Skocz do zawartości

Jaki samochód... elektryczny, .. bądź łódka ;-)


radekk

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, aflinta napisał(a):

Spalinowe też płoną, zarówno autobusy w miastach jak i osobówki na autostradzie. Owszem, elektryka trudniej ugasić.

Taka mentalność, jak się rozbije elektryk, zapali albo jej się prąd skończy to cały internet aż huczy jakie to elektryki są bez sensu. A że w tym samym czasie ten sam los spotyka setki spalinowych, to nie ma znaczenia :)

  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, skwaro napisał(a):

Taka mentalność,

Takie fakty, że elektryka trudniej ugasić. A płoną równie często jak spalinowe.

Cytat

 

Pożary samochodów elektrycznych w Polsce

W ubiegłym roku w Polsce zanotowano 10 pożarów samochodów elektrycznych. W skali kraju wydaje się to znikomym wynikiem, ale trzeba pamiętać, że po naszych drogach porusza się zaledwie nieco ponad 31 tys. takich aut. Oznacza to, że pożary objęły 0,3 promila zarejestrowanych w Polsce samochodów bateryjnych.

Dla porównania, jak poinformował Interię bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej, w 2021 roku (ostatnie zweryfikowane dane), PSP odnotowała 8163 pożary samochodów osobowych (w tym 4 aut elektrycznych). To około 0,4 promila ogółu zarejestrowanych (z wyłączeniem tzw. martwych dusz).

Trzeba jednak brać pod uwagę, że średni wiek zarejestrowanego w Polsce samochodu przekracza już 15 lat, więc wraz z upowszechnianiem się elektryków i starzeniem floty takich pojazdów, problem może szybko narastać. Tempo zmian dobrze obrazuje fakt, że w ujęciu procentowym, przyrost pożarów elektryków w ujęciu rok do roku przekracza 100 proc.

 

Na szczęście już w 3 miastach straż pożarna ma sprzęt do gaszenia. :biglol:

https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-wyglada-jak-kontener-na-odpady-ale-to-tylko-pozory-w-polsce-,nId,6609180

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jaca68 napisał(a):

Takie fakty, że elektryka trudniej ugasić. A płoną równie często jak spalinowe.

Na szczęście już w 3 miastach straż pożarna ma sprzęt do gaszenia. :biglol:

https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-wyglada-jak-kontener-na-odpady-ale-to-tylko-pozory-w-polsce-,nId,6609180

 

Powinieneś się cieszyć że pojawia się taki sprzęt, bo Twoja hybryda jak się zapali,to też tylko kontener z wodą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, skwaro napisał(a):

Powinieneś się cieszyć że pojawia się taki sprzęt, bo Twoja hybryda jak się zapali,to też tylko kontener z wodą...

Twój brak logiki z rana zawsze poprawia humor. :biglol:

Z czego ta moja radość ma wynikać? Że spalone auto wsadzą na 3 dni do wody? Z kontenerem czy bez, to będzie szkoda całkowita, a od tego jest AC i prawnicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, skwaro napisał(a):

A gdzie tu widzisz brak logiki?

W każdym wpisie. Nie tylko brak logiki ale też dwie nieprawdy w jednym zdaniu:

4 godziny temu, skwaro napisał(a):

Śmiejesz się z palących się elektryków

Nieprawda - jak już to śmieje się z wyposażenia straży, najbliższy kontener do gaszenia jet tylko 280 km ode mnie.

 

4 godziny temu, skwaro napisał(a):

to Ci przypomniałem

Nieprawda - napisałeś że powinienem się cieszyć. :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jaca68 napisał(a):

W każdym wpisie. Nie tylko brak logiki ale też dwie nieprawdy w jednym zdaniu:

Aha, to gdzie ten brak logiki, pokażesz palcem? :)

2 godziny temu, Jaca68 napisał(a):

 

Nieprawda - jak już to śmieje się z wyposażenia straży, najbliższy kontener do gaszenia jet tylko 280 km ode mnie.

Aha, czyli tym razem wyjątkowo nie, zapamiętam i przypomnę jak znów będziesz :)

2 godziny temu, Jaca68 napisał(a):

 

Nieprawda - napisałeś że powinienem się cieszyć. :biglol:

Lol :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem filmik użytkownika Tesli S, który przejechał nią ponad 400 000 km. Z ciekawostek- pierwsza zmiana klocków po 400 000 km. Szok 

Degradacja baterii po tym przebiegu to 18%, w mojej ocenie całkiem nieźle, tym bardziej, że właściciel namiętnie korzystał z darmowego, czyli szybkiego ładowania na SC, a to nie służy baterii.

Większość obecnych spalinowców po takim przebiegu byłoby cieniem swojej młodości ;) 

I jeszcze dopiszę, bo to daje do myślenia. Spalinowym taki przebieg to wydatek 200-300 tys. zł na paliwo. A w tym przypadku podobno wydał ok 10 tys. zł na ładowanie. 

 

 

...i jeszcze inne benefity. Pomyślcie ile książek można przeczytać, czekając na ładowarkach ;) 

Albo, jak w naszym społeczeństwie, przewinąć na telefonie tiktoków :facepalm:. Dziś jechałem metrem (Biden w Warszawie) i trochę pooglądałem ludzi. Książki nie zauważyłem ;) 

Edytowane przez Adi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adi napisał(a):

...i jeszcze inne benefity. Pomyślcie ile książek można przeczytać, czekając na ładowarkach ;) 

Albo, jak w naszym społeczeństwie, przewinąć na telefonie tiktoków :facepalm:. Dziś jechałem metrem (Biden w Warszawie) i trochę pooglądałem ludzi. Książki nie zauważyłem ;)

W Tesli podłącza się pady od konsoli i gra w gry, albo śpiewa przez megafon ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adi napisał(a):

Spalinowym taki przebieg to wydatek 200-300 tys. zł na paliwo. A w tym przypadku podobno wydał ok 10 tys. zł na ładowanie. 

Darmowe ładowania elektryków to pieśń przeszłości - koszt kWh na Orlenie w najszybszej ładowarce to 3,19 zł.

A taka Tesla to potrzebuje minimum 20 kWh / 100 km

Podobnie będzie z innymi korzyściami  jak dopłaty, jazda po buspasach czy darmowe parkowanie - to za chwilę zniknie.

Ja naprawdę nie mam nic do aut elektrycznych tak długo jak jest to jedna z opcji którą mogę sobie wybrać bez administracyjnych zakazów.

 

ps.

Podobny stosunek mam do ajfonów - niech sobie są na zdrowie i cieszą użytkowników, tak długo jak nikt nie zakazuje administracyjnie androida.

 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2023 o 08:43, Jaca68 napisał(a):

Darmowe ładowania elektryków to pieśń przeszłości - koszt kWh na Orlenie w najszybszej ładowarce to 3,19 zł.

 

a na SC Tesli już niecałe 2 pln

 

dojdziemy do czasu w którym pojawią się "niemalże darmowe" nadwyżki prądu jak i okresy gdy będzie on kosztowny

dzisiaj sama generacja z OZE nie jest już problemem, to już niemalże pewny kierunek wytwarzania dużej części lub tez całości energii nam niezbędnej 

 

magazynowanie to jest teraz wyzwaniem choć do ogarnięcia 

 

W dniu 22.02.2023 o 08:43, Jaca68 napisał(a):

Podobnie będzie z innymi korzyściami  jak dopłaty, jazda po buspasach czy darmowe parkowanie - to za chwilę zniknie.

 

zniknie bo to są zachęty, nasycenie rynku spowoduje zniesienie tych "ułatwień"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaca68 napisał(a):

Jaki clickbait :)

 

Cytat

Za to w styczniu rynek niemal zamarł - dealerzy sprzedali... 1860 samochodów, o 95 proc. mniej niż w grudniu! Był to jednocześnie najgorszy wynik sprzedaży od... stycznia 1961 roku. Wśród tych 1860 aut było 1237 elektrycznych, a więc ich sprzedaż stanowiła 2/3 rynku.

Czyli załamała się sprzedaż elektryków czy załamała się sprzedaż wszystkich aut? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, skwaro napisał(a):

Jaki clickbait

Jakie cherrypicking. :)

Cytat

 

Co ciekawe, w styczniu w Norwegii nie sprzedano ani jednego egzemplarza Tesli...

Niewielka w gruncie rzeczy zmiana przepisów podatkowych (do wyrównania VAT-u na samochody spalinowe i elektryczne jeszcze daleko) w styczniu Norwegowie przestali kupować auta elektryczne drogie i z dużymi bateriami, których wysoka cena powoduje obłożenie nowym VAT-em.

 


 

Edytowane przez Jaca68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Jaca68 napisał(a):

Jakie cherrypicking. :)


 

 

1 minutę temu, Jaca68 napisał(a):

Jakie cherrypicking. :)


 

Nie, cherrypicking to ten cały artykuł. Po pierwsze nigdy jeden miesiąc nie jest miarodajny, szczególnie że wiadomo było o zmianie przepisów i kto mógł kupował auto w grudniu i był to rekordowy miesiąc pod każdym względem i wyciąganie wniosków o załamaniu rynku na podstawie jednego miesiąca specjalnie mądre nie jest. Po drugie w Norwegii w ostatnich latach 79% sprzedawanych aut to elektryki i hybrydy. Pozostałe 21% to auta spalinowe. Matematyka na poziomie szkoły podstawowej pozwala szybko policzyć czy przy tak dużym spadku sprzedaży 21% z ogółu sprzedaży w poprzednich miesiacach to więcej niż 23% w styczniu. Polecam policzyć samemu i się przekonać czy sprzedaż spalinowych w styczniu wzrosła, czy może jednak poleciała na pysk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2023 o 08:43, Jaca68 napisał(a):

koszt kWh na Orlenie w najszybszej ładowarce to 3,19 zł.

To tak jakbyś się stołował non stop w najdroższych restauracjach i gardził domową kanapką z salcesonem ;) Sens posiadania elektryka ma sporo obwarowań i na dzień dzisiejszy nie jest dla każdego i na każdą sytuację. A co będzie za lat 10-12 to się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, stefanekmac napisał(a):

Z ciekawości zrobiłem pierwszy krok.  Konwersja roweru na elektryk.  Instalacja 54V i 20 Ah bateria.  Zapieprza nieźle.  Policzę koszty i pomnożę o jakiś wskaźnik. Koszt na razie 4 k.

Ciekaw jestem porównania kosztów eksploatacji przed i po konwersji :mrgreen:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
5 godzin temu, eddie_gt4 napisał(a):

niedługo większość zjadaczy chleba będzie pomykać takimi popierdółkami :rolleyes:

A skąd na to zjadacze chleba pieniądze znajdą? 

A infrastruktura skąd się weźmie? 

To wszystko prowadzi do coraz większego wykluczenia komunikacyjnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Xathrin napisał(a):

To wszystko prowadzi do coraz większego wykluczenia komunikacyjnego. 

Patrząc jak spora cześć ludzi jeździ, może to jest sposób, niestety ten sposób niekoniecznie wykluczy tych co nie powinni jeździć<_<

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...