Skocz do zawartości

Klimatyzacja


demon

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

ja szukam i szukam klimy do legasia i znalezc nie moge :evil::oops:

 

[ Dodano: Pią Cze 13, 2008 12:08 pm ]

chyba, byćmoże, możliwe :mrgreen: (co by nie zapeszać), że udało mi się znaleźć kompletną klimkę. Czy jest ktoś z okolic Włodawy, kto mógłby ocenić jej stan ( a bardziej stan dawcy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 10 miesięcy temu...
Zasadnicza sprawa to wiedza, ile czynnika powinno być w układzie. Jak kiedyś pojechałam w Gdańsku do pewnego serwisu, to zamiast napełnić 600 ml dodali mi 530. Było dość chłodno i się od razu nie skapowałam, bo zamiast stać w warsztacie i gapić się panom na ręce, to herbatkę piłam :roll: . Jak zaczęły się upały, to dało się to odczuć. Po 2 tyg. pojechałam z reklamacją "że za mało chłodzi" i wtedy się zorientowałam ocb. Oczywiście próbowano mi wmówiś, że TTTM. Moja wrodzona babska ciekawość i dociekliwość doprowadziły panów do przyznania się do winy, bo im się wtedy czynnik kończył i myśleli że wystarczy :evil: . Teraz już nie pijam herbatki tylko stoję w warsztacie, patrzę i zadaję pytania :twisted:

 

Historia z klimą nie dotyczy subaru :mrgreen:

 

A u kogo byłaś?

 

nasze aso wysyła z klimami do regemet-u (na słowackiego na dole) mają bardzo dobrą opinie i podobno się na tym naprawdę znają.

 

pozdro

 

p.s.

 

JED, zmieniłeś auto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u kogo byłaś?

To było sto lat temu, w jakimś serwisie Daewoo na Olszynce, za torami, nie pamiętam ulicy, mają takie żółte samochody zastępcze, czasem je widuję w Gdańsku.

JED, zmieniłeś auto?

Z tego co wiem, to tak :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

odkopię temat :)

Nurtuje mnie zagadnienie używania klimy w zimę.

Słyszałem parę razy, że powinno się jej używać przez cały rok. Prawda czy nie bardzo ?

 

Jak to naprawdę jest, klima zwiększa skuteczność ogrzewania czy ją zmniejsza (bo pierw powietrze jest schładzane a potem grzane układem ogrzewania) ?

 

Sprężarka od klimy załącza się w dużych mrozach czy nie ?

 

Jak jest z kwestią zdrowotną ? Klimę serwisuje zwykle na wiosnę przy okazji przeglądu, poddaję ją dezynfekcji itp.

Na dzisiaj brzydkiego zapachu nie ma na stałe, ale jeżeli wyłączę klimę i włączę za dwa dni to się pojawia nawet jeżeli jest świeżo po dezynfekcji.

Jak jeżdżę z włączoną cały czas generalnie zapachu nie ma, ale raz zdarzyło się, że się pojawił na moment.

W takiej sytuacji dmucham na siebie i pasażerów bakteriami czy raczej nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie klimy zimą pomaga przede wszystkim na zaparowane szyby. Klimę zaleca się też włączać przynajmniej raz w tygodniu po prostu, żeby pochodziła.

Silnik musi być trochę rozgrzany, aby w duże mrozy się uruchomiła.

Jakiś czas temu odgrzybiałem klimę. Przed odgrzybieniem brzydki zapach czuć było tylko przy wyłączonej klimie, natomiast miałem pasażerów, którzy reagowali alergicznie, kiedy klima była włączona i nic nie śmierdziało :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z parowaniem szyb nie mam problemu, za to ogrzewanie mogłoby być skuteczniejsze stąd mnie to nurtuje

Dodatkowo mój synek jest alergikiem i zacząłem się zastanawiać czy mu nie szkodzę.

 

Sprawdz czy termostaty masz sprawne. O ile z chlodzeniem to roznie bywa, to z cieplem w subaru nie ma zadnego problemu. Jezdzilem kilkunastoma autami i zdecydowanie subaru jest najszybciej nagrzewajacym sie autem jakie mialem (wszystko jedno ktore, gt, wrx, outback). Nie ma mozliwosci jezeli wszystko jest w aucie sprawne, aby w subaru ogrzewanie bylo mało skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja dorzucę swoje 3 grosze.

 

Klimatyzację należy używać w zimę z bardzo waznego powodu o którym zazwyczaj nikt nie mówi.

Mianowicie w układzie klimatyzacyjnym występuja różne uszczelki fibrowe , metalowe pokryte teflonem i gumowe które są odpowiedzialne za uszczelnieniu układu, wraz z czynnikiem po całym układzie rozprowadzany jest olej który ma za zadanie samorwac wyzej wymienione uszczelki (oringi) co zapobiega jej parcieniu (guma robi sie twarda i traci elastyczność) a zarazem rozszczelnieniu układu i wyciekowi czynnika.

Wiekrzość aut a w szczegulności subaru ma specjany klawisz (przycisk) do odparowywania szyby (zaznaczany na czerwono) który uruchamia klimatyzacje nawet w zime wyłączając czujnik temperatury zabezpieczajacy przed uruchomieniem normalnej klimatyzacji w zime.

Mam nadzieje ze moja wypowiedz rozwieje watpliwości czy uruchamiać czy nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ostatnio próbowałem załączyć klimatyzację podczas mrozu, właśnie aby sobie pochodziła.

Było tak gdzieś z -5 stopni.

Przycisk A/C się zaświecał, jednak nie było słychać/czuć aby sprężarka się załączała.

W wszystko jedno w jakiej pozycji było pokrętło od temperatury.

 

Następnego dnia przy około +7 stopniach, sprężarka już się włączała.

 

Tak ma być, czy coś jest nie tak? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych Subarakach tak jest np. w GTku. Znajomy ma bug'eye i jemu się włączała nawet przy minusowych temp. więc musi się ktoś mądrzejszy wypowiedzieć konkretnie. Mi natomiast przestała działać, będzie cieplej to serwisik, ale jaki jest czynnik do GTka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka załącza się gdy powietrze trzeba ochłodzić - zimą nie ma takiej potrzeby. Dodatkową funkcją klimy jest osuszanie powietrza i głównie taką funkcję spełnia zimą. W nowszych autach klimatyzacja (automatyczna) korzysta z czujników temp. zew., temp., wew. oraz czujnika nasłonecznienia. Jeśli nagrzałeś we wnętrzu i na dodatek świeci mocno słońce to nawet zimą może załączyć się sprężarka i ochłodzić powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego brakowało w zimę w GTku :(

To niekoniecznie musi być usterka klimatyzacji. Jeśli masz filtr kabinowy to warto sprawdzić jego stan. Mocno zasyfiony filtr będzie powodował duży opór przepływu powietrza (spadek wydajności klimy), a dodatkowo powietrze będzie zanieczyszczone. Ogólnie odparowanie szyby będzie trudniejsze. Jeśli chodzi o czynnik to teraz stosuje sie już tylko jeden - R134a. Ale jeżeli układ miał R12 to nie można zalać tego nowszego. Nie wiem tylko czy wciąż można nabijać R12 - wydaje mi się, że nie da rady kupić R12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 tygodnie później...

Witam

mam problem z manualną klimą, mianowicie po wciśnięciu przycisku nie dzieje się nic tz sprężarka nie reaguje na załączanie klimy. Szukałem bezpiecznika który odpowiedzialny jest za klimatyzację, ale nie mogę go znaleźć, może ktoś z Was się orientuje gdzie takowy się znajduje? Dodam ze moje auto to Obk z 2008 r wersja USA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...