Skocz do zawartości

Helpdesk komputerowy


pumex1

Rekomendowane odpowiedzi

Wlazłbym w disc management i zobaczył co się dzieje (dawno nie używam windowsów, ale chyba to się nie zmieniło, prawy klawisz na mój komp. i z menu kontekstowego disc management). Zobacz czy jest widoczny, jak jest spróbuj z poziomu disk management sformatować, przypisać inne oznaczenie etc.

 

Ale opcji może węcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, carfit napisał:

aaa widzisz no i mam, i co teraz ? 

image.thumb.png.af8e06b748a9cd6491ed6c79c98b04a6.png

To jest ten dysk 1 477GB? Jak tak to na nim prawym klawiszem i usuń partycję. Potem w ten sam sposób tworzysz nową i formatujesz. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, skwaro napisał:

To jest ten dysk 1 477GB? Jak tak to na nim prawym klawiszem i usuń partycję. Potem w ten sam sposób tworzysz nową i formatujesz. 

Dzięki , jak nie dam rady będę Cię męczył :)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej szukać urządzenia kompatybilnego np. z DD-WRT, wtedy sobie będziesz ustawiał co chcesz

Niestety nie wszystkie nowe sprzety sa kompatybilne z dd-wrt, tomato czy openwrt
Druga sprawa ze nie wszystko na nich ustawisz (np mesh i roaming kuleje)

Tutaj emulator TP-Linka (wystarczy wybrac model ktory interesuje)
https://www.tp-link.com/pl/support/emulator/

A tutaj asusa - troche biedniej jak w TP-Linku
http://demoui.asus.com


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, _akir_ napisał:

Tutaj emulator TP-Linka (wystarczy wybrac model ktory interesuje)
https://www.tp-link.com/pl/support/emulator/

A tutaj asusa - troche biedniej jak w TP-Linku
http://demoui.asus.com


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

f***, nawet emulator zawiesiłem:biglol:

 

 

10 minut temu, _akir_ napisał:

Niestety nie wszystkie nowe sprzety sa kompatybilne z dd-wrt, tomato czy openwrt
Druga sprawa ze nie wszystko na nich ustawisz (np mesh i roaming kuleje)

na tym właśnie mi zależy, bo obok wi-fi6, możliwość stworzenia mesh jest priorytetowa

 

Asus trochę archaiczny z wyglądu, ale faktycznie dość rozbudowany. TP przyjemniejszy w obsłudze, ale faktycznie się różnią w zależności od modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym właśnie mi zależy, bo obok wi-fi6, możliwość stworzenia mesh jest priorytetowa
 
Asus trochę archaiczny z wyglądu, ale faktycznie dość rozbudowany. TP przyjemniejszy w obsłudze, ale faktycznie się różnią w zależności od modelu

Duzą siec planujesz robic ? Bo moze lepiej isc np. w Ubiquiti i zrobic to raz a porzadnie default_smile.png sam w domu mam router z wifi ktory w tej chwili ma wylaczone wifi i robi tylko za dhcp
Reszte opedza kontroler UI i APki skonfigurowane tak jak mi to wygodne


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radekk tylko przy zmianie softu pamiętaj o wersji sprzętowej np: V1 posiada inne podzespoły niż V3 i zainstalowanie nieodpowiedniego oprogramowania może skończyć się tragicznie.

Piszac wprost - uwalisz sprzet
A tych juz sie nie da tak łatwo wskrzesic jak slawny WRT54GL - notabene mam go w zapasie w razie gdyby cos sie sypnelo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, _akir_ napisał:


Piszac wprost - uwalisz sprzet emoji23.png
A tych juz sie nie da tak łatwo wskrzesic jak slawny WRT54GL - notabene mam go w zapasie w razie gdyby cos sie sypnelo emoji23.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Niedawno oddałem kumplowi w potrzebie taki zapasowy :) A co do Ubiquiti potwierdzam, konfigurujesz i zapominasz że istnieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, llkuba napisał:

@radekk tylko przy zmianie softu pamiętaj o wersji sprzętowej np: V1 posiada inne podzespoły niż V3 i zainstalowanie nieodpowiedniego oprogramowania może skończyć się tragicznie.

jak ja emulator zawiesiłem to wiesz co by było gdybym faktycznie soft chciał zmieniać? mieszkasz na tyle blisko że fala uderzeniowa mogłaby Cię objąć:mrgreen:

 

32 minuty temu, _akir_ napisał:

Duzą siec planujesz robic ? Bo moze lepiej isc np. w Ubiquiti i zrobic to raz a porzadnie default_smile.png sam w domu mam router z wifi ktory w tej chwili ma wylaczone wifi i robi tylko za dhcp
Reszte opedza kontroler UI i APki skonfigurowane tak jak mi to wygodne

 

15 minut temu, skwaro napisał:

A co do Ubiquiti potwierdzam, konfigurujesz i zapominasz że istnieje. 

to się okaże w praniu ile bym musiał dokładać:D Raczej nie duża, zakładam że 3-4 powinny wystarczyć żeby w kilku miejscach mieć dobry transfer, a w pozostałej części móc chociaż forum przeglądać.

Ubiquiti zbytnio nie widzę urządzeń wi-fi 6 więc z tego powodu odpadł. Jeszcze Netgear Orbi myślałem, ale kasa już większa a nie wiem na ile to warte i niby wszędzie piszą że soft dość skromny w podstawowej (darmowej) wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, _akir_ napisał:

Piszac wprost - uwalisz sprzet emoji23.png
A tych juz sie nie da tak łatwo wskrzesic jak slawny WRT54GL - notabene mam go w zapasie w razie gdyby cos sie sypnelo emoji23.png

 

Znam magika który w głowie ma wiersz poleceń od starszych wersji MikroTika :biglol:

 

6 godzin temu, radekk napisał:

jak ja emulator zawiesiłem to wiesz co by było gdybym faktycznie soft chciał zmieniać? mieszkasz na tyle blisko że fala uderzeniowa mogłaby Cię objąć:mrgreen:

 

Dla mojego bezpieczeństwa i mojej rodziny oraz bandy misiów wybierz taki z zegarem kwarcowym a nie jądrowym :biglol:.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, radekk napisał:

to się okaże w praniu ile bym musiał dokładać:D Raczej nie duża, zakładam że 3-4 powinny wystarczyć żeby w kilku miejscach mieć dobry transfer, a w pozostałej części móc chociaż forum przeglądać.

Ubiquiti zbytnio nie widzę urządzeń wi-fi 6 więc z tego powodu odpadł. Jeszcze Netgear Orbi myślałem, ale kasa już większa a nie wiem na ile to warte i niby wszędzie piszą że soft dość skromny w podstawowej (darmowej) wersji.

a jakie łącze na świat masz ?

bo w tej chwili dla mnie Wifi6 to jeszcze przerost formy nad trescia jeśli nie masz minimum 1Gbps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, _akir_ napisał:

a jakie łącze na świat masz ?

bo w tej chwili dla mnie Wifi6 to jeszcze przerost formy nad trescia jeśli nie masz minimum 1Gbps

Łącze jakie będę chciał 1Gbps mogłoby być, choć na dzień dzisiejszy nie widzę potrzeby. Bardziej myśle żeby mieć już na kilka lat i niby też 6 lepiej biz 5 nie tylko w kwestiach zasięgu, a kilka sprzętów mam co maja już modemy wi-fi6 więc teoretycznie jakieś korzyści od razu będą zauważalne.

 

Ewentualnie rozważam dołożenie czegoś co na chwile obecna będzie robiło za access point/repeater w parze z obecnym routerem i router wymienię za jakiś czas, ale żeby te obecnie dołożone punkty mogły zostać i służyć jako satelity w tworzonej sieci mesh już z nowym routerem. Więc teoretycznie musiałbym się zdecydować na konkretne rozwiązanie danego producenta, żeby za powiedzmy pół roku nie wyrzucać ileś niedawno co kupowanych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radekk napisał:

Łącze jakie będę chciał 1Gbps mogłoby być, choć na dzień dzisiejszy nie widzę potrzeby. Bardziej myśle żeby mieć już na kilka lat i niby też 6 lepiej biz 5 nie tylko w kwestiach zasięgu, a kilka sprzętów mam co maja już modemy wi-fi6 więc teoretycznie jakieś korzyści od razu będą zauważalne.

 

Ewentualnie rozważam dołożenie czegoś co na chwile obecna będzie robiło za access point/repeater w parze z obecnym routerem i router wymienię za jakiś czas, ale żeby te obecnie dołożone punkty mogły zostać i służyć jako satelity w tworzonej sieci mesh już z nowym routerem. Więc teoretycznie musiałbym się zdecydować na konkretne rozwiązanie danego producenta, żeby za powiedzmy pół roku nie wyrzucać ileś niedawno co kupowanych urządzeń.

jeśli moge cos zasugerować to router zostaw sobie jako DHCP wylacz na nim Wifi a do Wifi ustaw oddzielne AP (wieksza opcja konfiguracji i zarzadzania tym) - ja mam tak w przypadku Ubiquiti

zerknij sobie na takie cos https://www.tp-link.com/pl/home-networking/deco/deco-x60/ - zestaw 3 AP to koszt 2k ale masz to na lata

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, radekk napisał:

ktoś ma do czynienia z softem w routerach TP-linka i Asusa?

 

W różnych Asusach od lat używam softu Merlina:

https://www.asuswrt-merlin.net/

 

Mam też starego RT-N16 i na nim jest zainstalowany taki fork:

https://www.snbforums.com/threads/fork-asuswrt-merlin-374-lts-overview.67510/

 

Wszystko działa jak złoto :thumbup:

(korekta, bo w sumie z wszystkich opcji nie korzystam ;))

 

 

PS.

Aha, do softu Merlina jest też sporo dodatków:

https://www.snbforums.com/forums/asuswrt-merlin-addons.60/

 

Edytowane przez czekker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, _akir_ napisał:

jeśli moge cos zasugerować to router zostaw sobie jako DHCP wylacz na nim Wifi a do Wifi ustaw oddzielne AP (wieksza opcja konfiguracji i zarzadzania tym) - ja mam tak w przypadku Ubiquiti

o o tym nie myślałem, kwestia czy podołam:D a to w takim wypadku jak router jest AC to rozumiem że w takim wypadku nie będzie to miało znaczenia i faktycznie można by go zostawić. Wtedy faktycznie jak to tak można to Ubiquiti do rozważenia bo AP wi-fi6 mają.

45 minut temu, _akir_ napisał:

zerknij sobie na takie cos https://www.tp-link.com/pl/home-networking/deco/deco-x60/ - zestaw 3 AP to koszt 2k ale masz to na lata

właśnie zastanawiam się czy lepiej takie czy typowe routery mające opcję mesh, bo zakładam że routery jednak będą miały większą moc niż te typowe "pudełka" mesh i może się wtedy okazać że zamiast 3-4 routerów, trzeba by więcej satelit dla przykładu takiego Deco-X60. I jeszcze jak już robić na kilka lat to czy nie lepiej od razu w coś tri band, bo wówczas mam 2 pełne pasma na urządzenia, a do komunikacji między poszczególnymi punktami wykorzystują oddzielne pasmo. W sumie obecny router który mam jest tri band, a już kilka lat go mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, radekk napisał:

właśnie zastanawiam się czy lepiej takie czy typowe routery mające opcję mesh, bo zakładam że routery jednak będą miały większą moc niż te typowe "pudełka" mesh i może się wtedy okazać że zamiast 3-4 routerów, trzeba by więcej satelit dla przykładu takiego Deco-X60. I jeszcze jak już robić na kilka lat to czy nie lepiej od razu w coś tri band, bo wówczas mam 2 pełne pasma na urządzenia, a do komunikacji między poszczególnymi punktami wykorzystują oddzielne pasmo. W sumie obecny router który mam jest tri band, a już kilka lat go mam

na takim pudełku możesz sobie regulować siłe sygnału i inne parametry

ja dla przykładu mam 3 AP w domu 200m (stropy duzo scian i itp) i zasiegu nie brakuje a jak trzeba to tam gdzie potrzebuje w AP ustawiam wieksza moc sygnału a sztytowym momencie mam u Siebie działających okolo 25 urządzen i zero problemów z zasiegiem

szkoda kupowac routery jesli z nich i tak bedziesz robic punkt dostepowy bo wstawianie kolejnego NATa do sieci to troche robi sie patologia ;) 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam strop filigran i ciągle był problem z wifi na pietrze, stosowałem jakieś przedłużacze zasięgu, potem powerline po sieci elektrycznej. Ciągle problemy jak zaczęła się zdalna nauka tak córka ciągle narzekała.

Kupiłem takie coś, zestaw dla leniwych i od kilku miesięcy mam spokój:

https://www.ceneo.pl/49729812

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na routerze mam moc ustawioną na max, a przez niektóre ściany potrafi mocno stłumić, mimo że np przeszkodą jest jedna ściana, więc stąd obawa czy wybierając słabsze urządzenia nie musiałbym praktycznie po każdym pokoju ustawiać jakiś AP, zamiast np 3-4 mocniejszych routerów. Co ciekawe zazwyczaj robiąc test sieci mocno obcina download, a upload jest niewiele gorszy niż taki bezpośrednio przy routerze., więc są wręcz sytuacje że download bywa niższy niż upload.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, radekk napisał:

nie musiałbym praktycznie po każdym pokoju ustawiać jakiś AP, zamiast np 3-4 mocniejszych routerów.

Nie mylmy pojęć. Router służy do czego innego i nie ma żadnej zasady, że siła jego sygnału będzie mocniejsza niż punktu dostępowego. Router obrabia ruch w sieci, zintegrowany z nim AP to osobna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aflinta napisał:

Nie mylmy pojęć. Router służy do czego innego i nie ma żadnej zasady, że siła jego sygnału będzie mocniejsza niż punktu dostępowego. Router obrabia ruch w sieci, zintegrowany z nim AP to osobna bajka.

mi chodzi że routery które bym rozważał to jakieś urządzenia wieloantenowe po 6-8 szt, raczej z wyższej półki więc też często w jakis testach mocy sygnału jednak powyżej średniaków, a takie satelity/AP czy cokolwiek jedno że anteny schowane, w opisach że po 2 ewentualnie 4 szt, gabarytowo też sporo mniejsze są te urządzenia więc z zasady mniejsza siła nadawania. O samą funkcję urządzenia mi niekoniecznie chodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi chodzi że routery które bym rozważał to jakieś urządzenia wieloantenowe po 6-8 szt, raczej z wyższej półki więc też często w jakis testach mocy sygnału jednak powyżej średniaków, a takie satelity/AP czy cokolwiek jedno że anteny schowane, w opisach że po 2 ewentualnie 4 szt, gabarytowo też sporo mniejsze są te urządzenia więc z zasady mniejsza siła nadawania. O samą funkcję urządzenia mi niekoniecznie chodziło

szczerze to nie wiem czemu upierasz sie przy kupowaniu routerow do rzeczy ktorą dobre AP opedza lepiej (takich udziwnien nawet w sieciach klasy enterprise sie nie robi :) ), kolejna sprawa nie kazdy router w trybie bridge’a da sobie zrobic mesh’a a wnioskuje po tym co piszesz ze bedziesz robic bridge’a

Najlepiej kupic w jakims xkomie czy innym allegro 3 AP (kontroler w wiekszosci da sie postawic software’owy) ustawic sobie to i zobaczyc jak bedzie dzialac. Jak nie zabangla to masz 14 dni na zwrot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...