Skocz do zawartości

Gdyby kogoś interesowało skąd się bierze paliwo na stacjach BP, Shell, itd.


alphaOne

Rekomendowane odpowiedzi

Artykuł z wnp.pl:

 

Firma BP, zarządzająca największą zagraniczną siecią stacji w Polsce, podpisała umowy roczne na zakup paliw zarówno z PKN Orlen, jak i z Grupą Lotos, jednak szacunkowa wartość kontraktu zawartego z Orlenem (5,4 mld zł) jest ponad pięciokrotnie wyższa niż z Lotosem (ok. 913 mln zł). Podobne proporcje dostaw były rok wcześniej, umowa BP z Orlenem na 2014 rok opiewała na ok. 6,5 mld zł, a z Lotosem na ok. 1,2 mld zł.

 

Druga pod względem liczebności sieć stacji międzynarodowego koncernu, należąca do Shell Polska, jeszcze w 2014 roku zaopatrywana była w paliwa wyłącznie na podstawie umowy z Grupą Lotos, o szacunkowej wartości 3,36 mld zł. W tym roku Shell zdecydował się podzielić dostawców niemal po połowie. Umowa z Grupą Lotos na 2015 rok ma szacunkową wartość 1,96 mld zł, a z PKN Orlen 0 1,82 mld zł.

Spółka Statoil Fuel & Retail Polska, zarządzająca trzecią największą siecią zagraniczną w naszym kraju, w tym roku współpracuje w zakresie dostaw paliw jedynie z gdańskim koncernem. Umowa z Lotosem w tej sprawie opiewa szacunkowo na 3,23 mld zł.

Wreszcie firma Lukoil Polska, jak dotąd ostatnia z liczących się zagranicznych sieci, podpisała kontrakty zarówno z Orlenem, jak i Lotosem, przy czym proporcje dostaw paliw są podobne jak w przypadku BP. Umowa z Orlenem ma szacunkową wartość 1,28 mld zł, a z Lotosem - 269 mln zł.

W sumie spodziewana wartość kontraktów rocznych na dostawy paliw dla zagranicznych sieci stacji w 2015 roku, podpisanych przez dwa krajowe koncerny wyniosła blisko 15 mld zł. Z tego Orlen podpisał umowy na ok. 8,5 mln zł, a Lotos na ok. 6,37 mld zł.

Oczywiście wszystkie zagraniczne sieci stacji mogą także uzupełniać zaopatrzenie na swoich stacjach paliwami z importu.

 

zródło: http://nafta.wnp.pl/kto-dostarcza-paliwa-na-zagraniczne-sieci-stacji,242960_1_0_0.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe informacje. Robiłem właśnie projekt o Orlenie na uczelnię i nie byłem świadomy tego jaką przewagę mają nad Lotosem :o A co do paliw, to według mnie trzeba wziąć poprawkę na to, że nie do każdego odbiorcy idą paliwa tak samo dobre jakościowo jak np. z Orlenu do Orlenu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jak wytlumaczysz ze paliwa z orlenu wiecej zre? Sprawdzalem kilka razy i zawsze byla roznica w spalaniu nawet siostry yamacha wykazuje wiekszy apetyt na orlenowska benzyne niz np z Auchan czy lotosu. Roznice ok 0,5 litra pomijam ale jak roznica prawie 2 to juz cos nie halo musi byc z tym paliwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że stacje zamawiają paliwo od innych producentów to żadna nowość. Natomiast każda z sieci zamawia paliwo o określonej specyfikacji i składzie. A te się różnią między sieciami. Dodatkowo mało osób wie że wg polskich norm PB95 ma mieć minimum 92 oktany, z czego niektorzy skrzętnie korzystają.

Edytowane przez skwaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z tym słynnym, sprowadzanym zza granicy, Vpower Racing?

Kilka razy tankowalem do WRX i jedno co odczuwalem to,ze silnik chodzi ciszej (byc moze moja sugestia),natomiast aby szedl lepiej czyli mocniej musisz zrobic remap bo w innym razie zero roznicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy faktycznie przyjeżdża w tajemniczych beczkach pod osłoną nocy zza naszej zachodniej granicy, czy to tylko i aż 98 z odpowiednimi uszlachetniaczami. Stawiam na 2 opcję.

Swoją drogą ciekawe, że im bliżej rafinerii tym ceny paliw wyższe :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pytanie gdzie i co najlepiej tankować w Polsce... ?

Tankuję zawsze na dużych stacjach (BP, Orlen, Lotos itp.), czasem trafiło mi się w Tesco :) Nigdy nie miałem problemów i nie zauważyłem różnicy. Paliwo to zwykła bezołowiowa 95. Miej na względzie, że na autostradzie (przynajmniej na A4 między Wrocławiem a Krakowem) ceny paliwa mogą być nawet 40-50 groszy na litrze wyższe niż normalnie (w sumie to porównuję do stacji Orlenu w Krakowie przed wjazdem na autostradę i jeszcze jednej Orlen w Strzelinie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu są wyniki kontroli UOKiK / Inspekcji Handlowej stacji paliw za 2014 rok, jakby kogoś interesowało gdzie nie tankować. Co ciekawe jest tam jedna stacja na której zaliczyłem kilka tankowań i nie zauwazyłem zeby coś było nie tak z paliwem.

 

http://www.uokik.gov.pl/kontrola_stacji_paliw_pb_95,_pb_98_i_on.php
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też pamiętać, że oktany w paliwie robi się również przy pomocy dodatków, które w skrócie są "alkoholem". Liczbę oktanową teraz łatwo osiągnąć, niż za czasów PRL-owskich, za to kaloryczność paliwa spada. W sumie temat bez końca....  :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w życiu trzy przygody z paliwem - raz - po zatankowaniu Shell vPower 100 moja Alfa nie chciała odpalić (po wymianie paliwa działała) - tak, jakby się jej komputer zawiesił. Raz zamarzł diesel z BP (w Zakopanem) w temperaturze, która nie uzasadniała takiego problemu i raz po tankowaniu diesla na prywatnej stacji miałem serię check-enginów. Taka mała próbka pokazuje, że nic nie jest pewne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że nie ma żadnej stacji z Katowic. 

 

Myślisz Shell przy Eklerku w Ochojcu? Czy może Shell w zentrum Mikolowa?

 

Ja i moja familia tankuję wyłącznie u mojego kumpla, który jeździ cysterną. 98ohnePb(dla mnie) i Diesel arktyczny w zimę(dla reszty), a w lato normalny Diesel albo Red Bull, na którym jeździło mi się najlepiej(niźsze spalanie, cichszy silnik i zdecydowanie lepsze przyspieszenie).

Edytowane przez Markus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra się stara, a dół to chrzani, wczoraj podawali, że jedna ze stacji w małopolsce o dziadowskim paliwie, to stacja znanego kocernu na ul. Conrada w Krakowie

Edytowane przez radiolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...