sam pokazuje, średnio co 6 miesięcy.

Warto, chociaż 1/2 rozgląda się za samobieżnym :D

Zapraszam na kawę w tą sobotę/niedzielę, wzdłuż 28-ki, do miejscowości Szebnie. Tam poczekam, bo dalej trzeba wiedzieć jak jechać B)

Może być też jutro.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Guliwer napisał:

Zapraszam na kawę w tą sobotę/niedzielę,

Dziękuje za zaproszenie , nie omieszkam skorzystać , choć przez najbliższe dwa weekendy będzie cieżko :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, carfit napisał:

Sorry ale wracam z pytaniem z natury C.O. 

Dziś byli na budownie instalatorzy , w celach rozpoznawczo/pomiarowych. Zasugerowali mi abym koniecznie zrobił rekuperację , nie ze względu na oszczędności , a na wentylację i prawidłowy ruch świeżego powietrza , mówił że przy oknach 3 komorowych nawet z mikrowentylacją , 25 cm pustak, + 20 cm wełny , będzie kłopot ze świeżym powietrzem a w przyszłości np. z grzybem na ścianach . Mówił że teraz przed tynkami i wylewkami trzeba zrobić wszystko, koszt podobno teraz rekuperacji zamknie w ok. 12 tys. z montażem . Proszę mi powiedzieć co ile sie wymienia filry ? 

Druga rzecz to namawia mnie aby zrobić od razy centralny odkurzacz , warto ? koszt nie powala max 5000 zł z dobrym odkurzaczem . 

 

Jeśli stać Cię na taki centralny odkurzacz, to warto. Nowe odkurzacze w sprzedaży mają mieć tylko 1000W, więc trzeba będzie trzy razu dłużej pracować, a ten centralny da radę szybciej.

Rekuperacja, to odzyskiwanie ciepła z wentylacji. Warto zainstalować ze względu na poprawę sprawności wentylacji i odzysk ciepła. Ciepło, to nie tylko ogrzewanie, ale też gotowanie i ciepło ciała i wszystkie urządzenia elektryczne.

Co do pleśni na ścianach, to gada bzdury, bo to zależy od wentylacji, a nie nie od rodzaju wentylacji. Większość domów pasywnych nie ma wymuszonej wentylacji i nie ma tego problemu. Warto zamontować rekuperację, ale argumenty podał chybione.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, carfit napisał:

Druga rzecz to namawia mnie aby zrobić od razy centralny odkurzacz , warto ? koszt nie powala max 5000 zł z dobrym odkurzaczem .

 

 

Warto, odkurzacz klasyczny, bez względu na filtry zawsze wyrzuca wciągane powietrze do pomieszczenia, w którym sprząta a centralny wyciąga cały syf i powietrze nim zanieczyszczone do jednostki centralnej montowanej w garażu czy kotłowni. 

 

12 godzin temu, carfit napisał:

Zasugerowali mi abym koniecznie zrobił rekuperację

 

Wymianę powietrza zapewnia nam pies, który ma ważne sprawy do załatwienia na dworze średnio 4x w ciągu godziny ;)

 

A poważnie to ludzie mówią że warto. 

 

Ja ich nie posłuchałem i ze względu na lokalizację, wybrałem moje ulubione, oldschoolowe wietrzenie oknem ;)

 

Zastanów się nad stacją uzdatniania wody ale to po zaniesieniu próbki wody do badania aby bez sensu nie wywalać kasy jak wodę macie dobrą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chojny napisał:

Zastanów się nad stacją uzdatniania wody ale to po zaniesieniu próbki wody do badania aby bez sensu nie wywalać kasy jak wodę macie dobrą. 

No tak, to "ostatnia" inwestycja instalacyjna, na szczęście może być wstawiona po, o ile jest miejsce :D. Dobrej wody raczej nie ma, albo szkodzi zdrowiu, albo instalacji tj. delikatnym (drogim) bateriom. Ja mam z 35 metrów i o ile dobrze pamiętam, to była za miękka i miała za dużo manganu.

 

p.s. warto kupować dobrą sól.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...