Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, skwaro napisał(a):

Dodatkowo na kredyty w CHF banki od dawna mają zawiązane rezerwy, więc żadnych upadłości z tego powodu nie będzie. Getin z innego powodu utonął.

i tak i nie, jeśli krajowe sądy pójdą ślepo za wyrokami TSUE to koszt dla banków może wynieść nawet 200 mld PLN, a takiej kwoty sektor w wyniku uwzględnionego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maciek323 napisał(a):

Oparłem się na tym co piszą w prasie:

 

Frankowicze skarżą decyzję BFG o restrukturyzacji Getin Noble Banku - rp.pl

 

"Rzeczpospolita" zawsze wydawała mi się w miarę wiarygodna i nie przegięta politycznie w żadną stronę. 

 

Postępowania może i się toczą i może nawet można wygrać, tylko to co zostało z Getinu to kadłubek z olbrzymim portfelem toksycznych kredytów a całkowicie bez majątku. Więc może i  można wygrać, tylko nie da się wyegzekwować wyroku. 

 

To też nie do końca prawda. Od upadku Getinu frankowicze, którzy się z nimi sądzą przestali spłacać kredyty na poczet wygranej sprawy. A w znaczącej większości spraw frankowiczów spłacona już kwota jest zaliczana na poczet kapitału i zazwyczaj zostaje niewielka suma do oddania bankowi. Bardzo rzadko bank oddaje jakiekolwiek pieniądze kredytobiorcy, bo pożyczoną kwotę trzeba oddać, spór jest odsetki. Dlatego problem z egzekucją mogą mieć tylko Ci, którzy kapitał oddali i jeszcze nadpłacili. Ale to pojedyncze przypadki. 

 

Godzinę temu, maciek323 napisał(a):

 

A oszczędności ludzie w Getin Banku potracili. Oczywiście nie ci ktorzy mieli kasę na kontach (przypominam ze przez ostatnie 5 lat oprocentowanie było niemal równe zeru), ale ci którzy wpłacili pieniądze na polisolokaty Getin Banku. Trzymanie na zero procent było bez sensu więc ludzie wykupowali te polisolokaty.

 

Polisolokaty to zwykły wał, nie tylko w tym banku ludzie potracili pieniądze. Nie z powodu upadłości banku tylko z powodu konstrukcji polisolokat. 

Godzinę temu, maciek323 napisał(a):

 

Polisolokat oczywiście system gwarancyjny BFG nie obejmuje.

Oczywiście że nie, je obejmuje UFG, patrz post Blixtena. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, markos007 napisał(a):

i tak i nie, jeśli krajowe sądy pójdą ślepo za wyrokami TSUE to koszt dla banków może wynieść nawet 200 mld PLN, a takiej kwoty sektor w wyniku uwzględnionego nie ma.

100mld nie 200, i to teoretyczna wartość, gdyby wszyscy poszli do sądu. W sądach obecnie jest ok. 10% kredytów w CHF i na to z małą górką banki mają rezerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, skwaro napisał(a):

Nawet jak bank upada to Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na który zrzucają się wszystkie banki wypłaca kasę za depozyty do wysokości 300 000 Euro.

 

Gwarancja jest do 100k EURO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… a gdy ktoś trzyma środki w różnych bankach, to jest jeszcze jeden dość istotny szczegół, o którym warto pamiętać: 

 

Wartość gwarancji depozytów to równowartość w złotych kwoty 100.000EUR. Środki powyżej tej kwoty nie są objęte gwarancjami BFG. Limit gwarancji odnosi się do łącznej wartości środków zgromadzonych przez danego klienta w określonym banku. Oznacza to, iż jeżeli posiadamy kilka rachunków w tym samym banku, zabezpieczenie 100.000EUR dotyczy sumarycznej kwoty (suma depozytów na wszystkich posiadanych przez nas kontach).

Parę banków na polskim rynku jest złożonych z kilku mniejszych instytucji, np. w skład Banku Millennium SA wchodzi także Eurobank. Jeśli posiadamy środki zarówno w Banku Millennium, jak i Eurobanku, to łączna wartość zabezpieczenia wynosi także 100.000EUR (zasada analogiczna do wariantu z posiadaniem kilku rachunków w tym samym banku).” 

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Richard Czarnecki oddał 100k euro wyłudzone na lewe delegacje. Jak widać można ze złodziejstwa spokojnie się wytłumaczyć, bo "polski podatnik nie stracił"  

 

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ryszard-czarnecki-oddalem-100-tys-euro-wzialem-na-klate-bledy-asystentow/sk778fb

 

Dopytywany był, czy może o sobie powiedzieć, że jest osobą w 100 proc. uczciwą i że nie doszło do żadnej świadomej nieprawidłowości. — Ani polski Skarb Państwa, ani polski podatnik w tej sprawie nie stracił ani grosza — odparł.

  • Facepalm 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można mówić jak to nie jest na zachodzie ale trzeba przyznać, że protestować to oni potrafią i to z przytupem 

 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Francja-Ruszyla-kolejna-fala-strajkow-przeciwko-reformie-emerytalnej-8500788.html

 

ciekawe co się u nas musiałby zadziać aby ludzie wyszli na ulicę bez podziału na partie?

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2023 o 14:25, markos007 napisał(a):

aby ludzie wyszli na ulicę

To że żyjemy w kraju totalitarnym, opresyjnym, to właściwie jest wiadome.
Ale chyba niewielu zdaje sobie sprawę, że zmierzamy w stronę utopijnej wizji państwa. I ta nieświadomość jest chyba najstraszniejsza.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kiwi 4ester napisał(a):

Poproszę o próbkę :D

moja wczoraj włączyła, przez 15 minut słuchałem jak to on w razie wojny w kraju będzie szedł pierwszy na pobór, bo mimo wieku jest zdrowy i silny, ale wysocy ranga pracownicy NBP nie będą musieli bo on to załatwił i maja się nie martwic, po czym jak to Polska się zbroi i w dwa lata się tak uzbroi ze w trzecim roku będzie miała najsilniejsza armie w europie, drugą najsilniejsza w europie bo Turcy to w sumie tez Europa, po czym znowu bredził od rzeczy, powiedziałem kilka wulgaryzmów i ubrałem słuchawki...

 

Chwilę wcześniej mówił jak to wszystkie kraje maja konferencje trwające około godziny, no nie wszystkie bo cześć po pandemii w ogóle z tego zrezygnowała ale u nas ciągle są, ze zwykle wygląda to inaczej bo prezes mówi 15minut a reszta to pytania a u nas inaczej,
jak ma nie być inaczej jak wychodzi taki półdebil i bredzi co mu słona na język przyniesie żeby przypadkiem nie zacząć mówić o ekonomii i finansach bo się pogubi, albo wyjdzie ze nie ma pojęcia o czym mówi i jak tu później tvpiss będzie mogło skleić z tego jakieś mądre propagandowe zdanie?

 

ehh uruchomiłem się z rana, ale wylałem żale na klawiaturę i może mi będzie lepiej :D

 

EDIT:

aaaa no zapomniałem! kilka razy jeszcze dodawał jak to on "reprezentuje biedę" bo u niego w domu było biednie i nie było pieniędzy... powiedział syn prezesa NBP

Edytowane przez Luku
  • Haha 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2023 o 09:09, Luku napisał(a):

moja wczoraj włączyła, przez 15 minut słuchałem jak to on w razie wojny w kraju będzie szedł pierwszy na pobór, bo mimo wieku jest zdrowy i silny, ale wysocy ranga pracownicy NBP nie będą musieli bo on to załatwił i maja się nie martwic, po czym jak to Polska się zbroi i w dwa lata się tak uzbroi ze w trzecim roku będzie miała najsilniejsza armie w europie, drugą najsilniejsza w europie bo Turcy to w sumie tez Europa, po czym znowu bredził od rzeczy, powiedziałem kilka wulgaryzmów i ubrałem słuchawki...

 

Chwilę wcześniej mówił jak to wszystkie kraje maja konferencje trwające około godziny, no nie wszystkie bo cześć po pandemii w ogóle z tego zrezygnowała ale u nas ciągle są, ze zwykle wygląda to inaczej bo prezes mówi 15minut a reszta to pytania a u nas inaczej,
jak ma nie być inaczej jak wychodzi taki półdebil i bredzi co mu słona na język przyniesie żeby przypadkiem nie zacząć mówić o ekonomii i finansach bo się pogubi, albo wyjdzie ze nie ma pojęcia o czym mówi i jak tu później tvpiss będzie mogło skleić z tego jakieś mądre propagandowe zdanie?

 

ehh uruchomiłem się z rana, ale wylałem żale na klawiaturę i może mi będzie lepiej :D

 

EDIT:

aaaa no zapomniałem! kilka razy jeszcze dodawał jak to on "reprezentuje biedę" bo u niego w domu było biednie i nie było pieniędzy... powiedział syn prezesa NBP

Mnie z całej wypowiedzi zwaliło z fotela, "... ale jest to moja osobista opinia" :biglol:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...