Skocz do zawartości

Trawniki i ogrody forumowe


Aga

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie jako że w spadku przypadł mi trawnik u teściowej i jak zwykle stało się coś. Kosiarka po pierwszym koszeniu w sezonie ogłosiła swój koniec. Jestem zielony z tematu na co patrzeć przy zakupie kosiarki. Szukam spalinowej raczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, STIFF napisał(a):

a poczytaj / pomyśl o jagodzie kamczackiej. Łatwiejsza w uprawie, równie dobra i ponoć zdrowsza. Miałem borówkę ale mi wypadła - jagoda się trzyma dzielnie.

Też będzie, a borówka u teściów na RODOS w podobnych warunkach owocuje jak glupia, tylko oczywiście nie wiedzą jakie dwie odmiany mają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, -=nikon=- napisał(a):

Stara kosiarka na max 2h koszenia 

 

Podaj jeszcze szerokość koszenia oraz prędkość z jaką śmigasz za kosiarką, a łatwo obliczymy jaką masz powierzchnię działki ;) 

 

Ostatnio przyjaciółka żony pytała mnie jaki samochód ma kupić, jak już się rozkręciłem, wtedy ona powiedziała jaki ma budżet .... ;) 

Edytowane przez Blixten
  • Super! 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Blixten napisał(a):

 

Podaj jeszcze szerokość koszenia oraz prędkość z jaką śmigasz za kosiarką, a łatwo obliczymy jaką masz powierzchnię działki ;) 

 

Ostatnio przyjaciółka żony pytała mnie jaki samochód ma kupić, jak już się rozkręciłem, wtedy ona powiedziała jaki ma budżet .... ;) 

Wiem że zmiennych jest w .... obecna ma 42 cm. I tyle o niej wiem :D bo reszta nie do odczytania a sprzęt miał 9 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, -=nikon=- napisał(a):

Wiem że zmiennych jest w .... obecna ma 42 cm. I tyle o niej wiem :D bo reszta nie do odczytania a sprzęt miał 9 lat. 

 

Jeśli ja miałbym podpowiadać jaki sprzęt kupić, to na pewno z napędem (nie musi być od razu AWD ;)) i dostępność części zamiennych, które się zużywają, jak np. nóż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolejne pytanie kosz czy mulczowanie? Jeśli kosz to najlepiej jak największy. Napęd obowiązkowy. U mnie od 6 lat pracuje Stiga z silnikiem Briggs&stratton. Szerokość koszenia Ok 48 cm. Nie miała lekko. Koszenie raz w tygodniu Ok 1200- 1300m2 i nie tylko po płaskim. Nic się się nie działo- tylko coroczny serwis. Nóż do ostrzenia i można kosić. Aha. Teraz chyba już wkładają swoje silniki.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno tak. Jak jest duża powierzchnia i nie ma co robić z towarem to jedyne wyjście. Ale nigdy nie próbowałem - obawiam się pleśni i onych grzybów. Nie po to na wiosnę robie wertykulację…


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosiarka powinna mieć obie opcje - i zbieranie do kosza i mulczowanie. A w zasadzie trzy bo jeszcze wyrzut boczny - przydaje się przy zapuszczonej trawie / chwastach. łatwiej zgrabic niż co chwila odtykać zapchany kosz.

Mulczowanie - próbowałem ale wg mnie ma to sens tylko przy krótkiej trawie czyli w szczycie wzrostu (maj-lipiec) koszenie raz na tydzień to za mało bo trawa za długa. Sprawdzało mi się koszenie co 3 dni ale nie mam czasu. Na tej zasadzie działają roboty koszące - tylko one tną nawet co 1-2 dni. Wtedy ścinki są drobne, opadają między źdźbła i mają szanse spełnić swoją rolę czyli rozłożyć się i nawozić. Koszenie raz w tygodniu dobrze rosnącej trawy to pokos leżący na trawie.

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Blixten napisał(a):

No właśnie, czy to mulczowanie jest korzystne dla trawnika ? 

 

Tak. 

 

Już kiedyś pisałem, miałem po dopieką dwa trawniki. Jeden koszony ze zbieraniem, dbany, areacje, medytacje, podlewany automatycznie... ciągle żółty i mizerny. Drugi... tylko koszony z wyrzutem trawy i zawsze zielony. 

 

 

Obecny trawnik system podlewa, ja koszę raz w tygodniu, nie zbieram i jest git. :thumbup: 
 

Cześć trawnika została przemieniona przez żonę w łąkę kwietna ale to tylko na wiosnę. 
 

 

 

 

0C48083D-1EB7-461F-B209-82CC6BC602E3.jpeg

  • Super! 4
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie kupuj kosiarki firmy NAC, badziewie straszne :)

 

Co do mulczowania to raz na tydzień u mnie chyba by było za malo, po pierwszym koszeniu na woziłem i teraz rośnie jak glupia. 

 

A wczoraj posadziłem lilaki od teścia, będą prowadzone na pniu. 

 

20230504_194044.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co polecacie szybko rosnącego zimozielonego to posadzenie wzdłuż płotu? Oprócz oczywistej oczywistości czyli: „ na sąsiada zbója najlepsza jest tuja”?
Na razie wypieram to z mojej świadomości ale GDDKiA opublikowała 3 projekty obwodnicy mojego miasta. Jeden z nich przebiega przez tereny wiejsko - leśne….. tuż za moim płotem . Dramat.
Decyzja jeszcze nie podjęta ale wolę się wcześniej przygotować na wariant pesymistyczny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Trzymaj się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2023 o 13:55, STIFF napisał(a):

Poszedłem przerzucić i przesiać trochę kompostu


Po jakim czasie uzyskujesz kompost nadający się?

Mam około trzyletni i jest, nie wiem, chyba straszny. Co mogę robić źle? Tam jest w ogóle co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest na sali ekspert od traw? :)
Czeka mnie ponowne zakładanie trawnika, chociaż w sumie to nie był trawnik z prawdziwego zdarzenia bo oprócz traw duża ilość stokrotek, mchu i innego badziewia. Ostatnio został częściowo zrujnowany koparą przez instalatorów, chciałbym to teraz ogarnąć i spróbować z trawnikiem od zera.
Przejadę całość kilka razy glebogryzarką, wyrównam i chciałbym sypnąć trawę, pytanie jaką bo warunki nie są łatwe. Powierzchnia jest pochyła, w znacznym stopniu zacieniona przez 2 duże jodły kalifornijskie, 2 świerki, krzak bzu. Areał mniej więcej ~400m².
Z plusów dodatnich, trawnik nie jest intensywnie eksploatowany, znajduje się od frontu przy ulicy do tego jest na tyle pochyły że ciężko by było tam w cokolwiek z użyciem piłki czy paletki grać :mrgreen:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci tam trawnik, skoro go nie używasz? Żeby się co tydzień męczyć na pochyłości? W kobierzec roślin okrywowych bym szedł. 

Pod świerkiem i jodłą mało co urośnie...

 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2023 o 20:23, Efti napisał(a):

Czy jest na sali ekspert od traw? :)
Czeka mnie ponowne zakładanie trawnika, chociaż w sumie to nie był trawnik z prawdziwego zdarzenia bo oprócz traw duża ilość stokrotek, mchu i innego badziewia. Ostatnio został częściowo zrujnowany koparą przez instalatorów, chciałbym to teraz ogarnąć i spróbować z trawnikiem od zera.
Przejadę całość kilka razy glebogryzarką, wyrównam i chciałbym sypnąć trawę, pytanie jaką bo warunki nie są łatwe. Powierzchnia jest pochyła, w znacznym stopniu zacieniona przez 2 duże jodły kalifornijskie, 2 świerki, krzak bzu. Areał mniej więcej ~400m².
Z plusów dodatnich, trawnik nie jest intensywnie eksploatowany, znajduje się od frontu przy ulicy do tego jest na tyle pochyły że ciężko by było tam w cokolwiek z użyciem piłki czy paletki grać :mrgreen:.

Masz dwa wyjścia: trawnik z rolki albo trawnik z siewu. Pod trawnik z rolki warto dać  siatkę na krety, zakupić i ułożyć trawę albo zlecić to firmie, potem lać sporo wody na początku. Jak trawnik z siewu to jest kilka dobrych mieszanek - zpropopnuję DSV tam znajdziesz mieszanki na trawniki użytkowe, krajobrazowe i ozdobne. Trzeba sobie wybrać , albo zadzwonić do doradcy. Kluczem do powodzenia jest wałowanie po siewie i podlewanie. nie spieszyć się z koszeniem - ok 5 cm wysokości to minimum.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...