Skocz do zawartości

Mogłaś moją być KRYZYSOWĄ narzeczoną...


Korton

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jak przeglądam ogłoszenia wynajmu mieszkań dwupokojowych we Wrocławiu to widzę ceny od lekko powyżej 1 tys. do powyżej 2 tys. pln, w zależności od lokalizacji, standardu, metrażu itp.
Małe mieszkanie 2-pokojowe w niezłej lokalizacji jest do wyrwania pewnie za +/-300 tys., strzelam że za 7,5 tys./m2 znajdziemy coś sensownego. Załóżmy, że bez problemu znajdziemy najemcę za 1,3-1,5 tys . Powiedzmy, że z najmu zostanie nam zysku 1 tys. netto, co daje 4% w skali roku zwrotu z kapitału.
Obecne lokaty to 0,5%. Dla ludzi którzy nie wiedzą co zrobić z gotówką i nie chcą ryzykować na giełdzie, to takie głupie nie jest.

Edytowane przez Ardaturan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ardaturan napisał:

Małe mieszkanie 2-pokojowe w niezłej lokalizacji jest do wyrwania pewnie za +/-300 tys., strzelam że za 7,5 tys./m2 znajdziemy coś sensownego. Załóżmy, że bez problemu znajdziemy najemcę za 1,3-1,5 tys . Powiedzmy, że z najmu zostanie nam zysku 1 tys. netto, co daje 4% w skali roku zwrotu z kapitału.
Obecne lokaty to 0,5%. Dla ludzi którzy nie wiedzą co zrobić z gotówką i nie chcą ryzykować na giełdzie, to takie głupie nie jest.

 

Uwzględnij remonty, wymianę AGD, przestoje w najmie i ile zostanie z tych 4%? Plus ryzyka związane z najmem, których nie da się skwantyfikować. Przy obecnych cenach mieszkań to IMO żaden interes   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartością dodaną może i pewno będzie wzrost ceny nieruchomości. Patrząc tylko przez pryzmat 4% netto, zgadzam się z @GREGG, który zwrócił uwagę na ważne aspekty wynajmu. 

 

Popatrzyłem na rachunek, obecny kupon na TIPS-ach to 4.6% brutto. Zero zachodu, w zasadzie niemal zero ryzyka, chyba, że Polska upadnie ;) W razie potrzeby pieniądze dostępne natychmiast (niestety kosztem 2% opłaty od ceny nominalnej). A spodziewam się, że inflacja w PL nie odpuści i przez następne lata będzie raczej w górnej strefie stanów wysokich korytarza wyznaczonego przez NBP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GREGG napisał:

 

Uwzględnij remonty, wymianę AGD, przestoje w najmie i ile zostanie z tych 4%? Plus ryzyka związane z najmem, których nie da się skwantyfikować. Przy obecnych cenach mieszkań to IMO żaden interes   

Akurat podane 1 tys. Netto to uwzględnia, dane też nie wziąłem całkiem z kapelusza bo znajomy od lat wynajmuje 2 pokojowca we wrocku za mniej więcej 1,5 tys. Ale wiadomo różne są założenia różne ryzyka nigdy nie wiadomo.

 

18 minut temu, subleo napisał:

Popatrzyłem na rachunek, obecny kupon na TIPS-ach to 4.6% brutto. Zero zachodu, w zasadzie niemal zero ryzyka, chyba, że Polska upadnie

Co to tipsy? Nie udało mi się wygoglowac tzn udało ale nie to ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ardaturan napisał:

Akurat podane 1 tys. Netto to uwzględnia, dane też nie wziąłem całkiem z kapelusza bo znajomy od lat wynajmuje 2 pokojowca we wrocku za mniej więcej 1,5 tys. Ale wiadomo różne są założenia różne ryzyka nigdy nie wiadomo.

 

Z 1500 czynszu licząc, to 1000 netto jest raczej optymistycznym założeniem uwzględniając rezerwy, jakie należy zrobić. Ale jak dobrze pójdzie jest to wykonalne. Ja w każdym razie na obecnym rynku kupowanie mieszkań bym odpuścił. Już w 2018 ceny wydawały mi się wysokie na zakupy inwestycyjne, ale jeszcze miało to sens, a od tego czasu poszło 20-30% w górę, tymczasem czynsze nie tylko nie wzrosły, ale zaczynają wyraźnie spadać i ta tendencja będzie się pogłębiać. Pożyjemy, zobaczymy ;)    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii stabilności inwestycji w nieruchomości, właśnie taki news przeczytałem

 

 

Na Balearach rząd wywłaszczył właścicieli kilkudziesięciu budynków mieszkalnych, by mogły tam zamieszkać ubogie rodziny. Tamtejsze władze zwrócą wywłaszczonym kilkanaście milionów euro.

 

Wywłaszczeni na Majorce, Ibizie i Minorce

Jak opisuje Bankier.pl, rząd wspólnoty autonomicznej Balearów - należącego do Hiszpanii regionu kilku wysp, z których największe to Majorka, Ibiza i Minorka - wywłaszczył łącznie właścicieli 56 budynków mieszkalnych. W liczbę tę wchodzi 27 lokali na Majorce, 23 na Minorce i sześć na Ibizie. Władze chcą, by zamieszkały w nich ubogie rodziny z wysp.

Dodał, że 27 z tych lokali znajduje się na Majorce, 23 – na Minorce, zaś sześć zlokalizowanych jest na Ibizie. Dotychczasowi właściciele otrzymają zwroty za swoje nieruchomości - łącznie ok. 12 mln euro, spłacane w ciągu siedmiu lat. Średnio więc nieruchomości te są warte ponad 214 tys. euro.

Zobacz też: Wakacje w Hiszpanii na dogodnych warunkach: niskie ceny, swoboda zmiany terminu i destynacji

Według jednak agencji Europa Press, kwoty wypłacane właścicielom są o ok. 40 proc. niższe niż aktualne ceny mieszkań w tym regionie. Władze regionu spodziewają się przy tym pozwów od byłych już posiadaczy tych nieruchomości.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Announcing the new measure, the Minister for Housing, Josep Mari, said: "This is an important step that allows the government to take apartaments off the speculative market, returning them to their social function."


Nie wywłaszczyli tylko zabrali złym spekulantom, wiadomo. Tylko czekać aż u nas podpatrzą ten pomysł i przekręcą po swojemu :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, subleo napisał:

Popatrzyłem na rachunek, obecny kupon na TIPS-ach to 4.6% brutto. Zero zachodu, w zasadzie niemal zero ryzyka, chyba, że Polska upadnie ;) W razie potrzeby pieniądze dostępne natychmiast (niestety kosztem 2% opłaty od ceny nominalnej). A spodziewam się, że inflacja w PL nie odpuści i przez następne lata będzie raczej w górnej strefie stanów wysokich korytarza wyznaczonego przez NBP.

Mówisz o tych 12 letnich 2% + inflacja? https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-12-letnie-rod/rod0333/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, markos007 napisał:

usłyszałem wczoraj ciekawe informacje na ten kłopotów z dostępnością metali rzadkich np. litu i niesamowitego boomu. Interesował się ktoś możliwość inwestowania w spółki wydobywcze np. poprzez zagranicznego ETFa? :)

Sam nie bawiłem się jeszcze ETFami ale widywałem już artykuły dot. inwestowania w ETFy z ekspozycją na spółki wydobywcze - pewnie znasz ale na portalu Independent Tradera sporo informacji i poradników można znaleźć. 

 

Sam natknąłem się nawet na polskiego ETFa

 

https://stooq.pl/q/?s=5602.n

 

No ale pytanie czy interesuje Cie też konkretny surowiec (uran, złoto itp) czy ogólnie ekspozycja na sektor a więc pewnie z węglem itp itd? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:biglol:

 

Na podstawie 3 okresów prognozować kolejne 40. Ekstrapolacja "level master". Nic głupszego chyba dzisiaj nie zobaczę ;) Ten wykres ma szansę zapisać się na kartach historii, może być pokazywany na wykładach studentom pt. "Antywzorce - Jak nie robić wykresów, żeby nie wyjść na idiotę" ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, JobForACowboy napisał:

Panowie, czy sądzicie, że uczestnictwo w kursie takiego Trader21 czy Phila Koniecznego, to strata kasy? 

 

Zależy czego chcesz się nauczyć. Generalnie jestem na nie, zwłaszcza jeśli chodzi o pana T21 - jak to powiedział Rafał Zaorski (cytuję z pamięci przekaz) "jeśli jesteś dobrym spekulantem to zarabiasz na swoich spekulacjach, a nie robisz wokół siebie otoczkę guru i jeździsz po szkoleniach w cyrku obwoźnym".

Powiem tak: nikt nie sprzedaje magicznego eliksiru siły. Idąc na siłownię musisz sam swoje wypracować, trener może ci pokazać pewne ćwiczenia i jak je poprawnie wykonać. Wiedzę można czerpać z różnych źródeł, jeśli interesuje cię np. rynek surowców to szukasz informacji pod tym kątem. Jeśli rynek ETF - to pod tym (tutaj np.; T21 ładnie umie opowiedzieć, ale to nie wyczerpuje tematu jako jedyne źródło wiedzy). Nikt nie sprzeda ci recepty na sukces, a mechanizmy są opisane w tylu książkach/artykułach że głowa mała. 

Ale co ja tam wiem.

Edytowane przez Fiji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Fiji napisał:

 

Zależy czego chcesz się nauczyć. Generalnie jestem na nie, zwłaszcza jeśli chodzi o pana T21 - jak to powiedział Rafał Zaorski (cytuję z pamięci przekaz) "jeśli jesteś dobrym spekulantem to zarabiasz na swoich spekulacjach, a nie robisz wokół siebie otoczkę guru i jeździsz po szkoleniach w cyrku obwoźnym".

Powiem tak: nikt nie sprzedaje magicznego eliksiru siły. Idąc na siłownię musisz sam swoje wypracować, trener może ci pokazać pewne ćwiczenia i jak je poprawnie wykonać. Wiedzę można czerpać z różnych źródeł, jeśli interesuje cię np. rynek surowców to szukasz informacji pod tym kątem. Jeśli rynek ETF - to pod nim (tutaj np.; T21 ładnie umie opowiedzieć, ale to nie wyczerpuje tematu jako jedyne źródło wiedzy). Nikt nie sprzeda ci recepty na sukces, a mechanizmy są opisane w tylu książkach/artykułach że głowa mała. 

Ale co ja tam wiem.

Oczywiście... Nie szukam eliksiru, tylko chcę się dowiedzieć od czego zacząć, gdzie szukać itp. Do T21 też mam takie podejście bardziej na minus, bo lubi przygwiazdorzyć, ale wiedzy mu też nikt nie może zaprzeczyć. 
Zaorski jest konkret, tego gościa szanuję tylko kurde jego inwestowanie to trochę loteria i hazard. 

Z tym szkoleniem miałem na myśli wejście w świat tradingu i żeby nie umoczyć z miejsca... 

 

Edytowane przez JobForACowboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JobForACowboy napisał:

Zaorski jest konkret, tego gościa szanuję tylko kurde jego inwestowanie to trochę loteria i hazard. 

 

On nie sprzedaje szkoleń, książek i innych recept na sukces, więc może przyznać się do swoich wpadek, stąd może wrażenie "hazardu". Bo reszta to przecież ma same sukcesy, w zasadzie nic już nie robią bo tyle zarobili, a tylko z dobrego serca chcą się podzielić swoją tajemną wiedzą ze światem (za parę złotych oczywiście ;))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, GREGG napisał:

 

On nie sprzedaje szkoleń, książek i innych recept na sukces, więc może przyznać się do swoich wpadek, stąd może wrażenie "hazardu".

 

Nie biorę tego pod uwagę odnośnie hazardu. Chodzi o sposób inwestowanie i te shortowanie na spadki itp. Ok, można mieć jakieś dane, ale to bardziej mi wygląda na: "uda się, albo nie uda". On chyba kilka razy ogłasił bankructwo, po czym ze 100 tyś. zrobił ponad 3 mln. 

 

Żebyśmy się zrozumieli. Nie liczę, że którykolwiek za Panów na szkoleniu da mi przepis na sukces, bo nie da. Chodzi mi to, żebym miał jakąkolwiek wiedzę, gdzie szukać, czego szukać itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, JobForACowboy napisał:

Nie biorę tego pod uwagę odnośnie hazardu. Chodzi o sposób inwestowanie i te shortowanie na spadki itp. Ok, można mieć jakieś dane, ale to bardziej mi wygląda na: "uda się, albo nie uda". On chyba kilka razy ogłasił bankructwo, po czym ze 100 tyś. zrobił ponad 3 mln. 

 

Żebyśmy się zrozumieli. Nie liczę, że którykolwiek za Panów na szkoleniu da mi przepis na sukces, bo nie da. Chodzi mi to, żebym miał jakąkolwiek wiedzę, gdzie szukać, czego szukać itp. 

Nie jestem finansistą, chociaż kończyłem swego czasu uczelnie biznesową, i pamętam że jest dostępne full wiedzy teoretycznej w formie książkowej. Techniki gry na giełdzie zostały opisane x razy, i podstawy tak naprawdę nie zmieniają się od lat. Tych guru nie znam, ale w pełni zgadzam się z tym co powyżej, gdyby byli tacy mega genialni już dawno bawili by się na swoich prywatnych wyspach a nie robili płatne kursy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, krist napisał:

Tych guru nie znam, ale w pełni zgadzam się z tym co powyżej, gdyby byli tacy mega genialni już dawno bawili by się na swoich prywatnych wyspach a nie robili płatne kursy.

chcą się po prostu podzielić wiedzą żeby zapanował powszechny dobrobyt :biglol:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...