Jump to content

Gdyby kogoś interesowało skąd się bierze paliwo na stacjach BP, Shell, itd.

alphaOne

Recommended Posts

Artykuł z wnp.pl:

Firma BP, zarządzająca największą zagraniczną siecią stacji w Polsce, podpisała umowy roczne na zakup paliw zarówno z PKN Orlen, jak i z Grupą Lotos, jednak szacunkowa wartość kontraktu zawartego z Orlenem (5,4 mld zł) jest ponad pięciokrotnie wyższa niż z Lotosem (ok. 913 mln zł). Podobne proporcje dostaw były rok wcześniej, umowa BP z Orlenem na 2014 rok opiewała na ok. 6,5 mld zł, a z Lotosem na ok. 1,2 mld zł.

Druga pod względem liczebności sieć stacji międzynarodowego koncernu, należąca do Shell Polska, jeszcze w 2014 roku zaopatrywana była w paliwa wyłącznie na podstawie umowy z Grupą Lotos, o szacunkowej wartości 3,36 mld zł. W tym roku Shell zdecydował się podzielić dostawców niemal po połowie. Umowa z Grupą Lotos na 2015 rok ma szacunkową wartość 1,96 mld zł, a z PKN Orlen 0 1,82 mld zł.

Spółka Statoil Fuel & Retail Polska, zarządzająca trzecią największą siecią zagraniczną w naszym kraju, w tym roku współpracuje w zakresie dostaw paliw jedynie z gdańskim koncernem. Umowa z Lotosem w tej sprawie opiewa szacunkowo na 3,23 mld zł.

Wreszcie firma Lukoil Polska, jak dotąd ostatnia z liczących się zagranicznych sieci, podpisała kontrakty zarówno z Orlenem, jak i Lotosem, przy czym proporcje dostaw paliw są podobne jak w przypadku BP. Umowa z Orlenem ma szacunkową wartość 1,28 mld zł, a z Lotosem - 269 mln zł.

W sumie spodziewana wartość kontraktów rocznych na dostawy paliw dla zagranicznych sieci stacji w 2015 roku, podpisanych przez dwa krajowe koncerny wyniosła blisko 15 mld zł. Z tego Orlen podpisał umowy na ok. 8,5 mln zł, a Lotos na ok. 6,37 mld zł.

Oczywiście wszystkie zagraniczne sieci stacji mogą także uzupełniać zaopatrzenie na swoich stacjach paliwami z importu.

zródło: http://nafta.wnp.pl/kto-dostarcza-paliwa-na-zagraniczne-sieci-stacji,242960_1_0_0.html

Bardzo ciekawe informacje. Robiłem właśnie projekt o Orlenie na uczelnię i nie byłem świadomy tego jaką przewagę mają nad Lotosem :o A co do paliw, to według mnie trzeba wziąć poprawkę na to, że nie do każdego odbiorcy idą paliwa tak samo dobre jakościowo jak np. z Orlenu do Orlenu :) 

To fakty raczej powszechnie znane. Tylko naiwni tankując na niektórych z tych stacji, i płacąc za paliwa sporo drożej, wierzą, że tankują coś lepszego.

Edited by suberet

To w takim razie jak wytlumaczysz ze paliwa z orlenu wiecej zre? Sprawdzalem kilka razy i zawsze byla roznica w spalaniu nawet siostry yamacha wykazuje wiekszy apetyt na orlenowska benzyne niz np z Auchan czy lotosu. Roznice ok 0,5 litra pomijam ale jak roznica prawie 2 to juz cos nie halo musi byc z tym paliwem.

To w takim razie jak wytlumaczysz ze paliwa z orlenu wiecej zre?

Może kwestia konkretnej stacji? Tankuję na wielu różnych stacjach i spalanie nie zależy od miejsca tankowania. Zależy za to od pogody, mojego nastroju i sytuacji drogowej :) 

To że stacje zamawiają paliwo od innych producentów to żadna nowość. Natomiast każda z sieci zamawia paliwo o określonej specyfikacji i składzie. A te się różnią między sieciami. Dodatkowo mało osób wie że wg polskich norm PB95 ma mieć minimum 92 oktany, z czego niektorzy skrzętnie korzystają.

Edited by skwaro

A jak jest z tym słynnym, sprowadzanym zza granicy, Vpower Racing?

Kilka razy tankowalem do WRX i jedno co odczuwalem to,ze silnik chodzi ciszej (byc moze moja sugestia),natomiast aby szedl lepiej czyli mocniej musisz zrobic remap bo w innym razie zero roznicy ;)

Pytanie czy faktycznie przyjeżdża w tajemniczych beczkach pod osłoną nocy zza naszej zachodniej granicy, czy to tylko i aż 98 z odpowiednimi uszlachetniaczami. Stawiam na 2 opcję.

Swoją drogą ciekawe, że im bliżej rafinerii tym ceny paliw wyższe :) .

pytanie gdzie i co najlepiej tankować w Polsce... ?

Tankuję zawsze na dużych stacjach (BP, Orlen, Lotos itp.), czasem trafiło mi się w Tesco :) Nigdy nie miałem problemów i nie zauważyłem różnicy. Paliwo to zwykła bezołowiowa 95. Miej na względzie, że na autostradzie (przynajmniej na A4 między Wrocławiem a Krakowem) ceny paliwa mogą być nawet 40-50 groszy na litrze wyższe niż normalnie (w sumie to porównuję do stacji Orlenu w Krakowie przed wjazdem na autostradę i jeszcze jednej Orlen w Strzelinie). 

tu są wyniki kontroli UOKiK / Inspekcji Handlowej stacji paliw za 2014 rok, jakby kogoś interesowało gdzie nie tankować. Co ciekawe jest tam jedna stacja na której zaliczyłem kilka tankowań i nie zauwazyłem zeby coś było nie tak z paliwem.

http://www.uokik.gov.pl/kontrola_stacji_paliw_pb_95,_pb_98_i_on.php

Trzeba też pamiętać, że oktany w paliwie robi się również przy pomocy dodatków, które w skrócie są "alkoholem". Liczbę oktanową teraz łatwo osiągnąć, niż za czasów PRL-owskich, za to kaloryczność paliwa spada. W sumie temat bez końca....  :/

Ja miałem w życiu trzy przygody z paliwem - raz - po zatankowaniu Shell vPower 100 moja Alfa nie chciała odpalić (po wymianie paliwa działała) - tak, jakby się jej komputer zawiesił. Raz zamarzł diesel z BP (w Zakopanem) w temperaturze, która nie uzasadniała takiego problemu i raz po tankowaniu diesla na prywatnej stacji miałem serię check-enginów. Taka mała próbka pokazuje, że nic nie jest pewne :)

Ciekawe, że nie ma żadnej stacji z Katowic. 

Myślisz Shell przy Eklerku w Ochojcu? Czy może Shell w zentrum Mikolowa?

Ja i moja familia tankuję wyłącznie u mojego kumpla, który jeździ cysterną. 98ohnePb(dla mnie) i Diesel arktyczny w zimę(dla reszty), a w lato normalny Diesel albo Red Bull, na którym jeździło mi się najlepiej(niźsze spalanie, cichszy silnik i zdecydowanie lepsze przyspieszenie).

Edited by Markus

Góra się stara, a dół to chrzani, wczoraj podawali, że jedna ze stacji w małopolsce o dziadowskim paliwie, to stacja znanego kocernu na ul. Conrada w Krakowie

Edited by radiolog