Skocz do zawartości

Jura Krakowsko-Częstochowska


BiP

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę synom Kraków i Szlak Orlich Gniazd choć częściowo pokazać.

Szukam sprawdzonego miejsca na wypoczynek. Raczej bliżej Krakowa niż Częstochowy. Dużym plusem będzie komunikacja publiczna do Krakowa, basen / kąpielisko też. Wolimy bardziej kameralne miejscówki. Standard najmniej istotny, byle czysto. Od campingu, przez agroturystykę po hotel. Wyżywienie może być, ale nie musi.

Jakieś ciekawostki do obejrzenia spoza głównego nurtu? Od przyrodniczych, zabytki, II wojnę po sztukę nowożytną- bierzemy wszystko ;)

Pomożecie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś ciekawostki do obejrzenia spoza głównego nurtu?
Koniecznie Kopalnia soli w Wieliczce ( wrażenia nie zapomniane :) )po za tym Wawel , Rynek Główny, jamę smoka ;) , Jaskinie Łokietka w Ojcowie , zamek na pieskowej skale itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nawet w knajpie tam byłem.

Miejsce dla mnie, żeby stanąć na obiad albo nocleg. Tygodnia - dwóch w zajeździe przy samej drodze, do tego utrzymującego się z organizacji wesel nie wytrzymam.

Wolałbym coś na uboczu, 20 miejsc noclegowych to już dla mnie dużo więc najchętniej agroturystyka. Krowy i kury być nie musi.

 

Rowery, wiem, ale targać 650km, żeby 4 dni pojeździć, wolę w razie czego wypożyczyc. Tym bardziej, że wyjazd będzie najprawdopodobniej kombinowany, mogę dojechać z przeciwnej strony do miejsca zamieszkania.

 

Jakieś ciekawostki do obejrzenia spoza głównego nurtu?
Koniecznie Kopalnia soli w Wieliczce ( wrażenia nie zapomniane :) )po za tym Wawel , Rynek Główny, jamę smoka ;) , Jaskinie Łokietka w Ojcowie , zamek na pieskowej skale itp.

No to właśnie jest główny nurt. Ja tam wszędzie byłem, ale napewno odwiedzę znowu z młodzieńcami.

Chodzi mi bardziej o "w tym bagienku jest utopiony ruski tank, jak byłem mały, jeszcze lufa wystawała, teraz już się zapadł"

Namiary na krakowskie knajpy też chętnie przygarnę...

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, nie spodziewałem się tak szybkiego odzewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie super kameralnie, ale na pewno sprawdzone miejsce - Chochołowy Dwór w Jerzmanowicach.

 

Ło matko, nawet wrogowi bym tego miejsca nie polecił :o

Jest kilka moteli / hoteli przy tej samej drodze, bliżej Krakowa i na pewno będą tam lepsze warunki do kilkudniowego pobytu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedaleko jury, w górach miechowskich jest hotel dosłońce w miejscowości dale , ok 50km od Ojcowa - wysoki standard, sauny , basen, jacuzzi.

Odpada. Wesela i konferencje organizują, masówka ;) . Jedyny plus to basen i blisko do jaskini.

http://www.sktj.pl/epimenides/inne/skorocicka_p.html

 

Staneło na tym, że jeśli pojedziemy na majówkę, to hotel w Krakowie, Jurę wtedy może tylko liźniemy. Jak pojedziemy latem to staniemy w jakimś gospodarstwie agroturystycznym. Problem będzie z rezerwacją, bo będę jechał z Bałkanów albo z Niemiec. Zawsze mi wychodzi +/- dwa dni rozrzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chodzi mi bardziej o "w tym bagienku jest utopiony ruski tank, jak byłem mały, jeszcze lufa wystawała, teraz już się zapadł"

Namiary na krakowskie knajpy też chętnie przygarnę...

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, nie spodziewałem się tak szybkiego odzewu.

 

Kazimierz? Nawet jak byłeś to polecam Muzeum Inżynierii Miejskiej. Z muzeów jeszcze może Fabryka Schindlera albo podziemia rynku (największe podziemne muzeum podobno)? Jeśli nie to to może Nowa Huta (nie wiem czy twoje klimaty), albo Lasek Wolski z Zoo i kopcem? Super jest też muzeum Lotnictwa.

 

Z knajp to koniecznie idź zjedz w "Kompanii Kuflowej pod Wawelem". Klimat i jedzenie super, zrób jednak rezerwację. Proponuję też kiełbaskę z niebieskiej Nyski i zapiekanki na kazimierzu. Z pubów z bardziej popularnych to Singer, Alchemia na Placu Żydowskim. Zresztą gdzie nie wejdziesz bedzie super ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chodzi mi bardziej o "w tym bagienku jest utopiony ruski tank, jak byłem mały, jeszcze lufa wystawała, teraz już się zapadł"

Namiary na krakowskie knajpy też chętnie przygarnę...

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, nie spodziewałem się tak szybkiego odzewu.

 

Kazimierz? Nawet jak byłeś to polecam Muzeum Inżynierii Miejskiej. Z muzeów jeszcze może Fabryka Schindlera albo podziemia rynku (największe podziemne muzeum podobno)? Jeśli nie to to może Nowa Huta (nie wiem czy twoje klimaty), albo Lasek Wolski z Zoo i kopcem? Super jest też muzeum Lotnictwa.

 

Z knajp to koniecznie idź zjedz w "Kompanii Kuflowej pod Wawelem". Klimat i jedzenie super, zrób jednak rezerwację. Proponuję też kiełbaskę z niebieskiej Nyski i zapiekanki na kazimierzu. Z pubów z bardziej popularnych to Singer, Alchemia na Placu Żydowskim. Zresztą gdzie nie wejdziesz bedzie super ;)

 

Dzięki wielkie. Zoo i Nową Hutę odpuszczę, nie mój klimat. Nawet jak za x lat na listę UNESCO wpiszą, więcej już tam nie pojadę.

Resztę biorę. Niebieska nyska słynna bardzo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc "na początek" - pisane na szybko z głowy...

Nie wiem co Ciebie konkretnie zainteresuje więc pisze ogólnie miejsca warte uwagi ;)
 

OKOLICE KRAKOWA:
1. Pieskowa Skała/Ojców – tu się nie będę rozdrabniać, bo wyżej większa część została wymieniona

2. Kopalnia soli w Wieliczce

3. Zamek żupny w Wieliczce

4. Zamek w Przegorzałach (przerobiony w środku bardziej na restauracje i coś jeszcze, ale można wejść, zobaczyć, no i ładny widok na zakole Wisły z "tarasu")
5. Klasztor w Tyńcu
6. Zamek w Tenczynie (a właściwie jego ruiny - ale to już jest ok. 55 km na południe od Krk)
7. Klasztor na Bielanach (ale on jest udostępniany kilka razy w roku - sprawdzę daty to Ci jutro napiszę, jak się pokryje jakaś z Twoim pobytem to myślę że też warto to przemyśleć; sama się tam wybieram i jakoś nigdy nie mogę się zebrać [muszę to nadrobić :P ]- oczywiście w te wyznaczone daty....)
KRAKÓW:
Muzea:
1. Muzeum Inżynierii Miejskiej (+ zmienna wystawa interaktywna)
2. Podziemia rynku (byłam kilka razy, raz po otwarciu potem głównie ze znajomymi spoza Krk i naprawdę warto) – tylko tak PRZYNAJMNIEJ trzeba 2-3 h żeby na spokojnie poczytać opisy, a po prostu oglądając to nawet szybciej, ale i tak warto
3. Muzeum lotnictwa
Zabytki:

1. Wawel/jama smocza

2. Rynek główny (tu wiadomo kilka zabytków, w tym kościół św. Wojciecha/Mariacki - możliwe wyjście na wieże na miejsce, skąd hejnał grają, wieża ratuszowa, itp)
3. Elementy dawnej Twierdzy Kraków

4. Ostatni fragment murów Krakowa (przy Bramie Floriańskiej – możliwe do zwiedzania)
5. Barbakan
6. Kościół na Skałce (warto o nim pamiętać, a mało kto myśli żeby go odwiedzić i zobaczyć)
7. Fragmenty Fortu Lubicz (maleńki fragment – na rondzie mogilskim „na dole”)
8. Synagogi (na Kazimierzu)

Inne:
1. Lasek Wolski +/- zoo
2. Ogród doświadczeń – super zabawa, zwłaszcza dla dzieci, ale nie tylko J
3. Kopce (Wandy/Kościuszki/Kraka/Piłsudzkiego)
4. Skałki Twardowskiego – dawny kamieniołom (co prawda w większości ogrodzony, ale czasem otwarta bramka – warto wejść i zobaczyć, bo ślicznie wygląda – jednak trzeba uważać i nie podchodzić zbyt blisko niektórych krawędzi urwiska)
5. były obóz w Płaszowie

miejsc do rozrywki (typu baseny, itp.) - jest u nas pod dostatkiem :)

Jak mówię - jest to na szybko pisane z głowy - jak będę miała chwilkę, żeby siąść i pomyśleć to napiszę Ci jeszcze kilka propozycji (zarówno znanych, jak i mniej znanych jeśli chodzi o przewodniki...) :)

Pozdrawiam, 
Gabi

P.S. Jak będziesz chciał to mogę też napisać Ci jakieś historyjki ciekawe powiązane z konkretnymi miejscami (ale oczywiście nie do wszystkich miejsc, bo nie jestem historykiem) - i nie mam na myśli nudnych wywodów historycznych, tylko historyjkę lub inne ciekawostki dzięki którym łatwiej zapamięta się jakieś daty (no i zaciekawi bardziej) - poza tym zawsze ciekawiej się ogląda zabytek znając ciekawostki na jego temat, a nie suche fakty z tabliczki z opisem czy też z ulotki :)

Edytowane przez Gabin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem kilka postów wcześniej - a plany się nie zmieniły - na majowy długi weekend (który troche przedłużymy ;) wybieram się z żoną i dzieciakami w okolice Jury i szlaku orlich gniazd. Wycieczka nie kawiarniana - raczej chcemy poznać okolice naszym Forkiem, przy okazji podziwiania zabytków i pięknych okoliczności przyrody, krajobrazu oraz -- dać Subarakowi trochę wycisk w terenie.

 

Może znacie jakąś ciekawą trasę w tych okolicach, którą możnaby zwiedzić Forkiem, polnymi drogami w familijno-offroadowym stylu?

Podpinam się trochę do watku Kolegi @@BiP, ale nie chciałem zakładać nowego - dzięki temu ten stanie się troche bogatszy o ciekawe trasy w okolicach Jury? :)

 

Ostatnio dokształcam się intensywnie w kwestji dokładnych map terenu (również lasów) - ale celem wydrukowania mapy w wiekszym formacie. Niestety Google maps pozwala na druk jakichś śmiesznych kawałków. Geoportal to tez troche lizanie loda przez szybę - wszystko on-line, w małym formacie.

Edytowane przez mechanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kopalni to polecam (oprócz Wieliczki) jeszcze kopalnię soli w Bochni - dojazd autostradą z Krakowa to 20 minut, a kopalnia, choć mniej znana od tej z Wieliczki, warta uwagi. Najstarsza w Polsce, z bardzo fajną trasą "multimedialną", dzięki której można też dowiedzieć się ciekawych rzeczy o historii Polski w kontekście "gospodarczo handlowym".  ;)

 

@@mechanik, jeśli szukasz tras off-roadowych, możesz spróbować zapytać ludzi ze strony www.przygody4x4.pl . Organizują mniej więcej co miesiąc "wypady weekendowe za miasto". Jeżdżą co prawda prawdziwymi terenówkami, ale na kilku wyjazdach był też znany z Forum "Zielony czołg", więc może podpowiedzą ci coś, zaproponują jakąś trasę. Warto spróbować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@mechanik, jeśli szukasz tras off-roadowych, możesz spróbować zapytać ludzi ze strony www.przygody4x4.pl . Organizują mniej więcej co miesiąc "wypady weekendowe za miasto". Jeżdżą co prawda prawdziwymi terenówkami, ale na kilku wyjazdach był też znany z Forum "Zielony czołg", więc może podpowiedzą ci coś, zaproponują jakąś trasę. Warto spróbować.
Dzieki @@przemekka, waśnie na takie wskazówki liczyłem.

Może załoga 'zielonego czołga' doradzi jakąś fajną trasę w tych okolicach  + wskazówki w terenie.

W ' 4x4' popytam.

Trochę będzie zależało od pogody - najlepiej aby wcześniej popadało - nasz Forek lubi jak jest błotko   :evil2:   ;)  :D

W każdym razie dzięki za cenną wskazówkę - czekam na dalsze - ;) może właśnie od ekipy z 'zielonego czołgu'. Chodzi o to, że nasza wycieczka to będzie raczej od strony polnych/leśnych dróg - takich trochę wymagających, ale nie do tego stopnia aby były do przejechania jedynie Defenderem + wyciągarka. :biglol: Na kaszubach przejechalismy już parę tras - na pewno nie do pokonania przez napęd na  'ośkę'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z trasami off-road nie miałam za bardzo styczności (chociaż nasze auta - bynajmniej nie na nadające się do terenu - były po różnych takich "męczone") 
Znam jednak kilka osób którzy czasem sobie tak jeżdżą to ich popytam i napiszę jak się czegoś dowiem :)


Wrzucam jeszcze raz listę - bo dorzuciłam kilka punktów, a nie da się tamtej już edytować...

OKOLICE KRAKOWA:
1. Pieskowa Skała/Ojców

 

                a) Jaskinia Łokietka w Ojcowie

 

                B) „maczuga Herkulesa”

 

                c) zamek w Pieskowej Skale

 

                d) ruiny zamku w Ojcowie

 

                e) kościółek na wodzie

 

2. Kopalnia soli w Wieliczce

 

3. Zamek żupny w Wieliczce

 

4. Zamek w Przegorzałach (przerobiony w środku bardziej na restauracje i coś jeszcze, ale można wejść, zobaczyć, no i ładny widok na zakole Wisły z "tarasu"; jest też tam hotel i willa w formie Oktagonu, zaprojektowana przez Szyszko-Bohusza)
5. Klasztor w Tyńcu
6. Zamek w Tenczynie (a właściwie jego ruiny - ale to już jest ok. 55 km na południe od Krk)
7. Klasztor na Bielanach (ale on jest udostępniany kilka razy w roku - sprawdzę daty to Ci jutro napiszę, jak się pokryje jakaś z Twoim pobytem to myślę że też warto to przemyśleć; sama się tam wybieram i jakoś nigdy nie mogę się zebrać [muszę to nadrobić  ]- oczywiście w te wyznaczone daty....)
8.  Pustynia Błędowska (jedyna pustynia w Europie – trenowała tam Africa Cobr przed wyjazdem na kampanię w Afryce)

 

9. Szlak Orlich Gniazd (pas warowni obronnych, powstały za czasów K. Wielkiego)

 

KRAKÓW:
Muzea:
1. Muzeum Inżynierii Miejskiej (+ zmienna wystawa interaktywna)
2. Podziemia rynku (byłam kilka razy, raz po otwarciu potem głównie ze znajomymi spoza Krk i naprawdę warto) – tylko tak PRZYNAJMNIEJ trzeba 2-3 h żeby na spokojnie poczytać opisy, a po prostu oglądając to nawet szybciej, ale i tak warto
3. Muzeum lotnictwa

 

4. Zbiory na Wawelu
Zabytki:

 

1. Wawel/jama smocza

 

2. Rynek główny (tu wiadomo kilka zabytków, w tym kościół św. Wojciecha/Mariacki - możliwe wyjście na wieże na miejsce, skąd hejnał grają, wieża ratuszowa, itp)
3. Elementy dawnej Twierdzy Kraków (w różnych miejscach w Krakowie – różne fragmenty)

 

4. Ostatni fragment murów Krakowa (przy Bramie Floriańskiej – możliwe do zwiedzania)
5. Barbakan
6. Kościół na Skałce (warto o nim pamiętać, a mało kto myśli żeby go odwiedzić i zobaczyć), jest tam panteon narodowy.
7. Synagogi (na Kazimierzu)

 

8. Kazimierz

 

Inne:
1. Lasek Wolski +/- zoo
2. Ogród doświadczeń – super zabawa, zwłaszcza dla dzieci, ale nie tylko J
3. Kopce (Wandy/Kościuszki/Kraka/Piłsudzkiego)
4. Skałki Twardowskiego – dawny kamieniołom, w którym pracował Karol Wojtyła (co prawda w większości ogrodzony, ale czasem otwarta bramka – warto wejść i zobaczyć, bo ślicznie wygląda – jednak trzeba uważać i nie podchodzić zbyt blisko niektórych krawędzi urwiska). Obecnie jest to centrum nurkowe „Kraken” – można ponurkować do ok. 20 m
5. były obóz w Płaszowie

Oczywiście jest ich jeszcze więcej...
Jak coś to pisać PW to opiszę konkretne (na zasadzie ciekawostek/historyjek)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

poszukaj ale na pewno są skany/mapy/trasy z ubiegłorocznego zlotu plejad.
Ok, ale gdzie mam ich szukać? w google niec nie znalazłem.

Wiem, że tam odbywał sie zlot w zeszłym roku - zazdraszczałem uczestnikom. Osobiście się nie stawiłem, bo choćby nie miałem jeszcze Subaru :)

W tym roku kurcze termin nie pasuje - w tym czasie mnie nie bedzie - znowu przyjdzie tylko ogladać fotki i filmiki :(

 

A propos mapek okolic w małej skali, czy tras -- gdyby jednak ktoś mógł służyć pomocą - byłbym niezmiernie wdzięczny.

Nie wiem po prostu jak pozyskać dokładne mapy - jak pisałem wczesniej - w google maps, geoportalu, czy nawet Open Street Maps mozna wszystko zobaczyć on-line, jednak nie znalazłem mozliwości down-loadu wybranego obszaru, czy nawet druku czegoś więcej niż tylko wycinek widoczny na monitorze. Mapki lasów, powiatów w takich skalach nie widziałem tez w sprzedaży, ani w internecie ani w ajkiej kolwiek ksiegarni - łatwiej o mapę Tokyo niż lasów w okolicy w skali np 1:5000 :angry:

Dlatego również za mapki terenu, ewentualnie podpowiedź jak je zdobyć byłbym naprawdę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@mechanik, najlepiej napisz do Subaru lub kogoś odpowiedzialnego za Plejady, na pewno pomogą. A jak nie poproś w wątku o Plejadach forumowiczów niech Ci skany tras zrobią. Co do dokładnych map to ja jak jeżdżę po tych terenach na rowerze to korzystam z map firmy Compass. Bardzo polecam!!

Tu masz link, możesz kupić wersję papierową jak i na komputer :)
http://compass.krakow.pl/katalog-produktow/37/Jura-Krakowsko-Czestochowska/
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...