Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Szürkebarát napisał:

Właśnie otrzymałem pismo z wysokościami opłat za mieszkanie i media od 1 sierpnia. Niecałe 3,5% więcej niż poprzednio. Cud jakiś bo w necie ludzie pokazują wiele set złotowe podwyżki.

Prawdopodobnie tam gdzie były i tak bardzo sztucznie zaniżone, to dostali takie podwyżki. Z tego co widzę po rodzinie, znajomych, po sobie, to nie licząc zmiany sposobu naliczania opłat za śmieci to rok/do roku opłaty nikomu nie wzrosły więcej niż 10% jak chodzi o czynsze w blokach. Kilka róznych spółdzielni mieszkaniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym czynszem to pewnie jakiś ekstremalny przykład, ale jeżeli już, to takim osobom rząd powinien pomagać, a nie organizuje dopłaty do wszystkiego.
Nie jestem aż takim pesymistą, ale mniejsza bądź większa recesja nam się szykuje. Nowoczesne gospodarki kredytami stoją.
Inflacja i stopy nie będą wysokie w nieskończoność, ale nastroje inwestorów i konsumentów na ten moment są podłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem artykuł, o krakowskich urzędnikach którzy nie chcą parkować w strefie płatnego parkowania. Wynajęli sobie prywatny parking za publiczne pieniądze. [500pln jedno auto na miesiąc]
Wydaje mi się że to bardzo dobrze obrazuje jak działa polityka w naszym kraju. Politycy czy tam urzędnicy, budują nam kraj w którym sami nie biorą udziału.

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, leto napisał:


Inflacja i stopy nie będą wysokie w nieskończoność, ale nastroje inwestorów i konsumentów na ten moment są podłe.

Teraz są podłe? Przy niskiej inflacji, dopłatach do wszystkiego od niepracowania w czasie covidu, poprzez dopłaty do wychowania dzieci, aż po dopłaty do węgla, bez konieczności grzania w lecie gazem czy węglem, z silną złotówką. To jakie będą zimą, przy dwukrotnie wyższej inflacji, droższej energii i złotówce słabszej o ok. 30% niż dzisiaj?

Jakie będą nastroje jak za 2-3 lata przyjdzie jakiś współczesny Balcerowicz żeby posprzątać ten syf? Lub jakie będą jeśli ktoś taki się nie pojawi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, maciek323 napisał:

Nie uczyli mnie na studiach, ale wiedza w każdej dziedzinie ewoluuje. Może szykuje się nam nowy Nobel z ekonomii. :)

 

Mnie uczyli, że nawet tolerancja jest określona, ma swój zakres, a co wspólnego z nauką mają te wszystkie prognozy, ile warte są te wszystkie ekspertyzy ? 

Ile razy w jednym zdaniu tych wszystkich specjalistów, ekspertów słyszysz "może", "prawdopodobnie", "jeśli", "a to zależy", itp. itd.  ? 

Jednego dnia potrafią się pojawić sprzeczne analizy (i mówimy tu o źródłach / portalach powszechnie uznanych za fachowe i poważne) - którą wybierzesz ?  :biglol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Szürkebarát napisał:

Właśnie dostałem rachunki za prąd, do grudnia. W sumie wyższe o około 12% niż za poprzednie 6 miesięcy ale i zużycie mi zaprognozowano wyższe o około 12%. No i wszystko zatarczowane, z obniżonym VAT.

C11 mi chyba że cztery razy podnosili od początku roku. Było 0,98zł/kWh, teraz 1,48...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Soboń, w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, który w swoim wystąpieniu postulował likwidację lub zmianę podatku Belki, zwraca uwagę, że wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych mogłoby spowodować napływ do Polski kapitału spekulacyjnego i rozrost rynku spekulacyjnych instrumentów finansowych. "Wiązałoby się to z ryzykiem powstania nagłych zmian na rynku finansowym w Polsce i mogło wywołać negatywne skutki gospodarcze" - napisał Soboń. 

 

 

Niech Soboń nie udaje, że nie wie. Jest bardzo prosty mechanizm, który eliminuję spekulację, ograniczenie czasowe po którym zyski kapitałowe są nieopodatkowane (np. 1 rok, 5 lat etc.). Oszczędzasz, inwestujesz długoterminowo ... nie płacisz "Belki".

 

Niestety mówi co mu wygodnie a w zasadzie pisze co mu partia mówi. Podatek "Belki" tymczasowy został na zawsze. A teraz przy niespotykanie wysokiej inflacji pobieranie podatku "Belki" to już jest kradzież.

 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-MF-nie-tocza-sie-prace-nad-zmianami-w-podatku-Belki-oprocz-tych-wynikajacych-z-SRRK-Sobon-MF-8384689.html

Edytowane przez subleo
  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, leto napisał:

 

 

Warto posłuchać. 

Posłuchałem do 3:29 i przestałem bo ile można słuchać, że tylko na kredyt można jakkolwiek i w cokolwiek zainwestować?

 

Nie można jakiejkolwiek inwestycji zrobić z użyciem posiadanego kapitału, szczególnie teraz w obliczu rozpętanej inflacji gdy kapitał wyparowuje? To głupie, niemodne czy tylko szkodliwe dla banków myślenie?

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, maciek323 napisał:

Wygórowana cena rzędu 17 tysiecy złotych za metr go nie odstraszyła, dzień po dodaniu ogłoszenia przyjechał obejrzał nie targował się, przywiózł na drugi dzień do notariusza pół bańki gotówką,

29 metrów kwadratowych ty nazywasz mieszkaniem???

 

11 godzin temu, maciek323 napisał:

facet który kupił w styczniu mieszkanie po mojej babci,

:yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biuletyn informacyjny albo jak to mówią biegli językowo "newsletter" Kancelarii Premiera RP.

 

Mam wrażenie, że tekst jest kierowany do elektoratu, który z egzaminu maturalnego uzyskał nie więcej niż 15% z języka polskiego a z matematyki maksymalnie 10%.

 

Screenshot from 2022-08-08 12-42-56.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, subleo napisał:

Biuletyn informacyjny albo jak to mówią biegli językowo "newsletter" Kancelarii Premiera RP.

 

Mam wrażenie, że tekst jest kierowany do elektoratu, który z egzaminu maturalnego uzyskał nie więcej niż 15% z języka polskiego a z matematyki maksymalnie 10%.

 

Screenshot from 2022-08-08 12-42-56.png

Nie jest to lepsze niż:

- zmień pracę,

- weź kredyt,

- trzeba było się ubezpieczyć, 

- taki mamy klimat. 
 

? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi literówki "państwu nie może stać bezczynnie". Nawiązując do słynnego w ostatnim czasie kabaretu ;) 

 

18 minut temu, Blixten napisał:

Nie jest to lepsze niż:

- zmień pracę,

- weź kredyt,

- trzeba było się ubezpieczyć, 

- taki mamy klimat. 
 

? ;)

 

Zależy od preferencji. Zdecydowanie wolę prawdę*, nawet trudną, prosto w oczy niż okrągłe słówka i dawanie w jednym miejscu a zabieranie 2-krotności w innym.

 

Poza tym, od Kancelarii Premiera, która wydaje na swoje utrzymanie 7-krotnie więcej niż rząd poprzedniej kolacji oczekiwałabym trzymanie elementarnego poziomu komunikacji i szacunku wobec języka ojczystego. Tak na poziomie 8 klasy szkoły podstawowej by wystarczyło.

 

 

*) W przypadku polityków to b. trudne i zdarza się pewno przez niedopatrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, subleo napisał:

Biuletyn informacyjny albo jak to mówią biegli językowo "newsletter" Kancelarii Premiera RP.

To propaganda, po komunistycznemu prostacka bo kierowana do roszczeniowych prostaków, którzy wiedzą że mają swoje 5 minut tylko trzeba szeroko otwierać paszcze i przyklaskiwać władzy. Kierowana też do własnego utrwalonego elektoratu żeby wiedzieli skąd płynie zło no i oczywiście do wyhodowanych niedawno kolejnych... "prawicowców" o zabarwieniu narodowo - socjalistycznym.

  • Super! 2
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...