Skocz do zawartości

Po ile Paliwo ?


Fortis

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Szürkebarát napisał(a):

W Polsce już każdy i każda powinni wiedzieć, że ceny paliw na stacjach benzynowych nie zależą ani od inflacji ani od ceny zakupionej ropy ani nawet od popytu tylko od widzimisię aktualnie rządzących.


Więc twierdzisz, że spadki cen to efekt działania (interwencja) nowego rządu, bo nie wiem czy właściwie zrozumiałem Twój wpis ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Blixten napisał(a):


Więc twierdzisz, że spadki cen to efekt działania (interwencja) nowego rządu, bo nie wiem czy właściwie zrozumiałem Twój wpis ? 

Od lat obserwuję czary-mary kolejnych ekip rządzących Polską w temacie cen paliw (rozmaitych), energii elektrycznej czy ciepła sieciowego, którym większe miasta się ogrzewają. I wszystko jedno czy chodzi o spadki czy o podwyżki cen. Ceny paliw nijak nie trzymają się ani cen zakupu ani inflacji ani kosztów przerobu i dystrybucji. Nad LPG, który uważam za odpad podczas krakingu ropy naftowej, nie będę się pastwił. Nadal uważam, że ci którzy go spalają powinni otrzymywać dopłatę a nie płacić zań. No, może powinni zapłacić opłatę środowiskowa bo jednak generują i CO2 i NOx'y.

 

Ciekawe, czy gdy powstanie 1EJ w Polsce a paliwo do niej będzie dostarczała firma z USA też będą przy cenie tego paliwa czynione czary-mary? Oj chyba USA nie pozwolą na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Szürkebarát napisał(a):

Od lat obserwuję czary-mary kolejnych ekip rządzących Polską w temacie cen paliw (rozmaitych), energii elektrycznej czy ciepła sieciowego, którym większe miasta się ogrzewają. I wszystko jedno czy chodzi o spadki czy o podwyżki cen. Ceny paliw nijak nie trzymają się ani cen zakupu ani inflacji ani kosztów przerobu i dystrybucji. Nad LPG, który uważam za odpad podczas krakingu ropy naftowej, nie będę się pastwił. Nadal uważam, że ci którzy go spalają powinni otrzymywać dopłatę a nie płacić zań. No, może powinni zapłacić opłatę środowiskowa bo jednak generują i CO2 i NOx'y.

 

Ciekawe, czy gdy powstanie 1EJ w Polsce a paliwo do niej będzie dostarczała firma z USA też będą przy cenie tego paliwa czynione czary-mary? Oj chyba USA nie pozwolą na to.


więc potwierdzasz, że obecne ceny paliw nie są rynkowe a sterowane również i przez obecny rząd ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat nie potwierdzam, że ceny paliw (w tym płynnych) są w Polsce rynkowe, pomijając "regulowane" ceny rozmaitej energii dla gospodarstw domowych. I przez obecny rząd ustalane, i przez poprzedni i przez jak podejrzewam kolejne z obojętnie jakiej opcji politycznej.

 

Ktoś jeszcze pamięta, że (mój fetysz ;) ) LPG w butlach 11 kg był sprzedawany dla gospodarstw domowych bez akcyzy aż komuś przyszło do głowy że można obłożyć to akcyzą? Ktoś jeszcze pamięta, że i węgiel kamienny był sprzedawany dla gospodarstw domowych bez akcyzy, pod warunkiem że została wypełniona sterta dokumentów? TO BYŁ RYNEK?

 

Ktoś jeszcze pamieta, że kiedyś można było wejść do lasu i nazbierać sobie chrustu na ognisko bez opłat dla LP? Tylko czekać i gałąź wyniesiona z lasu podlegać będzie akcyzie...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Szürkebarát napisał(a):

Od lat nie potwierdzam, że ceny paliw (w tym płynnych) są w Polsce rynkowe, pomijając "regulowane" ceny rozmaitej energii dla gospodarstw domowych. I przez obecny rząd ustalane, i przez poprzedni i przez jak podejrzewam kolejne z obojętnie jakiej opcji politycznej.

 

Ktoś jeszcze pamięta, że (mój fetysz ;) ) LPG w butlach 11 kg był sprzedawany dla gospodarstw domowych bez akcyzy aż komuś przyszło do głowy że można obłożyć to akcyzą? Ktoś jeszcze pamięta, że i węgiel kamienny był sprzedawany dla gospodarstw domowych bez akcyzy, pod warunkiem że została wypełniona sterta dokumentów? TO BYŁ RYNEK?

 

Ktoś jeszcze pamieta, że kiedyś można było wejść do lasu i nazbierać sobie chrustu na ognisko bez opłat dla LP? Tylko czekać i gałąź wyniesiona z lasu podlegać będzie akcyzie...

 

 

wcześniej będzie zakaz palenia chrustem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Blixten napisał(a):

No, i zaczęła się ciekawa dyskusja - ktoś jeszcze tak sądzi jak @Szürkebarát ? 

To nie ma znaczenia, publicznie, bo tytuł wątku "Po ile paliwo" jak rozumiem ma nieść informację o cenach paliwa w różnych miejscach Polski.

 

W piersi się uderzam bom sam zdryfował wcześniej, chcąc dyskusję wykoleić.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Blixten napisał(a):

Chciałbym się jedynie dowiedzieć czy obecne ceny paliw to ceny rynkowe czy ceny sterowane przez rząd. 

Gdzie mogę o to zapytać jak nie tu ? 

U mnie na dzielni (Przymorze) 5,77 95 i 5,74 ON. To są ceny rynkowe, cała reszta to składowa różnego rodzaju elementów - najczęściej jest to dostępności konkurencji plus kartel np. autostrada gdzie jest po 6,60. Można oczywiście rozważać, czy obłożenie towaru podatkiem powoduje że cena zawsze straci charakter rynkowy, ale dojdziemy do wniosku że każdą usługę którą ovatuję będę sprzedawał po cenach nierynkowych. Oczywiście należy założyć że stawka podatku jest płaska i równa dla wszystkich graczy. 

A wpływ władzy na ceny paliwa widziałem po jednej i drugiej stronie - np. przed wyborami mamy do czynienia z faktycznym zamrożeniem cen. Przykłady możnaby mnożyć. 

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświęcim stacja Speed - Pb95 po 5,70

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2024 o 19:16, Szürkebarát napisał(a):

Ktoś jeszcze pamięta, że i węgiel kamienny był sprzedawany dla gospodarstw domowych bez akcyzy, pod warunkiem że została wypełniona sterta dokumentów?

Nic sie tu nie zmienilo. I to bez "sterty dokumentow".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...